Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

La ce folositi Macul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
lucrezi la nasa ?

#74
numeric

numeric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 22.06.2005
Institutul la care lucrez este finantat si din fonduri NASA/ESA etc., iar unele proiecte se deruleaza in "colaborare" cu ei.

Numeric

#75
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Lucrez pe un Dual G5 2 GHz, 2 GB ram.
Il folosesc pentru DTP.

#76
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
powerbook g4 1.33, juma de gb de ram.

il folosesc la munca (asta de cele mai multe ori presupune web stuff)+
fun+
office crap+
alarm clock+
dvd player+
impresionat prieteni.

etc

revenind la chestii serioase acum am asa:

-servere: apache, mysql, postgresql, postfix(mail), ftp, dns
-programare/scripting(pe langa applescript): pascal, php

astea ruleaza in majoritatea timpului. pe langa ele mai tin deschise: safari, Thunderbird, Adium, bbedit, iTunes, cyberduck, dreamweaver, cssedit, newsfire.

mai rar: flash, Firefox si camino, dvd player, other stuff.

plus growl, desktop manager, sticky windows, quicksilver si konfabulator ca add-onuri la 10.3.9

#77
daisilin

daisilin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2003
il folosesc la munca

ce mac am?

Machine Name: iMac G5
  Machine Model: PowerMac8,2
  CPU Type: PowerPC G5  (3.1)
  Number Of CPUs: 1
  CPU Speed: 2 GHz
  L2 Cache (per CPU): 512 KB
  Memory: 512 MB
  Bus Speed: 667 MHz
  Boot ROM Version: 5.2.5f1
  System Version: Mac OS X 10.4.2 (8C46)
  Kernel Version: Darwin 8.2.0

#78
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

Twister, on Jun 6 2004, 08:50, said:

Macul?
Il folosesc la covrigi, uyneori si la cozonac, dar nu prea mult ca are efect somnifer :)

<{POST_SNAPBACK}>


:lol:  :lol:  :lol:

Amyd, on Oct 27 2004, 00:02, said:

Dupa standardul meu nu e. Go figure.  :coolspeak:
Actually, nu prea exista momentan alternative semnificativ mai ieftine care sa ofere spatiu mai mult intr-un produs de aceeasi calitate ca iPod-ul. De aceea si succesul lui nebun.
Recenta? Adobe a oprit Premiere for Mac acum mai bine de 1 an. Keep up with the times, lad. ;)

Si au oprit pentru ca si-au dat seama ca e imposibil sa concureze pe o platforma monopolista in care concurentul lor principal este compania care detine controlul platformei respective. E o chestie sinucigasa .
Cei care folosesc iTunes il folosesc pentru sincronizarea cu iPod-ul sau pentru a cumpara muzica online. Nu cunosc aproape nici o persoana care sa-l foloseasca ca inlocuitor de WinAmp&co, daca nu foloseste una dintre cele doua facilitati mentionate.

Salutari,
Andrei

<{POST_SNAPBACK}>


tu esti cam tont , ramai la xp ... :puke:

#79
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004

Quote

Cei care folosesc iTunes il folosesc pentru sincronizarea cu iPod-ul sau pentru a cumpara muzica online. Nu cunosc aproape nici o persoana care sa-l foloseasca ca inlocuitor de WinAmp&co, daca nu foloseste una dintre cele doua facilitati mentionate.
sunt si prin romania, pe lista ta poti sa ma treci primul, singurul meu player e iTunes si nu am iPod, despre asta am alta parere nu prea buna.

#80
dualTRX

dualTRX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.05.2006
are wireless, ador sa discut cu fufele pe yahoo, in timp ce sunt pe WC. imi vine inspiratia mai repede. ;P

#81
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
asta poate si pentru ca te incordezi prea tare....

#82
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
:)) mie imi place mai mult windowsul.totusi m-a tentat un mac odata pt ca aveau nijte softuri de grafica care nu mergeau p win.acum am uitat d ele  ^_^

#83
renovatio

renovatio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2005
buna,

am si eu niste intrebari ..
in viitorul apropiat as vrea sa achizitionez si eu un mac nu stiu inca ce o sa fie ..dar vreau sa ma lamuresc cu niste chestii ...

tin sa mentionez ca nu stiu mai nimik despre produsele MAC dar as vrea sa fac o schimbare


in primul rand vreau sa stiu daca intre un mac si un pc se poate face legatura lan daca de pe amc se poate face sharing....si daca este vreo problema cu citirea cd/dvd-urile pe mac, adik dca as scrie un dvd in windows..mac-ul recunoase informatia citita....la fel si de mp3 mac stie de extensia mp3...dar in cel al fisierelor .avi este un player pt. mac care sa fie capabil sa incarce o subtitrare ...si legat de ceva messenger de ex. yahoo messenger pt. mac este ...?

din cate stiu eu ar trebui sa fie...

faza este ca am fost la CERF anu asta la bucuresti ....am fost si la cei de la mac ...doar ca domenii de acolo le erau lene sa mia dea explicatii...
am vazut ceva messenger instalat pe unu din MAC-urile aflate pe acolo dar numa nu reuseam sa intru pe el ...faza era ca internetu mergea pe respectivu MAC



se poate instala un sistem de operare windows pe MAC care sa releze in conditii optime ..?

Edited by renovatio, 09 July 2006 - 17:00.


#84
djhizz

djhizz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2006
iBook
1.42GHz PowerPC G4
512 MB
14.1-inch (diagonal) TFT XGA
mai bine zis ultima generatie de iBookuri,
oarecum imi pare rau ca nu mi-am luat noile MacBook-uri, insa si-a luat prietena mea.
Ca sa si raspund la intrebare, sunt designer si am dorit sa imi cumpar un mac pt stabilitatea si performanta in acest domeniu (+ no virusi  etc..)
Acasa, precum toata lumea, filme, muzica...Sunt foarte multumit. Jocurile merg foarte bine pentru cei 32 Mb video, nici o problema su Os-ul, intr-un cuvant: multumit. Cel mai interesant lucru mi se pare modul in care se leaga la o conexiune Wireless si cum creezi tu o conexiunea wireless cu mac-ul drept server. Doi prieteni de-ai mei care au Acer, au incercat fara succes sa creeze o conexiune wireless..nu stiu de ce..dar nu au putut.La Mac din 3 clickuri ai wireless. Cred ca Mac-ul bate Pc-ul in mai multe privinte.

#85
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postrenovatio, on Jul 9 2006, 17:48, said:

am si eu niste intrebari ..
in viitorul apropiat as vrea sa achizitionez si eu un mac nu stiu inca ce o sa fie ..dar vreau sa ma lamuresc cu niste chestii ...

da

View Postrenovatio, on Jul 9 2006, 17:48, said:

se poate instala un sistem de operare windows pe MAC care sa releze in conditii optime ..?

merge onorabil sub bootcamp pe Intel-uri

B)

#86
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
iBook G4 12" 1GHz 768 RAM 40 GB HDD (plus HDD extern de 300 de GB pe care tin muzica si niste documentare)
Mic, portabil ... folosit pt Office si multimedia.
Acum ma gandeam sa ma apuc sa instalez niste softuri ca sa il configurez ca web server.
Pentru ce vreau eu e perfect ... am si uitat cum se lucreaza in Windows ...
Singurul dezavantaj ar fi ca nu am DVD writter, dar cu HDD extern, who needs DVD anymore?

#87
alfie_s

alfie_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2006
macbook 2.0ghz

folosit pt orice

mail, net, filme, grafica, muzica, editare video, prezentari...

#88
Aetherius

Aetherius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.05.2006
merge si ca mobila  :D
da bine al dracu' pe masa  :rolleyes:

#89
dOpus

dOpus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2004

View Postarty, on Feb 19 2004, 18:48, said:

ca sa ai idee cui te adresezi...
Windows 97.66%  -  Mac 0.50%  -  Unix 0.72%  -  Other 1.10%
asta in ro

Eu sant in grupa others plus Mac

Folosesc un Pegasos II si rulez MacOSX pe el...din mai anul asta de cand l-am instalat.

Merge bine pe internet,itunes,ard cd/DVD ,bluetooth si alte chestii.

#90
gabiitu

gabiitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.08.2004
Folosesc un Macbook 2ghz, 512 Ram, 80 Gb de apoximativ 2 saptamani
din primul moment in care l-m deschis am ramas fascinat, din punct de vedere grafic, design dar si ca sitem de operare

am lucrat in tara ca si grafician, unde nu se punea pb achizitionarii unui mac, de un an locuiesc in canada, ma tot batea gandul avand in vedere ca preturile aici sunt mai mult decat onorabile

cumparasem un Laptop Compaq, in 2 saptamani l-am schimbat de 2 ori, iar dupa al treilea drum la magazinul respectiv am decis sa mi pun 200$ si s iau un Mac, nu cred ca voi mai cumpara vreodata un PC

deocamdata am instalat si un sist win, pana voi gasi toate programele de care am nevoie si pana ma voi mai invata cu Macul, windosul a trebuit sa-l instalez de 2 ori pana acum, internetul nici acum nu merge pe win, pe mac totul a fost mult mai simplu, si s-a facut f repede, parca de la sine, legatura la retea, internet etc

peste vreo 3-4 luni voi dori sa cumpar un alt Imac probabil 2 ghz, 1 gb ram, 20' ecran

pentru mine ca si grafician imi place ca totul sa arate cat mai placut ochiului, poate asta a fost motivul principal  ptr care ma incanta dar si ca stabilitate a sist, drivere etc e superior
a venit la mine un amic, nu gasea o tasta pe tastatura, nici eu nu le stiu inca pe toate, s-a enervat si a zis c anu ii place

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate