Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#109
25aaf

25aaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2007

View Postadi_master, on May 27 2008, 10:21, said:

Iti dau ca doar e forum!!!!     :P

:)...Intotdeauna ma plec in fata Marinimiei...
si ca sa revenim on-topic, pot sa te rog sa-mi recomanzi si mie un gard eminamente RUSTIC? :)

#110
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Post25aaf, on May 27 2008, 08:46, said:

bafta la gasirea solutiei optime :)
Am gard de 400mm inaltime si altul nu-mi trebuie.
:peacefingers:


UIte gard rustic!!!Daca il dublezi cu gard viu arata superb.

Attached Files

  • Attached File  111.JPG   79.8K   665 downloads

Edited by adi_master, 27 May 2008 - 09:35.


#111
25aaf

25aaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2007

View Postadi_master, on May 27 2008, 10:34, said:

Am gard de 400mm inaltime si altul nu-mi trebuie.
:peacefingers:


UIte gard rustic!!!Daca il dublezi cu gard viu arata superb.

este Extraordinar, MULTUMESC.

acum ca sa realizezi ca nu scapi asa usor :P, gardul viu sa il acopere? (caz in care dupa n ploi, adio gard), sau sa il "dubleze" (te referi la tuiasi alte asemenea rubedenii ale coniferelor?...cati ani necesita "dublatul"?)
in speranta ca nu te-am exasperat, reiterez Multumirile :)

#112
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Post25aaf, on May 27 2008, 11:05, said:

este Extraordinar, MULTUMESC.

acum ca sa realizezi ca nu scapi asa usor :P, gardul viu sa il acopere? (caz in care dupa n ploi, adio gard), sau sa il "dubleze" (te referi la tuiasi alte asemenea rubedenii ale coniferelor?...cati ani necesita "dublatul"?)
in speranta ca nu te-am exasperat, reiterez Multumirile :)


exista un ulm folosit la gard viu care creste repede si care dubleaza, nu este catarator.

vezi www.gardviu.ro

#113
25aaf

25aaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2007

View PostMirelaLucia, on May 27 2008, 11:28, said:

exista un ulm folosit la gard viu care creste repede si care dubleaza, nu este catarator.

vezi www.gardviu.ro

sarutmana Mirela

#114
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Post25aaf, on May 27 2008, 11:59, said:

sarutmana Mirela


nu ai pentru ce. Eu am comandat deja pentru la toamna.

#115
arual897

arual897

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2007

View Postmarian.bazavan, on May 22 2008, 02:14, said:

spor la treba! imi place! mai greu o sa fie la vopsit!

pt arual897: cele trei parti le faci cu o bordura de 20-30 cm, iar la latura din fata poti face bordura de 50-60 cm. pt economie de beton in ea poti pune bolovani. asa faci si stalpii. intre ei teava rectangulara placata cu acel panou de plastic (imi scapa denumirea).

Multumesc frumos de sfat!Nu am mai intrat de mult pe acest topic. Vin cu updateuri: saptamana asta am ridicat soclul de beton. Am angajat 4 oameni si au sapat 3 laturi la adancime de 30 de cm in pamant( pentru o latura era deja facuta de vecinii din spatele nostru ) , au pus tevi in ciment - rectanglulare pentru gard si tevi mult mai groase pentru porti) si azi turnau in cofraje la suprafata. Am ramas la varianta de lemn - si numai la porti sa facem din fier forjat.
O sa trebuiasca sa luam si scanduri si sa se slefuim si apoi sa le batem pe lanteti. E o mare problema cu lantetii astia ca se gasesc destul de greu.
Cineva ne zicea de depozite pe str Pargari - in spate la Lizeanu .Aveti idee dc sunt preturi rezonabile ?

#116
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006
Intrebare ..... teava rectangulara de cat sa (groasa ... diagonala ... etc) fie pentru gard ?
Am gasit ceva acceptabil la pret 40 X 30 X 1,5 sau 20 X 20 X 1,5 ... care sa fie ?

Multumesc.

#117
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postlightsb, on Jul 24 2008, 18:31, said:

Intrebare ..... teava rectangulara de cat sa (groasa ... diagonala ... etc) fie pentru gard ?
Am gasit ceva acceptabil la pret 40 X 30 X 1,5 sau 20 X 20 X 1,5 ... care sa fie ?

Multumesc.


sa fie de minim 2mm in carne ca sa reziste la forta vantului.

#118
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMirelaLucia, on Jul 25 2008, 11:05, said:

sa fie de minim 2mm in carne ca sa reziste la forta vantului.


merci

#119
cimini-group

cimini-group

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2008
am nevoie de ajutor!!!am construit un gard cu fundatie de beton intr-o zona rurala fara sa ma gandesc ca imi trebuie si un proiect si o autorizatie pentru asa ceva.acum am o plangere de la o vecina la primarie fara un motiv anume si fara doar si poate va veni si un control.ce pot face ca sa remediez situatia?multumesc

#120
tala

tala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2007

View Postcimini-group, on Oct 27 2008, 19:59, said:

am nevoie de ajutor!!!am construit un gard cu fundatie de beton intr-o zona rurala fara sa ma gandesc ca imi trebuie si un proiect si o autorizatie pentru asa ceva.acum am o plangere de la o vecina la primarie fara un motiv anume si fara doar si poate va veni si un control.ce pot face ca sa remediez situatia?multumesc
daca n-ai prieteni pe la primarie, fa-ti. Mergi la proiectant sa-ti faca proiectul si apoi la urbanism sa ti-l insereze in documentatiile depuse pana acum. N-ar trebui sa fie prea greu si nici sa coste prea mult

#121
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006
Buna seara,

as supune atentiei si analizei cunoscatorilor urmatoarea situatia:

In cazul unei iesiri din indiviziune, deci o actiune prin care un lot cumparat initial de doi proprietari se imparte intre acestia in doua loturi , cine are obligatia sa faca un gard intre aceste cele doua loturi?

Multumesc,

Marius

Edited by marius.bunu, 25 November 2008 - 17:41.


#122
filomena

filomena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.11.2008
ambii proprietari de parcele

#123
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View Postfilomena, on Nov 25 2008, 17:44, said:

ambii proprietari de parcele


spune vreo lege asa ceva?

eu poate vreau sa-mi marchez terenul doar cu niste dale de piatra la nivelul solului.

poate vecinul vrea sa faca nu stiu ce gard costisitor sau mai inalt decat as vrea eu si nu-mi permit.

Edited by marius.bunu, 25 November 2008 - 17:48.


#124
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmarius.bunu, on Nov 25 2008, 17:41, said:

Buna seara,

as supune atentiei si analizei cunoscatorilor urmatoarea situatia:

In cazul unei iesiri din indiviziune, deci o actiune prin care un lot cumparat initial de doi proprietari se imparte intre acestia in doua loturi , cine are obligatia sa faca un gard intre aceste cele doua loturi?

Multumesc,

Marius


nu este nimeni obligat sa faca un gard. de obicei cel care isi face casa primul isi face si gardul. celalalt plateste sau nu

#125
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
S-a discutat chiar aici undeva pe forum,din ce imi aduc aminte,
daca vecinul vrea gard si tu nu vrei sa participi el este obligat sa-l faca pe partea lui,daca il face la jumate ii trebuie acceptul(daca-l face de capul lui la jumatate si nu esti de acrd poate fi dat in judecata)si daca vrei contribui sau nu,si daca-l faci tu se inverseaza treaba.

#126
filomena

filomena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.11.2008

View Postcristi.v, on Nov 25 2008, 21:58, said:

S-a discutat chiar aici undeva pe forum,din ce imi aduc aminte,
daca vecinul vrea gard si tu nu vrei sa participi el este obligat sa-l faca pe partea lui,daca il face la jumate ii trebuie acceptul(daca-l face de capul lui la jumatate si nu esti de acrd poate fi dat in judecata)si daca vrei contribui sau nu,si daca-l faci tu se inverseaza treaba.


sa mergem la lege, ca altfel toata lumea isi da cu parerea. Nu a-ti pus intrebarea corect. Nimeni nu e obligat sa faca un gard pe o limita de proprietate daca aceasta are o delimitare care convine ambelor parti. dar poti fi obligat de vecin sa participi la construirea unui gard la limita proprietatilor pentru ca acesta va fi proprietatea voastra in egala masura.

Art. 600 Cod civil, Despre servitutile stabilite de lege

Fiecare poate in orase si suburbii a indatora pe vecinul sau, a contribui la cladirea si repararea ingradirii ce desparte casele, curtile si gradinile lor; inaltimea ingradirii se va hotari dupa regulamentele particulare sau dupa obiceiul obstesc si in lipsa de regulamente si de obicei, inaltimea zidului va fi de cel putin doi metri, socotindu-se si coama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate