Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Achizitii China

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
autotop

autotop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.08.2005

 ener, on Mar 10 2007, 10:07, said:

poti sa pui aici niste adrese
Chiar daca o sa-mi atrag o multime de dusmani dintre cei care deja importa uite citeva din ele:
Deci sa incep cu China: cea mai cunoscuta      www.alibaba.com e un portal f. bun dar aveti grija ca in ultimul timp au aparut o multime de tzepari pe acolo
www.made-in-china.com  ; www.ebigchina.com da-ti pe linkul more si ve-ti avea si o multime de preturi cu descrierea marfii ,cantitate minima de cumparare etc.;   www.china-page.com; www.friedlnet.com  informatii despre piata chineza, business  de pe continentul asiatic;  www.globalmarket.com ;
www.gcbnet.com; www.china3w.com; www.allproducts.com; www.chinesesource.net ; www.trademama.com; www.chinasources.com ; www.spam.spam  astea ar fi unele din China mai importante.

Urmeaza Taiwan:    www.taiwantrade.com.tw; www.asiatrademart.com cataloage aveti grija nu toate sint gratis;  www.manufacture.com.tw;  www.taiwansources.com cataloage; www.computers.com.tw; www.cens.com cataloage;
  
Hohg Kong:www.hkproducts.net cataloage gratis dureaza cel putin 8 saptamini; www.stylewatch.com cataloage gratis cu ceasuri; wwwnewelectronic.com  cataloage gratis ; www.tdctrade.com; www.tradeeasy.com

Korea:www.gobizkorea.com;  www.ec21.com; www.buykorea.org; www.eckorea.net

Singapore: www.exporters.com.sg; www.singapore-business.com; www.tradelink.com.sg

Thailanda: www.ttlink.com; www.thailandpages.com cataloage; www.ethailand.com

Indonezia: www.indonesia-product.com; www.indotraders.com; www.indotradezone.com; www.amutama.com

Philipine: www.philexport.ph; www.eccp.com; www.negosyopark.com; www.eyp.ph

India:  www.indiamart.com; www.indianexporters.net; www.indiatradezone.com; www.india-exports.com

Asia in general: www.asiasources.com; www.globalsources.com; www.asiaproducts.com; www.asiatrademart.com;www.ecplaza.net

Referitor la cei care se tem de tzepe, e normal sa fiti sceptici dar ginditiva ca firmele care investesc o multime de bani ca sa fie trecuti in diferite cataloage sau platesc o multime pt. un loc la o expozitie nu  se complica sa traga tzeapa unui roman care cumpara de 1000 sau 2000 de € deci 90 la suta nu sint tzepari. Eu am trimis si prin WU pt. mostre si in plic normal ca scrisoare nu sume mari dar au ajuns cu bine, vorbesc aici numai pt. mostre. Pute-ti lua si cantitati mai mici  2 sau 3 cartoane nu trebuie sa cumparati un loc la vreun container de 20" sau 40". Coletele ajung in general dupa 3-4 saptamini.
Pentru a va controla marfa apelati la serviciul www.asiainspection.com consta 300$ pe zi daca aveti cantitati mai mari citiva paleti sau un container etc. Oamenii de acolo sint in general europeni sint neutrii si verifica marfurile f. bine fiind 100% de incredere si nu prin neamul sau sora nu stiu cuisau mai stiu eu. Totul e oficial si serios, merita desigur la cantitati mai mari si iti ofera o multime de servicii,de la controlul marfii pina la controlul productiei etc.

#20
dj_cryza

dj_cryza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.03.2007
Salutare
In primul rand - autotop - sa traiesti 1000 ani...adresele tale sunt foarte utile....merci mult.
In al doilea rand nu vad de ce ti-ar reprosa cineva acest lucru (faptul ca dai cateva adrese din asia)...La un simplu search pe google gasesti destule...depinde de tine sa le triezi si sa le gasesti pe cele mai bune...Eu asa am facut de am gasit site-ul chinezesc de pe care vreau sa-mi iau telefonul...am cautat marca si am gasit site-ul...de acolo e simplu site-ul are link-uri catre altele si so on....la fel ca la warez sau xxx.
Asa ca nu este necesar sa sarim la gatul celui care ne arata un drum..depinde de noi daca il urmam sau nu...
Eu zic ca toti suntem in primul rand romani si daca noi am ajuns sa-l dusmanim pe cel care ne ajuta...atunci de ce sa avem pretentii la altii care ne trag TEPE de nu ne vedem de ajungem sa plangem dupa bani....asa ca ar fi mai bine sa-i spunem un mare  :coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:  si sa-i invitam si pe altii sa ne spuna din experienta lor (buna sau rea)....nu neaparat secrete ...dar atat cat sa ne ajute sa ne ferim de tepari...
Eu personal va multumesc ca m-ati ajutat sa ma clarific in ce priveste dorinta mea de a lua telefon din China...si daca vreti sa mentinem acest thread deschis pentru a schimba adrese si impresii ...SA FITI IUBITI SI MULTA BAFTA IN AFACERI. :notangel: :notangel: :notangel:

#21
dynky

dynky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.05.2005
l-ai luat pana la urma?

#22
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 dynky, on Apr 3 2007, 21:26, said:

l-ai luat pana la urma?

Cred ca mai asteapta si acum... Chinezii sunt ca romanii... sansa sa platesti pt ceva si sa primesti ceva de caliatte e minima. Mai ales la cantitati mici.

#23
dj_cryza

dj_cryza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.03.2007
Salutare,
Imi pare rau ca nu am mai revenit cu vreun post, dar timp de 3-4 saptamani, nimeni nu a mai spus nimic. Telefonul nu l-am luat, din motive financiare. Sa va explic :
1. El costa 295 $ / buc. Am convenit cu un prieten sa luam doua : 230 $ / buc. dar ala s-a razgandit si cu tot cu transport cu comision WU nu m-a avantaja deloc.
2. Nu cred ca TOATE firmele care apar pe site-urile chinezesti sunt tepare. Daca ar fi asa, putem presupune ca pe site-urile europene sau americane sunt numai tepari.
3. Totul este sa fii atent....sa cauti mai multe surse de informare si dupa aceea sa faci pasul.

Paste Fericit

#24
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 dj_cryza, on Apr 6 2007, 11:48, said:

Salutare,
Imi pare rau ca nu am mai revenit cu vreun post, dar timp de 3-4 saptamani, nimeni nu a mai spus nimic. Telefonul nu l-am luat, din motive financiare. Sa va explic :
1. El costa 295 $ / buc. Am convenit cu un prieten sa luam doua : 230 $ / buc. dar ala s-a razgandit si cu tot cu transport cu comision WU nu m-a avantaja deloc.
2. Nu cred ca TOATE firmele care apar pe site-urile chinezesti sunt tepare. Daca ar fi asa, putem presupune ca pe site-urile europene sau americane sunt numai tepari.
3. Totul este sa fii atent....sa cauti mai multe surse de informare si dupa aceea sa faci pasul.

Paste Fericit


Normal ca nu toate sunt tzepare, mai sunt si rare exceptii, care vin sa intareasca regula. De obicei trimit marfa, dar nu la nivelul calitativ cerut. Sau asteptat.

#25
danungureanu

danungureanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2006

 autotop, on Mar 10 2007, 14:05, said:

Chiar daca o sa-mi atrag o multime de dusmani dintre cei care deja importa uite citeva din ele:
Deci sa incep cu China: cea mai cunoscuta      www.alibaba.com e un portal f. bun dar aveti grija ca in ultimul timp au aparut o multime de tzepari pe acolo
www.made-in-china.com  ; www.ebigchina.com da-ti pe linkul more si ve-ti avea si o multime de preturi cu descrierea marfii ,cantitate minima de cumparare etc.;   www.china-page.com; www.friedlnet.com  informatii despre piata chineza, business  de pe continentul asiatic;  www.globalmarket.com ;
www.gcbnet.com; www.china3w.com; www.allproducts.com; www.chinesesource.net ; www.trademama.com; www.chinasources.com ; www.spam.spam  astea ar fi unele din China mai importante.

Urmeaza Taiwan:    www.taiwantrade.com.tw; www.asiatrademart.com cataloage aveti grija nu toate sint gratis;  www.manufacture.com.tw;  www.taiwansources.com cataloage; www.computers.com.tw; www.cens.com cataloage;
  
Hohg Kong:www.hkproducts.net cataloage gratis dureaza cel putin 8 saptamini; www.stylewatch.com cataloage gratis cu ceasuri; wwwnewelectronic.com  cataloage gratis ; www.tdctrade.com; www.tradeeasy.com

Korea:www.gobizkorea.com;  www.ec21.com; www.buykorea.org; www.eckorea.net

Singapore: www.exporters.com.sg; www.singapore-business.com; www.tradelink.com.sg

Thailanda: www.ttlink.com; www.thailandpages.com cataloage; www.ethailand.com

Indonezia: www.indonesia-product.com; www.indotraders.com; www.indotradezone.com; www.amutama.com

Philipine: www.philexport.ph; www.eccp.com; www.negosyopark.com; www.eyp.ph

India:  www.indiamart.com; www.indianexporters.net; www.indiatradezone.com; www.india-exports.com

Asia in general: www.asiasources.com; www.globalsources.com; www.asiaproducts.com; www.asiatrademart.com;www.ecplaza.net

Referitor la cei care se tem de tzepe, e normal sa fiti sceptici dar ginditiva ca firmele care investesc o multime de bani ca sa fie trecuti in diferite cataloage sau platesc o multime pt. un loc la o expozitie nu  se complica sa traga tzeapa unui roman care cumpara de 1000 sau 2000 de € deci 90 la suta nu sint tzepari. Eu am trimis si prin WU pt. mostre si in plic normal ca scrisoare nu sume mari dar au ajuns cu bine, vorbesc aici numai pt. mostre. Pute-ti lua si cantitati mai mici  2 sau 3 cartoane nu trebuie sa cumparati un loc la vreun container de 20" sau 40". Coletele ajung in general dupa 3-4 saptamini.
Pentru a va controla marfa apelati la serviciul www.asiainspection.com consta 300$ pe zi daca aveti cantitati mai mari citiva paleti sau un container etc. Oamenii de acolo sint in general europeni sint neutrii si verifica marfurile f. bine fiind 100% de incredere si nu prin neamul sau sora nu stiu cuisau mai stiu eu. Totul e oficial si serios, merita desigur la cantitati mai mari si iti ofera o multime de servicii,de la controlul marfii pina la controlul productiei etc.


In sfarsit, gasesc si eu ceva concret referitor la importurile din China.

Multam fain,
Felicitari

#26
dynky

dynky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.05.2005
Cam cat sunt taxele la produse?ca am gasit un laptop care costa 8875000,la noi un telefon depaseste pretul asta..
http://www.exporters...m.asp?id=114850 dar partea proasta e ca tre sa iei minim 75 de bucati..

#27
dj_cryza

dj_cryza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.03.2007
Salutare,

Eu zic sa-i intrebi pe ei daca iti pot trimite o bucata cu titlul de mostra...asa vroiam eu telefonul...aia au zis ca imi pot trimite un telefon cu titlul de mostra.....Vezi ca daca iti trimit numai unul pretul poate sa fie mai mare...Scrie-le un mail si intreaba-i daca iti pot trimite un singur laptop si cat costa - pret total - produs + shipping. Pe tine te costa taxa de WU...din cate stiu taxe la laptop nu sunt..poate ma insel...intra pe adresa asta si vezi daca intr-adevar asa e : http://ec.europa.eu/...tarquer?Lang=EN

Bafta multa

#28
shaggy_00_7

shaggy_00_7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2007

 autotop, on Mar 10 2007, 14:05, said:

Chiar daca o sa-mi atrag o multime de dusmani dintre cei care deja importa uite citeva din ele:
Deci sa incep cu China: cea mai cunoscuta      www.alibaba.com e un portal f. bun dar aveti grija ca in ultimul timp au aparut o multime de tzepari pe acolo
www.made-in-china.com  ; www.ebigchina.com da-ti pe linkul more si ve-ti avea si o multime de preturi cu descrierea marfii ,cantitate minima de cumparare etc.;   www.china-page.com; www.friedlnet.com  informatii despre piata chineza, business  de pe continentul asiatic;  www.globalmarket.com ;
www.gcbnet.com; www.china3w.com; www.allproducts.com; www.chinesesource.net ; www.trademama.com; www.chinasources.com ; www.spam.spam  astea ar fi unele din China mai importante.

Urmeaza Taiwan:    www.taiwantrade.com.tw; www.asiatrademart.com cataloage aveti grija nu toate sint gratis;  www.manufacture.com.tw;  www.taiwansources.com cataloage; www.computers.com.tw; www.cens.com cataloage;
  
Hohg Kong:www.hkproducts.net cataloage gratis dureaza cel putin 8 saptamini; www.stylewatch.com cataloage gratis cu ceasuri; wwwnewelectronic.com  cataloage gratis ; www.tdctrade.com; www.tradeeasy.com

Korea:www.gobizkorea.com;  www.ec21.com; www.buykorea.org; www.eckorea.net

Singapore: www.exporters.com.sg; www.singapore-business.com; www.tradelink.com.sg

Thailanda: www.ttlink.com; www.thailandpages.com cataloage; www.ethailand.com

Indonezia: www.indonesia-product.com; www.indotraders.com; www.indotradezone.com; www.amutama.com

Philipine: www.philexport.ph; www.eccp.com; www.negosyopark.com; www.eyp.ph

India:  www.indiamart.com; www.indianexporters.net; www.indiatradezone.com; www.india-exports.com

Asia in general: www.asiasources.com; www.globalsources.com; www.asiaproducts.com; www.asiatrademart.com;www.ecplaza.net

Referitor la cei care se tem de tzepe, e normal sa fiti sceptici dar ginditiva ca firmele care investesc o multime de bani ca sa fie trecuti in diferite cataloage sau platesc o multime pt. un loc la o expozitie nu  se complica sa traga tzeapa unui roman care cumpara de 1000 sau 2000 de € deci 90 la suta nu sint tzepari. Eu am trimis si prin WU pt. mostre si in plic normal ca scrisoare nu sume mari dar au ajuns cu bine, vorbesc aici numai pt. mostre. Pute-ti lua si cantitati mai mici  2 sau 3 cartoane nu trebuie sa cumparati un loc la vreun container de 20" sau 40". Coletele ajung in general dupa 3-4 saptamini.
Pentru a va controla marfa apelati la serviciul www.asiainspection.com consta 300$ pe zi daca aveti cantitati mai mari citiva paleti sau un container etc. Oamenii de acolo sint in general europeni sint neutrii si verifica marfurile f. bine fiind 100% de incredere si nu prin neamul sau sora nu stiu cuisau mai stiu eu. Totul e oficial si serios, merita desigur la cantitati mai mari si iti ofera o multime de servicii,de la controlul marfii pina la controlul productiei etc.


autotop vad ca te pricepi la achizitii de pe net....vreau sa te intrebi nishte lucruri...am gasit site ul asta alibaba.com...i super fain ,sunt preturi incredibil de mici...dar am o mare intrebare:daca vreau sa devin acolo un member. sa cumper de acolo
e necesar sa am o companie,un business ceva.....daca sunt numa un om ,,normal" nu pot sa comand de acolo? mersi mult....

#29
Golanu'

Golanu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.07.2005
care e pretul acoo pe alibab.com ?

#30
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006

 Golanu', on Apr 30 2007, 14:05, said:

care e pretul acoo pe alibab.com ?

Trebiuie sa request details de la ei. Eu doar am comandat ceva din china, ma rog inca nu am platit. Mi s-au dat detaliile bancii, si firma din cate vad corespunde. Ma gandesc ca nu sunt tepari, ca mi-au dat preturi detaliate, mi-au explicat cum le fac, s-au oferit sa imi faca si custom packaging, adica sa-mi scrie firma mea pe produse. daca marfa e ok (ce iau eu e deja pe piata, sub alte nume, la preturi exorbitante), o sa iau en-gros curand.

O zi buna,

Razvan

Era si varianta wu, dar mi-e ca sunt taxele mai mari decat la transfer bancar. Shipping DHL, airmail, ma costa vreo 60$. e ok zic eu pt 3-4 zile delivery time. Asta imi permite aprovizionare rapida.

#31
Dr0ps2000

Dr0ps2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.03.2007

 IeD3vil, on Oct 26 2007, 09:47, said:

Trebiuie sa request details de la ei. Eu doar am comandat ceva din china, ma rog inca nu am platit. Mi s-au dat detaliile bancii, si firma din cate vad corespunde. Ma gandesc ca nu sunt tepari, ca mi-au dat preturi detaliate, mi-au explicat cum le fac, s-au oferit sa imi faca si custom packaging, adica sa-mi scrie firma mea pe produse. daca marfa e ok (ce iau eu e deja pe piata, sub alte nume, la preturi exorbitante), o sa iau en-gros curand.

O zi buna,

Razvan

Era si varianta wu, dar mi-e ca sunt taxele mai mari decat la transfer bancar. Shipping DHL, airmail, ma costa vreo 60$. e ok zic eu pt 3-4 zile delivery time. Asta imi permite aprovizionare rapida.


Eu zik sa nu te risti .... mai ales ai spus ca vrei sa cumperi en-gross....... Te-ai interesat cat este vama pe produsele care vrei sa le cumperi ? Poti sa cumperi aceleasi produse si din Turcia cam la aceleasi preturi ....

#32
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
daca are cineva experienta cu importul din china, vama, facturare si plati, va rog sa mi dea un PM, in principal ma refer la imbracaminte, dar nu e neaparat.

Edited by Kidu, 30 October 2007 - 14:21.


#33
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
O intrebare, daca stie cineva, cat sunt taxele vamale pentru imbracaminte din china.

Multumesc

#34
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Parca 12% erau, dar nu-s sigur.

Le poti calcula dand clic AICI , dupa care alegi exact descrierea marfii ( tot cu clicuri ), iar la urma, cand te duce pe alta pagina, da-i la tara de origine/destinatie "China" si apasa butonul "Taxe vamale".

Vezi ca, din cate stiu, la importuri din afara uie se plateste si tva in vama.

#35
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
corect, e 12% + tva

#36
mAn0l3

mAn0l3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2007
din toti care ati postat aici, este cineva care face/a facut comanda de pe site-urile astea : (www.spam.spam ma intereseaza mai mult)

Taiwan: www.taiwantrade.com.tw; www.asiatrademart.com cataloage aveti grija nu toate sint gratis; www.manufacture.com.tw; www.taiwansources.com cataloage; www.computers.com.tw; www.cens.com cataloage;

Hohg Kong:www.hkproducts.net cataloage gratis dureaza cel putin 8 saptamini; www.stylewatch.com cataloage gratis cu ceasuri; wwwnewelectronic.com cataloage gratis ; www.tdctrade.com; www.tradeeasy.com

Korea:www.gobizkorea.com; www.ec21.com; www.buykorea.org; www.eckorea.net

Singapore: www.exporters.com.sg; www.singapore-business.com; www.tradelink.com.sg

Thailanda: www.ttlink.com; www.thailandpages.com cataloage; www.ethailand.com

Indonezia: www.indonesia-product.com; www.indotraders.com; www.indotradezone.com; www.amutama.com

Philipine: www.philexport.ph; www.eccp.com; www.negosyopark.com; www.eyp.ph

India: www.indiamart.com; www.indianexporters.net; www.indiatradezone.com; www.india-exports.com

Asia : www.asiasources.com; www.globalsources.com; www.asiaproducts.com; www.asiatrademart.com;www.ecplaza.net

mai bine zis cele enumerate de autotop.  B)  :surprise:  
vreau sa fac comanda de adidasi dar nu gasesc intermediar . :helpsmilie:
cine este interesat de o afacere de genu sa posteze sau sa dea pm. :yes:
multam' :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate