Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adaptor BlueTooth

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 apollo_expert, on Mar 8 2007, 12:58, said:

Ma intereseaza un adaptor bluetooth care sa fie detectat automat de sistemul de operare, in cazul meu Windows XP SP2, si sa mearga cu driverele generice. Am un Motorola V3 si ma intereseaza sa pot sa ii trimit aplicatii Java prin intermediul lui fara vreun soft aditional. Astept o propunere, un model care are deja cineva si l-a testat. Multumesc. B)

Astept propuneri. B)

#2
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Nu cred ca se poate ce vrei tu. Asa, in general, orice bluetooth este recunoscut de XP, insa e recomandabil sa-l instalezi cu driverele si softurile lui. Dar sa bagi direct in telefon softuri Java fara vre-un Mobile Phone Tools, nu prea merge din cate stiu eu.

#3
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Am reusit cu adaptorul de la un prieten. Pur si simplu il conectam, sistemul de operare instala driverele generice. Eu pur si simplu ma duceam pe fisierul sa zicem .jar si apoi click dreapta si send to my bluetooth. Telefonul primea transferul si eu puteam downloada si instala aplicatia. Cablul de date al telefonului nu ma lasa sa pun aplicatii java decat daca umblu la softul lui care practic presupune pierderea garantiei. Deci pe mine atat ma intereseaza: conectare in usb, detectie si instalare automata a adaptorului. Astept idei inca. Ciao. B)

#4
ro_wappy

ro_wappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.09.2006
Mi-am cumparat ieri un dispozitiv Bluetooth USB: [ http://www.gembird.com.ua/images/items/thumbs/BTD-002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] GEMBIRD BTD-002...
Aceeasi problema si la mine. Chestia asta functioneaza numai cu un program special: BlueSoleil... daca inchid programul, dispare si connexiunea ("cabble unpluged"). Am cautat drivere pe net si tot ce am gasit e identic cu ce am pe cd-ul de instalare. Acelasi lucru ma intereseaza si pe mine: conectare in usb, detectie si instalare automata a adaptorului fara a avea nevoie de un program auxiliar.

Imi recomandati alt produs sau trebuie sa "mesteresc" ceva la windows (prof+SP2). Intr-un troubleshooting am gasit ceva de genul (citez):  "Ensure the Bluetooth adapter uses the Widcomm Bluetooth stack or the Microsoft Bluetooth stack"... aici m-a pierdut :)

#5
ro_wappy

ro_wappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.09.2006
Si-am uitat sa va spun ca nu pot folosi alt program, gen MyPhoneExplorer, Bluesender sau altele... Pur si simplu nu-mi recunoaste dispozitivul... (desi el functioneaza)...

Asa ca nu va recomand sa va luati chestia asta...

#6
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
De evitat adaptoarele care vin cu softul BlueSoleil. Cele cu Windcomm sunt mai eficiente. Acum voi incepe cautarea prin oras. Ciao. B)

#7
ro_wappy

ro_wappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.09.2006

 apollo_expert, on Mar 14 2007, 18:48, said:

De evitat adaptoarele care vin cu softul BlueSoleil. Cele cu Windcomm sunt mai eficiente. Acum voi incepe cautarea prin oras. Ciao. B)

Am gasit ceva Plug&Play de la Trendnet la Dep. de Calc.: TBW-101UB BLUETOOTH USB ADAPTER, USB 1.1, 2.4 - 2.4835GHz
Pretul e putin cam mare dupa parerea mea: 50 ron, dar pare singura alternativa. Daca gasesti ceva la un pret mai mic anunta-ma, te rog... pentru ca vreau sa-l iau maine! Multam

#8
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Eu zic sa mai ai rabdare. Saptamana asta dau o tura prin magazine si o sa ma interesez clar care merge. O sa revin cu info. Ciao. B)

#9
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Mi-am luat si eu un adaptor Bluetooth .. am dat 35 RON pe el si din cate vad seamana cu cel al lui ro_wappy, posibil sa fie identic  :rolleyes:
In orice caz ..l-am bagat intr-un port USB si spre surprinderea mea Windows-ul l-a recunoscut si i-a instalat driverii.
Si merge tot pana acum ..inclusiv chestia cu Send To-> Bluetooth Device.
Acum nu stiu ce altceva as putea face cu alt adaptor ...

Attached File  DSC00458.JPG   277.35K   277 downloads

#10
ro_wappy

ro_wappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.09.2006

 FreeMan_FX, on Mar 18 2007, 12:03, said:

Mi-am luat si eu un adaptor Bluetooth .. am dat 35 RON pe el si din cate vad seamana cu cel al lui ro_wappy, posibil sa fie identic  :rolleyes:
In orice caz ..l-am bagat intr-un port USB si spre surprinderea mea Windows-ul l-a recunoscut si i-a instalat driverii.
Si merge tot pana acum ..inclusiv chestia cu Send To-> Bluetooth Device.
Acum nu stiu ce altceva as putea face cu alt adaptor ...

DSC00458.JPG

Pai cam asta e ce vrem si noi, numai sigur nu este ca al meu: http://www.dc-shop.r...s.php?cod=13291. De unde l-ai luat?

#11
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
am cautat si eu un adaptor bluetooth aseara dar nu am gasit, la media galaxy si diverta...

sa inteleg ca si adaptorul lui ro_wappy si cel al lui FreeMan_FX sunt plug and play, singura diferenta fiind pretul?

#12
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

 ro_wappy, on Mar 18 2007, 15:22, said:

Pai cam asta e ce vrem si noi, numai sigur nu este ca al meu: http://www.dc-shop.r...s.php?cod=13291. De unde l-ai luat?


pai de la depozitul de calculatoare l-a luat, numai ca sunt 2 tipuri si cred ca cel cu albastru e mai bun din cate zicea FreeMan_FX.....adica ar merge si fara acel program......o sa merg sa-mi iau si eu si o sa revin cu informatii.....daca merge send file.....etc

#13
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Din motive pur financiare si din lipsa de timp nu am reusit sa merg sa caut un adaptor. Totusi va rog sa postati in continuare ca sa avem de unde alege. Multumesc. B)

#14
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006
cred ca o sa merg pe canyon.....sunt din cj iar la intend sunt super ieftine.....cred ca o sa-mi iau canyon....astept pareri....

#15
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 bulangiul, on Apr 12 2007, 15:58, said:

cred ca o sa merg pe canyon.....sunt din cj iar la intend sunt super ieftine.....cred ca o sa-mi iau canyon....astept pareri....
Din start trebuie cautat ca adaptorul sa aiba Bluetooth 2.0 (care automat vine cu suport EDR si viteza de 3 ori mai mare decat standardul 1.2)
Deci dupa lungi cautari/ probe si teste sfatul meu este sa EVITATI cele cu suport TOSHIBA and IVT/BlueSoleil si sa cumparati cele cu suport ("stack") Microsoft sau Widcomm/Broadcom.
Din cele scrisle la Widcomm/Broadcom pe site marcile ce lucreaza cu ei sunt Acer, Air2U, Billionton, BlueTake, BlueLink, CC and C, D-Link, Epox, Global Sun Technologies, HP, MSI, Microlink si Tecom.
Cei care lucreaza cu Microsoft stack nu i-am gasit inca insa se pare ca sunt si acestia destul de multi.

Si eu sunt interesat deasmenea de un astfel de device plug&play adica ..pe care sa-l vada Windows-ul automat. Proabil aceasta inseamna sa fie compatibil Microsoft stack sau Widcomm/Broadcom dar probabil sa fie USB 2.0.
Acum propun ca fiecare sa scrie 1)ce produs a testat 2) cu ce soft /ce stack vine 3)daca functioneaza plug&play(windows-ul il vede automat si ii instaleaza singur divere devenind asemenea unui bluetooth de laptop)
Personal eu am testat un Epox Bluetooth 1.2 Usb 1.1 model mai vechi ce a venit cu Bluesoleil.
Iar acum am luat o chinezarie copie de Canyon Bluetooth 2.0 si Usb 2.0 dar care venind cu Bluesoleil face de asemenea probleme. Bineneteles nici unu din modele nu este plug&play.

#16
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 apollo_expert, on Mar 13 2007, 03:10, said:

Am reusit cu adaptorul de la un prieten. Pur si simplu il conectam, sistemul de operare instala driverele generice. Eu pur si simplu ma duceam pe fisierul sa zicem .jar si apoi click dreapta si send to my bluetooth. ...
Te rog spune-ne si noua ce marca era si ce model..ceva detalii ..eventual de unde l-a si luat.

 FreeMan_FX, on Mar 18 2007, 13:03, said:

Mi-am luat si eu un adaptor Bluetooth .. am dat 35 RON pe el si din cate vad seamana cu cel al lui ro_wappy, posibil sa fie identic  :rolleyes: In orice caz ..l-am bagat intr-un port USB si spre surprinderea mea Windows-ul l-a recunoscut si i-a instalat driverii. Si merge tot pana acum ..inclusiv chestia cu Send To-> Bluetooth Device.
Acum nu stiu ce altceva as putea face cu alt adaptor ...
La fel, te rog spune-ne si noua ce marca era si ce model..ceva detalii ..eventual de unde l-a si luat. Din cate vad din pacate modelul tau este Bluetooth 1.2 :(

#17
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 ro_wappy, on Mar 14 2007, 21:16, said:

Am gasit ceva Plug&Play de la Trendnet la Dep. de Calc.: TBW-101UB BLUETOOTH USB ADAPTER, USB 1.1, 2.4 - 2.4835GHz
Pretul e putin cam mare dupa parerea mea: 50 ron, dar pare singura alternativa. Daca gasesti ceva la un pret mai mic anunta-ma, te rog... pentru ca vreau sa-l iau maine! Multam

Din cate vad la ei pe site Trednet scrie de plug&play dar nu se stie ce inseamna asta pentru ei(trebuie testat) deoarece vad ca ofera suport download softwareul WIDCOMM(foarte bun la compatibilitatia cu alte aplicatii, si probabil necesar pentru conectarea cu diverse device-uri: casti, imprimante, etc) dar are Bluetooth 1.2 :(

Edited by munteanu_dan0, 13 April 2007 - 12:07.


#18
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004
Okai recapituland modele disponibile pe la noi avem

Pe lista NEAGRA:
Gembird si Epox(modelele Bluetooth 1.2 cu BlueSoleil si 2.0 cu Toshiba)

Pe lista GRI (cu Widcomm dar doar viteza Bluetooth 1.2):
Trendnet si Epox(modelele BT-DG04A, BT-DG02A, BT-DG03,BT-DG05A si posibil BT-DG06)

Pe lista ALBA :
ASUS, MSI si CANYON(modelele CN-BTU1, CN-BTU2)

Edited by munteanu_dan0, 13 April 2007 - 12:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate