Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

m-am saturat! imi iau bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#109
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
cu usa deschisa am avut si eu probleme de 2 ori, dar merg incet, asa ca am avut timp sa evit :)
totusi am observat ca unii biciclisti (mosnegi) merg exact ca curu. unu a facut stanga exact cand il depaseam, si era sa ma dea jos de pe obiect. nu s-a asigurat, nu a semnalizat, nimic. imi inchipui cum e in capitala sau in alt oras mare :)

#110
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

View PostOctavian___28, on Jul 23 2007, 11:13, said:

deschid usa ca nu te vad sau o fac intentionat...? :o  Ai patit sa-ti deschida usa unu' fata ta? mamaaa...nasol...

Mi-a deschis un nene una in fata in mers. In mers = el avea vreo 30 la ora si eu vreo 50 depasindu-l. Avea o dacie rupta si a fost nevoie sa traga de saraca usa de 10 ori.

#111
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Eu va recomand o bicicleta cu AC zilele astea in B.  :P  :lol: :lol:

#112
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

View PostNight Elf, on Jul 24 2007, 11:49, said:

Eu va recomand o bicicleta cu AC zilele astea in B.  :P  :lol: :lol:

Cre' ca e mai nasol pentru cei cu bicicleta da' pe motor e chiar mishto. La cap ce mai transpir pentru ca nu intra prea mult aer dar la restul, de la 60km/h in sus mi-e car friguts. :P

#113
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostBlu3, on Jul 24 2007, 13:28, said:

Cre' ca e mai nasol pentru cei cu bicicleta da' pe motor e chiar mishto. La cap ce mai transpir pentru ca nu intra prea mult aer dar la restul, de la 60km/h in sus mi-e car friguts. :P

acum mi-a zis un prieten ca la 110 tot cald ii era (110 in afara orasului)...

#114
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
110 cu bicicleta?:)

#115
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postzit, on Jul 24 2007, 17:31, said:

110 cu bicicleta?:)
el se referea la motor.  :huh:

#116
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

View PostH725, on Jul 24 2007, 16:58, said:

acum mi-a zis un prieten ca la 110 tot cald ii era (110 in afara orasului)...

nu e adevarat, de pe la 50 la ora incepe sa te bata vantul si e bine. bine, am observat ca in oras si dupa 50 la ora frige dar asta pentru ca sunt incinse si asfaltul si blocurile din parti.

p.s: zi-i sa se descheie la geaca. :lol:

#117
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
azi un cretinache m-a depasit, desi mergeam destul de tare pentru drumul ala, pentru ca mai apoi sa franeze in fata mea si sa faca dreapta...

#118
Genubah

Genubah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.02.2003
Pentru cei care doresc sa sustina mersul pe bicicleta, au ocazia sa o faca Vineri, 27 iulie 2007, incepand cu orele 18:00, din parcul Izvor. E important sa fim cat mai multi acolo, sa-i convingem pe bucuresteni si in special pe ceilalti participanti la trafic ca ciclistii au dreptul sa existe pe strazile din Bucuresti. Studiile arata ca siguranta ciclistilor in trafic creste nu cu numarul de facilitati realizate pentru acestia (vezi piste de bicicleta), ci cu numarul efectiv de ciclisti pe strazi.

#119
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostGenubah, on Jul 27 2007, 09:48, said:

Studiile arata ca siguranta ciclistilor in trafic creste nu cu numarul de facilitati realizate pentru acestia (vezi piste de bicicleta), ci cu numarul efectiv de ciclisti pe strazi.
si implicit si numarul accidentelor. cel putin pana se vor obisnui cu biciclistii pe strazi. vezi cazul motociclistilor, e aceeasi marie...

on: cred ca bicicleta mea e blestemata... dupa ce ca acum 3-4 zile aveam lantul rupt, ieri am facut pana (mai rau e ca abia o bibilisem putin, i-am strans frane, suruburi, etc :( )

#120
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postcrst_g, on Jul 25 2007, 23:17, said:

azi un cretinache m-a depasit, desi mergeam destul de tare pentru drumul ala, pentru ca mai apoi sa franeze in fata mea si sa faca dreapta...
O sa te obisnuiesti cu asta  :D , pe bicicleta trebuie sa fii atent in permanenta. Cu toate astea consider ca e mai putin periculos pe strada decat pe trotuar, am vazut batrani doborati de biciclisti :cursing: , asa ca mai bine ma lupt cu masinile ca-s mai rezistente :coolspeak: . Pe bune acum, daca ai atentia in 14 si esti prudent, nu ai ce sa patesti nici in centru, nici la periferie, zic din experienta de > de 10 ani de mers cu bicicleta in Buc si stau in centru. Nu recomand sa mergeti noaptea chiar daca aveti toate reflexorizantele posibile, iar daca trebuie neaparat, mergeti pe strazi luminate, bulevarde unde sa fiti bine vazuti.
Sa aveti cat mai putine probleme, recunosc ca afara de pene de cauciuc, vro 3 la 10 k km nu am avut nimic la bicicleta ! Ma rog, pe FB-ul de acum 3 ani s-au cam stricat franele (coborare din Fagaras, multa minte am avut sa fac asta cu un FB :coolspeak: ) dar in rest se prezinta ok, dar e drept ca e bicicleta exclusiv de parc, nu m-as risca cu ea prin traficul bucurestean mai ales cu frane slabe ! O tin de piese de rezerva pentru cealalta : saua FB e excelenta, rotile sunt foarte bune, culmea destul de centrate, lantul e bun, in  rest e frumoasa si grea de parca ar avea motor !
Si cu bicicleta e ca si cu masina : daca ai prea multe probleme si bagi prea multi bani (timp) mai bine iti iei alta !

Edited by rvic77, 27 July 2007 - 09:43.


#121
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Eu acum vreo 4 ani am cazut rau cu bicicleta, m-am lovit la bazin tare (sange) la cot f tare (am fo la spital sa ma coase). Eram beat si am dat intr-o groapa cu viteza mare. La servici le-am explicat colegilor ca am cazut cu motocicleta...Deci daca stiti ca mergeti la birt sa beti o bere, lasati si bicicleta acasa. Bicicleta n-a patit nimic, din contra , am scapat de niste ''opturi'' la roata din fata. Merge si acum f bine :lol:

#122
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
mey, o sa sariti pe mine, dar am boala pe toti motociclistii si evenyualii biciclisti care se strecoara intre benzi...afara nu o sa vezi asa ceva...
pana nu o da un unu' coltu' nu va potoliti cu practicile astea periculoase si agasante. trebuie sa stai non stop sa te uiti in oglinzi sa nu vina vreun tantalau in figuri. stiu ca in aglomeratie asta e avantajul motocicletei, dar, legal, nu aveti voie. si pana la urma v-o face unul intentionat...va deschide usa sa vada cat sunteti de buni cascadori. :lol:
stati la coada... :rolleyes:

#123
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Stiti un loc in Bucuresti unde se pot croma sau nichela anumite parti de bicicleta ?
Bicla mea a fost nichelata pe vremea lu Ceasca si acum vreau sa mai schimb cateva piese la ea, si sa le nichelez la loc. Si m-ar interesa si o vopsitorie ceva si niste abtipilde pt bicla. Am vreo 2 zgarieturi care le-am acoperit cu oja ca nu prea se gaseste culoarea respectiva.

#124
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postuko, on Jul 27 2007, 11:03, said:

mey, o sa sariti pe mine, dar am boala pe toti motociclistii si evenyualii biciclisti care se strecoara intre benzi...afara nu o sa vezi asa ceva...

subscriu. in vest majoritatea stau frumos in coloana de masini si asteapta ca orice vehicul in mers, iar cand se mai baga cate unul printre masini e luat la ochi. problema la noi e ca multi isi iau motoare/scutere/biciclete tocmai ca sa se strecoare mai usor printre masini... si pe urma tot ei cu gura mare ca domne de ce nu l-ai vazut ca e acolo  :death:

si mai am boala pe biciclistii care au pretentia sa treaca strada pe trecerea de pietoni, calare pe bicicleta sau mai nou pe scuter. se mai uita si urat ca vezi Doamne nu le dai prioritate. o fi vreun nou tip de pieton cu roti.

Edited by dsdev, 27 July 2007 - 10:20.


#125
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Alo! in vest (daca ati fost si ati vazut) biciclistii au banda lor separata de mers. Sa te fereasca sfatu' sa-l ''agati'' pe vreunu care circula regulamentar pe banda biciclistilor. In Olanda era sa agat vreo doi, nefiind obisnuit sa vad banda separata, marcata clar. Si tot in vest, atat soferii cat si biciclistii sunt mult mai civilizati decat noi, dafapt nu suporta comparatie. Daca se intampla sa gresesti, nu se ''suie'' nimeni pe tine ca la noi. La noi nu exista frana, exista numai claxon. Frana e eventual dupa ce s-a comis impactu'.

#126
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Decit sa cumperi o bicicleta de firma care costa enorm dai o fuga la bulgari si cumperi un scuter cu 800 euro nou nout motorizare Honda kawasaki de 49 cm cubi  si ai rezolvat problema din tara il iei cu vreo 40 milioane

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate