Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Intretinere interior masina

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#487
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
am reusit sa stropesc scaunele masinii cu antigel. Exista o solutie prin care sa pot curata petele de antigel de pe scaune?

#488
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgrigoremf, on 20 aprilie 2012 - 11:10, said:

Salut.
Am un jeg infernal pe manerele de la usi si nu numai. E un fel de grasime cu mizerie ptr ca daca dau cu unghia se ia si am numai urme pe acolo.
Iar pentru bord ce sa folosesc, am inteles ca solutiile cu silicon nu sunt bune. Am un golf 4
Spala cu sapun lichid de maini dizolvat in apa. Nu da cu silicon ca inrautatesti situatia.Interiorul se spala bine cu sapun lichid. Chiar si pragurile din plastic care sunt foarte greu de spalat. La praguri trebuie sa insisti mai mult. Eu de obicei schimb apa cu sapun de 2 ori iar apoi limpezesc cu apa curata. Scaunele si mocheta se spala cu Vanish de covoare (roz) sau biocarpet.
PS: Nu mai cumparat tot felul de prostii auto ca metodele simple sunt cele mai bune si eficiente.

#489
ovidiupatronu

ovidiupatronu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 06.02.2004

View Postvanitty, on 12 decembrie 2012 - 22:37, said:

am reusit sa stropesc scaunele masinii cu antigel. Exista o solutie prin care sa pot curata petele de antigel de pe scaune?
Poti incerca prin injectie-extractie cu un aspirator dedicat sa vezi ce poti scoate. Daca insa s-a decolorat materialul, nu vei mai putea rezolva mare lucru.

#490
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Eu am cumparat in primavara din Cora  solutie pentru tapiserie si solutie pentru bord marca Winny. Cea mai mare greseala din viata mea... Vreau sa spun ca mi-am distrus atat tapiseria cat si toate plasticaraiele din masina Posted Image
As vrea sa demontez scaunele si sa le spal la propriu cu furtunul pana iese toata mizeria aia de solutie din ele. A mai facut cineva asa ceva? Exista vreun risc sa deformez buretii? O fi problema daca ajunge apa la airbaguri?

#491
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,919
  • Înscris: 09.12.2004
incearca sa scoti doar husele altfel o sa cam astepti pina se usuca buretele din interior, ba chiar ai sanse sa se imputa apa in el.

#492
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
As vrea sa spal si buretii pentru ca atunci cand sterg tapiseria cu o carpa umeda, din bureti iese spuma aia nenorocita pe care mi-a lasat-o minunata solutie Winny in scaune :(

#493
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,919
  • Înscris: 09.12.2004
mizeria e in huse

#494
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Stie cineva daca exista in Bucuresti vreo spalatorie auto dotata cu aspirator ce spala tapiseria?

#495
ovidiupatronu

ovidiupatronu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 06.02.2004
AI nevoie de o spalare cu injectie-extractie si un detergent dedicat, iar la final cateva clatiri. Nu mai folosi orice prostie pe tapiterie.
In niciun caz cu jetul de apa.

Edited by ovidiupatronu, 20 August 2013 - 18:14.


#496
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

View Postovidiupatronu, on 20 august 2013 - 18:14, said:

AI nevoie de o spalare cu injectie-extractie si un detergent dedicat, iar la final cateva clatiri. Nu mai folosi orice prostie pe tapiterie.
In niciun caz cu jetul de apa.

Si unde gasesc o spalatorie care face asa ceva?

#497
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Cauta pe forumurile auto (eventual dedicate marcii masinii tale), la prestari servicii.Sunt cetateni care presteaza astfel de cosmetizari, multi chiar la domiciliul tau, fiind necesara doar o priza pentru aparatul respectiv.

#498
virgi88

virgi88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2014
Oameni buni totul e foarte simplu o sa va dau cateva solutii cu care nu veti da gres , nu voi spune firma dar e simplu va spun numele produsului si il cautati voi pentru ca eu am scos ptet si murdarie chiar si de plafonul negru de fum .  

solutia de tapiterie se numeste kilav drap pentru tapiteria din stofa, velur etc
solutia pentru tapiterie din piele se numeste deterpel credeti-ma e super le gasiti pe google sunt italienesti aduc mai multe firme in Romania dar cea din Bucuresti e Kimicar din ce am gasit eu pe net .

#499
kalysto

kalysto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.01.2007
Spray-urile cu Silicon pentru bord sunt scumpe, cel mai bine șervețele umede... sunt ieftine și fac aceeași treaba

#500
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am folosit Tratament 3 in 1 plastic MA-FRA pe plasticele interioare si exterioare, cel putin la exterior din gri s-au facut negreeeee ca iesite din fabrica.

#501
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003
Stie careva cum se curata scaunele incalzite?

#502
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.08.2006
Știe cineva o spălătorie auto bună, in special pentru interior, scaune, bord etc. in Iași?
Eventual și cu oameni competenți, manierați, profesioniști (vorba reclamei la firma de taxi...) sau deja cer prea mult?

#503
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ai mai multe sanse sa faci treaba cu aia de pe forumuri sau OLX care vin acasa. Oamenii traind din chestia asta chiar isi dau interesul, la spalatoria auto vine lumea oricum si cu milionul tau si fara tot incaseaza banutul. Eu am facut tapiteria la  o spalatorie care se vroia cu staif in cartier, coada laq orice ora si a iesit bine dar nimic remarcabil. Am facut inainte de vanzarea masinii tapiteria la unul care mi-a venit acasa gasit pe Feisbuk. Mi-a scos omul tapiteria ca noua, plafoane tot doar ca nu e din Iasi.

#504
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Spuma de tapiterie, 2 tuburi, nu zic ca a iesit ~impecabil~, ca nu vreau sa ma laud dar a iesit foarte bine, apa cu care am clatit era maronie, am schimbat-o d f multe ori. Scaune incalzite, timp de lucru vreo 2 ore

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate