Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#73
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007
Stie cineva cu ce se poate da pe un gard de lemn(in afara de ulei ars de motor) pentru a preveni degradarea lui?

asta provizoriu, pana se vopseste gardul .

#74
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 MirelaLucia, on May 5 2008, 13:15, said:

De regula, un om isi face casa la maxim 10m distanta de limita din fata a terenului, lasand curtea din spate mai generoasa daca terenul ii permite. Acol face livingul, terasa, gratarul, acolo iti trebuie efectiv intimitate. Pentr ce iti trebuie intimitate in fata unde e usa de intrare in casa si garajul|? sta cineva in costum de baie in usa de la intrare? Vrei sa nu ti se vada marca la masina in curte?

Eu consider ca e bine sa iti faci un gard de plasa pe forma de U a curtii cu exceptia intarii principale unde trebuie un gard frumos, aerisit. Pana la urma este singurul gard care se vede foarte bine si unde chiar nu ar trebui sa te intereseze opacitatea.

daca suna cineva la poarta ce fac? ma duc pana la poarta deschid si astept sa imi dea cineva cu ceva in cap pentru ca am gard inalt si opac si nu vad cine e dincolo de el?

Ma rog, parerea mea.
Parerea ta e buna, dar nu toti isi permit 1000mp+ de teren mai Mirela  :P . Iti dau un exemplu personal, pentru ce doresc eu sa fac: adancimea terenului este de 17.5, latimea de 14m (sper). Eu NU pot face nimic in spate, daca imi raman 1.5m acolo sunt super fericit. Drept urmare trebuie sa fac spatiul verde intr-o parte (in dreapta in cazul meu). Adica, daca fac gard frumos prin care se vede, ma va vedea toata lumea din strada cand fac gratar sau cand umblu prin curte (nu in costum de baie :), dar mi-ar placea sa stea vreo vecina frumusica  :lol:  ). Asa ca sunt cazuri in care nu poti avea curtea principala/gradina in spatele casei (din pacate).

Edited by CristiALF, 05 May 2008 - 12:50.


#75
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 jihadu, on May 5 2008, 12:25, said:

Stie cineva cu ce se poate da pe un gard de lemn(in afara de ulei ars de motor) pentru a preveni degradarea lui?

asta provizoriu, pana se vopseste gardul .
Ulei de in.
Este mai ieftin ca vopseaua, vreo 6 lei /litru.

#76
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ai dreptate. Pana la urma fiecare isi alege tipul de gard dupa stilul casei, buget, amplasament, dimensiunile terenului, etc.

Ar trebui sa ne rezumam doar la a posta cat mai multe idei de garduri ca fiecare sa se inspire si sa aleaga varianta cea mai buna pentru el.

#77
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 TheWarrior, on May 5 2008, 14:57, said:

Ulei de in.
Este mai ieftin ca vopseaua, vreo 6 lei /litru.


Mersi fain de sfat :rolleyes:

#78
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
pai eu zic ca am destul loc liber si am si niste idei  , o fantana  arteziana , flori , gazon ...... intai sa daram casa veche sa ma pot ocupa si de  gradina. de asta ce parere aveti?

Attached Files



#79
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu imi place, e in ton cu Q7-le de la poarta :)

#80
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
nu e genul meu. Mi se pare prea pompos.

#81
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 George_90, on May 7 2008, 09:56, said:

pai eu zic ca am destul loc liber si am si niste idei  , o fantana  arteziana , flori , gazon ...... intai sa daram casa veche sa ma pot ocupa si de  gradina. de asta ce parere aveti?

E un gard de neam prost. Numai un "Dinu Paturica" si-ar face asa ceva. Circumstante atenuante ar avea numai vreun print sau cineva de vita regala.
Parerea mea.........

#82
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 George_90, on May 7 2008, 10:56, said:

de asta ce parere aveti?
Prea becalian, becalin sau cum vrei sa-i zici.

#83
vvcatalin

vvcatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.04.2006
v-as propune si eu cateva modele de gard. le-am gasit prin tara in peregrinarile mele, fiind si eu  in cautare de model de gard.
va arat acum cam ce am gasit demn de pozat si cand va fi gata al meu, vi-l arat si voua.
sper ca cei ce-si vor recunoaste propriile garduri aici sa o ia ca pe o forma de a-i lauda...

good luck!

Attached Files



#84
lucian.aelenei

lucian.aelenei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2004
model de gard in abu dhabi la palatul unui seic

Attached Files



#85
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
vvcatalin, ai niste gusturi tare ciudate. E un amalgam acolo... Unele sunt de-a dreptul jalnice - ca model, mod de realizare si aspect general. In unele este si ilustrata perfect vorba "afara vopsit gardul, inauntru leopardul". :)

Edited by LED, 11 May 2008 - 19:06.


#86
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pentru ca lumea civilizata nu are preocupari legate de pretul uleiului, al caramizii, etc, de plictiseala se apuca de prostii :)

Attached Files



#87
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
cand am vazut titlul acestui topic, am intrat asteptandu-ma la niste modele mai "lumesti"...
totusi ce variante de gard simplu ar fi, la un pret decent? sau care ar fi cel mai simplu gard plin?

#88
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
pai depinde de materialul de executie!!vrei fier forjat-creste pretul !!vrei lemn -scade.....depinde de material!!
:peacefingers:

#89
arual897

arual897

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2007
Am dori sa ne imprejmuim si noi un teren de 24x26 mp si ne-am gandit sa ne facem 3 parti cu gard de lemn cu fundatie si o parte - cea din fata- : inca nu stim.Ne gandisem prima data sa ne facem cu fier forjat dar cred ca ne ajungea destul de scump. Acum am vazut pe la diverse persoane- din masina, cel drept- gard facut din teava rectangulara.Puteti sa-mi dati si mie mai multe detalii referitoare la aces subiect? e mare diferenta de pret intre teava rectangulara si fier forjat? se merita investitia- ideea e ca nu vrem sa facem ceva foarte foarte fancy- si scump, tinand cont ca vrem sa ne facem si casa si nu dispunem de bani sa ne scaldam in ei

Va multumesc anticipat pentru orice sfat :unsure:

#90
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
inchiriati un utilaj care sapa santurile pentru cabluri (este un fel de tractoras) si va faceti transee in jurul proprietatii. cred ca este cel mai ieftin mod de a proteja o perioada o proprietate...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate