Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 Raynor152, on Apr 16 2007, 21:56, said:

Acum ca suntem in EU, la fel e si in Europa ? Autorizatie pentru orice activitate ? Se vor produce schimbari ?
In EU probabil birocratia e si mai mare... :) Se prea poate sa existe unele activitati particulare/obscure care sa nu necesite autorizare, dar in pricipiu in Europa statul vrea sa controleze orice activitate publica..

#38
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007

Quote

dar in pricipiu in Europa statul vrea sa controleze orice activitate publica..
SUA la fel ? :P Putin offtopic, dar mi se pare aiurea chestia asta. Macar sa nu fie obligatorie autorizatia. Nu pe toti ii intereseaza daca am sau nu o autorizatie emisa de stat, poate sa judece dupa referinte, dupa portofoliu, dupa cum ma prezint si multe altele. Daca vrea neaparat, poate sa zica : Eu nu lucrez cu tine ca n-ai autorizatie, dar sa nu fie considerata ilegala munca fara autorizatie. Ar si scapa lumea de multe probleme daca ar deveni optionala.

Edit: Acu imi veni intrebarea. Atunci ce este defapt acea declaratie de venit global ? Ce scop mai are ? din moment ce trebuie autorizatie pentru tot ?

Edited by Raynor152, 16 April 2007 - 21:20.


#39
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

 Raynor152, on Apr 16 2007, 21:56, said:

Citisem undeva, mai demult, ca nu pot emite factura, pentru ca impozitul fiind acelasi, pot emite facturi oricat de mari si ca firmele ar profita la deduceri de pe seama lor. Nu am inteles exact, dar stiam ca nu pot emite. Corectati-ma daca gresesc.
Deci daca sunt student, ar putea fi o problema :P Any way around it ? Sa nu mai zic ca la facultate nu se face nici pe departe ce as vrea eu sa fac. Nu pot face un curs recunoscut de minister in domeniu ? Presupunand ca as sti deja ce o sa invat la curs, mai tre sa dau pe la ore :P ? Nu pot sa vin direct la final, sa dau examenul si sa i-au diploma ?

Acum ca suntem in EU, la fel e si in Europa ? Autorizatie pentru orice activitate ? Se vor produce schimbari ?

Se pot emite facturi fara nici un fel de probleme daca esti cu norma fixa de venit. NU are nici o legatura tipul PFA-ului cu existenta facturierului. Intr-adevar la norma fixa de venit, facturile si chitantele nu sunt obligatorii .

Si pentru cel care zicea ca norma fixa de venit e doar pentru cei care vand in talciocuri, se inseala amarnic. PFA-ul cu norma fixa de venit este cea mai buna inventie a statului roman. Sa vedem acum si cat va mai rezista in forma asta!!

#40
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Orice leut declarat trebuie sa provina dintr-o activitate legala, salariu sau altceva. Nu poti declara sume aparute din aer (nu in mod obisnuit oricum).

#41
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 MATRIXU, on Apr 18 2007, 14:35, said:

Si pentru cel care zicea ca norma fixa de venit e doar pentru cei care vand in talciocuri, se inseala amarnic. PFA-ul cu norma fixa de venit este cea mai buna inventie a statului roman. Sa vedem acum si cat va mai rezista in forma asta!!


Eu ziceam, dar altceva. Ca modelul a fost gandit pentru categoriile respective de producatori, nu ca e doar pentru ei.

Citeste mai atent.

#42
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 Raynor152, on Apr 16 2007, 22:17, said:

Edit: Acu imi veni intrebarea. Atunci ce este defapt acea declaratie de venit global ? Ce scop mai are ? din moment ce trebuie autorizatie pentru tot ?
Nu are legatura cu autorizatia - declaratia de venit global e modul in care iti declari la stat toate veniturile obtinute in anul precedent, in vederea impozitarii: venituri din salarii, prime, chirii, dobanzi bancare, activitati independente (PFA), dividende, vanzari actiuni etc. - toate aceste sume (cele impozabile, desigur) sunt totalizate si se aplica impozitul in mod global..

 MATRIXU, on Apr 18 2007, 14:35, said:

Se pot emite facturi fara nici un fel de probleme daca esti cu norma fixa de venit. NU are nici o legatura tipul PFA-ului cu existenta facturierului.
Probabil ca acuma, se poate. Pana acum 2-3 ani, unele administratii fiscale din unele judete nu permiteau celor pe norma de venit sa emita facturi - pe motivul ca un client poate sa-si deconteze sume oricat de mari pe baza unei facturi cu sume fictive emisa de un PFA cu norma de venit - probabil intre timp s-au schimbat reglementarile in privinta asta..

Edited by tudor_turcu, 18 April 2007 - 23:12.


#43
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
nu are nici un sens. daca tu, ca PFA, facturezi mult tb sa si platesti impozit pe suma respectiva (ma rog, ce-ti ramane dupa ce deduci cheltuielile) deci n-ar fi nici un avantaj pt tine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate