Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Religie si politica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
XORIAN

XORIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2006
La ultimele alegeri locale m-am confruntat cu problema legata de duhovnicul meu. Eu sunt inscris la PSD, iar dumnealui, preotul, facea campanie electorala la PNL. La sfarsitui slujbei de duminica, inainte de a mirui lumea tinea o prelegere de un sfert de ora, in biserica, sfatuind lumea cu cine sa voteze si criticand aspru adversarii politici. Desi nu m-a interesat discursul am fost nevoit sa astept sa termine.
Pe gardurile bisericii (care este institutie pubica dupa parerea mea) erau afisate doua banere mari cu PNL. Cineva a incercat in timpul noptii sa le dea jos, dar surprins fiind a fugit fara a fi identificat. Ulterior preotul a amenintat ca-l va pune la slujbe sa cada blestem asupra "prostului" cu pricina.  

Au dreptul preotii sa se implice in politica?

#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
jenant as spune. hotararea luata la nivelul bor a fost sa nu se implice in politica, sa nu candideze. altfel un preot poate avea optiuni personale. si zic eu poate incuraja parohia sa intr-o directie sau alta  motivandu-si actiunea. de multe ori in demesul sau pastoral biserica este ajutata sau obstructionata de diferite partide si grupari locale si aceasta o cunoaste de multe ori doar preotul. este bine sa o stie toata parohia astfel incat raspunsul sa fie unitar. subliniez insa, nu din interese meschine sau personale cum se intampla uneori, motivatia este binevenita. si cu mare diplomatie si delicatete, cazul tau este relevant, el poate rani enoriasi.

EDIT de exemplu acum cativa ani in preajma alegerilor un anumit partid a dorit sa legifereze prostitutia si cunosc preoti care au atentionat asupra acestui lucru afectandu-le negativ voturile.

Edited by Nicanor, 08 March 2007 - 15:04.


#3
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View PostXORIAN, on Mar 8 2007, 13:57, said:

La ultimele alegeri locale m-am confruntat cu problema legata de duhovnicul meu.
Un nesimtit. Schimba duhovnicul

#4
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Orice om are opțiuni politice personale, mai ales dacă nu face politică.

#5
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007
Ca sa fiu sincer nu prea cred povestea. In politica se minte la fel de mult ca si in religie, asa ca.....
Oricum un preot ar fi prea tampit sa ameninte cu blestemul, pt. care poate fi caterisit.
E trasa de par asa ca nu cred.


#6
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostXORIAN, on Mar 8 2007, 13:57, said:

Au dreptul preotii sa se implice in politica?
În principiu nu, dar în cazul tău, tu fiind pesedist, preotul a avut dreptate :D

Ia-o ca pe o glumă.  Nu m-am putut abține. :peacefingers:

View PostNicanor, on Mar 8 2007, 14:59, said:

jenant as spune. hotararea luata la nivelul bor a fost sa nu se implice in politica, sa nu candideze.
Parcă-mi amintesc de un popă undeva în Parlament.  Nu știu dacă mai e, nici de la ce partid era, dar cred că nu mă-nșel.

View Postalex.dumitrascu, on Mar 8 2007, 20:21, said:

Ca sa fiu sincer nu prea cred povestea. In politica se minte la fel de mult ca si in religie, asa ca.....
Oricum un preot ar fi prea tampit sa ameninte cu blestemul, pt. care poate fi caterisit.
E trasa de par asa ca nu cred.
Ba au fost cazuri.  Mai ales la țară.  Chiar am văzut cu mai mult timp în urmă la televizor la știri niște babe disperate că le-a amenințat preotul că le blestemă de "Irodul Paștelui" (probabil de-asta am și reținut, m-a amuzat expresia).

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostXORIAN, on Mar 8 2007, 13:57, said:

La ultimele alegeri locale m-am confruntat cu problema legata de duhovnicul meu. Eu sunt inscris la PSD, iar dumnealui, preotul, facea campanie electorala la PNL. La sfarsitui slujbei de duminica, inainte de a mirui lumea tinea o prelegere de un sfert de ora, in biserica, sfatuind lumea cu cine sa voteze si criticand aspru adversarii politici. Desi nu m-a interesat discursul am fost nevoit sa astept sa termine.
Pe gardurile bisericii (care este institutie pubica dupa parerea mea) erau afisate doua banere mari cu PNL. Cineva a incercat in timpul noptii sa le dea jos, dar surprins fiind a fugit fara a fi identificat. Ulterior preotul a amenintat ca-l va pune la slujbe sa cada blestem asupra "prostului" cu pricina.  

Au dreptul preotii sa se implice in politica?
Daca pentru ei Biblia este la misto, ce te mai astepti?

#8
XORIAN

XORIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2006

View Postalex.dumitrascu, on Mar 8 2007, 20:21, said:


Oricum un preot ar fi prea tampit sa ameninte cu blestemul, pt. care poate fi caterisit.

Multumesc pentru informatie! E bine de retinut.

#9
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
nu mai sunt preoti ortodocsi in parlament, poate doar onorific un episcop vicar.

#10
cv4ro

cv4ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.01.2005
Nu mi-l pot inchipui pe Hristos in parlamentul vreunei tari. Dupa cum stau lucrurile cu politichia (indiferent de tara), s-ar tine departeeeee.  - Sfânta Evanghelie după Ioan VI, 15: "Cunoscând deci Iisus că au să vină și să-L ia cu sila, ca să-L facă rege, S-a dus iarăși în munte, El singur."

Vi-l imaginati pe sf Ap. Pavel sau Petru indemnandu-i pe altii sa intre intr-un partid? Sau ce ati zice daca unul ar fi intr-un partid, iar celalalt ar fi in alt partid, de opozitie, de ex? - vezi Sfânta Evanghelie după Ioan XVII, 21: "Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis." Unde ar mai fi unitatea?

Astea-s lucruri lumesti cu care crestinii nu au fost si nu trebuie sa fie amestecati de nici o culoare. - Sfânta Evanghelie după Ioan XVII, 16: "Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume."

#11
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Penibilă țara asta de 2 bani unde toți oamenii politici se ascund în spatele bisericii :death: Jeguri de oameni ce nu merită decât :finger:

#12
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007
Religia si politica sunt aceeasi bascalie, doar cu alta palarie :devilred:

#13
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postcv4ro, on Dec 24 2008, 22:44, said:

Nu mi-l pot inchipui pe Hristos in parlamentul vreunei tari. Dupa cum stau lucrurile cu politichia (indiferent de tara), s-ar tine departeeeee.  - Sfânta Evanghelie după Ioan VI, 15: "Cunoscând deci Iisus că au să vină și să-L ia cu sila, ca să-L facă rege, S-a dus iarăși în munte, El singur."

Vi-l imaginati pe sf Ap. Pavel sau Petru indemnandu-i pe altii sa intre intr-un partid? Sau ce ati zice daca unul ar fi intr-un partid, iar celalalt ar fi in alt partid, de opozitie, de ex? - vezi Sfânta Evanghelie după Ioan XVII, 21: "Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis." Unde ar mai fi unitatea?

Astea-s lucruri lumesti cu care crestinii nu au fost si nu trebuie sa fie amestecati de nici o culoare. - Sfânta Evanghelie după Ioan XVII, 16: "Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume."


View Postadrian19, on Dec 28 2008, 10:30, said:

Religia si politica sunt aceeasi bascalie, doar cu alta palarie :devilred:


cea mai tare religie este politica !

toti traiesc cu ea si ajung in :"Locuinta mortilor "!

se poate si invers ...cea mai tare politica este religia ... :huh:

#14
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postadrian19, on Dec 28 2008, 10:30, said:

Religia si politica sunt aceeasi bascalie, doar cu alta palarie :devilred:
Ai drepate până la un moment dat.....politica s-a despărțit de religie....ambele vor să controleze omul...
:thumbdown:

#15
cv4ro

cv4ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.01.2005
Partea proasta la religie este ca, desi, la fel ca si politica, manipuleaza omul, religia, cel putin, are in fata lui Dumnezeu o vina imensa.

Politica nu are pretentia ca ii indruma pe oameni la Dumnezeu. Insa religia, cu aceasta pretentie isi atrage o mare vina de sange - Apocalipsa sf Ioan XVII, 5, 6; XVIII, 24.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, mi se pare aiurea. Sunt de acord că preotu' are dreptu' să critice politicenii pentru una sau alta sau să zică "politicenii au făcut o treabă bună", dar să facă propagandă electroală nu!

#17
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane din 6 martie 2008 a stabilit ca preotii pot candida ca independenti, numai cu aprobarea chiriarhului locului.

#18
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,852
  • Înscris: 09.04.2005

View Postcv4ro, on Dec 24 2008, 22:44, said:

Nu mi-l pot inchipui pe Hristos in parlamentul vreunei tari. Dupa cum stau lucrurile cu politichia (indiferent de tara), s-ar tine departeeeee.  - Sfânta Evanghelie după Ioan VI, 15: "Cunoscând deci Iisus că au să vină și să-L ia cu sila, ca să-L facă rege, S-a dus iarăși în munte, El singur."

Vi-l imaginati pe sf Ap. Pavel sau Petru indemnandu-i pe altii sa intre intr-un partid? Sau ce ati zice daca unul ar fi intr-un partid, iar celalalt ar fi in alt partid, de opozitie, de ex? - vezi Sfânta Evanghelie după Ioan XVII, 21: "Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis." Unde ar mai fi unitatea?

Astea-s lucruri lumesti cu care crestinii nu au fost si nu trebuie sa fie amestecati de nici o culoare. - Sfânta Evanghelie după Ioan XVII, 16: "Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume."

Daca ies legi care aproba homosii, avort, prostitutie, nu-ti fie grija, ca ne ducem toti (romanii) de rapa, cu tot cu Biserica. Biserica Ortodoxa Romana nu poate sta fara sa se implice in problemele Romaniei, ca nu sunt doua entitati separate: romanul si Biserica. Ai auzit de Stefan cel Mare? Acum mi se pare bine ca Biserica sa se implice in plilitic dar sa ramana Biserica intreaga, altfel nu mai e biserica. Asta inseamna sa nu intre in partide politice; "partidele politice" ale ei sunt sinoadele si ce are. Poate doar sa se exprime asa cum a zis si Nicanor, vis-a-vis de diferite probleme, nu partide...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate