Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care sunt cele mai bune dvd-uri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Vulpoi 80

Vulpoi 80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.02.2007
Poate ca intrebarea pare absurda deoarece fiecare are preferinte, in functie de  unitatea optica pe care o are acasa, in functie de cat e dispus sa dea pe un dvd sau pentru ca a primit reomandari de la unul care a folosit cu succes marca respectiva.
Eu intreb totusi :care dvd-uri sunt cele mai bune ?
Nu ma refer la o marca anume care sa le domine categoric pe toate celelalte ci la o insiruire scurta si concreta a 2-4 marci pe care le-ati folosit si care v-au multumit. Din cate stiu, calitatea unui dvd nu rezulta din faptul ca nu da erori la scriere ci din deschiderea si copierea lui cu brio chiar si dupa 4-5 ani.
Asadar, ce ziceti ? Ce marci folositi, ce recomandati si (vorba lu' Moromete) pe ce va bazati ?

#2
dackro

dackro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 02.12.2005
Verbatim. Folosesc tehnologie proprie. Am inceput cu CD-urile Verbatim care sunt f. bune, acum cu DVD-urile si sper ca in 2-3 ani cu Blu-Ray-urile tot Verbatim. Mai folosesc de curand si HP [nu stiu cat sunt de bune]. TDK-urile m-au dezamagit [s-au exfoliat 2].

#3
ind0ril

ind0ril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.02.2007
Cele mai bune? Taiyo Yuden. <-- THE BEST DVD'S ON EARTH! Dar e dificil de gasit original. Verbatim&TDK sunt middle-end pe langa Taiyo Yuden.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Verbatim. Si eu am avut ceva probleme cu TDK. Si da, Taiyo Yuden am auzit si eu ca ar fi cele mai bune, dar n-am gasit inca nimic produs de ei.

#5
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
Eu folosesc traxdata... de cativa ani... si n-am avut surprize...
Am cd-uri vechi de 3-4 ani si inca se mai pot citi :)

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am cd-uri vechi de 3-4 ani si inca se mai pot citi

Topicul e despre DVD-uri...

#7
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Si eu votez tot Verbatim. De ani, nu mai scriu pe altceva si totul e bine.

#8
disciple

disciple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.11.2005
http://www.digitalfa...ia/dvdmedia.htm

#9
PuzzON

PuzzON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.03.2006
Primele DVD-uri care le-am scris (40-60 la numar) au fost Memorex, desi din 10 unul cel putin facea figuri, in sensul ca sau nu-l scria pana la capat,sau imi dadea erori la citire, posibil problema era in primul meu writer e vorba de un Samsung din ala,mai printre primele,dar in mod sigur Memorex mi-a lasat impresii proaste(poate nu numai mie). Urmatorul Writer care la-m luat si-l am pana astazi (sunt f. multumit de el,desi unii zic ca sunt instabile)e un ASUS,intre timp am trecut la TDK, nu mi-a placut nici TDK,figuri asemanatoare cu Memorex dar se intampla mai rar, acu de 1 an scriu numai Traxdata, si nu am avut un singur DVD pana acum care sa nu mi-l scrie sau citeasca, sper ca in timp proprietatile la Traxdata de stocare sa nu se diminueze si sa mi le citeasca fara probleme, am incercat si Verbatim, nu am ce comenta,sunt f. bune. Deci Traxdata si Verbatim.
Pana la urma parerea mea este ca un DVD bun, nu f. ieftin, daca este pastrat in conditii bune (plic,case) nu "frecat f. des" manuit cu grija (ca sa nu fie zgaraiat),in cazul acesta o sa dureze 20-25 de ani,asta e tehnologia.
Cea mai buna si durabila solutie (daca simtiti insuficienta a 20-25 de ani), sunt DVD-urile alea care le vedeti mai altfel la culoare  :rolleyes: , un film Hollywood original se scrie pe unul din ala, si se pastreaza...  100-125 ani, alta e tehnologia, ei pe unul din ala in afara de folia aia din ce o fi ea, se mai si scrie si pe plastic(din interior) de aia e mult mai fiabil si durabil ca un DVD de care ne folosim noi zi de zi, chiar si zgaraiat destul de bine.... ala tot merge.
Asa ca Baieti si fete mari, Aveti grija de datele  pe care le stocati,si ele vor dura, (intre timp mai faceti un backup)  :D
Mi-a parut bine cand am vazt topicul,astept si alte pareri.
O zi buna.

#10
crashandlove

crashandlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.07.2006
Traxdata, am dvd-uri (Filme) de prin 2004, care au fost folosite pe multe unitati DVD si pot fi citite sau copiate si acum fara probleme.

#11
Fish-22

Fish-22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.11.2007
Si eu tot la Traxdata raman. Toate dvd-urile mele sunt Traxdata si nu am avut nicio problema, bine cu exceptia celor pe care le-am zgariat si le-am umplut de praf  :whistling: :P

#12
stf_fane

stf_fane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.07.2007
tot traxdata prefer si eu. am cateva cu jocuri de vreo 2 ani si nu am probleme cu ele.

#13
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Verbatim (MCC004) în principal și TDK (TDK003). Ambele "1st class media" conform site-ului menționat mai sus. Și n-am avut probleme cu ele.
Pentru cei care vor să încerce HP... mare atenție, că eu am luat o țeapă de zile mari. Am cumpărat un bulk de 25, din cele portocalii (DVD+R 16X) și după ce am scris câteva și alte câteva mi-au dat erori la finalizare (unitate Plextor 755A și cea de la laptop DELL, o Thoshiba), le-am testat cu Nero și am constatat între 7 și 10 "căderi" la fiecare pe parcursul testului. Mai nou, am verificat ID-ul și am constatat că sunt  CMCMAGM01, adică "3rd class media" care are variații de calitate foarte mari. Probabil am nimerit un lot din cele nefericite și trebuie să rescriu toată informația de pe ele. Or fi și loturi sau modele făcute mai bine, dar... eu m-am fript cu ciorba și n-am de gând să suflu în iaurt.  :P

BTW: Mai sus există un topic dedicat CD-urilor și chiar dacă s-au amestecat și posturi despre DVD-uri, n-ar fi rău să fie mutat și ăsta la categoria "important". Că doar suntem în era DVD.
Ce spun moderatorii?

Edited by cristiantel, 18 November 2007 - 10:41.


#14
Slypky

Slypky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 23.01.2007
Memorex , TDK , HP cel putin astea le folosesc eu.

#15
Oseltamvir75

Oseltamvir75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 27.11.2007
Apropo de Traxdata , am  incercat sa scriu citeva  DVD 16X + ValuePack , din alea verzi si SUNT EXECRABILE ! cu versiunea veche (din martie) de firmware : burn process fail... iar cu ultimul firmware le-a scris dar .... oricum foarte proaste  .
Traxdata la blank-uri DVD ... foarte slabe in ultima vreme .

#16
Magus_Mainyu

Magus_Mainyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.11.2007
Eu cred ca am incercat aproape toate marcile de dvd-uri care au putut sa apara pe la noi. Din pacate din toate marcile, cel putin un blank a decedat la ardere in afara de o singura marca... Tuff Disc! Acest dvd mi-a sarit in ochi acu un an de zile la Metro! Numai acolo se gasea si din pacate dupa 3-4 luni a disparut! Daca dati vreodata peste aceasta marca, cumparati toate bulk-urile din stoc! Acum folosesc ce gasesc la preturi rezonabile si din ce observ toti si-au imbunatatit calitatea caci n-am mai avut un deces in dvd-writer de aproape 1 an jumate, poate 2! Dar noaptea tarziu, ma mai trezesc transpirat cu gandul la Tuff Disc :down: :P

#17
Dj Kamikaze

Dj Kamikaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 13.08.2006
Fan dvd-uri Memorex! Folosesc de un an de zile aceasta natie de dvd-uri si inca nu am avut nici o problema cu inscriptionarea sau citirea lor in unitatea optica!Si cd-uri Memorex folosesc de vreo 4 ani de zile! B)

Edited by Dj Kamikaze, 15 January 2008 - 01:48.


#18
disciple

disciple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.11.2005
Atentie la TDK, ultimele pe care le-am cumparat aveau ID de tipul CMCMAG... (nu TDK 03)  :nonobad:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate