Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

INALTIME MICA : Vreau sa cresc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#127
Al6y

Al6y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2009
Salut tuturor! Sunt baiat, am 14 ani ( in septembrie fac 15ani), am 1.54m si 50 kg. Am colegi care sunt mai mici ca mine (ca varsta) si cu un cap mai mare ca mine :(.....as dori sa stiu daca niste execitii (genoflexiuni,flotari etc.) ar putea sa ma ajute sa "accelerez" inaltimea mea....
   Multumesc si numai bine! :thumbup:

#128
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Baschet si ori inotul te ajuta daca practici una din ele constant sa maresti ritmul de luare in inaltime.

#129
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Cel mai indicat ar fi sa te duci la sala si instructorul te-ar putea ajuta cel mai mult. Poti sa faci exercitii de streching, dar sa nu te astepti la vre-o creste de 10 cm sau sa se intample peste noapte.

Incearca sa stai suspendat cu mainile de o bara fixa, sa faci tractiuni, sa te apuci de un sport ca voley-ul, inot, tenis.

#130
catakanotor

catakanotor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.03.2010
sall   am 15 ani shi 1.77-1.78 inaltime ce sanse mai am sa cresc inca 8-10cm:DD  shi practik ca sport de pewrformanta canotajul

Edited by adadoi, 21 March 2010 - 21:19.
scrie românește, te rog.


#131
ancagoman

ancagoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2010

View PostAl6y, on 13th March 2010, 13:10, said:

Salut tuturor! Sunt baiat, am 14 ani ( in septembrie fac 15ani), am 1.54m si 50 kg. Am colegi care sunt mai mici ca mine (ca varsta) si cu un cap mai mare ca mine :(.....as dori sa stiu daca niste execitii (genoflexiuni,flotari etc.) ar putea sa ma ajute sa "accelerez" inaltimea mea....
   Multumesc si numai bine! :thumbup:

baschet, volei si inot, nu fotbal
inaltimea ta finala depinde si de ce e in genele tale (inaltimea parintilor) si de cum evolueaza pubertatea ta - medicul de familie (sau cineva interesat de soarta ta) ar trebui sa monitorizeze cresterea, sa stie in ce ritm ai crescut pana acum, daca ti s-a intamplat ceva ce se numeste "salt de inaltare pubertar" - prin care copii isi accelereaza cresterea si castiga mult in inaltime intr-un interval scurt -  si eventual sa vada cum arata cartilajele tale de crestere - daca mai sunt descise sau nu - asta inseamna o radiografie de mana.
dupa curbele standard de crestere ar trebui sa ajungi pe la 168-170, dar asta depinde de gene, de ce manaci, de cum te misti, si de ce ti s-a intamplat pana acum legat de crestere.
daca ai inceput pubertatea un pic mai tarziu decat restul, ai toate sansele sa-i prinzi din urma

#132
Ally13

Ally13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2010
Mai eu zic sa nu fii atat de complexat, eu am 13 ani si jumatate si am aprox 1,40 si nu ma complexez!
Am fost la Parhon(singurul spital din Romania care se ocupa de asa ceva) si mi s'a spus ca nu am de ce sa iau hormoni.
Mama si tata sunt scunzi dar nu e ceva familiar pentru ca bunicii au peste 1.80...
Mama a facut niste injectii care i'au afectat cresterea
Si tata a tras de fiare.
Calciul este bun.Eu nu pot manca lactate pentru ca sunt alergica la ele dar iau pastile cu calciu.
Mi s'a spus de la Parhon ca singurele idei daca as vrea sa cresc sunt
  • baschetul
  • inotul
  • volei
  • sau handbal
in rest nimic.
Inot nu pot sa fac pentru ca am hidrofobie(frica de apa)
baschet fac la scoala si volei la fel
insa handball nu se face la mn in scoala...
si nici nu ma pasioneaza
eu zic ori sa faci sport
ori sa te lasi batut
:thumbup:
si app fara sa tragi de fiare!!
:nonobad:

#133
Dydystyle

Dydystyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2010
dk tu esti mic la 1,65...eu de mine ce sa mai zic?
am 18 ani si un 1,57=))
deja imi vine sa rad cand ma gandesc...sh parintii mei nu is asa mici...bine nici inalti,dar totusi nu au un metru si un creion k mine..fratemio are peste 1,70 :))mnoh...eu ce sa mai zic,gandeste`te k nu esti singur

nu`ti ajunge cat esti?pfff alti au un metru si tu te plangi k ai 1,77:O...

Edited by adadoi, 14 May 2010 - 08:24.
românește se poate?


#134
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
Salut am fost la endrocrinolog si mia zis ca cartilajele sunt in curs de inchidere... Ce as putea sa fac ca sa mai cresc macar la 1.70..? Acum fac multe tractiuni stau intins la o bara fara sa ajung jos cu picioarele.. Nu mai stiu ce sa fac.:| Ati fost in cazul meu? Ce ati facut? Calciu? Hormoni?..... Help me

Edited by adadoi, 05 June 2010 - 11:49.


#135
kDz03

kDz03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 20.07.2009
Swimming?

#136
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Joaca basket. Macar pana vezi rezultate.

#137
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am 1.70+ si mi se pare ca sunt mic. Nu fi asa de suparat, nu e de speriat. Pana in clasa a 10-a avea 1.45, si acum... nu te tene cresterea se incheie la 20 de ani.

#138
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
Pai sa imi cumpar un cos sa il pun undeva sus si tot sa sar si sa dau cos?:) Bine de inot acum cand se face vara ca am un lac in apropiere dar altceva.. Calciu? ii bun pentru crestere? Ceva de la walmark calciu, magneziu si zinc ... Datimi sfaturi cat mai multe si pe toate le pun in aplicare!

Da Miki dar nu vreau sa stau asa si sa raman la 1.65:| .. Taicamiu are 1.74 si maicamea 1.55

Edited by adadoi, 05 June 2010 - 11:50.


#139
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postcristilucian93, on 4th June 2010, 17:54, said:

Pai sa imi cumpar un cos sa il pun undeva sus si tot sa sar si sa dau cos?:) Bine de inot acum cand se face vara ca am un lac in apropiere dar altceva.. Calciu? ii bun pentru crestere? Ceva de la walmark calciu, magneziu si zinc ... Datimi sfaturi cat mai multe si pe toate le pun in aplicare!

Da Miki dar nu vreau sa stau asa si sa raman la 1.65:| .. Taicamiu are 1.74 si maicamea 1.55
tata-1.75
mama-1.68
me:1.89 (18 ani) si sunt sigur de tata :P
secretul: mananc numai carne si beau mult lapte, fara vitamine sau alte tampenii

Edited by errai, 04 June 2010 - 17:07.


#140
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Secretul ala e numai in imaginatia ta. Factorul genetic are pondere 99,99%.

Apropo, voi nu ati vazut jucatori profesionisti de basket de 175cm? Eu am vazut zeci.

La natatie se schimba treaba. Toti inotatorii sunt inalt dintr-un singur motiv: pentru ca din 100 de cursanti numai unul ajunge campion. Iar cel care ajunge campion este cel mai avantajat fizic.  Un inotator pitic nu are nicio sansa in fata unuia inalt, d-aia nu se intalnesc specimene pitice in natatie precum in basket. Specimenele pitice se lasa timpuriu de sportul asta datorita rezultatelor slabe, mult prea slabe comparativ cu ale colegilor mai dezvoltati.

Deci prietene, poti sa stai agatat de bara ca rufele la uscat ca nu te ajuta.

P.S. Cum frate 1,45 in clasa a X -a? Eu in a VIII-a aveam 1,88 :D Eram disperat ca ma fac cat stalpul de telegraf. M-am oprit la 191.

Edited by Dragon Warrior, 04 June 2010 - 17:28.


#141
Flawless69

Flawless69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.06.2009
Sigur, te mai inalti un snitel cu un pic de basket/inot... da' daca asa esti de cand te-ai nascut asa ramai.

#142
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
Cum sa fiu asa de cand m-am nascut?:)) pai de pe a8a de la 1.54 cam asa pe a10a am 1.65.. deci nu am ramas chiar atat cat am fost cand m-am nascut ;)) Vreau sfaturi!

#143
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007

View Postcristilucian93, on 4th June 2010, 21:56, said:

]

Taicamiu: 1.74 si maicamea pe la 1.55-1.60

Hm...nu stiu ce sa zic...sanse ar mai fi sa cresti, dar nu te astepta la cine stie cat...

Oricum bafta !

#144
carmen0703

carmen0703

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2010
sall ...eu am 1.58 si 16 ani ...nusj am auzit ca fetele nu mai cresc de la varsta asta .. :( oare mai cresc ?
?
?
?

Edited by adadoi, 12 July 2010 - 18:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate