Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

wireless network connection???....am luat'o eu razna??

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
crris

crris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.01.2004
salutare......
problema  pe  care  o am  eu e  destul  de spinoasa  dupa  spusele  celor  de  la  astral , ar  trebui  in  viziunea  lor  sa formatez  totul  si sa  chem  eventual  pe  cineva  de la  ei sa "va  facem  o programare sa vina cineva de la noi  "  (sa va  ia 10 $) asa  de  pomana
dar  refuz  sa  cred  ca e  asa
     1. posed  un  pc cu  2  placi  de retea  cu  sistem  de  operare win xp
                1.1 prima  placa  deserveste  modemul de internet
                1.2 cea  de a doua  placa  deserveste un  alt  calculator (care  are acces  temorar  la  internet )
     2 . in  probleme  de securitate  (zic  eu) ca  stau  bine  si  anume conutrile  de "guest" si  "administrator"   sint  "disable" si  in plus  de asta sint  si  protejate  cu  parola, folosesc  un firewall (zone alarm) plus  un antivirus toate rulund  in  start up

problema  care  vreau  sa o  semnalez  e  dupa  cum  urmeaza;
   - mai acum citeva zile  am  observat   ca  la  STAT/SETTINGS/NETWORK CONNECTION  a  mai  aparut  o  connexiune de  care  eu  nu  am  cunostinta( dupa  cum  se poate vedea  si  in  print screen'ul "1"si "2")
           am incercat  la  indicatiile celor  de la  "suport tehnic "  sa "delete"  acesta  connexiune...imposibil..acesta nu  putea  fii  stearsa dar  am  putut  sa  fie "disable"..fara  prea  mare succes  in  urmatoarele 30-45 sec  connexiunea  era  activa ,
           acesta  facind  trafic fara  ca  acesta  sa  fie  "sesizat sau contorizat"de cei de la astral  (zone  alarm devanea  activ  si  indica  un  trafic )
   - am  incercat  din sa  indentific sursa  am  mers  la  START/RUN/CMD/NETSTAT -N  dupa  cum se poate  vedea  si  un print  screen'ul "3"  si  am identificat ip'ul la  care  pc  meu  era  conectat
   -  connexiunea ( vezi fig "1") este  activa  numai  in  momentul  in  care  pe  "LOCAL AREA CONNECTION" ( cea  pe  care primesc  serviciile  de internet )  share'iesc connexiunea pentru  a avea  acces  la internet  cu  "pc 2"
   - tot  la  insitentele  celor  de  la   "suport tehnic" am  scanat  pc si  am  constatat  ca  nu  am nici  un  virus  sau  tojan

sper  ca  nu  v'am plictisit  prea  mult  cu problemele  mele  dar  chiar  am nevoie  de cineva  care  macar  sa  imi  explice in  ce  conditii  apar  asemenea  conexiuni ( am apelat la prieteni) acum  parerile  sint  impartite
                  unii  spun  ca  aceasta  connexiune  e  din  cauza router'ului ca  probabil  sintem  legati in paralel astfel cineva de la astral  incaseaza  un abonament
                  altii spun ca "mi'am bagat  nasul"  pe unde nu trebuie  si  ca cine  stie  ce pagina de net am deschis  si ..........:D
problema  e ca eu  tot  in  ceata  am  ramas...si  ma  incapatinez  sa nu formatez  pc ptr ca  pur  si simplu vreau sa stiu ce e aia!
10X

Attached Files



#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ce contine sistemul dpdv hard?
Este si o placa wireless acolo?

#3
crris

crris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.01.2004
nu  exista  nici un  fel  de placa wireless

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate