Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Toshiba Satellite A100-784 vs. Lenovo 3000 N100

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004
TOSHIBA A100-784

vs.

LENOVO 3000 N100 + 512MB RAM

amandoua cred ca sunt de calitate si costa cam la fel (la LENOVO mai adaug 512M RAM), dar daca ar fi sa imi recomandati unul, care ar fi? ce avantaje/dezavantaje are fiecare? Mentionez ca nu il voi folosi pt jocuri, deci sunt constient ca placile video sunt la pamant...

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Lenovo are procesorul mai bun, core2duo fata de core duo, hdd mai mare toshiba cu 20 de gb, in rest sunt cam la fel, inclusiv la cat te tine pe baterie adica 3:30 h.  As lua Lenovo-ul pt procesorul de pe el si poate pentru camera web, nu merita sa iei Toshiba, doar pt ca are hardu cu 20 de gb mai mare. 80-100 gb nu conteaza, oricum poate o sa iti iei un hard extern.

#3
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004
lenovo are si viteza magistralei mai mare, de 667... ca performante sunt cam la fel, ok, dar ca fiabilitate? robustete? calitatea ecranului?

10x

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
De Lenovo nu stiu ce sa iti zic...eu am toshiba,ecran trubrite, se vede f marfa; fiabilitate....nu am avut niciodata probleme cu el, il am de 1 an si din ce stiu zicea cineva pe aici ca lucreaza la un service toshiba, sau are un prieten care lucreaza acolo(ceva de genu')  si f. putine se intorc in service. oricum tot lenovo as zice sa iei....

Edited by mynameismada, 07 March 2007 - 20:57.


#5
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005
Daca iti iei toshiba seria A100 sunt foarte bune INSA daca vreodata vrei sa iti pui win XP in loc de win Vista o sa ai o mare surpriza: NU OFERA SUPPORT PENTRU WIN XP (cel putin inca nu ofera...); nu ai sa gasesti drivere pentru el !!!

#6
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007

 Paul_Tulcea, on Mar 8 2007, 19:44, said:

Daca iti iei toshiba seria A100 sunt foarte bune INSA daca vreodata vrei sa iti pui win XP in loc de win Vista o sa ai o mare surpriza: NU OFERA SUPPORT PENTRU WIN XP (cel putin inca nu ofera...); nu ai sa gasesti drivere pentru el !!!

Asa am crezut si eu pana am vazut XP prof instalat pe un 784

aici gasesti TOT ce vrei : http://eu.computers.....jsp?service=EU
Am incercat sa teajut un pic.Rubricile deacolo sunt usor de setat..alegi categoria bla bla mura in gura..partea sacaitoare e cand vine vremea sa alegi modelul.SMECHERIA, din cate am observat eu navigand pacolo..e ca multe drivere is comune asa ca nu te lua numa dupa porcariile alea cu PS@@@...ca ceva ceva tot trebe sa pushte.Repet..am vazut clar XP prof pe un 784.

E o chestiune de rabdare si jonglerie!!...le tot manuiesti pana iese ceva stabil :)).Exista optiunea "Date of upload newer than" care e foarte de ajutor.PS.Orice reusest posteaza...eventual fa o lista cu ce ai dwnlodat ca sa poti face XP ul sa mearaga bine.De aseamena nu uita sa iti faci un CD cu driverele respective ;)).BAFTA si te rog din nou.orice reusesti..posteaza!!Eu nu am incercat stiu doar ca se poate.

si da..despre seria a100 7XX..numai de bine.. (parerea unui viitor posesor care s-a informat destul de mult :))..forumistii stiu de ce :D

Edited by octavy, 31 March 2007 - 00:19.


#7
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
De asemenea vezi ca astia de la Toshiba au un ditamai forum unde f multi utilizatori discuta diverse probleme, despre diverse modele.Daca poti inscrie te ca pare foarte utila treaba.O sati ceara probabil ceva coduri de pe tziplele produslui si un nickname.Cam atat cred. :)

#8
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005

 octavy, on Mar 31 2007, 12:29, said:

De asemenea vezi ca astia de la Toshiba au un ditamai forum unde f multi utilizatori discuta diverse probleme, despre diverse modele.Daca poti inscrie te ca pare foarte utila treaba.O sati ceara probabil ceva coduri de pe tziplele produslui si un nickname.Cam atat cred. :)


Am sunat la ei pntru support in sua si mi-au zis ca produsul asta e destinat doar pentru unele tari.. si asha ca mi-a dat alt numar din uk. Am sunat acolo si aia nu mi-au gasit nici ei drivere!!!; o parte le-am gasit impreuna la telefon ... dar sunt cateva chestii care nu am reusit sa le instalez... Poate intre timp au mai bagat support INSa ei mi-au zis ca nu vor oferi in viitorul apropiat support pentru winXP! Mi-au zis ca produsul e foarte nou si ca e foarte performant si ca nu are rost sa imi pun win XP, mai ales ca vine cu vista preinstalat ....
[etc]
...

#9
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Sa-nteleg deci ca ai ramas pe toshiba cu SO Vista????Parerea mea e ca acel vista home basic ed e o porcarie.Si nu zic asta doar pentru ca nu imi place vista de loc.Am "umblat" un pic prin home premium si nu mo atras suficient de tare ca sa fiu pregatit sa renunt la dragul de XP prof sp2. Ce sa mai vb de potentialele probleme de compatibilitate intre Vista si diverse softuri.De mers sunt sigur ca iti merge sublim, oricare din cele doua modele sun ok pentru basic ed.Puteau sa puna si ei un premium macar..ca il ducea Intelul ul 950 ala in conditii OK...Anyway..sit se prezinta asa: eu am vazut XP prof cu sp2 pe un toshiba 784 apartinand vanzatorului unui magazin IT.Tipu lucra pe el (mai exact naviga pe net si asculta ceva muzica in surdina :P ).Acuma io nu stiu 100% daca ii mergrea perfect..dar cat am stat eu acolo ..cca 15 min..nu am observat sa fie ceva probleme..ala lucra normal pe el.O sa mai vad ce pot sa aflu.Intreband-ul in treacat cum ii merge XP ul  (si eu staim ca nu sunt drivere de a gata pt 7XX +alte modele de la Toshi) o zis ca ok.Mai multe nu pot sati zic deocamdata.

Poate te ajuta cu ceva:

Chestie importanta:

1)pag GENERALA a forumului Toshiba..Satellite A series: http://forums.comput...m...x=2&GO.y=10

2) http://forums.comput...?threadID=21705

3) http://forums.comput...?threadID=21157    + multe altele.

astea de mai sus ,merita urmarite cu atentie.

Din ciclul " poate apare ceva interesant":

1) http://forum.noteboo...ad.php?t=104237
2) http://discussions.h...ad.php?t=175186

Stiu ca trebe mult timp si rabdare, ce sa mai vb de noroc.Poate reusesti tu ceva.Orice mai aflam...postam.Daca ai notebook Toshiba vezi daca te poti inscrie pe forumu ala toshiba si afla ceva ca sigur sant si pacolo oameni cu idei :).Cum zicea un coleg forumist, bafta si minuni... :).Eu cred ca se poate pune XP, doar ca is multe combinatii de incercat pana o pleznim pe cea corecta.Oricum, o sa te rog sa mai ai rabdare, intrucat pe incepultul saptamanii viitoare dupa ce imi iau si eu notebook ul (90% is hotarat pe satellite a100 785) voi deschide un tipic special A100 7XX (care cred ca a devenit o gama apreciata in in Ro) pt review uri si discutii generale.Ma si impaca foarte greu cu vista: ( .

Edited by octavy, 31 March 2007 - 21:41.


#10
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Eu am dwnld 450 mb de drivere pt seria A100 ..toate combinatiile posibile de PSA@#@! de aici: http://eu.computers.....jsp?service=EU
Cand imi vine laptop ul o sa incerc sa le combin sa vad ce iese.Paul Tulcea tu ce AI REUSIT sa faci sa mearga pe XP?? :BT, touchpad, display etc

#11
vincent_29

vincent_29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.11.2006

 ktav, on Mar 7 2007, 17:02, said:

TOSHIBA A100-784

vs.

LENOVO 3000 N100 + 512MB RAM

amandoua cred ca sunt de calitate si costa cam la fel (la LENOVO mai adaug 512M RAM), dar daca ar fi sa imi recomandati unul, care ar fi? ce avantaje/dezavantaje are fiecare? Mentionez ca nu il voi folosi pt jocuri, deci sunt constient ca placile video sunt la pamant...

pe la acelasi nivel de pret o alta optiune interesanta avand core-2-duo, dar si o placa video mult mai performanta o sa gasesti aici: http://www.pop.store...tion/index.html

#12
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005

 octavy, on Apr 2 2007, 17:29, said:

Eu am dwnld 450 mb de drivere pt seria A100 ..toate combinatiile posibile de PSA@#@! de aici: http://eu.computers.....jsp?service=EU
Cand imi vine laptop ul o sa incerc sa le combin sa vad ce iese.Paul Tulcea tu ce AI REUSIT sa faci sa mearga pe XP?? :BT, touchpad, display etc
Am reusit sa fac sa mearga aproape tot. Mai greu a fost cu sunetul.
Nu am reusit: wireless, Card-read`ul, DVD-WRITERul si functionalitatea tastelor multimedia!

PS: Daca reusesti sa le faci te rog sa imi spui si mie de unde, ce, cum si ce fel.. si trec si eu pe XP inapoi :D

Edited by Paul_Tulcea, 03 April 2007 - 06:28.


#13
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004

 vincent_29, on Apr 2 2007, 22:00, said:

pe la acelasi nivel de pret o alta optiune interesanta avand core-2-duo, dar si o placa video mult mai performanta o sa gasesti aici: http://www.pop.store...tion/index.html

nu e primu site la care gasesc specificatii aiurea...

citeste mai atent pe site:

Descriere: Notebook Dell Inspiron 6400 - 3 Intel Core 2 Duo T5500 1.66GHz
DELL Inspiron 6400 - 3
15.4" WXGA | Core 2 Duo T5500 | 80GB | 512MB | DVD+/-RW
Modem+LAN+WLAN+Bluettoth | FreeDOS



specificatiile sunt de la un laptop de 3700RON...

#14
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Salut all.Mi-a sosit laptopu si mie.Pana cand deschid un topic nou dedicat excl toshi a100 7XX cu review si div discutii o sa postez aici. Pana nu reusesc sa instalez XP ul nu are rost sa fac mare tamtam.Deocamdata scula ruleaza super ok vista home basic.Multumit de achizitie.Intebare:

1)Notebook ul a venit cu vista pe el.Mai exact am citit manualele etc lam aprins si el a inceput sa isi faca linistit treaba, adica sa instaleze vistau.Nu mi-a cerut key nimica.Pe baza nb ului este un actibild a la soft original Microsoft.SINGURUL CD u cu care a venit e Toshiba product recovery.Ceea ce ma intereseaza pe mine e sa il formatez, sa bag XP si sa ma apuc sa vad cum pot combina driverele sa puste o config stabila.DACA il formatez pierd vistaul?????Este vreo modalitate de al salva??Mi-ar  pare rau pt ca la urma urmei am dat bani si pe ala, si nu am garantia ca obtin o config stabila XP.Eu am dwnld cam tot ce am gasit legat de xp si seria A100 de la toshiba...cam vreo 500 mb.la prima vedere cam am ce imi trebe.Mentionez ca exista o recovery partition de vreo 2 GB.Aia nu stiu ce contine (cre ca ii de la producator natura hidden nu? :)) ).

#15
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004

 octavy, on Apr 4 2007, 00:56, said:

Salut all.Mi-a sosit laptopu si mie.Pana cand deschid un topic nou dedicat excl toshi a100 7XX cu review si div discutii o sa postez aici. Pana nu reusesc sa instalez XP ul nu are rost sa fac mare tamtam.Deocamdata scula ruleaza super ok vista home basic.Multumit de achizitie.Intebare:

1)Notebook ul a venit cu vista pe el.Mai exact am citit manualele etc lam aprins si el a inceput sa isi faca linistit treaba, adica sa instaleze vistau.Nu mi-a cerut key nimica.Pe baza nb ului este un actibild a la soft original Microsoft.SINGURUL CD u cu care a venit e Toshiba product recovery.Ceea ce ma intereseaza pe mine e sa il formatez, sa bag XP si sa ma apuc sa vad cum pot combina driverele sa puste o config stabila.DACA il formatez pierd vistaul?????Este vreo modalitate de al salva??Mi-ar  pare rau pt ca la urma urmei am dat bani si pe ala, si nu am garantia ca obtin o config stabila XP.Eu am dwnld cam tot ce am gasit legat de xp si seria A100 de la toshiba...cam vreo 500 mb.la prima vedere cam am ce imi trebe.Mentionez ca exista o recovery partition de vreo 2 GB.Aia nu stiu ce contine (cre ca ii de la producator natura hidden nu? :)) ).

daca nu stergi partitita aia ascunsa, ar trebui sa recuperezi Vista fara probleme... Oricum, ar trebui sa ai un serial pt vista ala, si folosind orice kit de vista ar trebui sa iti poti reinstala sistemu...

#16
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006

 ktav, on Apr 4 2007, 09:34, said:

daca nu stergi partitita aia ascunsa, ar trebui sa recuperezi Vista fara probleme... Oricum, ar trebui sa ai un serial pt vista ala, si folosind orice kit de vista ar trebui sa iti poti reinstala sistemu...


Daca ai cd de recovery e suficient ... doar contine sistemul de operare si toate driverele !

#17
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005

 Paul_Tulcea, on Apr 3 2007, 07:27, said:

Am reusit sa fac sa mearga aproape tot. Mai greu a fost cu sunetul.
Nu am reusit: wireless, Card-read`ul, DVD-WRITERul si functionalitatea tastelor multimedia!

PS: Daca reusesti sa le faci te rog sa imi spui si mie de unde, ce, cum si ce fel.. si trec si eu pe XP inapoi :D


eu il am pe asta si am reusit sa-i instalez tot mai putin sunetul si BT. am folosit la combinatii de pe asa-zisul site al lor de support. deci cre ca pana la urma se pot rezolva toate :)

la sunet, am inteles ca se bat cap in cap nush ce de la driver cu nush ce de la un update de windows...pana la urma am instalat tot ce trebuia, totul pe la sunet imi apare ok in device manager, dar nu se aude nimica :(

apoi, rahatul ala de bluetooth stack da eroare la instalare

pt wireless si celelalte am gasit pe acolo ceva si merge. dvd writeru l-a gasit singur.


pleeeease spuneti-mi si mie cum ati rezolvat cu sunetu ca daca ma duc la emag cu laptopu il crap de capu alora..

#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
mai bine mergi pe n100.
M-am jucat cu el nitel si e chiar decent.
Si relativ dotat in gama asta de pret.

Spor la ales.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate