Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Program in Visual Basic

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
Salutare ...va cer ajutorul pentru ca nu shtiu prea mult vbs shi nu am idee cum sa fac un fel de baza de date la o agenda telefonica...vreau sa trec toate numerele de telefon pe calculator sub o evidentza incerc sa pun shi scursa sa vedeti despre ce este vb ...cine e curios shi vrea sa ma invetze sa fac in rog sa scrie..este ceva simplu care adauga numere de telefon shi un mic comentariu despre numar..partea grea ..cred eu...ca nu am idee cum se face partea de jos cu cautarea..sa caut un numar in agenda sa vad daca exista ...

www.ryady.com/Form1.frm
www.ryady.com/Project1.vbp

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
incearca sa faci un tabel excel (sau orice prog de calcul tabelar)... si il folosesti separat, DOAR cu excel
eu asta folosesc si sunt multumit, plus ca am portabiltate  si pt win si pt linux si MAC etc... :drac:

#3
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
Nu asta era ideea neaparat .. :o)~ ca le am deja scrie acolo` ...dar ash fi vrut sa shiu cum se poate face o baza de date shi sa poti sa adaugi intr-un .exe sh crede-ma ce e mult mai fain ;o)

#4
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
pt baza de date cel mai simplu e sa folosesti un mdb, care se creeaza in access. in vb trebuie sa folosesti ADO sau DAO. DAO e mai usor de programat si e recomandat pt incepatori. aici iti trebuie ceva cunostinte de access si sql.

n-am inteles ce vrei sa zici cu ...

Quote

shi sa poti sa adaugi intr-un .exe


#5
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
cautarea presupune sql, adica ceva de genu :
"SELECT * FROM WHERE tel=1234567"
La executia sql-ului vei primi un recordset cu toate informatiile cerute.
Dc vrei doar sa vezi dc nr exista foloseste COUNT(*) AS exists si verifici valoarea lui exists.(pt tine ar trebui sa fie 1 dc exista, 0 in caz contrar).

#6
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
pentru herr : poi de exemplu ...am vazut pe undeva un program fainutz de sms-uri care are si o agenda..unde poti nota numerele si le salveaza in excel ..dar nu stiu sa scriu un visual basic ce si cum trebuie sa faca , de aceeia am pus shi exemplul acolo cam cum as vrea sa arate in mare...daca scrii un nume shi adaugi un numar de telefon in cel putin unul din cele 3 campuri sa pot apasa butonul adauga shi sa il adauge ...
iar pentru fov: si pot sa scriu in visual basic la butonul cautare treaba aia ?
"SELECT * FROM WHERE tel=1234567" ...
va rog sa ma ajutati sa ii dau de cap ca nu am cum sa reusesc eu ;o(~

#7
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
..si inca ceva ce este acela un modul ..unde e unde se scrie in iel mai exact ..

#8
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
evident :) , dar cred ca stii ca nu scrii direct, ci folosesti acel sql ca parametru pentru o metoda care lucreaza cu baza.
eu nu am lucrat cu vb si nici nu il am acum in fata sa ma joc cu el, asa ca nu pot decat sa-ti dau niste link-uri :

http://www.juicystud...vb/database.asp
http://www.codeguru....10-08-2003.html
http://graphicsmagic...e/08sql/sql.htm

spor(t)

#9
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
pt a salva datele intr-o tabela in excel tr sa faci urmatorii pasi:
- creezi tabela in excel
- in VB te duci in Project-->References si bifezi casuta Microsoft Excel 10.0 Object Library (la mine e 10 pt ca folosesc Office XP, dar poate fi si 9, 8, ...)
- dupa ce ai dat OK apesi F2 in VB si din prima lista alegi Excel.
- iti apare o lista cu toate obiectele din excel prin intermediul carora poti face orice. de aici incolo incepe distractia.
daca nu stii sa folosesti obiectele acelea din Excel, atunci iti sugerez sa folosesti intensiv Macro Recorder sa-ti dai seama ce se intimpla.

aceasta varianta este fara ADO/DAO. daca vrei insa sa le folosesti, urmeaza linkurile de mai sus. primul link am vazut ca e cu ADO si parea bunicel.

#10
Sibu

Sibu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2003
daca nu ai mai scris nimic in Basic pana acum este mult prea mult pt un incepator ce vrei sa faci ...nu este greu dar cred ca mai bine incerci sa cumperi un manual pentru vb chiar si pentru versiunile mai vechi de vb...iti recomand cu caldura ...(pentru ca am comparat mai multe manuale) o carte scrisa de Mark Steven Heyman ...Visual Basic4. Gasesti si baze de date acolo si totul explicat simplu si cu exemple.Daca citesti si aplici doar capitolul despre baze de date sunt convins ca nu ai nevoie de mai mult.
:oK:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate