Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pietre la rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#145
jonyyybe

jonyyybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.08.2006
va salut pe toti, cei cu pietre la rinichi. si eu detin aceste faimoase pietre si vreau sa zic ca am si adunat din ele, le tin sa le fac o analiza. nu stiu unde ar trebuii sa merg sa analizez sa vad de care sunt, dar din ce m-am informat pe internet sunt din "oxalat de calciu dihidrat", banuiesc. deci unde as putea sa merg sa le analizez compozitia. cred ca am 7-9 pietre stranse de diferite  dimensiuni.

ce vreau sa va zic ca am tinut tratment cu kelagon cred ca 6 luni, degeaba no effect, este posibil ca degeaba luam kelagon daca nu tineam regim alimentar, cam sunt sigur de asta.

ceea ce am incercat. lamaie, ulei de masline...ca si cure, nu am rezistat la ele, le-am abadonat.

am observat ca foarte bine merge urinal, uriclar, urinex....prostiile astea, pentru a le elimina+lichide, ceai de matase,cozi cirese si mai era unu.

am mai observat urmatorul lucru, am zis sa renunt la salata verde, de atunci am facut mai putine si mai mici. deci in concluzie regimul alimentar conteaza foarte mult. dar poti manca de toate dar sa bei foarte multe lichide poate si 3-4l  ca sa elimini surplusul. de acest lucru sunt sigur, eu la mine am vazut diferenta.

in viitor o sa renunt treptat la carne pentru a manca cat mai putina, din ce in ce mai putin, si sa merg din ce in ce mai mult pe regim vegetarian. multe fructe si legume. bineinteles ca in cazul meu de fata fara salata verde, care mi-a dat multe batai de cap; lactate de asemenea, in cantitati moderate. lapte, branzeturi.

in final, de 15 ani de cand produc aceste pietre la rinichi, tin sa va zic ca regim alimentar este foarte important, apoi lichidele consumate (trebuie sa consumam lichide) si nu in ultimu rand miscarea - sportul (cand jucam fotabal nu aveam aceste probleme, lasandu-ma treptat au inceput sa apara) ajuta foarte mult la sanatate, nu numai al rinichilor.

deci, concluzia ar fi urmatoarea: pentru eliminat sunt multe metode, problema nu este eliminarea lor, ci eradicara lor din faza incipienta; acest lucru se face numai si numai prin regim alimentar adecvat, lichide si sport.

Edited by jonyyybe, 31 January 2012 - 00:27.


#146
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008
In ultimii 2 ani am "nascut" 5 pietre. Cand incep durerile fac injectie cu antispastice : scobutil, no-spa si algocalmin sau ketonal. A doua zi fac urmatorul preparat:

- patru lamai se spala si se pun la fiert intregi, se pune apa cat sa le acopera. Fierberea dureaza cca. jumatate de ora si trebuie sa se opreasca atunci cand le crapa coaja.
- se lasa la racit, (apa in care au fiert se arunca), se sfarama cu o furculita si se scot samburii.
- se paseaza cu mixerul sau blenderul pana devine o pasta.
- se adauga un volum egal de glicerina (se poate procura de la farmacie - eventual spuneti ca o cumparati ca "glicerina boraxata" dar fara a o prepara.
- in general lamaile fierte si macinate ocupa jumatate de borcan de 800 ml. , se cumpara 400 g de glicerina
- se ia cate o lingura de 3 ori pe zi.

Acest preparat este naturist si foarte bun, l-am incercat pe mai multe persoane inclusiv pe mine si a dat rezultate de fiecare data. Depinde de natura calculilor, oxalatii de calciu sunt cel mai greu de dizolvat dar chiar daca nu-i dizolva, macar ii face faramiciosi si se pot elimina fara probleme. Pentru oxalatii care ii produc eu am nevoie de 2 borcane de 800 ml.

Sa auzim de bine !

#147
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008
luni 6 febr am fost la dr dupa o noapte de dureri. La eco si la radiografie a fost descoperit un calcul unic de 8 mm. Bineinteles propuneri de tratament cu litotritor, sa asteptam poate  se elimina spontan... etc. Am facut preparatul care l-am descris mai sus, am consumat un borcan intreg si din al doilea mi-au ramas doua degete. Astazi la control, nimic, piatra a disparul, nu era nici pe ureter nici in vezica, dureri nu am avut deci s-a dizolvat si am eliminat-o. Puteti incerca acest preparat, eu l-am mai incercat pe mine si pe sotia mea cu succes maxim, l-am mai recomandat la multe persoane de la 3 din ele am primit multumiri deci a functionat.
Sanatate maxima!

#148
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010

 Taraxacus, on 13th February 2012, 23:03, said:

luni 6 febr am fost la dr dupa o noapte de dureri. La eco si la radiografie a fost descoperit un calcul unic de 8 mm. Bineinteles propuneri de tratament cu litotritor, sa asteptam poate  se elimina spontan... etc. Am facut preparatul care l-am descris mai sus, am consumat un borcan intreg si din al doilea mi-au ramas doua degete. Astazi la control, nimic, piatra a disparul, nu era nici pe ureter nici in vezica, dureri nu am avut deci s-a dizolvat si am eliminat-o. Puteti incerca acest preparat, eu l-am mai incercat pe mine si pe sotia mea cu succes maxim, l-am mai recomandat la multe persoane de la 3 din ele am primit multumiri deci a functionat.
Sanatate maxima!
Inteleg de ce se folosesc lamai, din cauza acidului citric. De ce fierte oare ?
Nu inteleg de ce atat de multa glicerina ? Cum e amestecul, suportabil ? O fi eficient si pentru calculi care nu sunt inca angajati pe ureter si nu dau colici ? Daca ar fi dupa cum spuneti, ca s-ar "macina", ar trebui sa functioneze.
Un tratament similar l-am gasit pe un site american, 60 ml zeama de lamaie +60 ml ulei de masline de 2 ori pe zi, majoritatea covarsitoare a celor ce scriu spun ca au eliminat tot asa, fara sa simta. Pe mine ma ingretoseaza uleiul in cantitate atat de mare ca sa nu spun ca te poti alege cu o colica biliara ... Toti cei care scriau acolo insa aveau o colica renala in curs de desfasurare, nimeni nu incercase pe calculi asimptomatici, ceea ce ma face sa cred ca remediul merge pe principiul relaxarii musculaturii netede si atat, nu pe dizolvare.
Oare amestecul cu glicerina o si dizolva, cunoasteti pe cineva care l-a luat doar stiind ca are un calcul, fara sa fie in colica ?

#149
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008

 Alina65, on 18th February 2012, 15:03, said:

Inteleg de ce se folosesc lamai, din cauza acidului citric. De ce fierte oare ?
Nu inteleg de ce atat de multa glicerina ? Cum e amestecul, suportabil ? O fi eficient si pentru calculi care nu sunt inca angajati pe ureter si nu dau colici ? Daca ar fi dupa cum spuneti, ca s-ar "macina", ar trebui sa functioneze.
Un tratament similar l-am gasit pe un site american, 60 ml zeama de lamaie +60 ml ulei de masline de 2 ori pe zi, majoritatea covarsitoare a celor ce scriu spun ca au eliminat tot asa, fara sa simta. Pe mine ma ingretoseaza uleiul in cantitate atat de mare ca sa nu spun ca te poti alege cu o colica biliara ... Toti cei care scriau acolo insa aveau o colica renala in curs de desfasurare, nimeni nu incercase pe calculi asimptomatici, ceea ce ma face sa cred ca remediul merge pe principiul relaxarii musculaturii netede si atat, nu pe dizolvare.
Oare amestecul cu glicerina o si dizolva, cunoasteti pe cineva care l-a luat doar stiind ca are un calcul, fara sa fie in colica ?
Glicerina nu este multa, este parte la parte cu pasta de lamai. Glicerina este netoxica si neutra pt organism, la gust este acrisor amestecul si nu e scarbos, pt cine prefera se poate adauga si un pic de miere de albine.Pana nu am fost in colica nu am stiut ca am calcul renal, dar nu vad importanta. Nu este din relaxare pentru ca nu a mai fost gasita piatra nici in vezica biliara si eu nu am eliminat nimic solid. Anterior am avut pietre mai mici 3, 4 mm si le-am simtit bine cand le-am "nascut". Glicerina ofera o viscozitate acestui amestec si deci un timp de contact mai lung, spre deosebire de ulei nu are cum sa provoace colica biliara (am la bila un calcul unic de 22 mm). Una din pietricele am pus-o in acest amestec pentru proba sa vad daca are efect si in 3 zile a disparut. Lamaia contine acid citric si acid ascorbic. In plus coaja are niste uleiuri, eteruri volatile si niste esteri care ajuta. Am mai auzt de tratament cu tamaie dar nu am incercat si nu stiu cum functioneaza.
Pentru calculii biliari tratamentul nu este adecvat in plus calculii biliari sunt de alta natura decat cei renali.

#150
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010

 Taraxacus, on 19th February 2012, 00:23, said:

Glicerina nu este multa, este parte la parte cu pasta de lamai. Glicerina este netoxica si neutra pt organism, la gust este acrisor amestecul si nu e scarbos, pt cine prefera se poate adauga si un pic de miere de albine.Pana nu am fost in colica nu am stiut ca am calcul renal, dar nu vad importanta. Nu este din relaxare pentru ca nu a mai fost gasita piatra nici in vezica biliara si eu nu am eliminat nimic solid. Anterior am avut pietre mai mici 3, 4 mm si le-am simtit bine cand le-am "nascut". Glicerina ofera o viscozitate acestui amestec si deci un timp de contact mai lung, spre deosebire de ulei nu are cum sa provoace colica biliara (am la bila un calcul unic de 22 mm). Una din pietricele am pus-o in acest amestec pentru proba sa vad daca are efect si in 3 zile a disparut. Lamaia contine acid citric si acid ascorbic. In plus coaja are niste uleiuri, eteruri volatile si niste esteri care ajuta. Am mai auzt de tratament cu tamaie dar nu am incercat si nu stiu cum functioneaza.
Pentru calculii biliari tratamentul nu este adecvat in plus calculii biliari sunt de alta natura decat cei renali.
Va multumesc pentru raspuns ! ultima nelamurire ar fi daca mixam lamaile cu coaja cu tot ..? Cred ca am sa ma limitez numai la lamai, sau am sa adaug o sticluta de coniac peste ele. E bataie de cap cu glicerina, nu o gasesc de vanzare; este un alcool, deci voi folosi un substitut. Toate cele bune !

#151
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008

 Alina65, on 20th February 2012, 17:21, said:

Va multumesc pentru raspuns ! ultima nelamurire ar fi daca mixam lamaile cu coaja cu tot ..? Cred ca am sa ma limitez numai la lamai, sau am sa adaug o sticluta de coniac peste ele. E bataie de cap cu glicerina, nu o gasesc de vanzare; este un alcool, deci voi folosi un substitut. Toate cele bune !
Da, lamaile se paseaza cu coaja cu tot, se scot samburii mai intai si cu un blender de mana sau un blenrer atasat la mixer ori alt fel de blender se paseaza. Glicerina asigura o viscozitate mai mare pt a realiza un timp de contact mai lung. Cu coniac nu am incercat dar cine stie, poate dam de o noua formula, sa ne spuneti daca a functionat.
Sanatate multa va doresc !

#152
sperantza

sperantza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.01.2008

 Taraxacus, on 9th February 2012, 22:40, said:

In ultimii 2 ani am "nascut" 5 pietre. Cand incep durerile fac injectie cu antispastice : scobutil, no-spa si algocalmin sau ketonal. A doua zi fac urmatorul preparat:

- patru lamai se spala si se pun la fiert intregi, se pune apa cat sa le acopera. Fierberea dureaza cca. jumatate de ora si trebuie sa se opreasca atunci cand le crapa coaja.
- se lasa la racit, (apa in care au fiert se arunca), se sfarama cu o furculita si se scot samburii.
- se paseaza cu mixerul sau blenderul pana devine o pasta.
- se adauga un volum egal de glicerina (se poate procura de la farmacie - eventual spuneti ca o cumparati ca "glicerina boraxata" dar fara a o prepara.
- in general lamaile fierte si macinate ocupa jumatate de borcan de 800 ml. , se cumpara 400 g de glicerina
- se ia cate o lingura de 3 ori pe zi.

Acest preparat este naturist si foarte bun, l-am incercat pe mai multe persoane inclusiv pe mine si a dat rezultate de fiecare data. Depinde de natura calculilor, oxalatii de calciu sunt cel mai greu de dizolvat dar chiar daca nu-i dizolva, macar ii face faramiciosi si se pot elimina fara probleme. Pentru oxalatii care ii produc eu am nevoie de 2 borcane de 800 ml.

Sa auzim de bine !


'Taraxacus' , te rog foarte mult spune-mi tu ai cumparat glicerina de la farmacie, glicerina simpla sau boraxata? Ai idee, daca la o piatra mai mare (apropape 2 cm)are efect? preparatul se ia inainte de masa sau nu conteaza.

Multumesc tare mult si te rog din suflet sa-mi raspunzi.

#153
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008

 sperantza, on 21st May 2012, 08:47, said:

'Taraxacus' , te rog foarte mult spune-mi tu ai cumparat glicerina de la farmacie, glicerina simpla sau boraxata? Ai idee, daca la o piatra mai mare (apropape 2 cm)are efect? preparatul se ia inainte de masa sau nu conteaza.

Multumesc tare mult si te rog din suflet sa-mi raspunzi.

Am cumparat glicerina de la farmacie, nu au vrut sa-mi dea glicerina simpla pt ca nu se vinde simpla. Am platit-o ca si cum ar fi boraxata dar am primit-o simpla. Merge si la piatra mare numai ca tratamentul dureaza mai mult. Se ia cate o lingura de 3 ori p zi cu jumatate de ora inainte de masa.
Imi cer mii de scuze dar nu am mai intrat pe subiectul acesta din forum cam demult. Pentru amanunte si detalii mai multe dati-mi mesaj privat pt ca atunci sunt atentionat prin e-mail.
Multa sanatate !

#154
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010
In concluzie, masurile de luat sunt:
- apa - eu beau 4 - 5 l pe zi. Nefrologii zic ca diureza tre' sa fie de minim 3 litri/zi.
- regim sarac in oxalati; lista o luati de pe siteul universitatii Harvard.
- degeaba nu mananci acid oxalic daca mananci dulciuri, ori de care ar fi ele; zaharul prin fermentatie da acid oxalic.
- calciu din branzeturi cam 1000 mg pe zi - liste gasiti pe net. Trebuie mancate branzeturi la fiecare masa si in special cand mananci ceva cu acid oxalic. Daca cumva ciupesc o bucatica de ciocolata, am si cascavalul alaturi.
- cat mai putina carne, bine ar fi deloc. Acidul uric, care creste cu varsta, favorizeaza precipitarea calculilor de oxalat de calciu.
- vit B6, eu iau 1/2 cp pe zi permanent, pt inhibarea productiei endogene de acid oxalic de catre ficat.
- Uralyt-U, 3 masuri pe zi, 2 seara la culcare (dar chiar inainte de culcare), pt ca hipoxia din timpul somnului acidifiaza puternic urina si eu iau inca una pe la 6 dupa amiaza - asta e variatia pH-ului la mine, trebuie verificat cu pH metrul din cutia medicamentului.
- Rowatinex si Cystone, mai mult ca sa nu zicem ca nu le-am luat. Cu ceaiurile, cam tot asa.

La mine schimbarea majora s-a produs cand am inceput sa iau Uralyt, si CAT trebuie, nu dupa ureche. pH -ul tre' sa fie 6,8 - 7. De atunci nu am mai avut nici macar vreo usoara senzatie de jena. Imaginea de ecografie imi apare cu mai putin nisip ca pana acum.
In rest, lamaile mi-au facut o gaura in burta, salata verde nu am citit pe undeva sa contina acid oxalic, glicerina cu siguranta nu creste viscozitatea zemurilor de prin rinichi ca sa alunece mai usor piatra, ca doar, sa fim seriosi, sufera niste reactii chimice si nu-si pastreaza aceleasi proprietati fizice.
La oxalatul de calciu tinta e prevenirea ... ca de dizolvat ... ma lesi ...
In rest, litotritia sa traiasca! La Panduri ma duc eu. Ultima data chiar am stat doar 5 minute si nu m-a mai impuscat chirurgul pana s-a facut piatra pulbere, a lasat-o in bucati mai mari. A durat vreo 2 saptamani pana am scos toate bucatile dar tot fara colici a fost eliminare, iar agresiunea asupra rinichiului a fost minima.
Sa fiti sanatosi !

#155
Selin

Selin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2012
Buna ziua la toata lumea! Am citit tot topicul dar nu am inteles daca a scapat cineva de o piatra de 4mm fara durere! Am avut o colica renala in  aprilie si de atunci am senzatia ca stau cu sabia deasupra capului! Viata mea s-a schimbat, imi este frica sa si mananc iar azi am aflat ca rinichiul meu drept care nu avea nici o problema are acum un intrus de 4 mm! In aprilie am eliminat "cred" o piatra de 2,7mm cu dureri groaznice! Am fost la spital mi-au pus perfuzii cu nospa algocalmin piafen xilina toate in amestec si abia abia am simtit o mica amelorare! Am refuzat sa stau in spital iar durerea mi-a trecut temporar stand in cada cu apa firbinte! Abia acum am inteles ca nu trebuia sa consum multe lichide in colica ! De fiecare data cand mergeam la spital pentru o noua perfuzie durerea era mai mare! Am mers ca sa nu ma internez! Medicul mi-a zis sa vin dimineata si seara! Acum nu ma doare rinichiul drept dar imi este frica de durere! Cum e posibil sa fi facut la cel drept o piatra in conditiile in care am baut 2,5 l pe zi de apa cu lamaie iau Uriclar din aprilie si am mai luat Urinal Akut, Hofisan. Nu am am mancat ciocolata, rosii, nuc, lactate(mai putin deoarece mi-a dat ferogradumet ca aveam si anemie), am mancat doar ciorbe acrite cu bors de putina, putina carne si cu garnitura, banane, morcovi, naut, fasole varza cam asta am mancat. Sunt speriata si disperata! Am incercat suc de ridiche neagra dar este iute rau si nu pot sa consum!  :o

#156
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008
Personal am scăpat de mai multe pietre, ultimele două fiind mult mai mari, una de 8 mm și ultima de 5 mm (văzute de dr la eco și la urografie). În momentul apariției durerilor fac antispastice și calmante, altceva nu se poate face după care aplic rețeta cu lămâie și glicerină. E adevărat că atunci când ai colică e mai bine să nu consumi lichide.
Vă doresc sănătate !

#157
Selin

Selin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2012
Multumesc pentru raspuns! Acum sunt intr-o dilema! Luni la ecograf aveam doua pietre la rinichiul drept fara probleme! Miercuri am fost la urolog, care s-a uitat la ecograf si mi-a zis ca nu am nici un calcul la nici un rinichi! Dupa 30 de minute am fost la un alt ecograf al unui domn radiolog care mi-a zis ca am doua pietre la dreptul una de 3 mm si una de 4 mm. In final habar nu am pe cine sa cred! Singurul care ma doare e rinichiul STANG care a avut colica! Parca prima doctorita zicea ca sunt mai mici!!!! Am sa merg la alt ecograf la al patrulea medic!

#158
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008
Am vazut astazi la TV pe A 2, o emisiune in care 3 medici de la sp. Sf. ioan din bucuresti explicau cum printr-o metoda endoscopicapot patrunde cu un laser pana in cavitatile rinichiului si pot sfarama pietre de dimensiuni mici, pana la 5 mm cred ca pot sfarama si mai mari de 5, nu stiu ca nu am prins de la inceput dar e bine de stiut. Va doresc sanatate !

#159
AlinaStoichiciu

AlinaStoichiciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2009
Buna,imi poate spune cineva cat se da la o litotritie pt pietrele la rinichi facuta in spital?e gratuita,stiu daca ai trimitere,dar eu ma refer la atentia dr..ca na asa se practica....si eu am pietre la ambii rinichi daca o merge sparte..sunt progr,peste doua sapt la smc buc
multumesc anticipat

Edited by AlinaStoichiciu, 18 October 2012 - 09:19.


#160
vrshetz

vrshetz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2012

 Taraxacus, on 08 august 2012 - 17:43, said:

Personal am scăpat de mai multe pietre, ultimele două fiind mult mai mari, una de 8 mm și ultima de 5 mm (văzute de dr la eco și la urografie). În momentul apariției durerilor fac antispastice și calmante, altceva nu se poate face după care aplic rețeta cu lămâie și glicerină. E adevărat că atunci când ai colică e mai bine să nu consumi lichide.
Vă doresc sănătate !

As dori sa va intreb daca la prepararea amestecului de lamaie si glicerina se utilizeaza inclusiv cojile de lamaie.
De asemenea, va rog sa imi spuneti cat timp se consuma acest amestec? Cate zile?

Multumesc.

#161
Alina65

Alina65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.03.2010

 vasiuca, on 28 ianuarie 2012 - 10:30, said:

fiecare face ce vrea .. apa de la brodina este gratuita si fara dureri .. doar la eliminare simti jena pe la aparatul urinar cateva zile dar nu se compara cu durerile provocate de aparatele de tortura.


da am baut apa de la un izvor din localitatea brodina -suceava.. beau pana la 2l pe zi.

Ar fi foarte util pentru multi sa ne spui, daca stii, ce fel de pietre "fabrici" ? Urati, oxalati de calciu, fosfati de calciu ? Astea sunt cele mai frecvente .... sau macar spune-ne, daca ai facut vreodata radiografie, se vedeau ca o pata alba pe film ? Sau erau radio-transparente ?
Brodina e departe si oamenii nu ar face un drum degeaba pana acolo ...
Multumim !

#162
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 Alina65, on 13 noiembrie 2012 - 16:33, said:

Ar fi foarte util pentru multi sa ne spui, daca stii, ce fel de pietre "fabrici" ? Urati, oxalati de calciu, fosfati de calciu ? Astea sunt cele mai frecvente .... sau macar spune-ne, daca ai facut vreodata radiografie, se vedeau ca o pata alba pe film ? Sau erau radio-transparente ?
Brodina e departe si oamenii nu ar face un drum degeaba pana acolo ...
Multumim !

eu am fost de doua ori operat la targu mures acu vreo 18 anu prima data dupa 4 ani a doua oara .
dupa analiza pietrelor prima data mi s-a impus un regim alimentar fara lactate deci fara calciu. dupa patru ani mi s-a impus alt regim alimentar .. fara carne si fara legume proaspete .. i-am intrebat pe medici ce ar trebui sa ma apuc de mancat .. pamant daca mananc ar fi ok?
dupa o mica consultare intre ei au decis ca orce as manca tot as face pietre deoarece prima data aveau alte caracteristici in compozitie iar a doaua oara altele asa ca dupa alti 4 ani am facut iar piatra de 3 centimetri .. m-am programat sa merg ca sa-mi scoata rinichiul .. dar totusi am zis sa incerc cu aceasta apa zis si facut 2 luni de zile am baut apa apoi am mers la control .. piatra disparuse complet .medicul a crezut ca a gresit rinichiul de m-a invartit de vo 3 ori pe masa aia .. apoi intr-un tarziu s-a incumentat sa ma intrebe ce a m facut dupa ce i-am povestit mi-a spus ca sa fac in fiecare an cura cu apa asta deoarece corpul e predispus sa faca piatra .. cred si eu ca brodina e departe dar si targu mures pentru mine e departe si suferintele care le-am indurat eu nici nu se compara cu un drum pana la brodina chiar si cu trenul dar cu masina si sunt si niste peisaje bucovinene splendide.. Multa sanatate va doresc la toata lumea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate