Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

am un site, cam cat pot sa incasez din reclame?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007
site.ro
Continut in limba romana, continut propriu, actualizat zilnic, articole scrise de redactori ai site-ului.
- conform trafic.ro, in ultimul an a facut in medie 2 milioane de afisari / luna
demografic: 85% barbati

cam cat trebuie sa ma astept sa primesc pentru un contract cu o agentie de publicitate online (bannere sau contextual?)?

Astept raspunsuri si va multumesc foarte mult.

#2
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006
link...

#3
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007
Imi pare rau, nu pot sa dau link, stiu ca ar fi ajutat mult. De fapt pot, dar nu vreau.
Alte informatii: Site-ul functioneaza cam de 3 ani si jumatate, nu a avut niciodata reclama.

#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postgmanu07, on Mar 7 2007, 13:36, said:

Imi pare rau, nu pot sa dau link, stiu ca ar fi ajutat mult. De fapt pot, dar nu vreau.
Alte informatii: Site-ul functioneaza cam de 3 ani si jumatate, nu a avut niciodata reclama.
Macar completeaza-ti site-ul in probil  :D
Pana nu vedem ce e pe site la tine nu avem cum sa-ti extimam castigurile...

#5
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Se poate da o estimare, dar ar mai fi nevoie de varsta acestor vizitatori, dar banuiesc eu ca 60% sunt intre 20-40 de ani. Daca mai dai si datele acestea, si domeniul in care este: auto, business, femei, poze, ... se poate face o estimare. In rest ar fi niste aberatii.

#6
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007
domeniu:auto
femei, poze : da, cateodata, dar incercam sa ne tinem de profilul site-ului, nu facem chiar prostitutie pt trafic.

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
se pare ca e un site mare, cu profil demografic bun, ma mir cum de nu te-a contactat nicio agentie pana acum
la 2 mil de afisari, ai castiga cam 1500-2000E daca ai avea campanii tot timpul lunii

#8
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Depinde si de abordarea cu agentia de publicitate. Ori iti inchiriezi tot spatiul pentru o luna, ori esti platit la 1000 de afisari. Again a calculat intre 0,75 - 1 euro /1000 de afisari. Este un calcul rezonabil, dar asta inseamna ca agentia sa te promoveze  bine in fata clientilor, si sa iti vanda toate afisarile. Cu timpul e posibil.
Site-ul trebuie sa fie ok ca si design. Daca mergi la boom vor prefera sa iti cumpere spatiul pe luna.

P.S. Eu stiu siteuri asemanatoare cu ale tale care castiga 500 Euro/luna.

#9
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007
Ce intelegi prin design-ul site-ului. Te referi la stilul de plasare a reclamelor sau la design-ul site-ului in sensul clasic.
Ca design stam binisor, un site, sa-l numim mediu, fara pretentii de arta dar care nu arata rau. Totusi aici e un aspect interesant, nu? Vorbind de design bun vorbim de unitate coloristica, div-uri aranjate la pixel, atmosfera aerisita etc. Asta duce, in mod evident la faptul ca reclamele vor pica ca nuca in perete si rata de click-eri va fi mai mica decat daca ai avea un site tip -varza, cu texte tzopaitoare. But again... nu ai mai ajunge la atitia vizitatori fideli daca ai avea o varza, nu? Desi s-au mai vazut cazuri.
Va multumesc pentru raspunsuri si mai astept pareri.
Pana acum stau intre 500 si 2000 de euroi. :) Deci 1000 si ceva tot as lua ;)

#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
cu ce sunt platiti redactorii site-ului daca de bani de publicitate n-ati avut parte niciodata?
din buzunar?

#11
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007
Buna intrebare. Sunt redactori amatori care ult timp au lucrat din pasiune si ca sa-si "faca mana". Deci nu au fost platiti. Dar sunt redactori, amatori sau nu, nu vorbim de user-generated-content.

#12
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Eu zic sa abordezi agentiile, si ne spui si noua  ^_^ . Ca nici asa nu stim despre ce site e vorba.

#13
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007
Asa voi face.

#14
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Adsense ar fi o idee

#15
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
O idee ar mai fii ADTrade ( am un prieten care face bani frumosi pe un site cu muzica )

#16
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007

View Postw3bmaster, on Mar 7 2007, 21:52, said:

Adsense ar fi o idee
Desi am citit si eu despre semnalele evidente de intrare in Romania, din cate stiu adsense nu e inca disponibil pentru limba romana in mod oficial. Probabil atunci cand vor intra vor cam darama concurenta la nivel de reclame contextuale, dar deocamdata nu sunt o optiune.

#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postgmanu07, on Mar 7 2007, 22:35, said:

Desi am citit si eu despre semnalele evidente de intrare in Romania, din cate stiu adsense nu e inca disponibil pentru limba romana in mod oficial. Probabil atunci cand vor intra vor cam darama concurenta la nivel de reclame contextuale, dar deocamdata nu sunt o optiune.
Te inseli, de cateva zile majoritatea reclamelor sunt in limba romana (cam 95%).
Oficial poate nu este, dar reclame sunt in romana  :rolleyes:

Attached File  cum_explici.JPG   77.04K   133 downloads

#18
gmanu07

gmanu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdarkangelbv, on Mar 7 2007, 22:48, said:

Te inseli, de cateva zile majoritatea reclamelor sunt in limba romana (cam 95%).
Oficial poate nu este, dar reclame sunt in romana  :rolleyes:

Attachment cum_explici.JPG
Da asta stiu si eu, insa nefiind oficial nu e o optiune. Poate doar o sperietoare intr-o eventuala negociere cu agentiile :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate