Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sudan

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
schultz13

schultz13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.05.2006
Salut

Trebuie sa fac o alegere..sa merg sau nu in Sudan pentru o perioada de 3 luni. Toate informatiile gasite pe net inclina balanta catre NU. Cu toate astea as castiga niste bani (nu multi , nu putini). M-ar interesa orice informatie legata de aceasta tara. Din informatiile de pana acum cred voi merge undeva la N de Khartoum pe malul Nilului. Astept cu nerabdare orice informatie cat de mica sau chiar link-uri detaliate despre subiect.

Multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ca turist ? cu jobul ?

ca turist nu as calca pe acolo in viata mea. cu job , m-as limita doar in interiorul firmei in care lucrez si poate in vreo coloana oficiala prin oras protejata altfel risti sa fi hijacked

#3
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Nu, dar poate ar trebui sa mergem!
http://forum.softped...howtopic=603476

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 schultz13, on 11th March 2007, 16:51, said:

Salut

Trebuie sa fac o alegere..sa merg sau nu in Sudan pentru o perioada de 3 luni. Toate informatiile gasite pe net inclina balanta catre NU. Cu toate astea as castiga niste bani (nu multi , nu putini). M-ar interesa orice informatie legata de aceasta tara. Din informatiile de pana acum cred voi merge undeva la N de Khartoum pe malul Nilului. Astept cu nerabdare orice informatie cat de mica sau chiar link-uri detaliate despre subiect.

Multumesc
Din cate stiu zona Khartoum este destul de sigura. Nu e bine sa te aventurezi in Darfur (estul Sudanului, pe granita cu Ciadul) si sudul tarii care se pregateste de secesiune dupa un indelungat si sangeros razboi. De asemenea, nici granita nordica cu Egiptul nu e prea safe.

Despre Sudan, am citit o carte scrisa de ambasadorul Romaniei in Sudan, dl. Ghitulescu:
http://www.mae.ro/in...de=doc&id=35995

Conform site-ului MAE, dl. Ghitulescu continua sa fie ambasador la Khartoum si din cate am auzit (nu-l cunosc personal), e un om foarte saritor si dornic sa ajute romanii din tara in care e acreditat (a si lasat urme pe unde a trecut... am vazut cu ochii mei o coloana cu traducerea in limba romana a unei poezii a poetului national filipinez Rizal, amplasata in parcul memorial Rizal din Manila, am auzit ca a ridicat o statuie al lui Eminescu la Islamabad, Pakistan). Da-i un mail:

http://www.mae.ro/in...i...lnk=5&cat=6

#5
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Omul vroia sa plece acum vreo 2 ani si jumatate, deci cred ca a plecat deja sau ....., oricum cred ca s-a hotarat deja.

Dar oricum bune informatiile pt viitor si alte persoane interesate.

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 need_alex, on 2nd November 2009, 11:22, said:

Omul vroia sa plece acum vreo 2 ani si jumatate, deci cred ca a plecat deja sau ....., oricum cred ca s-a hotarat deja.

Dar oricum bune informatiile pt viitor si alte persoane interesate.
Acum am vazut si eu, m-a indus air america in oroare... Cred ca ma voi razbuna punand mai multe poze din Maroc

#7
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007
Sper ca ajut:
Nu "prea" este o tara de vizitat decat daca ai ceva de rezolvat. In rest nu recomand pentru turism sau aventura.

#8
cidul_52

cidul_52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.04.2010
poti sa spui ceva mai mult? ar trebui sa plec saptamana viitoare pentru o aproximativ o luna

#9
telefon_satelit

telefon_satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2010
Au probleme interne mari, dupa un razboi civil de vreo 20 de ani.  Unde ar trebui sa mergi si cu ce treaba? (daca nu-i secret evident)

#10
cidul_52

cidul_52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.04.2010
in khartoum si apoi sa cobor pe nil, in diferite localitati pana la juba

#11
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

Quote

in khartoum si apoi sa cobor pe nil, in diferite localitati pana la juba

Sa URCI pe Nil, pentru ca mergi de la nord inspre sud. Nu e o plimbare in parc, e adevarat.
De vreme ce stii ce vrei sa faci si te-ai documentat cu privire la situatie si locatie, atunci nu te ajuta sa apleci urechea la parerile unora care "au auzit ei" ca nu e bine. Vorbeste cu oamenii care au fost sau sunt acolo. Cu tot respectul pentru cei care posteaza aici, asta nu e un forum pentru seasoned travellers in Africa - pentru asta vezi Thorntree, Horozontsunlimited.
Sigur ca trebuie sa fii bine informat despre zona, situatia curenta, riscuri, mijloace de prevenirea a problemelor sau de scapare in caz ca ele apar. Si daca vrei sa mergi, du-te, o sa fie bine. Daca ti se pare ca nu stapanesti logistica unei astfel de expeditii, daca ai indoieli, atunci nu te du. Parerea mea e ca riscul major vine din nesiguranta/frica resimtita de cel care se baga, care il poate face sa ia decizii pripite in situatii mai grele acolo, sau sa alunece intr-o atitudine defensiv negativa. Predispozitia mentala trebuie sa fie pozitiva all the way, altfel va fi riscant :)
N-am fost in Sudan, dar am o oarecare idee despre ce vorbesc, pentru ca am traversat Congo Kinshasa de la sud la nord in decembrie.

#12
telefon_satelit

telefon_satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2010

 cidul_52, on 18th April 2010, 07:18, said:

in khartoum si apoi sa cobor pe nil, in diferite localitati pana la juba


Juba este fieful SPLA in timp ce capitala e sub control guvernamental (musulman fundamentalist).  In momentul de fata nu este razboi, dar la trecerea din partea musulmana in zona controlata de SPLA poti avea diverse neplaceri.

In plus, in 2011 ar urma sa aiba loc in Sud referendumul pentru secesiune, conform acordului de pace din 2005. Banuiesc ca, pe masura ce se apropie data, o sa se si incinga treaba pe-acolo.

#13
loj

loj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2009

 cidul_52, on 16th April 2010, 20:00, said:

poti sa spui ceva mai mult? ar trebui sa plec saptamana viitoare pentru o aproximativ o luna

Lucrez in Sudan de aproape 3 ani, in Khartoum si pot sa-ti spun sincer ca nu e dracul chiar asa negru. Acum depinde foarte mult de ce anume vrei sa faci aci.

Khartoum este chiar foarte safe comparativ cu alte capitale din Africa si in general partea de nord este fara probleme majore, oamenii sunt foarte de treaba, preturi foarte mari.

Juba, putin mai diferit, fara drumuri, preturi mari, arme la tot pasu.


Cred ca deja ai ajuns.. asa e cam tarziu pentru sfaturi de calatorie. Oricum daca ai nevoie de ceva scrie-mi si poate te pot ajuta.

#14
cidul_52

cidul_52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.04.2010
tocmai ce m-am intors ieri, zdravan, sper ca sanatos si in toate mintile
daca stiam ca esti in khartoum poate gaseam o varianta sa ne vedem, am stat 2 sapatamani si ceva la rotana
am crosetat tara in toate directiile intr-o limita de bun simt, au fost zone in care am fost "safe" dar si zone in care am riscat, inclusiv la momentul actiunilolr din darfur de saptamana trecuta se pare ca defilam prin zona
nu am reusit sa ajung pana la Juba, poate data viitoare, acum am reusit sa merg doar pana la Malakal

#15
loj

loj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2009

 cidul_52, on 26th May 2010, 21:57, said:

tocmai ce m-am intors ieri, zdravan, sper ca sanatos si in toate mintile
daca stiam ca esti in khartoum poate gaseam o varianta sa ne vedem, am stat 2 sapatamani si ceva la rotana
am crosetat tara in toate directiile intr-o limita de bun simt, au fost zone in care am fost "safe" dar si zone in care am riscat, inclusiv la momentul actiunilolr din darfur de saptamana trecuta se pare ca defilam prin zona
nu am reusit sa ajung pana la Juba, poate data viitoare, acum am reusit sa merg doar pana la Malakal

Ai stat exact unde trebuia, una din cele mai bune locatii.. Defilai prin Darfour si banuiesc ca ai aflat dupa de miscarile de trupe..

Cum ti s-a parut excursia? Ce parere ti-au facut oamenii si locurile? Eu in Darfour nu am ajuns, dar prin Nord si Est m-am mai miscat... iar locurile au un farmec aparte, nu se compara cu nimic din ce am vazut...

#16
cidul_52

cidul_52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.04.2010
am aflat apoi ce "activitati" au avut in zona desi am banuit de prima data care e scopul lor acolo
intradevar, locurile sunt diferite de ceea ce am vazut pana acum; spre sud e mai mult agitatie poate si datorita faptului ca e semidesert fata de nord unde e desert si densitatea si circulatia populatiei e mult mai redusa; pacat ca in general nu prea sunt indicatoare pe sosele, ca in Dongola m-am trezit cu masina intr-o unitate militara, iar in Karima mi-a trebuit jumatate de ora sa m lamuresc care e drumul spre Atbara
in rest totul e destul de ok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate