Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#451
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 roPopa, on 27 februarie 2019 - 11:54, said:

daca vrei sa faci cu arcada, personal recomand sa folosesti polistiren sa faci matrita peste care sa pui caramizile.
Sau doua foi de osb, paralele.
Ideea e ca [,] caramizile sa se atinga perfect in partea de jos.

 JurasikMan, on 16 februarie 2019 - 19:05, said:

Nu mai faceti arcada.  E o solutie proasta .
Zici ?

Attached File  RO_CS_Baile_Herculane_Baia_Romana_(10).JPG   513.37K   182 downloads

#452
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Ziua buna,
Vrem sa construim in curte un gratar , plita si blat cu chiuveta, ca sa nu gatim vara in casa. Terenul are o panta de 10% si anul trecut a fost plantat cu vita de vie pe care am scos-o.
Cum sa facem fundatia ca sa nu se incline tot ansamblul? Acesta va fi amplasat pe curba de nivel si va avea in jur de 3x0.9m, iar suprafata betonata va fi de 3x1,5m. Trebuie o fundatie mai solida (adanca) in zona gratarului? Avem pregatita plasa sudata de 6.
Atasez o imagine.
Multumesc anticipat

Attached Files



#453
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009

 corsica, on 05 ianuarie 2019 - 19:19, said:

Va salut,
Deoarece am citit acest topic si am ''furat'' ceva informatie de aici, ma simt dator fata de voi si va prezint gratarul meu. ...
@corsica, spune-mi te rog, ce fundatie ai facut pentru gratar?
Cineva mi-a spus ca imi trebuie o fundatie de 30cm, armata cu plasa sudata pt un gratar, plita si blat.
Multumesc

#454
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Adincimea de fundare se alege sub adincimea de inghet a zonei unde construiesti. Altfel se va misca de la inghet-dezghet, si va crapa toata.
Armarea cu plasa sudata ar trebui sa fie suficienta pentru ce vrei tu sa faci. Vezi sa armezi si in fundatii, nu doar in placa. Iar armatura din placa sa fie pe cit posibil pe la jumatatea acesteia, nu lipita de fund. Foloseste drept distantiere niste pietre sau bucatele de beton.

#455
marius230680

marius230680

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2009

 dan78rom, on 06 martie 2019 - 09:31, said:

Adincimea de fundare se alege sub adincimea de inghet a zonei unde construiesti. Altfel se va misca de la inghet-dezghet, si va crapa toata.
Armarea cu plasa sudata ar trebui sa fie suficienta pentru ce vrei tu sa faci. Vezi sa armezi si in fundatii, nu doar in placa. Iar armatura din placa sa fie pe cit posibil pe la jumatatea acesteia, nu lipita de fund. Foloseste drept distantiere niste pietre sau bucatele de beton.
Adancimea de inghet este pe undeva pe la 70 cm. Adica tu vrei sa spui ca trebuie sa toarne fundatie de 80 cm grosime pentru un gratar? Pai nu cred ca vrea sa urce pe fundatie vreun tanc rusesc. Eu cred ca 15 - 20 cm, armata cu plasa de Buzau este suficient pentru un gratar.

Edited by marius230680, 06 March 2019 - 09:42.


#456
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am sapat perimetral sant adanc de 40 cm, am turnat beton in care am bagat cateva bare orizontale de fier in loc de grinda. Am introdus si cateva bare verticale cu rol de calareti pe care i-am prins de plasa. In zona de sub gratar am sapat sant de 50 cm, tot asa armat, la colturi si din loc in loc am sapat cu burghiul gauri adanci de 80-90 cm cu cate o bara de fier vericala. Am turnat apoi peste tot placa de 10 cm armata cu plasa de Buzau 10x10, fi 6. Nu este ca la carte dar tot este mai bine decat o simpla placa. Gratarul are vreo 2 tone.

Edited by ionut27, 06 March 2019 - 11:10.


#457
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Eu am turnat 40 cm, 30 in pamant si 10 deasupra si am armat cu fier beton de 8 mm.

#458
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Multumesc pentru sfaturi. Dap, pare mai complicat decat ma gandeam. De la o firma cunoscuta care face gratare ne-au spus ca avem nevoie doar de o placa de 30cm armata, ceva in genul fundatiei lui @corsica.
E drept ca ansamblul va avea in jur de 1.5 tone. Probabil vom face ca la casa (din grinzi de stejar, circa 10 tone), 4 stalpi armati si grinzi intre ei, tot cu ob si placa de 10cm armata cu plasa sudata de 6. Ideal ar fi sa ajungem la adancimea de inghet cu stalpii,  vom vedea.
Maine vine si mesterul si voiam sa avem idee, sa nu ne lasam doar pe mana lui.  
Citind acest topic, mi-ar fi placut sa facem gratarul "manu propria", fiindca mi se pare nejustificat de mare manopera, in jur de 4000 lei pentru 2 zile de munca (!!!), dar din pacate mai avem mult de lucru la casuta si prea putin timp liber dupa serviciu. Si avem nevoie de o soba la care sa putem gati pana tragem gaz metan.

#459
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Recunosc ca nu am citit tot topicul, asa ca arunc direct întrebarea. Merge facuta cupola la un cuptor de pizza din caramida plina si apoi izolata? Sau e musai sa fie din samota? Acum am un cuptor a carui cupola este din lut, 10 cm si izolat cu vata de sticla de 10 cm apoi tencuit si placat cu piatra de râu. Isi face treaba binisor insa este cam mic, l-am făcut în "joaca". Si acum as face unul mai serios, dar sa-l fac tot din samota ma costa cam mult.

Edited by Postasul666, 10 March 2019 - 23:25.


#460
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Cam asa a iesit gratarul nostru multifunctional.
Din pacate, cand am ajuns acasa de la serviciu, era terminat, doar capacul pe horn mai trebuia pus. Spun din pacate fiindca in vatra gratarului (baza acestuia) nu au mai pus caramida de samota, ci numai mortar refractar si cica nu e nevoie de samota in gratar. Este doar pe peretele din spate si randul de 8 caramizi din fata, se vede in foto. Mai putem face ceva? Mesterii au plecat, desigur.
Se putea si fara capac la horn? Nu e prea estetic, e un capac de stalp, cel mai mare pe care l-am gasit de cumparat. Ne-am gandit sa nu ploua inauntru pana vom face acoperis...

Attached Files



#461
cristianvelicea

cristianvelicea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2019
Salutare la toata lumea, ce adeziv ati folosit pentru zidirea gratarului partea de jos si partea de deasupra cu focarul?
Mulțumesc

#462
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Ce parere aveti de modelul asta de grătar? Vreau sa fac unul asa...
Am avut pana acum un gratar din beton, cumparat si innebuneam cand știam ca trebuie sa fac ceva la el. Asa ca am decis sa il daram. Lipit de acest gratar vreau sa construiesc si un mic cuptor pentru pizza, cu um diametru de 80 cm la interior.

Attached Files



#463
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
"Simplu si la obiect"

#464
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Ca sa nu deschid alt topic, intreb aici: cum se montează boltarii de zidarie? Cu gaurile in jos sau in sus? Nu am folosit niciodată boltari. E obligatorie armarea cu fier beton dacă vor fi doar 4 randuri?

#465
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Daca se folosesc la fundatie, se monteaza cu gaurile in sus si se umplu cu beton +armatura. La pereti se aseaza cu gaurile in jos.

#466
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Ma gandeam ca sub vatra sa pun placi de vermiculita. Sunt cam scumpe si imi da bugetul peste cap. Am gasit pe un site de seminee placi la 79 lei bucata de 100 x 61 cm. Or fi bune sau trebuie sa cumpar din alea mai scumpe?
https://www.pefoc.ro...ca-semineu_6381

Alta varianta de izolare ar mai fi? Merge cu sticla sparta? Cam ce grosime sa aiba stratul?

#467
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010

 Postasul666, on 09 mai 2019 - 10:21, said:

Ma gandeam ca sub vatra sa pun placi de vermiculita. Sunt cam scumpe si imi da bugetul peste cap. Am gasit pe un site de seminee placi la 79 lei bucata de 100 x 61 cm. Or fi bune sau trebuie sa cumpar din alea mai scumpe?
https://www.pefoc.ro...ca-semineu_6381

Alta varianta de izolare ar mai fi? Merge cu sticla sparta? Cam ce grosime sa aiba stratul?
am folosit sticla sparta grosime cat un rand de caramida,
nu pot sa spun cat efect are pentru ca nu am terminat, sunt in stadiul din poza 2.

Attached Files

  • Attached File  16.jpg   294.69K   210 downloads
  • Attached File  13.jpg   197.93K   207 downloads


#468
kogar

kogar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.06.2007
Togmai ce mi-a terminat mesterul de construit gratarul din poze. S-a folosit caramida Caramida Helios plina rosie P63A 230 x 115 x 63 mm (de la Dedeman), multibat si nisip.
Ce sa folosesc pentru a proteja caramida pe exterior (lac sau altceva ) ? Plita e ruginita, cum pot sa o curat si sa o intretin dupa ?

Multumesc,

[ http://i63.tinypic.com/157epo7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i67.tinypic.com/x38euo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kogar, 22 May 2019 - 16:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate