Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lost in Translation

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
Cine a vazut filmul din subiect , scris si regizat de Sofia Coppola?

cand am vazut ca a cucerit un GoldenGlobe pentru script, imediat m-am uitat la el, dar mi s-a parut un pic cam simplist dar a reusit sa ma faca sa ma uit atent la el pana la sfarsit

mi se pare ca Bill Murray a jucat excelent

#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Lost in Translation mama.
Titlul tau e bun pt Romania.

#3
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
Filmu a fost super....jucat excelent....regizat,  la fel.....

O idee pe care nu multi au curajul sa o transpuna in film.

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
care e ideea aia pe care "nu multi au curajul sa o transpuna in film" ? Si, evident, care-i aia "nu multi". Ceva exemple.

#5
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Lost in translation ori este un film despre nimic (vorba lui Seinfeld) ori este un film despre moralitate si verticalitate. Adica vrea sa  spuna ceva despre o simpatie/dragoste imposibila intre doi oameni casatoriti.
Asa li se intimpla unora (tot mai putini) care isi respecta obligatiile fata de partenerul de viata, dar sint inevitabil atrasi si de alte persoane.
Cred ca subiectul putea fi valorificat mai bine, la fel ca si comicul de situatie legat de specificul japonez.

#6
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Mie mi s-a parut un film obisnuit... ideea nu mi se pare ceva iesit din comun... pe bune acum, chestii d-astea se intampla mereu... ce mi-a placut au fost imaginile din Tokyo in special orasul vazut de sus ( :) ).

In rest mda, au jucat binisor (parerea mea) dar, repet, nu mi s-a parut un film iesit din comun...

#7
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Filmul e super fin...nu e pt. oricine, asta e clar, e un film de vazut "printre randuri"... mie personal imi aduce aminte de "Remains of the day" cu Anthony Hopkins.

#8
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
Am vazut si eu (in sfarsit...) aseara "LIT"... exceptional... atat ca actori, cat (mai ales) ca regie... nu credeam ca Sofia C. poate fi un atat de bun regizor...

Oricum, un film exceptional... un film care trebuie pastrat si revazut

@dizlpower... n-am vazut Remains, dar la recomandarea ta chiar am sa-l vad :)

#9
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by Dizlpower
Filmul e super fin...nu e pt. oricine, asta e clar, e un film de vazut "printre randuri"...  

  
   Subscriu.
   Imi place titlul filmului.Faptul ca actiunea se petrece in Japonia nu mi se pare intamplator.Nu este un film de dragoste asta.Este vorba despre cum te impaci cu trecerea timpului si cu exigentele varstei in toate planurile existentei.La un moment dat simti ca nu esti acolo unde ar trebui sa fii.Este o angoasa valabila si la cel care are 25 de ani si la cel de 50 de ani.Nu-ti gasesti locul langa ceilalti si nu te mai gasesti nici pe tine. Lumea ta ajunge sa fie "Japonia"...cum spuneam un spatiu nu intamplator ales...o lume stranie si fascinanta in acelasi timp,o lume a tentatiilor, unde gasesti "other lost in translation".Comunicarea cu lumea ta  obisnuita este "by wire": subtire , prozaica , disperata uneori, pana la urma autentica , comica( "sa-i spui ca i-am spus sa manance!!").Un film cu o idee foarte buna, ambitios si dificil de realizat.Desi nu mi-a displacut interpretarea, cred ca o distributie cu actori mai charismatici ar fi facut din acest film un mare succes....sau poate nu!Mie mi-a placut filmul foarte mult.

#10
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Ce sa spun.....pur si simplu nu m-a prins. Nu m-a impresionat cu NIMIC. Scenariul si "prestatia" lu' Bill Murray  mi s-au parut anoste. Imi schimb mi-a placut gagica. Prestatia ei actoriceasca...that is.  Sicer...dupa ce am vazut filmul am regretat ca n-am dormit alea 2 ore.

Dian30 : ce a fost atit de "dificil de realizat" la filmul asta ?! Nu intreb din rautate....


Recomandare....daca vreti sa vedeti un film de dragoste superb uitati-va la Before sunrise.

#11
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by C#
. Dian30 : ce a fost atit de "dificil de realizat" la filmul asta ?!  


    Pai uite de ce este greu de realizat: fiindca unii cred ca este vorba de un film despre obiceiurile japoneze, iar altii cred ca este un film de dragoste.Este greu sa vorbesti despre anumite lucruri.Un american insurat de 20 de ani,cu copii, cu o nevasta care-si vede de casa,platit bine pentru ceea ce face intr-o tara civilizata si in care multi viseaza sa ajunga.O tanara de 25 de ani, frumoasa, desteapta, proaspat maritata, cu tot viitorul in fata.Plictisitoare biografii de succes, nu??Ce-i cu filmul asta?Ce tot vrea sa spuna?Pai incearca sa spuna ca oamenilor alora nu le este bine.Subiectul filmului este nelinistea lor, disperarea lor in fata realitatii, a vietii.Este greu de surprins intr-un film asta.Nu este film politist, ne batem , prindem criminalul, explodam cateva masini si gata filmul.
      Poate faci parte dintre norocosii care nu au asemenea nelinisti.Pana la urma fiecare film isi are spectatorii lui.

#12
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Recomandare....daca vreti sa vedeti un film de dragoste superb uitati-va la Before sunrise.

asa o fi, nu contest, singura mea problema pana aici este ca eu nu am  vazut Lost in Translation ca fiind un film de dragoste!

Dar daca judeci din prisma:

try {
  switch (var_filmtype){
    case "comedy":
       return false;
    case "drama":
       return false;
    case "love":
       return bln_Bingo
      . . .
   }
  ...
}


you are damn right!

#13
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Sunt curios cum a fost lansarea in Japonia. :)

Sau daca s-a difuzat acolo. Tocmai lipsa povestii mi s-a parut curajoasa. E ca si cand ma duceam in tabara la schi iar apoi mama ma parintii ma puneau sa povestesc. Era ceva ce-mi placuse in intregime fara introducere, intriga si alte momente ce sa defineasca iesirea.

Prin filmul asta s-a dovedit ca nu doar povestile de actiune, de dragoste si extraordinarul pot atrage atentia ci si umilul cotidian poate fi fascinant.

#14
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Lost in trasnlation un film pt psihologi sau psihiatrii? asta ma intreb ....

Bill Murray - actor de comedie , in LIT = 0

@Dian30 - ce s-ar intampla daca ar filma 1 zi din viata unor romani de rand , nu crezi ca ar lua mai multe premii ca LIT  ?

"Pai incearca sa spuna ca oamenilor alora nu le este bine.Subiectul filmului este nelinistea lor, disperarea lor in fata realitatii, a vietii.Este greu de surprins intr-un film asta" --- eu ma uit in jurul meu si vad filme ca LIT zilnic , uite-te dimineata in statiile de autobuz cum se inghesuie , si se duc pe un salariu derizoriu , acasa asteptand cateva guri de mancare ... asta realitate si sincer nu e asa de greu de surprins.

Si inca ceva , nu sunt critic , dar nici absurd, sunt mai exigent , dar cred ca este cel mai slab film , dupa ce am vazut si kill bill:vol 1 , cu fantana de sange :) Am vb cu cineva la tel cand ma uitam la film , si la sfarsit am zis , ca poate am scapat ceva din film de nu prea intelesesem mare lucru , deci cam 4 h m-a costat filmul asta si sincer imi pare rau ca l-am vazut , problema e mai simpla , l-am vazut acasa , daca ma duceam la cinema sau cumparam dvd-ul imi parea nespus de rau.
LIT un film pe care l-am facut cadou unui amic , care mi-a reprosat : sa nu-mi mai dai filme ....

Thankz !

#15
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

"@Dian30 - ce s-ar intampla daca ar filma 1 zi din viata unor romani de rand , nu crezi ca ar lua mai multe premii ca LIT ?"

...sigur ca da, eu chiar m-am gandit la asta, sa fac un film sa le arat intai copii strazii, aurolacii, oamenii care se inghesuie dimineata la autobuz... salariu derizoriu... guri de mancare... cum spui tu, apoi sa-i arat pe cei care se debranseaza ca n-au cu ce plati, apoi pe cei multi care-si cumpara celular cu digital photo sa nu tuseasca, pe cei care-i intereseaza sa-si achizitioneze un HDTV plasma Sony de 54" - ultimul racnet in materie si voi incheia cu cei care se intereseaza febril de ultimul model de mercedes, eventual comanda speciala, pentru urmatoarea achizitie in domeniu... si da, m-am gandit si la un nume rezonant care sa-mi aduca un oscar:
PARADOXUL CARPATIN, nu de alta, dar sa invete si prostii de americani sa asocieze Romania cu muntii, nu cu ce le arat eu in materialul de oscar...

#16
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
@jotte_ct .......si voi incheia cu cei care se intereseaza febril de ultimul model de mercedes ..--> faci referire la celelalt thread? :D

Ar fi o chestie sa le mai aratam la oscar cum directori de colosi ai statului gen cfr, radet , electrica ... produc de 3 ori mai multi bani pt ei decat pt stat, si cei ce lucreaza pt ei ( un simplu bugetar) castiga exact de 10 ori mai putin ca un sal min pe economie in SUA , sau sa le prezentam cum isi petrece un roman o zi de concediu : stand acasa , wathin`tv, mananca daca mai are ce , citeste un ziar , si face un dus la comun cu restul membrilor familiei ...

#17
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by xfil3s
@Dian30 - ce s-ar intampla daca ar filma 1 zi din viata unor romani de rand

Daca ma intrebi din perspectiva dificultatii temei abordate cred ca ar fi mult mai usor sa faci un film despre suferinta societatii romanesti.Asta pentru ca este vizibila , este enorma si concreta."Lost in Traslation" este un film foarte bun in opinia mea pentru faptul ca incearca sa surprinda nelinistea dureroasa a omului in confruntarea cu timpul si propriile exigente, idealuri.Cand vii acasa de la serviciu nu vorbesti nici macar cu tine insuti despre asta.Este o tensiune care se acumuleaza, te macina , te poate chiar distruge.Toate certitudinile noastre sunt pana la urma placi tectonice plutind pe o magma afectiva.Nu este un film pentru psihologi si psihiatrii,cred ca orice om se poate regasi in acest film.Este un film pentru oameni obisnuiti.Sau ...mai corect spus...despre oameni obisnuiti.

#18
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by xfil3s
"LIT un film pe care l-am facut cadou unui amic , care mi-a reprosat : sa nu-mi mai dai filme ....


Iarta-ma ca-ti spun, dar nu cred ca pe prietenul tau il omoara subtilitatea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate