Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9243 replies to this topic

#7417
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View PostMorosanul, on 26 ianuarie 2023 - 10:16, said:

În fapt cea mai mare realizare din istorie e trecerea umanității de la războaie și cuceriri șa amenajări peisagistice și urbanistice
din aceasta perspectiva care personal imi pare inedita cei mai luminati lideri istorici din istorie ar fi regina Semiramida si desigur imparatul Nero care au ctitorit si amenajat cu mult gust gradinile suspendate din Babilon si zona centrala urbana din Roma, care contemporanii dumnealor inferior luminati si succesorii in functie totusi diferite opinii si abordari.

#7418
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMorosanul, on 26 ianuarie 2023 - 10:16, said:

Te-ai gândit că astea ar putea avea de fapt o mai mare importanță decât bătăliile și cuceririle pe care le tot discutăm aici ?
În fapt cea mai mare realizare din istorie e trecerea umanității de la războaie și cuceriri șa amenajări peisagistice și urbanistice Posted Image

P.S. Sînt sigur că unii vor recunoaște asta:
Cel mai inalt turn de piatra din Transilvania, cu terasa de la ultimul etaj, e inconfundabil.
https://www.google.c...12!8i6656?hl=en

Povestea celui mai înalt turn de piatră din Transilvania. Cum i-au păcălit bistriţenii pe sibienii veniţi să măsoare pe ascuns turnul Bisericii Evanghelice

#7419
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
E pe vine...

Imagini in premiera :D

Attached Files

  • Attached File  be1.jpg   125.8K   13 downloads
  • Attached File  be2.jpg   97.95K   14 downloads
  • Attached File  Be3.jpg   112.99K   13 downloads


#7420
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View Postzz_dop, on 26 ianuarie 2023 - 10:52, said:

din aceasta perspectiva care personal imi pare inedita cei mai luminati lideri istorici din istorie ar fi regina Semiramida si desigur imparatul Nero care au ctitorit si amenajat cu mult gust gradinile suspendate din Babilon si zona centrala urbana din Roma,
Foarte luminați, cu adevărat, ce poate fi mai urbanistic decât să dai foc unui oraș și să-ți tragi un palat ? Posted Image

Probail. pe de altă parte, vizitând Europa, ai văzut că orașele alea faine în care se pozează turistu' s-au clădit exact invers. S-au demolat cetăți și alte chestii faraonice, și s-au făcut parcuri, străzi, clădiri publice, ștranduri și terenuri de sport. ;)

Edited by Morosanul, 26 January 2023 - 13:05.


#7421
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002

View Postoaspetele, on 26 ianuarie 2023 - 12:51, said:

E pe vine...
Imagini in premiera :D

Cand mai creste micutul, am sa-l iau la un tur al oraselor sasesti sa vada ce au construit stramosii lui. Nösnerland si Bistritz vor fi cu siguranta parte din traseu. pana atunci restaurarea va fi finalizata.

Edited by Wotan, 26 January 2023 - 13:01.


#7422
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Mai am ceva, dar pot sa spun ca am trecut prin peste 60% din localitatile ridicate de sasi. Lucruri absolut uimitoare gasesti si la sate.
Si cand te gandesti ca numarul lor nu a depasit nici in cele mai bune timpuri 250 000 de suflete...

#7423
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Nu cantitatea contează ... Posted Image
Adică nu numărul, ci cultura.

Edited by Morosanul, 26 January 2023 - 13:06.


#7424
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View PostWotan, on 26 ianuarie 2023 - 13:01, said:

Cand mai creste micutul, am sa-l iau la un tur al oraselor sasesti sa vada ce au construit stramosii lui. Nösnerland si Bistritz vor fi cu siguranta parte din traseu. pana atunci restaurarea va fi finalizata.
12-14 mai 2023, dupa indelungi chinuri si un incendiu devastator, se termina (in mare) restaurarile. Mai e de lucru la mobilier, dar sa zicem ca suntem aproape gata.
S-a pus problema de a se aduce steagurile breslelor din muzeul national din Nuremberg, dar starea lor precara a impiedicat acest aspect.
S-au facut insa replici valoroase.
De-abia astept concertul de orga!!

Edited by oaspetele, 26 January 2023 - 13:07.


#7425
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View PostMorosanul, on 26 ianuarie 2023 - 13:00, said:

vizitând Europa, ai văzut că orașele alea faine în care se pozează turistu' s-au clădit exact invers. S-au demolat cetăți și alte chestii faraonice
iata, de aceea e utila polemica pe acest forum internet online despre istorie, aflu ca in Europa ar fi fost raspandite si chestii faraonice la vreun moment dat, care nici cea mai vaga idee fiind in premiera si in consecinta demolarea patrimoniului ce sa mai inteleg din aceasta aporie daca se poate astfel denumi.

Edited by zz_dop, 26 January 2023 - 13:24.


#7426
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Acum nu-i problemă că nu știai despre chestiile faraonice din Europa - deși e destul să vizitezi Bucureștiul ca să dai de câteva ;)
Problema e că le consideri pe acelea patrimoniu, mai mult decât construcțiile care au avut un rost. Sau măcar un sens :)

#7427
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View PostMorosanul, on 26 ianuarie 2023 - 17:29, said:

Problema e că le consideri pe acelea patrimoniu, mai mult decât construcțiile care au avut un rost. Sau măcar un sens
este cu totul epustuflant sa aflu in acest mod ce as considera eu patrimoniu desi n-am indicat asa ceva pe undeva din cate stiu, si, de asemenea, ca constructiile pot avea rost sau sens, sau dimpotriva pot sa nu aiba rost sau sens si in aceasta privinta trebuie sa stabileasca cineva anume si anume, cine

#7428
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Contrar părerii generale, Țara Maramureșului nu înseamnă doar depresiunea intracarpatică cu același nume (drenată de râul Tisa).
De fapt aceasta cuprinde și Valea Bârjabei (din Bereg, în nord-vest, azi în Ucraina), iar la est, și un fragment de cca 1000 ha din Pocuția (izvorul Ceremușului Alb, care se varsă în Prut), respectiv 17000 ha (din care azi mai sunt 12 mii) din Bucovina, în bazinele Țibăului și Bistriței Aurii (de pe Siretul moldovean).
"Bucovina maramureșeană", ocupată treptat de cnezii de pe Vișeu și Iza între anii 1373-1505, a aparținut inițial mănăstirii Putna și orașului Câmpulung Moldovenesc.

Studiu apărut în "Anuarul Centrului de Cercetări" Giulești, 2022.

https://teofil-ivanc...i-medieval.html
Sau:
https://www.academia...e/work/95641473

#7429
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Serios? Nici clujenii nu au vazut niciodata vreun maghiar?

U Cluj - Sepsi 0-1 » Unii cu ocaziile, alții cu golul. Covăsnenii pleacă victorioși de pe Cluj Arena, într-un meci marcat de xenofobia gazdelor
Partida Universitatea Cluj - Sepsi Sfântu Gheorghe a fost oprită în minutul 25 al disputei de pe Cluj Arena. Motivul? Scandările xenofobe ale fanilor „Șepcilor Roșii”,
precum și materialele pirotehnice aruncate de aceștia în zona pistei de atletism.

Edited by WestPoint, 30 January 2023 - 08:29.


#7430
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Asa se intampla cand ai creierii mucificati de sovinism, confunzi huliganii cu ceea ce nu sunt

O, tu, Transilvanie, pamant pe care curge laptele si mierea conlocuirii pasnice, multiculturale!

Edited by Mount_Yerrmom, 30 January 2023 - 08:49.


#7431
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Și io care tot susțineam că s-a cam terminat cu prostiile astea !  Posted Image

#7432
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002
Cea mai veche strada din Cluj
https://www.stiridec...ferdinand-video

"Cea mai veche stradă a Clujului este strada Turnului Porții Podului, actuala Regele Ferdinand, fiind atestată documentar în anul 1362. Acest lucru este confirmat de faptul că în fața poștei a fost găsit chiar Turnul Porții Podului, locul pe unde se intra în orașul fortificat. Astfel de turnuri mai erau în vechiul Cluj, în jurul anilor 1400 - 1500, dar cel de lângă actuala Poștă era cel mai important."

iar Turnul Pompierilor a fost renovat si inclus in circuitul turistic
https://clujcapitala...-admiri-orasul/

"Denumit la început Turnul țesătorilor, efidiciul face parte din ansamblul celei de a doua incinte fortificate medievale a oraşului, construcția lui fiind începută cel mai probabil în ultimele decenii ale secolului al XV-lea și începutul secolului următor. În anul 1574, turnul a suferit unele intervenţii, probabil în acest an fiind supraînălţat. Tot la sfârşitul secolului al XVI-lea apare şi prima informaţie referitoare la funcţia de turn de supraveghere împotriva incendiilor a acestei construcţii, la data de 10 mai 1585 fiind luată o hotărâre a consiliului orăşenesc în acest sens. În istoria Turnului ţesătorilor un rol important a jucat funcţia sa de turn de veghe contra incendiilor, această funcţie fiind întărită şi în a doua jumătate a secolului al XIX-lea. După demolarea turnurilor de poartă a oraşului, la începutul anilor 1870 a fost formulată şi posibilitatea de a demola şi acest turn al incintei fortificate, însă la iniţiativa inginerului oraşului János Tompa, sfatul orăşenesc a votat în 19 martie 1873, ca acest turn să fie transformat în turn al pompierilor."

View PostWestPoint, on 30 ianuarie 2023 - 08:28, said:

U Cluj - Sepsi 0-1 » Unii cu ocaziile, alții cu golul. Covăsnenii pleacă victorioși de pe Cluj Arena, într-un meci marcat de xenofobia gazdelor
Partida Universitatea Cluj - Sepsi Sfântu Gheorghe a fost oprită în minutul 25 al disputei de pe Cluj Arena. Motivul? Scandările xenofobe ale fanilor „Șepcilor Roșii”,
precum și materialele pirotehnice aruncate de aceștia în zona pistei de atletism.
CFR Cluj mi se par mai reprezentativi pentru oras. De altfel, sunt cea mai veche echipa.

#7433
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postoaspetele, on 30 ianuarie 2023 - 06:48, said:

Din nou vin niste olteni, care n-au vazut maghiari decat la televizor, sa ne explice noua cum sta treaba.
S-apoi te intrebi de ce si-ar dori oamenii astia o autonomie cat mai profuunda??!?!?

https://www.digispor...-minute-2190679
si io care speram ca steaua sau dinamo sa fie cumva amestecate Posted Image

#7434
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostWotan, on 30 ianuarie 2023 - 10:56, said:




CFR Cluj mi se par mai reprezentativi pentru oras. De altfel, sunt cea mai veche echipa.

Adevarat, CFR a fost echipa constanta a Clujului. U-Cluj a fost o echipa in general studenteasca, cu jucatori care erau studenti, din Cluj sau alte parti.
Sincer, U-Cluj nu mi-a placut niciodata. Pana in 1990 era mereu codasa a clasamentului in Divizia A, si cam pe la mijloc cand retrograda in B.
Nici CFR nu a facut mare branza in comunism, dar macar majoritatea echipei erau clujeni.

Edited by WestPoint, 30 January 2023 - 12:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate