Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ploaie, praf, care aparat cedeaza primul?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Din fericire, nu incep eu thread-ul cu o problema, ci cu un articol de pe Luminous Landscape, unde Michael Reichmann, utilizator de Canon, face un bilant interesant. Pe scurt, el spune ca dintre toti participantii la expeditie, cei cu Canon au avut cel mai mult de suferit datorita umezelii si conditiilor nefavorabile.

http://www.luminous-...07-worked.shtml

#2
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

View PostTudor_DX, on Mar 6 2007, 10:19, said:

Din fericire, nu incep eu thread-ul cu o problema, ci cu un articol de pe Luminous Landscape, unde Michael Reichmann, utilizator de Canon, face un bilant interesant. Pe scurt, el spune ca dintre toti participantii la expeditie, cei cu Canon au avut cel mai mult de suferit datorita umezelii si conditiilor nefavorabile.

http://www.luminous-...07-worked.shtml

A propos de probleme tehnice... o initiativa demna de semnalat ar fi:

" http://olegkikin.com/shutterlife/

an original database with shutter life recordings from real users.
As the numbers increases, interesting statistics can be drawn.
Of course, you are welcomed to contribute!
And spread the word... :)
"

#3
Cristitc

Cristitc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2007
De acord... Canon sux... am un Sony Cyber-Shot lentilele Carl Zeiss isi fac treaba si sunt foarte multumit de el

#4
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View PostCristitc, on Mar 7 2007, 20:56, said:

De acord... Canon sux... am un Sony Cyber-Shot lentilele Carl Zeiss isi fac treaba si sunt foarte multumit de el


felicitari pt sony... dar pana la afirmatii gen "canon sux" cred ca mai ai mult de studiat... pe ce anume iti bazezi tu afirmatii de genul asta??? ai cumva ani de zile de lucrat cu o gama larga de aparate foto canon si ai ramas dezamagit??? eu cred ca nu...

spor la pozat!!!

#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostCristitc, on Mar 7 2007, 20:56, said:

De acord... Canon sux... am un Sony Cyber-Shot lentilele Carl Zeiss isi fac treaba si sunt foarte multumit de el

Ala e offtopic stimabile. La a doua remarca de genul ala, o sa creasca warn-ul.

Nu e un topic anti-canon, e un topic in care vom posta accidente cauzate de vreme rea.

Edited by Tudor_DX, 08 March 2007 - 09:48.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Trebuie sa luati in considerare si raportul intre marcile de aparate prezente. Oricum insa, in general, cred ca nu sta lumea in ploaie chiar asa.

Eu am pozat cu Pentaxul si la munte, in vant puternic , zapada, am fotografiat cu el si in ploaie(marunta), no problems so far.Evident, am incercat sa-l feresc pe cat posibil de factorii daunatori, dar nu am folosit pungi sau altfel de protectii.
Am mai folosit un Oly E20 in furtuna de zapada, -20 grade celsius, un vant de te dadea jos din picioare si o cantitate mare de precipitatii....la fel... nici un fel de problema.

#7
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
na fain, haideti sa mergem intr-o excursie 50 de canonuri, un pentax, un nikon si un oly. ce ziceti, sunt sanse mai mari sa se strice canon-uri in excursia noastra decat alt brand?

astia au mers la mama-dracului in Antartica cu 45 de canon-uri(aproximativ) si 5 nikon-uri. Nu stiu ce au cautat in ploaie cu 5d-uri si XTi-uri - care NU sunt weathersealed(am citit articolul pana jos - i-a prins ploaia si erau nepregatiti). Practic au crapat 3 1DsMII-uri. Si nu spune nimic despre ce lensuri erau pe ele. Daca nu erau lensuri weathersealed e explicabil. Deci cateva zeci de 1Ds-uri au scapat.  Despre 1DMII nu zice nimic. Deduc ca si alea au scapat toate (si 1DMII-ul este "arma" canon anti-"elementele naturii").



Eu am iesit in ploaie marunta cu 20d-ul, dar m-am grabit :D. Un prieten a mers iarna cu 20d pe munte, zicea ca se scurgea condensul de pe aparat ca robinetu. L-a lasat temporar LCD-ul si cam atat. Nu cred ca e de iesit in ploaie DECAT cu un setup camera+lens weathersealed. Degeaba e doar una din ele protejata la apa.

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
nu vad utilitatea topicului (decit ca potential generator de flame, poate).

mie mi s-a stricat exponometrul pe zenit. e batrin, are 27 de ani. se pune? va incalzeste cu ceva?
am scapat sapuniera praktica in apa, dar am fost iute. merge si acum. e off-topic? va ajuta cu ceva informatia asta?
amicul explode a scapat a60-ul in dunare. decedase aparent, insa dupa resuscitare (a se citi uscare atenta) merge si acum bine merci. asta e on-topic? va indeamna sa va aruncati aparatele in apa?

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Astea au fost concluziile articolului.

Nu stiu daca sunt legende, dar am auzit de mult mai multi cu probleme la aparate Canon pro decat la Nikon pro. Acum nu sariti cu flame-urile, dar asa umbla vorba.

Nu sustin ca Nikon sunt blindate.

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,957
  • Înscris: 12.06.2004
Pentax rulz. Toate aparatele prezente in Antarctica au rezistat, si nici macar n-au avut obiective weather sealed :naughty:

Initial am fost si eu surprins de numarul mare de Canon-uri (la seria 1 ma refer, astea-s weather sealed) picate. Insa, citind cu mai mare atentie, am observat ca oamenii pur si simplu n-au incercat/n-au putut sa-si protejeze echipamentul. Au stat in ploaie timp de cateva ore, umezeala cat cuprinde... cred ca-i normal ca si asemenea aparate sa mai si cedeze; chiar daca rezista la o ploicica, umezeala aia incet-incet o sa-si faca drum prin garnituri. Weather sealing-ul asta are limitele sale, daca-ti inchipui ca ai aparat subacvatic si-l bagi in chiuveta well... pregateste-te sa cheltui niste bani.
Sunt curios si daca oamenii aceia au schimbar carduri, obiective - intelegeti ce vreau sa zic. Nu cred ca aparatele in sine ar fi mai slab protejate decat K10D-ul sau Nikon-urile.

Grig: chiar si daca doar aparatul e weather sealed tot e ceva. Si poti incerca sa-ti protejezi echipamentul - punga de plastic rulz :)

#11
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
In manualele de canon ale aparatelor weathersealed scrie clar ca e valabil DOAR cu lens weathersealed atasat.

Tudor, n-o dam in flame-uri, dar si autorul articolului precizeaza in final ca daca numarul participantilor era invers si rezultatul era probabil invers. Pe de alta parte, n-am auzit decat lucruri bune despre  etansarea lui D200. Iar motivul pt care ai auzit de multe Canonane cazute sub mania mamei naturi e simplu: sunt cele mai raspandite.

#12
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
intamplare cu un Olympus C-310 :

pe cea mai urata iarna cu o ninsoare de nu vedeai stalpul in fata la 1 metru am zis sa ies sa fac poze...in concluzie am ajuns cu aparatul fleasca, la fel si eu, puteam sa il storc, era complet ud. Am luat niste servetele l-am sters bine, l-am uscat putin cu foen-ul pe rece si peste 5 minute descarcam pozele. A rezistat la multe conditii vitrege cum ar fi nisip, temperaturi de peste 30 de grade si temperaturi cu minus, ploaie, transport prin Grecia, Italia, Franta si multe, multe locuri din Romania. E in continuare la fel de functional ca in prima zi si nu exagerez cu nimic in ceea ce am zis mai sus. Sincer nu am mai vazut sau auzit de un alt aparat pana acum care sa reziste atat de bine la atatea conditii de stres...:P

#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,957
  • Înscris: 12.06.2004
Grig, chiar daca pentru o protectie adecvata si obiectivul trebuie sa fie weather sealed, totusi aparatul e protejat si cu un obiectiv normal. Nu-mi spune ca intra apa prin montura :)

Angel: ai avut noroc.

#14
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
spun ca',' Canon nu garanteaza seal-ul decat cu un lens sealed atasat.

#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,957
  • Înscris: 12.06.2004
Pai da... nu-si asuma riscuri :)
Oricum EOS-urile seria 1 fac pereche buna cu L-urile.

#16
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Si nu toate L-urile sunt sealed. din seria 70-200 doar cele cu IS sunt sealed, de ex.

Ca sa ne miscam si catre praf, citeam despre un tip mers in Africa la wild-life, cica in fiecare seara curata senzorul. Cu tot cu sealing. Ma gandesc cat praf a mancat aparatul ala in expeditia respectiva. Praful ala fin se baga, cred, peste tot. Dar probabil ca este inclus in buget un aparat/expeditie.

#17
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,957
  • Înscris: 12.06.2004
Am vazut recent o poza sugestiva: http://de.fishki.net...photo_35793.jpg

#18
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

View PostTudor_DX, on Mar 8 2007, 10:50, said:

Nu stiu daca sunt legende, dar am auzit de mult mai multi cu probleme la aparate Canon pro decat la Nikon pro.
Asta se explica din faptul ca,  :D  Canon are 80% din presa romaneasca...  o spun ptr. ca in presa intalnesti cele mai multe pro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate