Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Pietre la rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#73
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
poti sa bei apa, poti sa-l iei dupa mancare, sau poti vorbi cu medicul sa vezi daca nu-ti da voie sa iei capsule in loc de picaturi.

#74
gabita_ro

gabita_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2008
Multumesc pentru raspuns. Voi vorbi cu medicul sa vad daca le pot inlocui cu pastile. In rest...  :confuzzled:
apa, ceai, apa, ceai....

#75
mamikule

mamikule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.09.2008
Apa,apa si iar apa! Eu asa am scapat. Si mi se pare ca trebuie sa tii si putina dieta si sa nu mai consumi cofeina: cafea, ceai negru si Cola.

#76
eeli

eeli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2008
nu vreau sa mai deschid alt thread asa ca postez aici :
mi s-a gasit niste pietre la rinichi din care una de 2cm care imi blocheaza rinichiul. Mi s-a mai spus ca tesutul renal sau ceva de genul , este distrus o parte din el apoi rinichiul in mare parte este blocat. Sambata am programare la un cabinet al unui doctor specializat in asa ceva si ma va consulta si va decide ce-i de facut. La doctorul la care am fost si am facut ecografia astazi mi-a spus ca este o metoda mai 'deosebita' prin care pot scapa : mi se face o gaura si este extrasa piatra. Nici eu nu stiu exact cum sta treaba astept ziua de sambata sa merg la consultatie. Ce parere aveti ? stiu , este grav dar cat de grav? Risc sa-mi pierd rinichiul ? Ce-i de facut ? big thanks

#77
anita123

anita123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2007

 eeli, on Oct 23 2008, 06:55, said:

nu vreau sa mai deschid alt thread asa ca postez aici :
mi s-a gasit niste pietre la rinichi din care una de 2cm care imi blocheaza rinichiul. Mi s-a mai spus ca tesutul renal sau ceva de genul , este distrus o parte din el apoi rinichiul in mare parte este blocat. Sambata am programare la un cabinet al unui doctor specializat in asa ceva si ma va consulta si va decide ce-i de facut. La doctorul la care am fost si am facut ecografia astazi mi-a spus ca este o metoda mai 'deosebita' prin care pot scapa : mi se face o gaura si este extrasa piatra. Nici eu nu stiu exact cum sta treaba astept ziua de sambata sa merg la consultatie. Ce parere aveti ? stiu , este grav dar cat de grav? Risc sa-mi pierd rinichiul ? Ce-i de facut ? big thanks

MErgi la dr si fac ce ti se spune.

#78
eeli

eeli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2008
salut anita! news : am fost la spital , m-am internat mi s-au facut mai multe controale(radiografii,ecografii sau cum se numesc) apoi am intrat la operatie(NLP se numeste interventia unde ti se face o gaura mica la spate cu raze(laser?) apoi pe acolo sunt introduse 'instrumentele lor' , daca este nevoie intai sfarma piatra in bucati mai mici apoi sunt extrase). Doctorul care s-a ocupat de mine(care a facut interventia) mi-a spus ca a gasit altceva cand a umblat inauntru decat ce a vazut pe radiografii etc tocmai de asta a fost foarte grea operatia , am avut mai multe pietre din ce stiu una chiar de 2cm cum ziceam. A mai fost nevoie de inca o operatie deoarece a mai ramas o piatra 'ascunsa' care nu a putut sa o scoata la prima operatie. Totul a decurs foarte bine in total am stat 2saptamani internat. O mica problema ar fi ca au mai ramas ceva fragmente de piatra mici si care necesita o litotritie extracorporala(ESWL - ultrasunete) sper ca am scris corect unde vor fi sfarmate apoi le voi elimina prin urina. Sunt programat la o sedinta de ESWL pe data de 22 Decembrie. Na , eu sper sa fie totul bine si sa scap o data si o data de tot ce inseamna piatra la rinichi  :)
Vreau sa stiu daca este cineva care a mai facut ESWL(litotritie extracorporala cu ultrasunete) , cum se procedeaza  , doare ?  :mellow: merci

#79
eeli

eeli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2008
numai pot da edit la postul de mai sus :
spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac ca sa numai am pe viitor pietre la rinichi ? trebuie sa tin vreun regim ceva ? in cazul lichidelor am inteles , consum in jur de 2-3L pe zi de apa plata(inainte consumam multa cola,apa minerala,apa de la chiuveta etc) la care mai adaug si ceai : "Ceai G - Pietre la Fiere si Rinichi".
oare e ceva rau daca pan' la  ESWL(22 Decembrie) urmez un tratament naturist mai exact suc de ridichi ? am auzit ca are rezultate incredibile in cazul pietrelor/nisip la rinichi.

#80
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Printre alte lucruri de care trebuie ținut cont, este optimizarea metabolismului calciului, de așa manieră încît să ai un nivel optim de calciu în sînge și oase, însă tranzitul de calciu prin organism să nu fie prea mare.

Poți citi și topicul de aici, dar trebuie să fii selectiv  :rolleyes:

Ridichi chiar nu am încercat (dar o voi face cu siguranță), dar țelina rasă cu castraveți are efecte pozitive pentru rinchi și organism în general.

Edited by Mirovaia_Scorb, 24 November 2008 - 13:33.


#81
Calin J

Calin J

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2005

 eeli, on Nov 24 2008, 11:54, said:

salut anita! news : am fost la spital , m-am internat mi s-au facut mai multe controale(radiografii,ecografii sau cum se numesc) apoi am intrat la operatie(NLP se numeste interventia unde ti se face o gaura mica la spate cu raze(laser?) apoi pe acolo sunt introduse 'instrumentele lor' , daca este nevoie intai sfarma piatra in bucati mai mici apoi sunt extrase). Doctorul care s-a ocupat de mine(care a facut interventia) mi-a spus ca a gasit altceva cand a umblat inauntru decat ce a vazut pe radiografii etc tocmai de asta a fost foarte grea operatia , am avut mai multe pietre din ce stiu una chiar de 2cm cum ziceam. A mai fost nevoie de inca o operatie deoarece a mai ramas o piatra 'ascunsa' care nu a putut sa o scoata la prima operatie. Totul a decurs foarte bine in total am stat 2saptamani internat. O mica problema ar fi ca au mai ramas ceva fragmente de piatra mici si care necesita o litotritie extracorporala(ESWL - ultrasunete) sper ca am scris corect unde vor fi sfarmate apoi le voi elimina prin urina. Sunt programat la o sedinta de ESWL pe data de 22 Decembrie. Na , eu sper sa fie totul bine si sa scap o data si o data de tot ce inseamna piatra la rinichi  :)
Vreau sa stiu daca este cineva care a mai facut ESWL(litotritie extracorporala cu ultrasunete) , cum se procedeaza  , doare ?  :mellow: merci

Nu e dureros ESWL-ul. Simti cateva intepaturi si atat.

 Calin J, on Dec 5 2008, 21:20, said:

Nu e dureros ESWL-ul. Simti cateva intepaturi si atat.


#82
adn_grumpy

adn_grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2008
suc de ridichi am folosit eu si a dat rezultate, dar durerea pe care am avut-o cand am eliminat pietrle a fost de nedescris.
mai tarziu am aflat ca era mult mai bine daca beam bere pentru ca scurtam suferinta.
cred ca e bine sa previi si de aceea periodic voi mai bea suc de ridichi.

#83
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 sandra25, on Oct 15 2008, 23:21, said:

Revin cu vesti bune.M-am vindecat complet cu suc de ridichi in numai 4 zile.Ma simt perfect si nu imi vine sa cred dupa atatea chinuri si atatea tratamente.

Poti sa detaliezi? De care ridichii? CAT suc? etc...

#84
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
De ridichii de iarnă știam ceva... cam 100 ml pe zi!

#85
300

300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008
100ml de suc de ridichi se bea o data dimineata pe stomacul gol? si dupa aceea cit timp nu mancam, nu bem, as dori sa aflu cum a decurs ziua celui care a folosit metoda sucului de ridichi (ma refer la alimentatie si la consumul de apa) si a dat rezultate. momentan sunt in tabara celor care au de eliminat pietre si iau urinex, no-spa, ketonal si nici o imbunatatire. va multumesc anticipat.

#86
eeli

eeli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2008
salut revin cu news : dupa cum v-am spus pe 22(luni) sunt programat la o sedinta de ESWL(litotritie extracorporala cu ultrasunete) pt a mi se sfarma ceva fragmente de piatra mici care mi-au mai ramas mai exact 3pietricele ca sa spun asa. Acum 2saptamani am inceput sa beau suc de ridichie neagra cate o lingura inainte de fiecare masa(de 3ori pe zi-dimineatza/amiaza/seara) Dupa ce luam lingura imediat mancam si nu aveam probleme , la inceput a fost mai grelutz pan' ce s-a acomodat stomacul . Este gretzos , multi nu suporta dar a fost oke. Eu am baut in jur de 1saptamana si ceva si m-am oprit saptamana trecuta(vineri 12.12). Sambata seara am iesit in oras am baut vreo 2-3 beri apoi am venit acasa. Cand m-am pus in pat sa adorm am inceput sa am o durere in partea dreapta jos(in zona apendiculului) , nu am putut sa dorm toata noaptea pe la ora 6dimineatza am si varsat. Duminica toata ziua am avut acea durere in partea dreapta(nu este o durere foarte foarte tare dar faza e ca nu te lasa in pace si te streseaza , e genul de durere enervanta(cel putin asa a fost la mine)). In timpul zilei de duminica am mai varsat de 2ori apoi seara m-am hotarat sa ma duc la spital sa vad care-i treaba. Am fost la Spitalul de copii(iasi , am 17ani) si mi-au facut control la apendic etc si mi-au zis daca durerea creste sa revin la ei dar pt moment nu necesita nici o interventie chirurgicala. Dupa ce am iesit de acolo m-am dus si la spitalul unde am fost operat de pietre la rinichi(Parhon-Iasi) , am intrat la camera de garda mi-au facut tot control de apendic m-au intrebat cum urinez etc , mi-au spus sa ma duc acasa ca nu au ce sa-mi faca in noaptea respectiva in spital daca stau si sa revin a 2a zi(luni) dimineatza sa fac niste controale in legatura cu rinichii. Durerea a continuat si in noaptea aceea apoi dimineata(luni) am revenit la spital mi-au facut ecograf si o radiografie(film se mai cheama) si au constatat ca 1pietricica din alea 3 care erau undeva sus in rinichi a coborat pe canalul spre vezica(sper ca am scris corect) si de asta am durerile astea incredibile. Mi-au dat niste pastile de dureri mici , medii si mari care se numesc Recoxa si Tramadol(cu reteta din spital le-am luat de la farmacie) si mi-au spus ca daca se iveste un loc liber pt ESWL in zilele urmatoare or sa ma sune sa vin daca nu ramane pe luni(22.12).
Acum pot sa va spun cu mana pe inima ca acel suc de ridichi chiar isi face efectul si in cazul ca piatra va cobora pe canal pt a fi eliminata prin urina o sa aveti dureri mici,mari,foarte mari depinde de fiecare. Eu as lua in continuare suc de ridichii dar mai bine stau calm si astept sa fac ESWL apoi ce va fi va fi. Sa stiti ca este bine sa luati acel suc de ridichii chiar daca ati scapat de piatra pt ca curata foarte bine rinichii de orice impuritati si e mai bine sa preveniti ;).
Dupa ce o sa scap de tot ce mai am o sa beau suc de ridichii macar 1data la 3luni si o sa fac control foarte des. Am uitat sa va mai spun ca si berea ajuta foarte mult la curatarea rinichilor. Eu acum stau acasa mai mult in pat pt ca mi-au zis sa nu fac efort si sa nu beau prea multe lichide pan ce fac ESWL ca sa nu am dureri dar oricum am pastilele in caz ca am dureri.
p.s : in tot acest timp am baut foarte multe lichide inclusiv ceai de la farmacie numit " ceai pt pietre fiere si rinichi - ceai G "
p.sn : numai beau deloc sucuri cu acid , cola in special , energizante si alte prostii. doar apa plata , sucuri naturale alea facute in storcator acasa si ceai.
-----------------------------
imi cer scuze daca sunt greseli de scriere si astept parerile voastre. multa sanatate !

Edited by eeli, 17 December 2008 - 14:47.


#87
anita123

anita123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2007

 sandra25, on Oct 15 2008, 19:21, said:

Revin cu vesti bune.M-am vindecat complet cu suc de ridichi in numai 4 zile.Ma simt perfect si nu imi vine sa cred dupa atatea chinuri si atatea tratamente.Chiar ma gandeam ca daca nu s-au dizolvat cu toate tratamentele pe care le-am facut (care in cazul altora au fost eficace) e posibil sa nu se dizolve nici cu ultrasunete.Din fericire nici nu a fost nevoie sa incerc.
Si nici macar nu am avut dureri cand le-am eliminat.Va recomand sa incercati acest tratament.Multa sanatate


Ridichi albe , de iarna?

#88
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 eeli, on Dec 17 2008, 14:41, said:

Am fost la Spitalul de copii(iasi , am 17ani) si mi-au facut control la apendic etc si mi-au zis daca durerea creste sa revin la ei dar pt moment nu necesita nici o interventie chirurgicala.
Am uitat sa va mai spun ca si berea ajuta foarte mult la curatarea rinichilor.

Are 17 ani si ne recomanda bere sa scapam de pietre  :thumbup:
Aviz amatorilor de suc de ridichi negre, suc de mar cu ulei de masline (e si asta o cura), ceaiuri diuretice si altele care cresc diureza. Daca in mod sigur aveti deja litiaza renala de dimensiuni care se preteaza eliminarii nu incepeti astefel de cure fara cateva pastile de No-Spa in casa. este sansa sa faceti o colica renala de toata frumusetea (pardon, durerea), si din cate stiu de pe pielea mea, in plina colica renala nu prea iti arde de plimbat cu masina/salvarea/tramvaiul spre spital sau farmacie.

#89
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Am avut cateva pietre pe conducte, dar sau eliminat. La inceput mi s-a recomandat No Spa, Profenid si lichide multe. Apoi, deoarece o  piatra se incapatina sa stea pe uretra am continuat cu No Spa si Rovatimex (la al doilea nu mai sunt sigur ca denumirea e exacta), si in sfarsit piatra s-a eliminat.. Asta era cand aveam 20 ani, eram student. De atunci nu am mai avut probleme. De atunci, trebuia sa fac de 2 ori pe an cate o ecografie, dar la romani toate se platesc, atentie, de 2 ori. Cotizez la sanatate degeaba...

#90
anita123

anita123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2007
Cine a mai scapat   de pietre cu suc de ridichi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate