Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#91
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
am auzit de ceva tipuri de gard facute cu bucati de tabla ondulata si taiata la dimensiunea unei scanduri de gard..ceva special facut si divers colorat....stie cineva detalii?

scuze ca exprimarea e nu tocmai buna..

#92
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
eu am terminat gardul! arata asa:

Attached Files



#93
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmarian.bazavan, on May 19 2008, 18:48, said:

eu am terminat gardul! arata asa:

eu nu l-am terminat definitiv. Am facut lateralele 120ml fiecare, deci 240ml de gard. Am sapat santul, mai trebuie turnat ciment in sant si cofrat bordura. Eu insa am pus lasa de buzau sudata pe stalpi si pe care o sa o prind in cimentul de bordura.

Am inceput si constructia gardului stradal din ciment cu armatura . Si toate astea  in 2 oameni, eu si sotul meu.

Attached Files



#94
arual897

arual897

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2007

View Postarual897, on May 13 2008, 21:55, said:

Am dori sa ne imprejmuim si noi un teren de 24x26 mp si ne-am gandit sa ne facem 3 parti cu gard de lemn cu fundatie si o parte - cea din fata- : inca nu stim.Ne gandisem prima data sa ne facem cu fier forjat dar cred ca ne ajungea destul de scump. Acum am vazut pe la diverse persoane- din masina, cel drept- gard facut din teava rectangulara.Puteti sa-mi dati si mie mai multe detalii referitoare la aces subiect? e mare diferenta de pret intre teava rectangulara si fier forjat? se merita investitia- ideea e ca nu vrem sa facem ceva foarte foarte fancy- si scump, tinand cont ca vrem sa ne facem si casa si nu dispunem de bani sa ne scaldam in ei

Va multumesc anticipat pentru orice sfat :unsure:

Nu stie nimeni ? Va rog..

#95
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMirelaLucia, on May 20 2008, 08:22, said:

eu nu l-am terminat definitiv. Am facut lateralele 120ml fiecare, deci 240ml de gard. Am sapat santul, mai trebuie turnat ciment in sant si cofrat bordura. Eu insa am pus lasa de buzau sudata pe stalpi si pe care o sa o prind in cimentul de bordura.

Am inceput si constructia gardului stradal din ciment cu armatura . Si toate astea  in 2 oameni, eu si sotul meu.
spor la treba! imi place! mai greu o sa fie la vopsit!

pt arual897: cele trei parti le faci cu o bordura de 20-30 cm, iar la latura din fata poti face bordura de 50-60 cm. pt economie de beton in ea poti pune bolovani. asa faci si stalpii. intre ei teava rectangulara placata cu acel panou de plastic (imi scapa denumirea).

#96
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postmarian.bazavan, on May 22 2008, 15:14, said:

(imi scapa denumirea).
Policarbonat!? o sa arate ca la tara!!Pt ce sa bage o goaza de bani in gard cand il acopera cu ''plastic''pe interior!!?Eu asta n-o pricep.

#97
bebelina1

bebelina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 18.05.2007
ceva de genul asta?

Attached Files



#98
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Pt ARUAL 897: gardul din teava rectangulara e mult mai ieftin decat cel din fier forjat, la fel pretul creste in f de ornamente( frunzulite, floricele, sulite ,etc); daca ai observat, policarbonatul se pune la gardurile-portile din fier forjat, nu din teava rectangulara, chestie de estetica

#99
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmarian.bazavan, on May 22 2008, 16:14, said:

spor la treba! imi place! mai greu o sa fie la vopsit!

pt arual897: cele trei parti le faci cu o bordura de 20-30 cm, iar la latura din fata poti face bordura de 50-60 cm. pt economie de beton in ea poti pune bolovani. asa faci si stalpii. intre ei teava rectangulara placata cu acel panou de plastic (imi scapa denumirea).


legat de vopsit, m-a invatat tata, sa incalzesc intr-un cazan smoala si cand e topita sa adaug gaz si obtin astfel o vopsea foarte buna, care data cu trafaletul pe gardul de metal ofera o izolatie excelenta. metoda asta se folosea la izolarea instalatilor electrice sau sistemelor electrice in fabrici. Cum e si mai ieftina, o sa o aplic si eu.

#100
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostMirelaLucia, on May 23 2008, 13:37, said:

legat de vopsit, m-a invatat tata, sa incalzesc intr-un cazan smoala si cand e topita sa adaug gaz si obtin astfel o vopsea foarte buna, care data cu trafaletul pe gardul de metal ofera o izolatie excelenta. metoda asta se folosea la izolarea instalatilor electrice sau sistemelor electrice in fabrici. Cum e si mai ieftina, o sa o aplic si eu.

Asta se ccheama hidroizolare, se face pe supr cimentoase, pt metal trebuie anticoroziv, asta impiedica sau intarzie aparitia ruginii, iar peste grund-2 straturi de email. Dar daca tu vrei sa-ti dai cu smoala diluata pe gard, sa zici ca e vopsea, n-ai decat; poate ne spui si noua cum arata gardul peste 2 ani...

#101
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMirelaLucia, on May 23 2008, 12:37, said:

legat de vopsit, m-a invatat tata, sa incalzesc intr-un cazan smoala si cand e topita sa adaug gaz si obtin astfel o vopsea foarte buna, care data cu trafaletul pe gardul de metal ofera o izolatie excelenta. metoda asta se folosea la izolarea instalatilor electrice sau sistemelor electrice in fabrici. Cum e si mai ieftina, o sa o aplic si eu.
mai bine decat sa stai sa topesti  ....  etc., mai bine iei un bidon de zmoala (bitum) lichida si dai cu ea! :)  dar cum o sa arate????? tot mai buna-i vopseaua! parerea mea.

#102
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pun si eu 2 modele de la targul de constructii. Structura este goala, pune armatura si se toarna cimentul, si gata gardul :)

Attached Files



#103
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View PostCristiALF, on May 25 2008, 12:13, said:

Pun si eu 2 modele de la targul de constructii. Structura este goala, pune armatura si se toarna cimentul, si gata gardul :)
arata bine! si sunt usor de montat. diferite modele si dimensiuni.

Edited by marian.bazavan, 25 May 2008 - 22:06.


#104
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Ce material e !? Fibra de sticla!?

#105
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View Postadi_master, on May 25 2008, 22:11, said:

Ce material e !? Fibra de sticla!?
ciment! se realizeaza prin turnare. ei ii zic piatra aparenta. are si ranforsari, mai ales la bordura.

Edited by marian.bazavan, 25 May 2008 - 22:17.


#106
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
am observat tirziu ca exista 2 topicuri pe aceeasi tema. Ambele au fost "merge"'uite.

#107
25aaf

25aaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2007

View Postadi_master, on Apr 22 2008, 23:38, said:

astea 3 modele sunt super!!evident nu-i in ton cu ce-i tre lui,dar au stil,finete,rafinament.super modele.
in vest gardurile nu depasesc 1m in inaltime!!numa cel viu e mai inalt.pacat ca trebe sa ne baricadam precum in africa de sud :death:
:)
da-mi voie sa te contrazic adi_master...in south africa nu sunt garduri de garnizoana...sunt in majoritate de fier forjat, acoperite partial sau deloc cu o minunatie de plante luxuriante(johannesburg), cu caini lanosi si dichisiti corespunzator in spatele lor (gardurilor)...si...de cele mai multe ori prevazute cu electricitate (la sugestia primariei).
in rest, bafta la gasirea solutiei optime :)

#108
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Post25aaf, on May 27 2008, 08:46, said:

:)
da-mi voie sa te contrazic adi_master...
Iti dau ca doar e forum!!!!     :P


View Post25aaf, on May 27 2008, 08:46, said:

...in south africa nu sunt garduri de garnizoana...
Pai normal ca alea de garnizoana sunt pre-a mici.

View Post25aaf, on May 27 2008, 08:46, said:

caini lanosi si dichisiti corespunzator in spatele lor (gardurilor)...
Da....la ultima ''vizita ''erau vre-o 5 rotwaileri.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate