Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

LOTO 6/49

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
859 replies to this topic

#37
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

 CristianTM, on May 19 2007, 17:31, said:

Interesanta statistica, ca si o curiozitate (din surse oficiale), cand nu e mare POTU si nu e nebunie la Loto (adica sa se stea la coada ca sa pui un bilet :D ; demult nu a mai fost asa ceva :o  ) se joaca cam 2 mil. de combinatii. Cam atata pune poporu roman + vecinii  ;) Repet: asta in conditii normale.
Eu am alta "formula" care garanteaza ca prinzi 4 sau 5 numere si SIGUR nu prinzi 6 cu numai 750 de combinatii. Dar cine sa riste 750 de variante ? x 40.000 lei = 30 mil. lei :excl:

CristianTM.


hmm...as vrea si eu formula ta :D.
Cu putine modificari ( daca e facuta in c++ ) poate reusesc si eu sa castig ceva ;)

#38
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007

 CristianTM, on May 21 2007, 09:59, said:

Ceva detalii ? Formule ? Calcule ?

CristianTM.

Pentru un volum de extrageri se poate calcula: cate numere trebuie sa apara si de cate ori, cate tipuri de consecutive, cate repetari de numere, cate perechi, triple sau cvadruple, cate numere din tot felul de grupe, etc., etc., etc. .Aceste date se pot compara cu cele din volumul real de extrageri, dar tot nu vom sti care va iesi si cand va iesi.
Un alt mod de abordare, folosind distributia binomiala, ar fi sa grupam numerele care se extrag in grupe de aparitie. Grupa "0" este grupa numerelor care nu au iesit, grupa "1" este grupa numerelor care au iesit o data, grupa "2" este grupa numerelor care au iesit de doua ori, s.a.m.d. . Fiecare grupa contine un numar de numere ( cardinal ), care, adunate, trebuie sa fie in numar de 49, pentru loto 6 din 49. Acest lucru se face pentru ultima extragere, pentru ultimele doua, pentru ultimele 3, s.a.m.d. .Pentru fiecare multime de extrageri sortata astfel rezulta o configuratie cu proprietatea : (0Xcardinal"0"+1Xcardinal"1"+2Xcardinal"2"+...)/6=volumul de extrageri.
Un volum oarecare de extrageri astfel sortate are o configuratie care este mai mult sau mai putin probabila. De exemplu, pentru un volum de 5 extrageri, primele 4 configuratii, in ordinea descrescatoare a probabilitatilor lor de existenta , sunt: {"0"-25;"1"-18;"2"-6}, {"0"-24;"1"-20;"2"-5}, {"0"-26;"1"-17;"2"-5;"3"-1}, {"0"-25;"1"-19;"2"-4;"3"-1} ; pentru fiecare se observa ca se verifica proprietatea de mai sus.
Alegand un volum de extrageri pe care le sortam astfel, se obtine un sistem de ecuatii liniare cu multimi de numere, ale carui solutii sunt din multimea combinarilor de 49 luate cate 6. Acestui sistem i se ataseaza un numar de conditii egal cu numarul de ecuatii folosite. Conditiile sunt: suma numerelor care vor iesi din grupele unei ecuatii sa fie 6.
In general, pentru un set de conditii, rezulta un volum de cateva zeci sau sute de extrageri 6/49.
Se obtine in general o crestere a sanselor de cateva ori ( 2 pana la 5 ), care este mai mica de 10, cat ar fi cresterea necesara.
Sistemul de ecuatii liniare cu multimi de numere, modeleaza evolutia multimilor de numere, utilizand implicit distributia binomiala.
Nu este o metoda determinista, ci incearca sa ofere mai multe evolutii posibile ale unui volum de extrageri ( extragere=6 numere din 49).

#39
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
http://www.9am.ro/st...-14-ori-la-loto

#40
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

 danok007, on May 25 2007, 13:43, said:




misto al naibii

#41
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
am nimerit 4 numere  ;)

#42
CristianTM

CristianTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 26.01.2005

 danok007, on May 28 2007, 15:40, said:

am nimerit 4 numere  ;)

Bravo ... si la mai mare !
Ai pus la "nimereala" ?

CristianTM.

#43
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
CristianTM
Ai putea sa faci un program si pentru LOTO 5/40 ? Sunt mai putine combinatii posibile, sanse mai mari de  castiga!

#44
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

 CristianTM, on May 28 2007, 22:18, said:

Bravo ... si la mai mare !
Ai pus la "nimereala" ?

CristianTM.


Pana la urma si la coada orice combinatie este la nimereala. Statisticile pe care le poti face cu ajutorul calculatorului nu te avantajeaza cu nimic in fata celorlalti care nu folosesc calculatorul asta de probabilitati. Fiecare extragere loto nu tine cont de ce numere au iesit in extragerile anterioare. Faptul ca pe parcursul timpului ("n" extrageri) un numar sau un grup de numere a aparut mai des decat altele nu influenteaza nici cum extragerea curenta sau viitoare. Este pura intamplare. Era si normal ca un numar sa un grup de numere sa aibe o frecventa de aparitie mai mare decat altele.

Felicitari pentru program... pentru munca depusa.

#45
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
1.Nu le-am pus la nimereala
2.Cei care spun ca probabilitatea ca sa cada 1-2-3-4-5-6 este aceeasi cu z-x-c-v-b-n si ca bilele nu stiu ce variante au iesit pana acum, atunci de nu iese de 2-3 ori consecutiv aceeasi varianta ?  Daca nu imi gasesti o explicatie, atunci eu o sa elimin in continuare variantele care au iesit pana acum si cele in care sunt 5 numere care au iesit in alte extrageri.
Se spune ca probabilitatea ca un fulger sa loveasca de mai multe ori in acelasi loc este foarte mica.Pe acelasi lucru ma bazez si eu.
  3.Pana la urma ,chair daca nu am sanse mari sa imi iasa toate cele 6 numere,40.000 si o ora pe saptamana ca sa imbunatatesc programul nu cred ca sunt o pierdere chiar asa de mare

Edited by danok007, 29 May 2007 - 11:42.


#46
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

 danok007, on May 29 2007, 12:40, said:

1.Nu le-am pus la nimereala
2.Cei care spun ca probabilitatea ca sa cada 1-2-3-4-5-6 este aceeasi cu z-x-c-v-b-n si ca bilele nu stiu ce variante au iesit pana acum, atunci de nu iese de 2-3 ori consecutiv aceeasi varianta ?  Daca nu imi gasesti o explicatie, atunci eu o sa elimin in continuare variantele care au iesit pana acum si cele in care sunt 5 numere care au iesit in alte extrageri.
Se spune ca probabilitatea ca un fulger sa loveasca de mai multe ori in acelasi loc este foarte mica.Pe acelasi lucru ma bazez si eu.
  3.Pana la urma ,chair daca nu am sanse mari sa imi iasa toate cele 6 numere,40.000 si o ora pe saptamana ca sa imbunatatesc programul nu cred ca sunt o pierdere chiar asa de mare

Stii de ce e putin probabil sa iasa de 2 ori consecutiv aceeiasi varianta? Pentru ca probabilitatea este f. mica. Dupa ce vor fi un numar de extrageri de 13983816 este foarte probabil ca macar 2 variante sa fie consecutive
Stii de ce e putin probabil sa iasa 1-2-3-4-5-6? Pentru ca este o varianta din 13983816 posibile
Orice combinatie de 6 nr. din 49 are aceleasi sanse sa iasa ca orice alta combinatie indiferent daca a mai iesit sau nu inainte. toate variantele pleaca la drum cu sanse egale. ce nu intelegi?
Sa ma anunti si pe mine cand castigi la loto.. pls :D

Edited by credit, 29 May 2007 - 13:14.


#47
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

 credit, on May 29 2007, 14:13, said:

Stii de ce e putin probabil sa iasa de 2 ori consecutiv aceeiasi varianta? Pentru ca probabilitatea este f. mica. Dupa ce vor fi un numar de extrageri de 13983816 este foarte probabil ca macar 2 variante sa fie consecutive
Stii de ce e putin probabil sa iasa 1-2-3-4-5-6? Pentru ca este o varianta din 13983816 posibile
Orice combinatie de 6 nr. din 49 are aceleasi sanse sa iasa ca orice alta combinatie indiferent daca a mai iesit sau nu inainte. toate variantele pleaca la drum cu sanse egale. ce nu intelegi?
Sa ma anunti si pe mine cand castigi la loto.. pls :D

aici ai dreptate.si de asta incerc si eu sa ma folosesc.stiu ce numere au iesit inainte, stiu ce probabiliate are fiecare si incerc sa imi dau seama ce urmeaza sa iasa.fiecare numar are probabilitatea de a iesi de 1/49. deci dupa aproximativ 8 extrageri fiecare numar ar trebui sa iasa cel putin o data(am citit despre o teorie care nu mai stiu cum se numeste atunci cand cautam pe google despre loto :P ) .chiar daca nu toate numerele vor iesi odata, acelea vor fi putine.deci asta inseamna ca daca in ultimele 7 extrageri un numar  a iesit de 3-4 ori,probabilitatea ca el sa iasa si in a 8 extragere este foarte mica pt ca el trebuie sa faca loc si altor numere .

PS : nu vreau sa castig premiul cel mare,un sansa este intreadevar de 1/14.000.000 si unde poate se fac manarii, ci vreau sa fiu sigur ca de fiecare data imi ies 4 numere din 6.aici sansele sunt mult mult mult mai mari.deci...tot ce imi trebuie mie sunt 4 numere care stiu sigur ca o sa iasa si pe care sa le joc pe destul de multe bilete .nu trebuie sa castig o singura data la cat I ca sa fiu multumit.E de ajuns si sa castig de mai multe ori la cat I si II.

#48
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

 danok007, on May 29 2007, 15:05, said:

PS : nu vreau sa castig premiul cel mare,un sansa este intreadevar de 1/14.000.000 si unde poate se fac manarii, ci vreau sa fiu sigur ca de fiecare data imi ies 4 numere din 6.aici sansele sunt mult mult mult mai mari.deci...tot ce imi trebuie mie sunt 4 numere care stiu sigur ca o sa iasa si pe care sa le joc pe destul de multe bilete .nu trebuie sa castig o singura data la cat I ca sa fiu multumit.E de ajuns si sa castig de mai multe ori la cat I si II.

Am si eu o curiozitate. De cate ori ti-au iesit 4 numere?

#49
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007
Sunt cateva lucruri interesante de spus, pentru loto 6/49:
- in medie, 3, 4, 5, 6 numere se repeta in urmatoarele volume de extrageri:11, 46, 330, 5.289; deci intr-un volum de 5.289,in medie, doua extrageri sunt identice!
- teoria care modeleaza extragerile repetate dintr-o urna este distributia binomiala; cu ajutorul ei putem afla care este distributia numerelor dupa orice numar de extrageri si care sunt sansele ca din distributia respectiva sa iasa anumite numere.
- daca nu avem o metoda de a creste sansele in medie de 10 ori, bilantul ne va fi intotdeauna defavorabil.

#50
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Daca ziceti ca va pasioneaza LOTO 6/49 , va dau eu un link ... www.yugus.as.ro  de unde puteti sa luati o varianta gratuita la LOTO 6/49 . Deocamdata inca se lucreaza , dar va fi gata saptamana viitoare . Cel care face statisitica a determinat candva de 5 ori la rand un numar si pozitia lui de extragere. Atentie, tipul mi-a garanatat ca va fi cel putin o varianta de 4 numere castigatoare.

Edited by Un_Nimeni_Celebru, 30 June 2007 - 22:27.


#51
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007
Interesant!
Asteptam sa devina activa adresa.
Deocamdata baza de 100.000 date nu contine decat doua din combinarile de 49 luate cate 6.
Atentie la criteriul pozitional! Ordinea de extragere din urna a celor 6 bile este irelevanta.

#52
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007
Cam multa liniste!!!
Mai sunt multe lucruri interesante de zis.
Premiul cel mare se va acorda totusi in luna august.
Chiar nu mai putem progresa?
Cotrobaiti pe la //norok.3x.ro/ si poate va vin idei interesante.
In alta ordine, cred ca putem sa discutam despre niste algoritmi interesanti, pentru ca programele sunt totusi proprietate intelectuala.

#53
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Fratilor, e chiar asa de greu sa acceptati ca NU puteti ghici numerele pentru o extragere din simplul motiv ca extragerea este aleatoare si nu depinde de extragerile anterioare? O secventa de 6 numere din 49 are aceeasi probabilitate ca orice alta secventa PUNCT.

Nu cred ca are rost sa reinventati teoria probabilitatilor doar ca sa ghicici numerele. Mai bine ganditi-va cum scapam de incalzirea globala, ati avea mai multe sanse de succes  :D

#54
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007
Asa este, nu putem "ghici" cele 6 numere ale unei extrageri; sunt insa suficient de multe formatii cu 5 si mai ales cu 4 numere castigatoare.
Teoria probabilitatilor (daca o cunoastem bine!) poate fi folosita, este necesara, dar nu este suficienta.
Stim cum sa scapam de incalzirea globala, dar ce folos?(NU CRED CA VREM CU ADEVARAT SA SCAPAM DE INCALZIREA GLOBALA!!!)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate