Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pietre la rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#271
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststlx, on 15 mai 2021 - 07:49, said:


Cred ca mi-a scapat informatia (nu o gasesc), unde este localizata piatra?

Daca este in rinichi, nu cred ca ai dureri deocamdata. Insa vei avea in momentul cand pleaca pe ureter. La 5mm vor fi dureri destul de mari. Din cauza asta iti recomand sa iei Lithoren macar 7 zile inainte sa incepi sa bei 2.5l lichide pe zi. Lithoren ar micsora piatra. Daca incepi acum sa bei apa foarte multa, posibil sa disloci piatra si sa se duca asa cum e acum (5mm) pe ureter. Vor fi dureri mari.

Asigura-te ca ai la tine nospa sau ce analgezic iti recomanda medicul. Si bai fierbinti in momentul durerilor(stai in apa fierbinte in cada). Asa vei "dilata" ureterul si piatra isi va face drum mai usor in jos pe ureter.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2021 - 05:55.


#272
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
E in rinichi. Am avut acum un an si jumatate o alta blocata in ureter, stiu ce minunat e, ce dureri groaznice am avut, cat de greu s-a pus diagnosticul, a trebuit sa merg a doua oara la UPU, aproape m-au gonit, dar nu m-am lasat si in final, desi cam in sila, medicul a descoperit o piatra la ecografie. Initial imi facusera trei ecografii si nimic. Si nici nu cred ca descoperisera piatra blocata in ureter, ci una din celelalte doua din rinichi. Acum am inceput sa iau Uractiv Litho, si asta promite sa sparga, sa faramiteze piatra. Am cerut medicului zilele trecute sa-mi dea un tratament in caz ca "ma apuca" durerile pe undeva prin vacanta in strainatate si mi-a dat pe langa no-spa, ketonal inca doua, una am citit ca e speciala pt barbati, in fine, mai auzisem de medicamentul asta, relazeaza tare musculatura in vederea eliminarii pietrei. sper sa nu fie nevoie de ele. Uractiv Litho a fost mult recomandat mai an pe aici de lat forumist, Overseas si mi-am promis ca o sa incep tratamentul dar m-am luat cu una-alta, viata complicata... acum i-a venit randul. Nu stiu daca merge sa bag si Lithoren intre timp, piridoxina contin si una si alta si in loc de citrat pot folosi zeama de lamaie, vine vara si beau mai usor apa vara, pot sa storc si putina lamaie in fiecare pahar. Pt. piatra blocata in ureter mi s-a pus atunci stent si mi s-a facut ureteroscopie flexibila, a faramitat cu laserul medicul si piatra din ureter si una din rinichi, cu ultima (cea ramasa, existenta acum) nu a mai reusit din cauza pozitionarii.

Edited by stlx, 16 May 2021 - 10:41.


#273
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Poststlx, on 16 mai 2021 - 10:32, said:

Am cerut medicului zilele trecute sa-mi dea un tratament in caz ca "ma apuca" durerile pe undeva prin vacanta in strainatate si mi-a dat pe langa no-spa, ketonal inca doua, una am citit ca e speciala pt barbati, in fine, mai auzisem de medicamentul asta, relaxează tare musculatura in vederea eliminarii pietrei.

Cred că este vorba despre Tamsin așa cum se găsește în farmaciile noastre sau Flomax în străinătate, substanţa activă fiind clorhidratul de tamsulosin, un alfa-blocant.

Utilizarea originală a medicamentului este pentru tratarea hiperplaziei prostatice benigne simptomatice și a prostatitei cronice, dar acționează și asupra ureterelor, relaxându-le.

Poate fi folosit și de către femei atunci când este vorba despre pietre la rinichi...

#274
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Dupa 45 de zile de chin am expulzat-o.
Deja credeam ca necesit intervenite chirugicala.

Attached Files



#275
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Unde a fost blocată?

#276
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Naiba o stie. Am fost la doctor acum 2 saptamani si nu a vazut nimic pe ecograf. A zis ca e sigur pe ureter si mi-a recomandat un tomograf cu substanta de contrast. Problema e ca a doua zi trebuia sa plec in concediu. Medicul a zis ca pot sa fac tomograful dupa concediu fiindca nu e chiar urgenta. A observat doar o dilatare usoara a rinichiului.
Acum 45 de zile cand a inceput calvarul m-am trezit noaptea cu  dureri cumplite care au cedat dupa un coctail injectabil cu algocalmin si no spa.
Dupa 3 zile, aceeasi poveste. Dupa inca o saptamana, la fel. Am luat Lithoren 14 zile apoi am mers la medic. Intre timp nu mai aveam dureri ci doar o mica jena in zona apendicelui. Urinarea in aceasta perioada era oarecum ok desi presiunea jetului a scazut cam la jumatate.
Medicul mi- a mai recomandat 14 zile de lithoren+no spa pastile. Ieri m-am intors din concediu, azi dimineata am luat ultimul plic de lithoren. Luni aveam de gand sa merg la tomograf mai ales ca de azi dimineata aveam permanent senzatie de urinare fara a putea face decat putin.
Eu cred ca piatra a cazut ieri din ureter in vezica fiindca ieri am urinat de vreo 10 ori cu jet puternic...ca-n vremurile bune.
Iar azi s-a intamplat minunea.
Stiam de ea inca de anul trect. La masuratoarea de atunci a zis medicul ca are 0.9 mm. Piatra se vede mancata deci cred ca s-a mai raschetat din ea.
Am incercat tot felul de tratamente in ultima luna: ceai de patrunjel, bere cu ulei de masline, zeama de lamaie la greu etc...
Pana la urma am scapat. Alra nu mai am, sper sa nu mai fac.

#277
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Ai scăpat relativ ușor Posted Image

 dan1980_25, on 05 august 2021 - 18:48, said:

Urinarea in aceasta perioada era oarecum ok desi presiunea jetului a scazut cam la jumatate.

Nu îmi dau seama cum s-ar putea întâmpla așa ceva. Urina este stocată în vezică. Blocarea ureterului nu ar trebui să reducă presiunea.

Quote

Pana la urma am scapat. Alra nu mai am, sper sa nu mai fac.

Nu uita să te hidratezi corespunzător, este cea mai bună metodă de prevenție.

Și mergi cu piatra la analize, ca să-i afli compoziția, pentru că te-ar putea ajuta în stabilirea cauzei care a produs-o.

#278
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Cauza o cam stiu. Cure prelungite de cola, apa ioc, deshidratare zile la rand etc... deci o viata dezordonata.
Iar despre presiune...eu cred ca senzatia permanenta de nevoie de urinare ma determina sa merg des la wc desi vezica nu era plina. Poate de acolo. Dimineata jetul era ok fiindca se aduna destul in vezica peste noapte.
Oricum, sunt socat de marimea pietrei.

Edited by dan1980_25, 05 August 2021 - 19:25.


#279
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 dan1980_25, on 05 august 2021 - 18:20, said:

Dupa 45 de zile de chin am expulzat-o.
Deja credeam ca necesit intervenite chirugicala.



Doamne fereste ! Posted Image M-am speriat cand am vazut poza. Sincer iti spun, felicitari! Nu stiu cum ai reusit sa elimini ditamai piatra.. am avut si eu si avea doar vreo 4 sau 5mm, micuta de tot. Si cu chiu cu vai am eliminat-o..dureri si tot tacamul. (era din acid uric si astea se formeaza ca un cristal cu tepi, adica zgarie tot ce atinge (uretera, uretra). Orice miscare a pietrei in jos pe ueretera provoaca dureri inimaginabile).
Dar la tine este ditamai roca.. deci chiar este mare.

edit:

eu as merge cu ea la analize, sa vada din ce este. Din acid uric (cea mai frecventa) nu este sigur.

Edited by MembruAnonim, 05 August 2021 - 20:32.


#280
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 MembruAnonim, on 05 august 2021 - 20:30, said:

am avut si eu si avea doar vreo 4 sau 5mm, micuta de tot. Si cu chiu cu vai am eliminat-o..dureri si tot tacamul.

Probabil că ai avut una bazată pe anumite formațiuni de oxalați, care sunt mult mai ascuțite și mai dure. Poate o identifici în aceste fotografii: https://www.scienced...63107481630128X ;)

#281
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 subss, on 05 august 2021 - 20:35, said:

Probabil că ai avut una bazată pe anumite formațiuni de oxalați, care sunt mult mai ascuțite și mai dure. Poate o identifici în aceste fotografii: https://www.scienced...63107481630128X Posted Image

Era o nenorocita d-asta... galbena si cu multi tepi ascutiti. O nenorocita de piatra care mi-a provocat dureri atroce.


Ceva in genul


Attached File  pi.png   417.18K   13 downloads
Attached File  piatra rin.png   131.77K   23 downloads

edit:

Semana 100% cu asta de jos


Attached File  piatra acid uric.png   199.78K   18 downloads

Edited by MembruAnonim, 05 August 2021 - 20:51.


#282
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Partea bună la pietrele formate din acid uric este că pot fi dizolvate cu ajutorul unor medicamente, fiind cam singurele posibil de dizolvat, dacă nu mă înșel...

#283
ElenaBucuresti1234

ElenaBucuresti1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2022
Buna! Am avut interventia ESWL - fragmentarea pietrelor la rinichi. Intrebarea este ce metoda sa folosesc pentru a strange ramasitele din pietricele eliminate? Dr. a spus sa vin cu ele la consult ca sa le dea la laborator. Stie cineva cum sa le colectez? Am incercat cu fasa de tifon, dar nu merge.

#284
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Începând de ieri intru și eu în clubul vostru. Aveam senzație de urinare și un mic disconfort din juma în juma de oră. Mă duceam la baie, un mic pipi, apoi iar și iar. În noaptea asta m-au luat durerile de am plecat la urgențe. Mi-au făcut acolo niște analize, mi-au băgat o perfuzie cu ceva medicament. La un moment dat m-a luat durerea tare pe patul ăla, au zis că-și face efectul medicamentul, probabil s-a deplasat piatra. Am venit pe jos de la urgențe, noaptea pe drum, să mă răcoresc. Mi-au dat să iau No-spa, Algocalmin și ca tratament Urinex. Și să merg la urocultură și la un urolog. Nasol, foarte nasol.

#285
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Ideal pentru dureri de genul Papaverina injectabila va diminua acea durere atroce 100%, multe analgezice de mai sus sunt apa de ploaie.

Pentru eliminat pietre ceai de coada calului, a avut efect  la mine, 2 litri de ceai / per zi, in 2 zile a iesit bucati.

Cauza: apa minerala Borsec in exces, poate va folosi cuiva informatia asta.

Edited by iulian_1976, 21 September 2023 - 10:20.


#286
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu beau bucovina. N-am mai pățit așa ceva până la 42 de ani. Cumplit, greu de descris, durerea vine în valuri.

#287
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Borsec are cea mai mare concentratie de calciu dintre apele minerale din Romania, un doctor din domeniu mi-a spus sa fiu atent la asta.
Corespundeam exact cu ce a spus.

La mine a functionat ceai de coada calului, discutam de 1-2 litri pe zi, merita incercat.

Edited by iulian_1976, 24 September 2023 - 22:49.


#288
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Bucovina pe care o beam era printre cele mai sărace în minerale. Uitându-mă însă pe etichete am văzut că Carpatica stă chiar și mai bine având calciul cam la jumătate. Am trecut pe asta acum. Iau și eu ceai de coada calului (cam două căni pe zi), Urinex că mi-au dat la urgențe iar urologul mi-a spus să continui cu ăsta, iau și Lithoren de două ori pe zi că am citit pe-aici. Deocamdată e ok, nu am mai avut dureri, nu știu dacă s-a eliminat ceva sau ce naiba s-a mai întâmplat pe-acolo. O să mai fac un ecograf zilele următoare să văd situația. Oricum, durere groaznică, nu doresc nimănui.

PS. Am văzut că s-a discutat pe-aici și părerile erau împărțite. Mie urologul mi-a spus să consum multă apă, doar în momentele crizei să n-o fac.

Edited by caiuscorneliu, 24 September 2023 - 23:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate