Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intretinere interior masina

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Vanish? incearca-l intai pe un colt mic si neobservabil al tapiteriei.

Spumele astea de tapiterie nu te-au ajutat? (dai, freci, dai.. freci)

#38
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu nu cred ca e un miros special. Pe masina s-au folosit consumabile de calitate si se cunoaste. Plus mentalitatea noastra de oameni crescuti sub comunism.

#39
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Eu am scos niste pete de murdarie mai demult de pe mocheta si scaune (din masina) cu Vanish Shampoo sau Covoare 3 in 1 asa cred ca se numea.

#40
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postsebulbus, on Sep 20 2007, 11:14, said:

Vanish? incearca-l intai pe un colt mic si neobservabil al tapiteriei.

Spumele astea de tapiterie nu te-au ajutat? (dai, freci, dai.. freci)
Vanish e una dintre ele. Am dat o singura data si atat... O sa mai incerc inca o data cu dat si frecat. Prima oara am dat, dar n-am frecat.

#41
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostMaterium, on Sep 20 2007, 11:21, said:

Eu nu cred ca e un miros special. Pe masina s-au folosit consumabile de calitate si se cunoaste. Plus mentalitatea noastra de oameni crescuti sub comunism.
Ba este un miros special, iti da senzatia de nou, am cumparat si eu o fiola ( cum este paloma ) dar nu se aseamana mirosul gasit intr-un SH cumparat dintr-un Autohaus.
Cred ca intr-adevar aia le spala interiorul cu ceva bun si ramina mirosul in tapiterie, de unde se intinde in toata masina.
Pe Golf merg cu fiole sport, iar pe Punto cu aroma de vanilie ( imi place si asta la nebunie ).
E, daca este cald afara si mai las masina si in soare, mirosul ala de vanilie se impregneaza in tot interiorul masini, chiar daca scot braduletul miroasa a vanilie tapiteria, tavanul masini, mult timp.
Cind am spalat tapiteria masinilor, masinile au mirosit citeva zile a sprayul respectiv si asta ca este un spray ieftin, dar daca era ceva profesional.

#42
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@RoVal1972: incearca unul din produsele din pagina asta!
Eu il folosesc cu succes pe cel din tubul galben si chiar face minuni!

Cat priveste mirosul...am fost azi-dimineata cu colegul respectiv cu masina (LandRover Discovery td5/2002) si mirosul ala inca persista si acum, dupa 2 luni de mers prin Romania.

#43
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostMAK, on Sep 20 2007, 11:38, said:

Ba este un miros special, iti da senzatia de nou, am cumparat si eu o fiola ( cum este paloma ) dar nu se aseamana mirosul gasit intr-un SH cumparat dintr-un Autohaus.
Cred ca intr-adevar aia le spala interiorul cu ceva bun si ramina mirosul in tapiterie, de unde se intinde in toata masina.
Pe Golf merg cu fiole sport, iar pe Punto cu aroma de vanilie ( imi place si asta la nebunie ).
E, daca este cald afara si mai las masina si in soare, mirosul ala de vanilie se impregneaza in tot interiorul masini, chiar daca scot braduletul miroasa a vanilie tapiteria, tavanul masini, mult timp.
Cind am spalat tapiteria masinilor, masinile au mirosit citeva zile a sprayul respectiv si asta ca este un spray ieftin, dar daca era ceva profesional.


Pai si eu ce am spus? Le fac o cosmetizare profesionala si de aici si mirosul acela. Daca esti nefumator si cureti masina saptamanal obtii acelasi rezultat. In Laguna se terminase odorizantul de 2 zile si nu-l schimbasem. Urca un prieten si se tot mira cu ce am dat ca nu vedea odorizantul . Folosind prodse de calitate in timp se obtine acelasi rezultat.

#44
gagica_x

gagica_x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am folosit un spray din asta pentru tapiterie, si mi-au ramas scaunele si bancheta patate. Am scos petele cu.... spuma de ras de la sotu'! :D Ideea e ca acum arata scaunele mele ca noi. Acum insa am o alta problema... mi-am pus si eu un ambi pur in masina sa miroasa frumos ca deh..... nu stiu din ce cauza mi-a curs din el ( cu toate ca a facut acel click cand am bagat sticluta de parfum in aparat) si mi-a nenorocit o parte din bordul masinii... pe unde a curs ala de masina.... si a ramas asa ca si cum ai pune acid, nu stiu exact cum sa zic... ca ars. Stie cineva ce sa fac? Mai pot sa rezolv ceva sau raman cu semne! Tin sa zic ca am un VW Touran in caz ca asta ar conta. Nu ma prea pricpe la masini de aia m-am bagat si eu in seama pe forum. :)

#45
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
La proiectarea unei masini se tine cont si de mirosul interior. Exista un punctaj care se da acolo. Materialele se aleg si in functie de acest criteriu, de exemplu in masa de granule de plastic se baga si odorizante, la fel pentru textile.

Eu m-am lovit de asta acum vreo 10 ani, cand omologam manerul de la frana de mana de Cielo, ca noi n-aveam in tara ce trebuia si ne aduceau materialul din Coreea.

#46
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
Am o mica problema.
Cand imi sterg geamurile raman dare albe. Cum scap de ele ? Cu ce sa le sterg ?
Eu sterg geamurile cu solutie pe baza de alcool si servetele .

Mersi.

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Nene eu stiu de la bunica mea ca geamurile ca sa straluceasca se sterg cu hartie. Eu folosesc servetele de-alea in cutie din care jumoli cate unul si fac treaba de minune. Daca tu ai probleme probabil e de la reziduuri din alcoolul cu care le stergi. Incearca mai bine un spray de-ala de geamuri. Cele cu otet fac minuni.

#48
Adi|_

Adi|_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2007
pt. bord eu folosesc un spray de la SONAX cu efect mat. e foarte bun. am dat cu el acum 1 luna (cand am adus masina) si deocamdata nu simt nevoia sa repet operatiunea.

#49
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am luat astazi un spray Anti-FOG, pentru prevenirea aburirii geamurilor din Kaufland cu 7 lei. Am dat in seara asta cu el pe toate geamurile. Astept rezultatul dimineata...

#50
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

View Postgagica_x, on Sep 20 2007, 15:22, said:

Eu am folosit un spray din asta pentru tapiterie, si mi-au ramas scaunele si bancheta patate. Am scos petele cu.... spuma de ras de la sotu'! :D Ideea e ca acum arata scaunele mele ca noi. Acum insa am o alta problema... mi-am pus si eu un ambi pur in masina sa miroasa frumos ca deh..... nu stiu din ce cauza mi-a curs din el ( cu toate ca a facut acel click cand am bagat sticluta de parfum in aparat) si mi-a nenorocit o parte din bordul masinii... pe unde a curs ala de masina.... si a ramas asa ca si cum ai pune acid, nu stiu exact cum sa zic... ca ars. Stie cineva ce sa fac? Mai pot sa rezolv ceva sau raman cu semne! Tin sa zic ca am un VW Touran in caz ca asta ar conta. Nu ma prea pricpe la masini de aia m-am bagat si eu in seama pe forum. :)
Poti sa-ti iei adio, asa ramine bordul. Am un prieten (culmea, tot cu vw) caruia i-a curs zeama de-aia pe bord; asa i-a ramas.
Singura solutie e sa gasesti un autocolant misto si sa-l pui peste.

#51
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Ce folositi pt piele si/sau imitatie de piele?

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Pt piele e o crema la tub de la Turtlewax special pentru asa ceva. Sau lapte de corp Doina :)

Ai grija, nu pe volan si frana de mana cu chestii alunecoase.


In curand o sa am o treaba dureroasa de facut. Am urcat in spate un muncitor plin de praf de glet fara sa pun ceva pe bancheta si au ramas pete. Si deja n-o mai inghit asa, imi stric ziua cand o vad.

#53
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Si eu mi-am curatat tapiteria acum 2 saptamani..si sincer sunt foarte multumit de rezultat dupa 4 ore de munca :D Am folosit 3 tipuri de spray-uri. 2 au fost cu spuma si unu a fost ceva pulverizator. Cel mai multumit am fost de cel de la ABRO (a pus un coleg o pagina care prezinta produsul), tubul cel galben :) A scos mizeria foarte bine din tot :D

Pentru tapiterie eu v-as recomanda cu caldura cel de la ABRO :) mi s-a parut cel mai eficient :) Ce nu am incercat si m-ar fi tentat...ceva solutie de la "Formula 1" dar..un pulverizator dinala ii 30 RON :| si ma gandesc ca, cu 2 cel putin iti cam faci treaba bine :)

#54
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostMarius3k, on Oct 10 2007, 21:32, said:

Am luat astazi un spray Anti-FOG...  ...Astept rezultatul dimineata

Rezultatul e mai mult decat imbucurator! Nema geamuri aburite. I'm happy now!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate