Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

DESPRE IGUANE

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
tbastea

tbastea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 11.11.2003
nu va suparati, dar ce vi se pare asa interesant la o iguana ? ca e colorata in verdele ala tzipator ?  :rolleyes: o pisica sau un caine e mult mai interactiv(a). cu un caine te distrezi la maxim... il fugaresti prin casa, el pe tine, il mangai, ii arunci obiecte sa ti le aduca, cand e somnoros vine la tine in brate, etc etc... dar la o iguana, ce e asa palpitant ?  ;)

#56
octav_claudiu

octav_claudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2007
Salut

Sunt din Bucuresti si am intrat si eu in febra iguanelor. Imi poate recomanda cineva de unde sa imi achizitionez una?

Merci  :peacefingers:

#57
glad84

glad84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2007
[quote name='vladc' date='Dec 22 2005, 10:06' post='1126635']
am si eu o intrebare.... de unde se poate cumpara o iguana ? preferabil magazine din bucuresti....

Din pet shopul din piatza crangasi PET SUFF UNIVERS calea crangasi nr 87, sector 6,  kiar in piatza vis a vis d FARMACIA CLEOfarm langa hala de branza. Se aduc pe comanda in 2 saptamani maxim si se da un avans inainte. Pretzurile incep d la 5mil(una de 30cm) pana la 20de milioane(70cm si cam cat antebratul de groasa) in functie de marime si varsta

#58
eevahn

eevahn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.02.2006

View Postalexoac, on Oct 16 2005, 13:43, said:

apropo....vreau sa stiu si eu mai multe despre ea.cum se ingrijeste..etc
am auzit ca trebuie udata din cand in cand cu un puberizator....
cine are iguana sa imi zica si mie pls

[email protected]  mess me!!!

#59
warlock16

warlock16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2007

View Postkenny/southpark, on Jun 3 2004, 18:20, said:

Am fost la un Petshop din craiova si a zis ca cele care le aduce importatoru acum sunt cam bolnave... :( vreau o iguana
gasesti la orice pet din bv

#60
warlock16

warlock16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2007
ce legatura are cu topicul discutat?

#61
Edutzelu'

Edutzelu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.08.2007
Tin minte ca am fost cu mama cand eram mic la o expozitie de reptile din Pitesti.Si prima reptila pe care am vazut-o am fost igoana.Am fost atras atat de mult de aceasta reptila incat patronul expozitiei mi-a facut placera sa ma joc cu ea.A fost foarte fascinant.

#62
antiterra

antiterra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2007
http://iguane.de-pe.net - forum care doreste sa devina comunitatea crescatorilor de iguane din Romania - nu scriu cu intentia de a face spam, insa ma gandeam ca ar fi dragut daca ne-am unii fortele pentru a ne informa reciproc despre iguane si cresterea lor. Va multumesc anticipat pentru vizitarea forum-ului astept cu nerabdare inrolarea voastra, si imi cer scuze din nou daca acest mesaj are caracteristici de spam.

#63
TiberiuSahly

TiberiuSahly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2007
FFFFFFFFFFFFFF IMPORTANT DE CITIT PNETRU CEI CARE DETIN IGUANE!!!

In primul rand ca sa raspund la post-ul initial: dupa poza pare un mascul, problema este ca poza trebuia facuta din lateral ca sa se poata observa detaliile. Deosebesti un mascul de o femela dupa "dulap" - adica gusa pe care o are - daca e mai mare si mai voluminoasa inseamna ca e mascul, daca e mai mica inseamna ca e femela. De asemenea tepii de pe spate sunt mult mai pronuntati la mascul decat la femele (cu rol in display sexual). Femelele sunt in general mai "gingase" adica mai mici cu caractere mai putin pronuntate si culoarea este un  verde mult mai deschis si mai viu. Asta ca sa raspund la primul post.
In al doilea rand ca sa raspund la restul de post-uri: oamenilor daca aveti de gand sa va luati un animal interesati-va si cum se tine!!! nu le luati le chinuiti si dupa aia va mirati de ce va moare. Hrana principala pentru o iguana trebuie sa fie bazata pe o dieta bogata in calciu si potasiu (K). Balansul Ca:K din organismul unei iguane trebuie sa se mentina in general la 2:1. Asta ca si regula generala. Mai pe scurt balansul trebuie sa fie in favoarea calciului. Daca o iguana nu primeste suficient calciu la batranete (daca ajunge pana acolo) o sa sufere de osteoporoza (adica o sa sufere fracturi spontane si macinare de oase). De asemenea culorile  o sa se inchida in loc sa fie vii, iar coada nu ii va creste dreapta ci se va deforma (adica o sa se observe numeroase s-uri pe ea de la baza spre varf). Salata si fructele nu sunt bune pentru iguane!!!! Fructele pot fi oferite doar ocazional (maxim 1 data pe saptamana), iar salata trebuie sa dispara definitiv din dieta lor. Motivul pentru care iguanele nu au voie sa manance salata este ca le place foarte mult gustul si devin dependente de ea. Problema este ca ele vor refuza sa manance orice altceva iar salata le ofera la fel de multi nutrienti ca o bucata de plastic. Mai exista o problema la asimilatia calciului. Pentru ca iguanele sa asimileze calciul au nevoie de vitamina D3. Organismul iguanei nu poate sintetiza vitamina D3 => iguana nu asimileaza calciul => osteoporoza + alte numeroase boli. In schimb pentru a compensa aceasta problema iguanele preiau vitamina D3 din lumina solara (mai exact din razele ultraviolete). Deci pentru ca iguana voastra sa fie sanatoasa si fericita ea trebuie sa aiba acces la razele ultraviolete. Din pacata daca expui terariul la soare nu rezolvi nimic pentru ca sticla absoarbe toate radiatiile ultraviolete. Si pe langa asta mai exista si riscul de a praji animalul. DIn acest simplu motiv aveti nevoie
de un bec cu ultraviolete care sa fie montat in terariu. Animalul trebuie sa aiba acces la el minim 4 ore pe zi. Nu cumparati neoane cu ultraviolete, aveti nevoie de becuri cu ultraviolete. Neoanele sunt mai comune in comert si mai ieftine dar becurile sunt mai bune. Explicatia este ca neoanele UV emit mai multa lumina UVA (ultraviolete cu lungime mare de unda) decat UVB (UV cu lungime mica de unda). Iguana are nevoie de ambele tipuri de UV, dar cel mai mult are nevoie de UVB. Becurile UV emit de pana la 4 ori mai multe radiatii UVB decat neoanele UV. Din acest motiv sunt si mai scumpe dar si mai bune.
Referitor la spatiul pentru iguana... pentru un juvenil de iguana (pana in 55 - 60cm) este necesar de un terariu de aproximativ 80-90cm inaltime cu 60cm lungime si 40 latime, altfel animalul va suferi de atrofie musculara. Pentru adult ar fi necesar de un terariu de 2m inaltime cu 1-1.2m lungime si 60-70cm latime. Asta este doar ca sa va faceti o idee de spatiul necesar nu sunt date exacte.  
Revenind la dieta iguanei... dieta de baza ar trebui sa includa frunze de papadie (obligatoriu) si flori (cand sunt disponibile), mazare, pastai, frunze si radacini de pastarnac, frunze de mustar, andive, cicoare, patrunjel, dovlecel, brocoli si frunze de lucerna. Cand ii dati mancarea aveti grija sa nu uitati sa desprindeti partea foliara de nervatiunea centrala a frunzei. Aceasta este greu digerabila si poate porvoca indigestie. Dintre mancarurile ocazionale care pot fi oferite enumar: capsuni, cirese, rosii, paine, branza, struguri, banane,morcov, ananas. Nu dati iguanei proteine de origine animala, porumb, castravete, cartofi!!! Rosiile contin antociani si deasemenea nu sunt benefice pentru animal decat in cantitati mici.

Legenda (:P):
dieta de baza - mancare oferita in fiecare zi
hrana ocazionala - mncare oferita o data pe saptamana sau o data pe luna

Daca mai aveti nevoie de informatii - cu cea mai mare placere: [email protected]. Acestea fiind zise va urez sa aveti iguane frumoase si sanatoase si sa va traiasca multi ani si sa creasca MAAAARI!

P.S.: Iguana verde (Iguana iguana) ajunge la dimensiuni destul de mari: femelele - 1.2 - 1.5m, masculii: 1,5 - 2m. Eu am un mascul de vreo 45cm. :D

#64
ffflorin2004

ffflorin2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2007
vreau si io sa imi cumpar un pui de iguana.as prefera sa il iau de la un crescator..dar si de la un petshop.problema ii ca eu sunt din maramures si nu gasesc.aveti idee unde as putea gasi in cluj sau in baia-mare?va multumesc mult.

#65
TiberiuSahly

TiberiuSahly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2007

View Postffflorin2004, on Oct 7 2007, 23:33, said:

vreau si io sa imi cumpar un pui de iguana.as prefera sa il iau de la un crescator..dar si de la un petshop.problema ii ca eu sunt din maramures si nu gasesc.aveti idee unde as putea gasi in cluj sau in baia-mare?va multumesc mult.

Ar trebui sa gasesti la pet-shop in cluj, doar sa ai grija, sa te uiti la animal, daca e sanatos, daca arata bine culorile pe el, uita-te cum a fost tinut, cu ce a fost hranit si intreaba pe cei de acolo daca este nascut in captivitate sau este prins in libertate. Iguanele prinse din libertate nu prea se obisnuiesc cu captivitatea. Ai grija si tu ce animal cumperi pentru ca apoi sa te poti bucura de el.
Mult succes sa gasesti o iguana frumoasa si sa te bucuri de ea.
                                                                 Tiberiu Sahlean

#66
robert_szr

robert_szr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2008
buna ziua
mi-am cumparat si eu o iguana aproape de 2 luni de zile,de mancat mananca ,de baut bea ,i-am facut un acvariu pe masura cu busteni lemne etc:D sg problema e  ca e ff panikoasa de 2 luni de zile nu am reusit so imblanzesc,cand bag mana in acvariu si ii schimb apa etc,are unele momente in care o ia razna de fricoasa ce e biciuie si cand o iau in mana sta cu gura deschisa si dacai pun degetu pe la cap sta sa ma inhatze....in ulttimile 2 sapt am inceput so scot cate o juma de ora prin camera,si nu facea mai nimik interesant decat statea si  ma privea si cum ma miscam inspre ia o lua la fuga....asa si de cand fac chestia asta parca nici nu prea mananca ,dupa ce o bag la locu ei in acvariu se vede ca si cum ar fi fost traumatizat de frika..
ce este de facut? macar sa nu se speria asa mult de prezenta mea
va multumesc anticipat

#67
hakutzu

hakutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2007
Salut, Am cumparat si eu o iguana pui acum o sapt si ceva, si totul parea bine se comporta bine doar ca azi tocmai ce m-am trezit am mers la ea pe balcon se comporta ciudat, adica sta intr-o parte si parca nu isi poate misca sau nu se poate misca deloc cu partea aia a corpului dar se poate misca , din cate am intrebat pe alcnv a zis ca e posibil din cauza ca "isi schimba pielea" si sunt cam foarte ingrijorat...

#68
sirAdrian

sirAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2009
Mai e de actualitate topicul ? si eu sunt interesat de achizitionarea unei iguane. . . am gasit pe net ....adica vinde cineva multe animale exotice<serpi,tarantule,soparle etc> si ma gandesc sa imi cumpar o iguana....costa ~200 de lei...aveti niste sfaturi sa imi dati?

#69
anadolfi

anadolfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2010
salut,
numele meu este ana si am o iguana de 3 ani.Ideea e ca vreau sa plec cu ea in afara si am neoie de un certificat cites.Eu am luat-o de la un pet shop dar nu mai am bonul de acum 3 ani si cei de la pet shop nu vor sa ma ajute cu nici o dovada.Are cineva o iguana care a luat-o circa acum 3 ani, ca sa-mi imprumute si mie bonul?Eu am luat-o de la animax, si trebuie sa demonstrez ca e petul meu, ca nu e luata din afara.ma poate ajuta cineva, va rog
multumesc!
Eu sper sa nu imi faca probleme din cauza ca nu mai am bonul, dar ma gandesc ca poate nu reusesc sa o iau cu mine din cauza unui amarat de bon, si de aceea am nevoie de ajutor, am nevoie de un bon al cuiva care a cumparat o iguana.
Multumesc

ma puteti gasi la numarul de telefon: 0745 05 48 20 sau la adresa [email protected]

Attached Files



#70
borisn

borisn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.10.2004

View PostTiberiuSahly, on 5th September 2007, 17:21, said:

FFFFFFFFFFFFFF IMPORTANT DE CITIT PNETRU CEI CARE DETIN IGUANE!!!

In primul rand ca sa raspund la post-ul initial: dupa poza pare un mascul, problema este ca poza trebuia facuta din lateral ca sa se poata observa detaliile. Deosebesti un mascul de o femela dupa "dulap" - adica gusa pe care o are - daca e mai mare si mai voluminoasa inseamna ca e mascul, daca e mai mica inseamna ca e femela. De asemenea tepii de pe spate sunt mult mai pronuntati la mascul decat la femele (cu rol in display sexual). Femelele sunt in general mai "gingase" adica mai mici cu caractere mai putin pronuntate si culoarea este un  verde mult mai deschis si mai viu. Asta ca sa raspund la primul post.
In al doilea rand ca sa raspund la restul de post-uri: oamenilor daca aveti de gand sa va luati un animal interesati-va si cum se tine!!! nu le luati le chinuiti si dupa aia va mirati de ce va moare. Hrana principala pentru o iguana trebuie sa fie bazata pe o dieta bogata in calciu si potasiu (K). Balansul Ca:K din organismul unei iguane trebuie sa se mentina in general la 2:1. Asta ca si regula generala. Mai pe scurt balansul trebuie sa fie in favoarea calciului. Daca o iguana nu primeste suficient calciu la batranete (daca ajunge pana acolo) o sa sufere de osteoporoza (adica o sa sufere fracturi spontane si macinare de oase). De asemenea culorile  o sa se inchida in loc sa fie vii, iar coada nu ii va creste dreapta ci se va deforma (adica o sa se observe numeroase s-uri pe ea de la baza spre varf). Salata si fructele nu sunt bune pentru iguane!!!! Fructele pot fi oferite doar ocazional (maxim 1 data pe saptamana), iar salata trebuie sa dispara definitiv din dieta lor. Motivul pentru care iguanele nu au voie sa manance salata este ca le place foarte mult gustul si devin dependente de ea. Problema este ca ele vor refuza sa manance orice altceva iar salata le ofera la fel de multi nutrienti ca o bucata de plastic. Mai exista o problema la asimilatia calciului. Pentru ca iguanele sa asimileze calciul au nevoie de vitamina D3. Organismul iguanei nu poate sintetiza vitamina D3 => iguana nu asimileaza calciul => osteoporoza + alte numeroase boli. In schimb pentru a compensa aceasta problema iguanele preiau vitamina D3 din lumina solara (mai exact din razele ultraviolete). Deci pentru ca iguana voastra sa fie sanatoasa si fericita ea trebuie sa aiba acces la razele ultraviolete. Din pacata daca expui terariul la soare nu rezolvi nimic pentru ca sticla absoarbe toate radiatiile ultraviolete. Si pe langa asta mai exista si riscul de a praji animalul. DIn acest simplu motiv aveti nevoie
de un bec cu ultraviolete care sa fie montat in terariu. Animalul trebuie sa aiba acces la el minim 4 ore pe zi. Nu cumparati neoane cu ultraviolete, aveti nevoie de becuri cu ultraviolete. Neoanele sunt mai comune in comert si mai ieftine dar becurile sunt mai bune. Explicatia este ca neoanele UV emit mai multa lumina UVA (ultraviolete cu lungime mare de unda) decat UVB (UV cu lungime mica de unda). Iguana are nevoie de ambele tipuri de UV, dar cel mai mult are nevoie de UVB. Becurile UV emit de pana la 4 ori mai multe radiatii UVB decat neoanele UV. Din acest motiv sunt si mai scumpe dar si mai bune.
Referitor la spatiul pentru iguana... pentru un juvenil de iguana (pana in 55 - 60cm) este necesar de un terariu de aproximativ 80-90cm inaltime cu 60cm lungime si 40 latime, altfel animalul va suferi de atrofie musculara. Pentru adult ar fi necesar de un terariu de 2m inaltime cu 1-1.2m lungime si 60-70cm latime. Asta este doar ca sa va faceti o idee de spatiul necesar nu sunt date exacte.  
Revenind la dieta iguanei... dieta de baza ar trebui sa includa frunze de papadie (obligatoriu) si flori (cand sunt disponibile), mazare, pastai, frunze si radacini de pastarnac, frunze de mustar, andive, cicoare, patrunjel, dovlecel, brocoli si frunze de lucerna. Cand ii dati mancarea aveti grija sa nu uitati sa desprindeti partea foliara de nervatiunea centrala a frunzei. Aceasta este greu digerabila si poate porvoca indigestie. Dintre mancarurile ocazionale care pot fi oferite enumar: capsuni, cirese, rosii, paine, branza, struguri, banane,morcov, ananas. Nu dati iguanei proteine de origine animala, porumb, castravete, cartofi!!! Rosiile contin antociani si deasemenea nu sunt benefice pentru animal decat in cantitati mici.

Legenda (:P):
dieta de baza - mancare oferita in fiecare zi
hrana ocazionala - mncare oferita o data pe saptamana sau o data pe luna

Daca mai aveti nevoie de informatii - cu cea mai mare placere: [email protected]. Acestea fiind zise va urez sa aveti iguane frumoase si sanatoase si sa va traiasca multi ani si sa creasca MAAAARI!

P.S.: Iguana verde (Iguana iguana) ajunge la dimensiuni destul de mari: femelele - 1.2 - 1.5m, masculii: 1,5 - 2m. Eu am un mascul de vreo 45cm. :D

Care este consumul (Watti) pentru un ambient necesar iguanei ? Cati lucsi trebuie oferit ?

#71
denis16

denis16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2010

View Postbrandonel, on 13th February 2004, 01:49, said:

acum vreo 3 ani am primit cadou o iguana.
problema este ca habar nu am daca este mascul sau femela.
asadar, cum imi dau seama ce e? cine ma poate ajuta?
poza este de mai bine de 1 an... a mai crescut destul de atunci.

ps: nu sariti cu raspunsuri de genu "da' ce-are sub coada", ca n-are nimic in afara de o "gaura".
  

de obicei masculii sunt mai mari..si trebuie sa te iei dupa gusa si cresta de deasupra capului..femele au punctele de pe lateralul capului mai colorate si mai mici!

View PostsirAdrian, on 11th February 2009, 00:26, said:

Mai e de actualitate topicul ? si eu sunt interesat de achizitionarea unei iguane. . . am gasit pe net ....adica vinde cineva multe animale exotice<serpi,tarantule,soparle etc> si ma gandesc sa imi cumpar o iguana....costa ~200 de lei...aveti niste sfaturi sa imi dati?


iguane gasesti in magazinul PROPET din auchan titan ..si acolo vei primi detalii necesare pentru cresterea lor! pretul este in jur de 200 lei

#72
denis16

denis16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2010
vand iguana, mascul si femela, foarte sanatoase, verificata de veterinar..

iguana= 250 RON /buc
1 iguana+ terariu( 60 lungime,30 latime,40 inaltime) + 2 castroane mancare si apa + incalzitor de pus sub acvariu 80w + bucata lemn pt catarat + sistem iluminare cu bec + termometru  = 550 RON

sau 1 iguana + terariu mai mic ( 50 lungime.30 latime,40 inaltime) + 2 castroane + incalzitor pt sub acvariu(paturica) 80 W + 1 bucata lemn + termometru = 440 RON


OFERTA!!! vand urgent!

Contact: tel :0766360145
             ID : toader_denis16

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate