Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Lost in Translation

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004

Quote

Originally posted by Dian30
"Lost in Traslation" este un film foarte bun in opinia mea pentru faptul ca incearca sa surprinda nelinistea dureroasa a omului in confruntarea cu timpul si propriile exigente, idealuri.Cand vii acasa de la serviciu nu vorbesti nici macar cu tine insuti despre asta.Este o tensiune care se acumuleaza, te macina , te poate chiar distruge.


Dian30 nu cred ca este un film de oscar , filmul nu aduce nimic nou , nu trateaza o tema interesanta , captivanta, etc. Vrei sa mentionezi ca "te-a prins filmul" , am inteles asta , si cum ziceai si in alt post , nu suntem toti facuti pe acelasi tipar . Pot sa-ti spun ca , plecand de la servici incerc sa ma deconectez , dar totusi , tot imi aduc aminte de locul de munca , nu vreau sa intru in detalii , cred ca intelegi la ce ma refer ... , asta inseamna ca viata mea e subiect de film? Chiar nu vorbesc cu nimeni despre asta , tin in mine , ma uit cum trece timpul si imbatranesc, ma gandesc ca poate as fi putut realiza mai mult decat atat , sau poate am realizat destul ... Crezi ca tensiunea asta ma macina? nicidecum , ma face sa fiu ma increzator si poate mai optimist . Cred ca sunt multe de spus despre film sau tema filmului , dar sincer sa fiu nu este o realizare ....

Thankz!

#20
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Cum poti sa spui ca nu aduce nimic nou din moment ce iese din standard prin modul in care e structurat? E uniform.

#21
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
eu cred ca vorbiti de lucruri total diferite... una e confruntarea cu realitatea din perspectiva ta, personala... unde sunt si cum am ajuns aici? visam la altceva si iata, ar fi putut fi atat de bine... sau macar diferit...

si cu totul altceva e statia lui 336 si o societate de kkt...

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
well, unii ALEG renault :) diferentele de perceptie si intelegere sunt foarte mari. prtentia de a fi toata lumea pe aceasi lungime de unda e una prosteasca...

so, unora le place sau nu lit, altora lotr, si asa mai departe...

#23
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
@xfil3s : Un film nu trebuie sa aduca nimic "nou" ca sa fie bun. Cazul de fata se exclude  ;).

@Dian30 : "disperarea lor in fata realitatii". Ohh come on....uita-te de exemplu la Shawshank Redemption.  Ar fi *aproximativ* acelasi lucru...disperarea  unui om normal in fata realitatii. Si totusi ala "emana" un "range" atit de larg de emotii si trairi  !!! LIT e pur si simplu povestea (ma rog...poveste e mult spus) unu tip care ajunge in Jap. , se simte singur acolo si a unei tipe care se plictiseste pt ca sta prea mult in casa.  The thing is DEAD BORING !!!!!!!!

Nu baga chestia cu filme politiste ca nu tine......sau poate iti inchipui ca barbatii nu pot "gusta" un film in care e surprinsa "disperarea in fata realitatii" ?  :nu:

@jotte_ct : ai trebui sa bagi si un default in switchul ala  ;)

#24
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002

Quote

Originally posted by hyde
cu totul altceva e statia lui 336 si o societate de kkt...


Tot e bine cu 336....un copac..o bucata de cer etc. Eu merg cu metroul... :(

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da, metroul e cool, poate vezi o dama bine... reiese rolul socializator a trenului galben fara cai...

sau damele bine nu umbla cu metroul.... hmmm,

ca sa nu mai zic ca poti citi ultimle barfe gen... la urziceni s'a nascut un miel cu doua capete ... sau .... fara cap :)

#26
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
@C#
e... ziceam si eu de 336... ca am avut experienta cu autobuzul asta sa ma urc de la capat si sa nu prind loc (uneori nici in picioare :) si eu tot cu metroul merg

pe de alta parte, e ciudat... mie shawshank redemption nu mi-a spus prea multe... dragutel, dar nu m-a atins la inima, ca sa zic asa...

incep sa cred din ce in ce mai mult ca e o chestie care tine de experientele personale...

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
hyde. r u lost in translation or what?

#28
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
:))

as I said... there's always something lost in translation... acu depinde de capacitatea fiecaruia de a-si exprima trairile...

sau esti si tu deranjat de faptul ca unul din 3 posturi la mine se refera la LIT? :))

#29
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Ideea a mai fost folosita in filmele americane, deci filmul asta nu aduce nimic nou...poate doar locatia mai exotica din Japonia. Se poate spune de American Beauty ca e o realizare, iar Kevin Spacey joaca magistral, fata de B.Murray care e o nulitate in domeniu. Dar e de "bon ton"sa spui ca ti-a placut un film de Oscar ca sa-ti epatezi cultura si eruditia, cu toate ca mie mi se pare a fi un gest snob, dar cum a mai zis cineva, fiecare cu gusturile lui.
Si Kill Bill se incadreaza confortabil in categoria filmelor super proaste, dar a fost foarte vizionat pentru ca a beneficiat de o reclama agresiva.
S-auzim numai de bine. :yeah baby

#30
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Incerc sa scriu producatorul filmului sa ma lamureasca si pe mine acest mod unic in care este structurat iesind din tipare !


@sabian , mi-ai luat vorba din gura ...

@arty acum nu treb sa fim si rautaciosi pe francezi , ai curtea plina de japoneze , pt mine decat 2-3 japoneze , mai bine o europeanca dragutza :P

Thankz!

whatever LIT 9/10  :cya:

#31
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by C#
@Dian30 : "disperarea lor in fata realitatii". Ohh come on....uita-te de exemplu la Shawshank Redemption.  Ar fi *aproximativ* acelasi lucru...disperarea  unui om normal in fata realitatii. Si totusi ala "emana" un "range" atit de larg de emotii si trairi  !!! LIT e pur si simplu povestea (ma rog...poveste e mult spus) unu tip care ajunge in Jap. , se simte singur acolo si a unei tipe care se plictiseste pt ca sta prea mult in casa.  The thing is DEAD BORING !!!!!!!!  
 
Nu baga chestia cu filme politiste ca nu tine......sau poate iti inchipui ca barbatii nu pot "gusta" un film in care e surprinsa "disperarea in fata realitatii" ?  :nu:  



"Dead superficial" cred ca esti tu!Ca sa te consolez am sa-ti spun ce a zis Petre Tutea (dupa cum stii era barbat...Doamne si ce  barbat!) despre Calinescu( care vorba aia, nu era un anonim):"...n-avea vocatie filozofica nici cat un maturator".Tema filmului este o realitate mai degraba metafizica decat una concreta."Shawshank Redemption" este un film bun, dar am apreciat mai mult "Lost in Translation" , ultimul fiind mult mai subtil.
  Si cred ca merge si citatul asta din cele "321 de vorbe memorabile ale lui Petre Tutea":
  " Intrebat fiind cum intelege gandirea, in forma pura sau in exemple, Nae Ionescu a raspuns:exemplele au fost lasate de Dumnezeu pe pamant pentru ca ideile sa fie sesizate senzorial si de prosti."
  "Lost in Translation" nu da exemple!

#32
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Astept sa faci legatura si cu Cornel Dinu. *grinz*

#33
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
@Dian30 esti profesor de romana? sau psiho? ... vb de calinescu si tutea .... stau si ma intreb nu cumva si SWAT sau Italian Job au niste teme ascunse ....

Ohh come on...Nae Ionescu , tutea sau calinescu .... nu-si au rostul in discutiile noastre ... ma intreb daca tutea apasa play la dvd cu LIT : cred ca ar mai fi scris cativa ani ....

#34
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
hmm, voi cu filmele astea doua (Shawshank Redemption si Lost in Translation) mi-ati adus aminte de un film deosebit pe care l-am vazut acum vreo 16 ani. Paris, Texas ii zicea si nu mai stiu de ce mi-a placut, dar mi-a placut. Un film subtil. Cel putin la vremea aia.
http://us.imdb.com/title/tt0087884/

enjoy,
Mtz

#35
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by sabian
Ideea a mai fost folosita in filmele americane, deci filmul asta nu aduce nimic nou...poate doar locatia mai exotica din Japonia. Se poate spune de American Beauty ca e o realizare, iar Kevin Spacey joaca magistral, fata de B.Murray care e o nulitate in domeniu. Dar e de "bon ton"sa spui ca ti-a placut un film de Oscar ca sa-ti epatezi cultura si eruditia, cu toate ca mie mi se pare a fi un gest snob, dar cum a mai zis cineva, fiecare cu gusturile lui.
Si Kill Bill se incadreaza confortabil in categoria filmelor super proaste, dar a fost foarte vizionat pentru ca a beneficiat de o reclama agresiva.
S-auzim numai de bine. :yeah baby


Temele sunt vechi de cand lumea."Un baiat iubea o fata"...cate filme despre asta!!Viziunea asupra temei si abordarea cinematografica este diferita.Nu poti spune ca "Lost in Translation" si "American beauty" sunt la fel.Sincer, eu am vazut "American beauty" si mi-a placut mai putin, ca sa nu zic ca pe alocuri m-a scos chiar din sarite.Mai ales visele erotice ale domnului de 50 de ani cu adolescenta de seama fiicei lui ma iritau la maxim.Este ceva de genul : stiu ca si tata se masturba uneori, dar sa nu-mi explice nimeni despre asta!Sau in tot cazul, nu la maniera asta.N-am nevoie de "detalii tehnice".Mai exact , concretetea acelui discurs cinematografic m-a deranjat in "American beauty".Lucru care nu se intampla in "Lost in translation".Scena finala din LT de exemplu,cand el se intoarce la ea si-i sopteste ceva la ureche fara ca nimeni sa auda ce i-a spus mi s-a parut extraordinara.Este un film care respecta intimitatea trairilor si in acelasi timp te ajuta sa le intelegi.
Sunt multe de zis ...dar cred ca am zis deja destule.

#36
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by cmidp
Astept sa faci legatura si cu Cornel Dinu. *grinz*


Pai daca vrei ti-o fac pe loc:Cornel Dinu este om.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate