Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Salutare eu lucrez online freelancer e principala sursa de venit + ceva adsense linkuri afiiliates

Idee e ca am ajuns la sume destul de mari si ma gandeam sa fac ceva ca sa nu ma frece la cap guvernu si minunatele institutii din tara asta

am auzit ca daca devii PFA platesti o taxa fioxa pe an (care se cal nuj cum) si nu conteaza cat castigi

Este adevarat

Alte solutii ca firma nu vreau inca ...

Multumesc anticipat

#2
Pastia

Pastia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2004
ca PFA poti lucra cu impozitare dupa venituri reale sau dupa venituri normate. Daca sumele pe care le castigi tu sunt suficient de mari o varianta foarte simpla de a intra in legalitate ar fi sa te faci PFA si sa optezi pentru impozitare dupa venit normat. Aceasta norma depinde de domeniul de activitate si de judetul in care lucrezi, dar sa te astepti la ceva in jur de 18000 RON / an. (Adica platesti impozit la suma asta indiferent de ce faci tu.)

#3
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postw3bmaster, on Mar 12 2007, 00:48, said:

am auzit ca daca devii PFA platesti o taxa fioxa pe an (care se cal nuj cum) si nu conteaza cat castigi
Da, daca esti impozitat la norma de venit - insa mai intai sa te interesezi la adminsitratia fiscala din judetul tau daca poti emite facturi/chitante daca esti la norma de venit si nu esti impozitat in sistem real (pana acum catvia ani unele adm. fiscale nu permiteau asta, dar poate s-au mai schimbat normele intre timp)

#4
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Aham pe mine nu ma intereseaza sa emit facturi ca nu am cui :)

In fine o sa studiez 18 mil / an e acceptabil

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
18000 RON = 180 milioane lei vechi

#6
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postw3bmaster, on Mar 14 2007, 17:38, said:

Aham pe mine nu ma intereseaza sa emit facturi ca nu am cui
Pai daca nimeni nu-ti cere facturi/chitante, si nici nu ai vreun contract cu clientii, sunt mici sanse ca fiscul sa stie de sumele pe care le incasezi.. Cel mai bine vorbeste cu un contabil sa-ti spuna daca mai are rost sa-ti faci PFA sau SRL..

#7
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
dar o pfa poate emite facturi & stuffs, nu? adica daca eu sunt pfa pot fi resaller la o firma de calculatoare?

#8
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Hmm eu nu vreau sa ma ascund
Si ca tot veni vorba despre fisc cum sa nu stie cand te duci in fiecare luna si iei sume de bani (destul de mari)  nu vreau sa am probleme sasa aia de la banca se uita la mine de parca as fura ....

#9
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
asociati familiala nu  se poate face? (doar o intrebare :rolleyes: )

#10
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
am postat pe sectiunea Money&Business, acum ceva vreme, legea si anexa privitoare la PFA. Tot acolo sunt si obiectele de activitate ce pot fi practicate ca PFA. Poti sa scoti si petrol ca PFA. :) Poti sa produci si benzina ca PFA. :)
Impozitul este cea mai simpla chestie de calculat cu putinta:
castig 1000 RON; cheltui 900 RON
imi ramane doar 100RON din astia 100 RON platesc 16% :)
eu declar cat estimez ca o sa castig si cat cheltui.
daca sunt suficient de tupeist, declar ca nu nici un fel de profit pentru ca timp de 5 ani intentionez sa investesc si sa ma extind.

salutare si aleluia! nu platesti nimic!
totul e sa dovedesti cu facturi ca ai castigat mai putin decat ai cheltuit!

#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca ai norma fixa de venit nu trebuie sa declari absolut nimic. Platesti impozitul calculat ca 16% din venitul stabilit de adm financiara si aia e tot.

#12
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
este tot pe aceasta arie un topic despre costurile pt infiintarea unui srl... frumos, in detaliu, fiecare banut.... am inteles ca pentru PFA ar fi cam aceleasi costuri...e adevarat?

#13
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
bogdane... hm... in fine. cel mai bine da un drum la primarie. acolo este un birou specializat unde poti afla ORICE despre PFA, din surse autorizate.

#14
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Cateva intrebari simple sper ca ma puteti ajuta.

1.Pot sa am oricate coduri, chiar daca nu au legatura unu cu altul ? Platesc impozit mai mare daca am mai multe coduri ?

2.Daca aleg impozitarea pe venituri normate, platesc 18000 RON sau 16% din acei 18000 ? Putin cam ridicola intrebarea dar trebuie sa fiu sigur :)

3.Ca PFA trebuie neaparat sa faci contract cu fiecare client si sa dau factura sau e optional si depinde de client ?

4.Sa presupunem urmatoarele. Am site. Ofer spatiu de publicitate pe site, sau vand ceva prin affilati, sau am adsense pe el. Ce cod CAEN imi trebuie ?

5.In priul rand doar ca sa fiu sigur, sunt bune aceste coduri, pentru a face programe / proiecte de design / siteuri web / consultanta… si o gramada de altele…? Sau mai sunt si alte coduri de care nu stiu ?

Quote

722 Consultanță și furnizare de programe informatice (software)
7221 Editare de programe
Această clasă include:
- dezvoltarea, producerea, furnizarea și documentarea de programe informatice nespecializate (exclusiv cele realizate conform cerințelor clientului).
7222 Consultanță și furnizare de alte produse software
Această clasă include:
- analiza, proiectarea și programarea sistemelor la cheie;
- analiza cerințelor și problemelor utilizatorului, consultanță privind soluția optimă;
- elaborarea, producerea, furnizarea și documentarea soft-ului la comandă, bazat pe cerințele utilizatorilor;
- scrierea de programe, urmând indicațiile utilizatorului;
- proiectarea de pagini web.
Această clasă exclude:
- reproducerea soft-ului nespecializat, la cerințele clientului, vezi 22.33;
- consultanța în domeniul sistemelor de operare, vezi 72.10.
723 Prelucrarea informatică a datelor
7230 Prelucrarea informatică a datelor
Această clasă include:
- activități legate de bazele de date:
. furnizarea de date într-o anumită ordine, prin metode de căutare on-line sau acces direct pentru utilizatori;
- prelucrarea datelor folosind, fie programele proprii, fie ale clientului:
. prelucrarea completă a datelor, servicii de introducere de date (data entry), scanarea documentelor etc.;
- gestiunea și exploatarea curentă a datelor care aparțin clienților;
- administrarea de pagini web.
724 Activități legate de băncile de date
7240 Activități legate de bazele de date
Această clasă include:
- analiza, proiectarea și implementarea bazelor de date on-line;
- realizarea și implementarea sistemului de comunicare on-line;
- realizarea și implementarea altor sisteme on-line;
- realizarea de portale de căutare web.
Această clasă exclude:
- publicarea prin Internet, în conexiune cu alte modalități de publicare, vezi 22.

Daca... sper ca sunt bune, ce dovezi de pregatire profesionala trebuie sa prezinti pentru fiecare ?

6. Cine si pentru ce te-ar putea controla ?

Webmaster sa ne zici te rog ce coduri ti-ai ales daca iti faci PFA.

Va astept si va multumesc pentru raspunsuri  ^_^

#15
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

View PostCapitanuPICARD, on Mar 15 2007, 22:49, said:

bogdane... hm... in fine. cel mai bine da un drum la primarie. acolo este un birou specializat unde poti afla ORICE despre PFA, din surse autorizate.
ok...mersi mult

#16
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Eu imi akleg toate codurile posibile legate de IT

Dar inca nu fac mai astept am altele pe cap acuma ....

Totusi nu a zis nimeni iti trebuie contabil ?

#17
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
avand in vedere ca nu poti avea angajati...nu iti poti lua contabil... teoretic trebuie sa iti tii singur contabilitatea...asa mi s-a spus

#18
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postbogdan.tody, on Mar 18 2007, 20:10, said:

avand in vedere ca nu poti avea angajati...nu iti poti lua contabil... teoretic trebuie sa iti tii singur contabilitatea...asa mi s-a spus

Exista firme de contabilitate. Pentru o firma cu 2-3 facturi pe luna, preturile variaza intre 50-200 RON, in functie de localitate, firma...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate