Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

JoomLa --> dezbateri

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
NU

#20
warrior!

warrior!

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2006
eu iti iau 100 de euro pt orice site facut in joomla  ;)

#21
lovelife

lovelife

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 24.08.2006
Nu vreau un site complicat, vreau un site in care sa prezint diverse plante medicinale cu metode terapeutice si plicatii

#22
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Pentru atat ar merge multe cms-uri, printre care si e107. Oricum daca esti deja familiarizat cu joomla, poti merge pe el. Cred ca face fata cerintelor tale.

Edited by attempt, 15 May 2007 - 09:04.


#23
lovelife

lovelife

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 24.08.2006
Nu cunosc nici Joomla pana acum am lucrat in HTML, dar la html m-am confruntat cu anumite problem cand trebuie sa schimb integral tot site-ul pentru introducerea unor reclame, intr-un CMS am inteles ca nu schimb decat intr-un singur loc
deci ce CMS recomandati sa fie usor de flosit si cu suficiente functii

#24
warrior!

warrior!

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2006
joomla ;)

#25
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005
Iti pot spune un singur lucru ... eu m-am apucat de php frustrat fiind de faptul ca nu puteam sa fac ce vroiam eu cu CMS-urile free de pe "piata".
Concluzia mea a fost ca nu exista CMS-ul perfect pentru ce vroiam eu.

Recomandarea mea este sa le incerci ... exista opensourcecms.com (cred ca l-am trantit pe softpedia de vreo 10 ori pana acum :) ) unde poti sa testezi CMS-urile deja instalate, vezi care iti place, ce poate sa faca, daca te multumeste: GO GO GO.

Bafta.

#26
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postxnoise, on Mar 9 2007, 10:45, said:

cel mai prost cms posibil. nu permite accesarea fiecarui element pentru lucrari de detaliu. interfata e greoaie, si tre sa modifici php-ul pentru a reusi sa faci un site cum vrei tu, nu cum vrea joomla.

Vrei CMS super customizabil? Încearcă typo3  sau plone.

Mie nu-mi plac CMS-urile din două puncte de vedere:

1.) Sunt greoaie. Un cod scris de tine și optimizat, se mișcă mult mai rapid. De asemenea am observat că php și asp sucks la viteză. Mult mai rapid e perl. Din păcate nu știu perl.

2.) Mie mi se par greu de modificat. Personal, îmi este mult mai ușor să scriu eu cod decât să încerc să înțeleg ce a vrut altul să facă și cum.

Pe de altă parte sunt și ceva avantaje: îți crește barba de 1m dacă te apuci singur să faci un CMS de dimensiunile și cu opțiunile extrem de multe ale joomla.

Cel mai bine e să îți faci propriile tale scripturi PHP cât mai modulare și să le integrezi de fiecare dată când faci un nou site. Singura problemă e cu interfața de administrare. Eu n-am văzut nici o interfață de administrare ca lumea și cu destule opțiuni la nici-un site făcut de mână.

#27
tony10

tony10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2007
Caut pe cineva cu experienta in instalarea de module Joomla pt un CMS care sa aiba si parte de comunitati. As vrea sa colaborez cu cineva care are  experinta in asa ceva ca sa mearga treaba repede si bine. Daca e nevoie de ceva de pe ijoomla sau un design platit  prefer sa nu reinventam roata daca putem sa o facem mai bine( ramane de analizat) si mai repede.

Rog persoanele interesate sa ma contacteze la [email protected]

Multumesc

#28
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Nici eu nu stiu php, mysql desi am tot incercat sa invat dar nu se tine de mine si tin sa spun ca cochetez cu joomla de mai bine de un an am ajuns si am instalat foarte multe componente, module, plugin-uri si imi place foarte mult asa ca daca nu sti programare e super joomla si sa nu uitam de suportul care exista pentru acest CMS care este unu dintre cele mai folosite CMS-uri.

Exista si comunitate romaneasca pentru acest CMS www.joomla.ro

#29
octavc

octavc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.06.2006
Sincer sa va zic, e un cms super tapan. Lucrez cu el de  3 - 4 ani.

Trebuie analizate pro-urile si contra

Contra

Dak trebuie sa customizezi lookul- eventual sa fie identic cu vechiul sit, cum tot patesc de vo 5 situri incoace - o cam rupi in fericire, cauti  paginile alea de editat de innebunesti - dar pana la urma si la coada, daca nu stii php, dar stii css - o faci.
Toata chestia e ca intr-un final, ele fiind facute de programatori profesionisti au nume de fisiere sugestive - sau sunt puse chiar in directoare cu nume sugestive de genul theme, html.

Daca in schimb nu ai clienti super pretentiosi, sau care ii poti "educa" sa le placa designul tau - e super ok.
Hai sa fim sobri, - cine face in 2 - 3 zile un sit cu bd in spate, care sa ai si editare online si eventual o aplicatie de vanzare  ( www.kolarmotors.co.uk  - timp de executie 3 zile) , sau shop virtual.

Pro

Componentele au preturi rezonabile, multe sunt chiar free.
Modulele la fel.
Template-uri de unde sa te inspiri sunt o gramada, daca ai un buget mic pt un site, dai 30 -40 de euro si cumperi un template fain si ii modifici logoul si etc.

In ceea ce priveste interfata de administrare - e normal sa para greoaie, e un script complex, pana la urma, pentru un incepator si un program ca photoshopul sau dreamweaver are o interfata greoaie, dar dupa o perioada o inveti si te duci la fix.

Forumul lor e super ticsit de posturi - deci e aproape imposibil sa nu gasesti o rezolvare la problemele tale.

Ca sa nu mai zic daca faci un shop virtual - folosesti virtuemartul care are si el forumul lui - de asemenea la fel de ticsit cu intrebari si raspunsuri.

Si ce e fain la folosirea unui cms open source e ca in ceea ce priveste securitatea, deja e testate si rastestata, asa ca pana sa iti hackuiasca unu situl deja, poti sa iei patchurile.

La fel e si usor de mutat de pe un server pe altul, sunt componente speciale pentru asta.

Daca mai vreti informatii  - [email protected]

#30
arrasoft

arrasoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008
Si eu lucrez cu Joomla! de mai bine de 3 ani, asa ca recomand acest CMS pentru dezvoltarea unui site mai ales cand nu ai cunostinte avansate de PHP/MySQL.
Acum insa depinde si ce site vrei sa faci:
1. daca vrei un site mic de prezentare si stii HTML/CSS nu utiliza Joomla!, paginile simple de HTML se vor incarca mai repede, nu ai nevoie de baza de date, de permisii speciale s.a.m.d
2. daca insa vrei sa poti modifica usor informatiile din pagini si ai nevoie de un editor, sau vrei un magazin virtual, sau o comunitate online... CMS-ul este solutia. Parerea mea este ca nu are rost sa te apuci sa faci custom programming, foloseste ceva facut de programatori cu experienta cum sunt cei de la Joomla!.
Un punct negativ destul  de serios este viteza de incarcare; mai ales in cazul cand hostingul este slabut sau instalezi extensii Joomla! care nu sunt bine lucrate - Joomla! simpla fara terte extensii este destul de bine optimizata, daca ai insa "noroc" de o extensie slab programata si neoptimizata incep problemele.

Una peste alta, eu folosesc numai Joomla! si rezultatele sunt multumitoare.

#31
Cosmi

Cosmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.08.2006
Va recomand sa aveti grija cu extensiile. Aveti aici o lista cu vulnerabilitati: http://forum.joomla....forum.php?f=346

#32
lovelife

lovelife

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 24.08.2006
Eu folosesc joomla de vreo 10 luni , si pan aam invatat cum sa modific diverse a fost greu, acum sunt foarte multumit de el si pot sa fac multe cu el. Recomand cu mare drag Joomla

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate