Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#685
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Intrebare pentru un gratar de exterior, construit din caramida plina:
Ce adeziv ati folosit pentru samota?

#686
valisatelit

valisatelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.07.2007

 adip1962, on 31 august 2020 - 12:31, said:

Intrebare pentru un gratar de exterior, construit din caramida plina:
Ce adeziv ati folosit pentru samota?
Isomat AKFire

#687
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din pacate nu au distribuitori in zona mea.

#688
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Salut. Intre timp lucrul la gratar progreseaza, dar am o mica problema.
Gratarul acum se sprijina pe 3 laturi pe o jumatate de caramida refractara groasa. Sub gratar, fixat in caramida, as vrea sa pun un cornier de 3, a.i. gratarul sa culiseze mai usor si sa nu distruga caramida.
OK, dar cum fixez cornierul de caramida? Caramida refractara poate fi gaurita? Ma gandeam sa o gauresc si cornierul si in gaura sa bag pe fiecare parte cate 2-4 holsuruburi cu cap ingropat
Dar... caramida refractara poate fi gaurita? Cu ce fel de burghiu? Ar rezista daca introduc apoi un holsurub putintel mai gros decat gaura?
Multumesc

#689
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
salut

poti gauri caramida refractra fara probleme  dar incearca initial  fara percutie  . daca merge greu baga si percutia dar cu viteza mica pe mandrina . e o caramida relativ moale .  burghiu de beton , daca nu ai merge si cu burghiu  pt metal fara probleme
eu am montat tot asa cornier  fixat pe refractara , am cumparat dibluri pentru beton  ..gasesti  peste tot  ...chestia este sa nu strangi piulita foarte tare ci doar cat e necesar

https://www.dedeman....00-mm/p/6000484

asa artata , am folosit de 6mm diametru

Edited by haplea82, 04 September 2020 - 20:01.


#690
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am rezolvat altfel.
In primul rand am sudat cadrul de cornier.
Apoi pe partea cornierului dinspre caramida refractara, cum ar veni intre caramizi, am sudat 3 cuie de 6 (pe fiecare latura). Acestea au intrat fest intre caramizi si au fost fixate cu adeziv. Nu mai iese neam...
Burghiele normale (de metal) se tocesc in caramida refractara inainte de a trece de 2 cm adancime. Cel putin cel de 3 mm, cumparat din Leroy...

Edited by adip1962, 04 September 2020 - 20:06.


#691
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sunt cam gata sa incep acoperisul gratarului. Caut de vreo 2 ore pe net, evident si pe forum si nu inteleg ceva.
De ce 99% folosesc acea arcada? Din jumatati sau chiar caramizi intregi. Nu-i vad niciun scop. Estetic, nu ma bag ca gusturile nu se discuta, d.p.d.v. al rezistentei aportul este zero, iar utilitar, chiar nu-i vad rostul
Gratarul meu (adica cel pe care pun carnea) are 85x55 cm. Intreaga suprafata, daca nu am vreo oaie, o pot folosi numai cand coc ardei, vinete sau ce-o mai fi, sa scap mai repede. Altfel, pun 2 caramizi refractare pe mijloc si folosesc doar jumatate. Daca lucrez numai intr-o parte, acea arcada mai mult va incomoda, mai ales ca spre deosebire de multi din cei care au poze cu gratarele lor, deschiderea mea va fi mai joasa.
Are cineva vreo explicatie?

#692
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postadip1962, on 05 septembrie 2020 - 21:00, said:

Sunt cam gata sa incep acoperisul gratarului. Caut de vreo 2 ore pe net...
...
Tu în 2 ore vrei sa devi inginer ?  
După cum pui problema, nu, nu ești gata.  
(Și încă nu ai dat de grătarul lui claudiu ? Ca nici ăla , parcă, nu mă mai uit acolo ca mi-e frica sa nu pățesc ceva la ochi, nu are arcada)

View Postadip1962, on 05 septembrie 2020 - 21:00, said:

De ce 99% folosesc acea arcada? Din jumatati sau chiar caramizi intregi. Nu-i vad niciun scop.
..., d.p.d.v. al rezistentei aportul este zero, ...
Vai de mama ei de ... biserica .

#693
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Domnu' inginer,
Daca esti amabil, explica. Sau poate esti doar critic de profesie?

#694
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Post edit.
Deci domnu' inginer, poate ca nu am explicat eu suficient.
Am gasit 2 variante:
- cei ce folosesc jumatate de caramida pentru arcada si apoi nu mai pun nimic pe aceasta, arcada avand scop decorativ. Restul acoperisului este rezemat pe cornier si asta pe fiecare strat de caramida. Poate fi o solutie pentru mine, dar consider ca sprijinul pe cornier trebuie folosit numai atunci cand "scara" realizata din caramizi are "treptele" mai late de 1/3 din latimea caramizii.
- cei ce folosesc caramida intreaga pentru arcada si apoi construiesc acoperisul peste aceasta, restul caramizilor fiind sau nu rezemate pe cornier. In acest caz, arcada are rol de rezistenta a peretelui din fata gratarului. Dar. aceasta varianta am vazut-o fiind folosita foarte putin, majoritatea folosind prima varianta.

#695
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postadip1962, on 06 septembrie 2020 - 06:43, said:

Domnu' inginer, Daca esti amabil, explica. Sau poate esti doar critic de profesie?
Da, sunt critic. Dar nu de profesie.
Nu sunt nici injineer , sunt economist. De cuvinte. Și acum îmi economisesc tastatura.

View Postcristobob, on 06 septembrie 2020 - 06:30, said:

... biserica .
Oare la biserici de ce or fi făcut arcade și bolte , dacă nu (si) pentru rezistenta ?

#696
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La biserici e simplu. Deasupra boltei este un perete drept. Are rol de rezistenta
La gratar in schimb, peretii oblici pleaca in trepte petrecute pe model piramida.
Daca la arcada folosesti jumatati de caramida nu  are decat rol decorativ, pentru ca acele jumatati nu au absolut nimic deasupra lor. Deci nu sustin nimic.
Daca folosesti un cornier poti renunta la arcada bine merci. Oricum arcada, daca-i formata din caramizi pline si exista si altele deasupra, sustine cel mult o patrime din greutatea acoperisului.
Dar asa este cu asa-zisii meseriasi, care au invatat un singur model si numai pe ala il urmeaza. Pe model mecanici auto.
Si apropo, am vazut gratare la care acoperisul are si arcada din caramizi pline si apoi pe fiecare etaj de caramizi corniere sudate de sustinere. Care mai e rolul arcadei?
In poza este gratarul meu asa cum arata acum.
Inca ma mai gandesc daca mai pun un strat de caramida vertical sau nu. Trebuie sa testez daca am loc suficient sa pot umbla pe intreg interiorul gratarului. Apoi, in fata sustinand primul strat orizontal de caramizi, va fi un cadru de cornier, dupa care incep treptele orientate catre spate, fiecare treapta fiind sustinuta de un alt cadru din cornier. Spatele gratarului va ramane drept.
Consider ca e mult mai simplu. SI chiar mai de efect.

#697
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
cupola pe arcade?

Edited by arg, 06 September 2020 - 09:58.


#698
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu, Arg.
Uite in poza cum va fi. Cupola, acoperisul, cum vrei sa-i spui, va semana cumva cu jumatate de piramida maya.
Mai am de pus azi 2 randuri de caramizi pe peretii verticali a.i. sa am acces la orice portiune din gratar. Apoi, si aici inca gandesc, pentru primul strat orizontal de caramizi din fata pot folosi ca sprijin, unul sau doua corniere in lateral. Daca folosesc doua, toate caramizile din fata vor pilite 3 cm (latimea cornierului), pe 3-4 mm (ceva mai mult decat grosimea lui), astfel incat cornierul sa intre in caramida, iar caramizile sa se sprijine in doua planuri de cornierul din fata si intr-un singur plan pe cel din spate. Apoi cornierul din fata va fi vopsit la culoarea caramizilor sau acoperit cu adeziv. In spate nu se vede, deci raman normale. Abia de la al doilea strat de caramizi in trepte, voi gandi (cand voi ajunge acolo), daca voi folosi cadre de cornier sau... nu! Depinde cat stabilesc treapta de mare. la primul strat.
Dar asta va fi maine... Azi doua straturi de caramida.

#699
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Uite aici cum vrei tu.

Attached Files


Edited by ioonell, 06 September 2020 - 10:46.


#700
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
poti lua un buiandrug prefabricat si gata.

https://www.hornbach...MRoCAhgQAvD_BwE

dar nu are farmecul unei arcade.

eu chiar nu inteleg de ce nu luati un gratar prefabricat din beton si gata.

#701
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postioonell, on 06 septembrie 2020 - 10:45, said:

Uite aici cum vrei tu.

Nu, nu este chiar cum vreau eu. La mine spatele va fi drept, respectiv cosul va pleaca de pe verticala spatelui gratarului, nu vine spre mijloc niciun pic.

View Postarg, on 06 septembrie 2020 - 12:36, said:

poti lua un buiandrug prefabricat si gata.
https://www.hornbach...MRoCAhgQAvD_BwE
dar nu are farmecul unei arcade.
eu chiar nu inteleg de ce nu luati un gratar prefabricat din beton si gata.

1. Pentru ca asa nu ar fi facut de mine.
2. Tu de ce nu ti-ai luat un prefabricat?
3. Din punctul meu de vedere, spargerea unei forme in unghiuri drepte (toata constructia gratarului), cu un arc (sau mai multe) de cerc (arcada/arcadele) reprezinta o aberatie artistica, care nu-si are nici locul, nici vreo utilitate clara. Dar gusturile nu se discuta.
Repet, parerea mea este ca multi sunt tributari unor meseriasi, care doar asa stiu sa faca gratare. E mai usor sa copiezi un model decat sa incerci ceva nou. In ceea ce ma priveste, a fost prima oara, cand am pus BCA, caramizi, am turnat beton, am folosit polobocul, am taiat caramida etc.
O sa mai pun poze cand ajung la cos.

#702
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
2. eu am unul din tabla.

https://www.bricodep...tar-russel.html

Edited by arg, 06 September 2020 - 14:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate