Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9242 replies to this topic

#73
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

tihomir, nimeni nu neaga faptul ca trecerea la greco-catolicism s-a facut cu silnicie. intrebarea e, pana la urma, aceasta trecere a avut un efect benefic pentru natiunea romana din ardeal sau nu? ce au pierdut si ce au castigat romanii de pe urma unirii de la 1700? (zic "1700" pentru ca e un an rotund - stiu ca e o intreaga discutie aici) se poate pune in balanta? eu cred ca da. si balanta, dupa mina, inclina in favoarea uniatiei. nu poti sa negi, oricat de ortodox ai fi - si eu sunt ortodox - rolul benefic al acestei uniri. chiar si numai faptul ca s-a format o intelighentia romaneasca formata mai ales din clerici scoliti la viena si roma, dar nu numai, si inseamna foarte mult pentru natia romana din ardeal, care nu fusese formata, pana atunci decat din iobagi analfabeti - chiar si preotii ortodocsi romani aveau aceasta stare.

Aceste beneficii pe plan cultural, pe care nu le neg, apar la 2, 3 generatii dupa ce se estompeaza tragediile provocate de trecerea fortata la uniatie. Faptul ca o parte din romani devin catolici rupe in doua unitatea romaneasca in ardeal, de acum in colo cei ramas ortodocsi vor fi tinta presiunilor pentru a urma exemplul celor uniti, vocea acestora din urma va fi mult mai auzita de autoritati decat cea a ortodocsilor. Asta ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca s-au facut eretici si multi probabil si-au pierdut sufletul, daca le pui pe toate in balanta nu stiu care parte trage mai mult.....

A te bucura de beneficiile unirii e ca si cum a-i spune ca cei ce au colaborat cu comunistii au contribuit la salvarea Romaniei ca stat. Deci daca acesti colaboratori au facut bine, atunci si unitii au facut bine.....

#74
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postk33, on Mar 5 2007, 23:18, said:

Zau ? Ce vorbesti tu aici ?

Secuii comemoreaza in fiecare an masacrul de la Siculeni si tu zici că românii n'au voie să deschida gura ?
iti repet ceea ce am postat, ingrosand (bold), ceea ce ai pierdut din vedere:
oricum, a pomeni mereu, atunci cand vine vorba despre greco-catolicism,de tunurile generalului bucow, mi se pare de rea credinta.
mai mult nu am de spus. nu vreau sa ne certam.

#75
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

cand vine vorba despre greco-catolicism, de tunurile generalului bucow, mi se pare de rea credinta.

Si tu esti de parere cu Diogene ca amaratii aia arestati sau ucisi de bucow erau agenti taristi iar manastirile si bisericile ortodoxe centre ale serviciilor secrete rusesti?  :huh:


Quote

atunci cand vine vorba despre greco-catolicism,de tunurile generalului bucow, mi se pare de rea credinta.

Frate, istoria greco-catolicilor din ardeal e indisolubil legata de acele tunuri. Ei sunt urmasii celor trecuti cu forta la catolicism de bucow, de acolo li se trage. E ca si cum ai vrea sa vorbesti de islam fara sa pomenesti de mahomed....

Edited by tihomir, 05 March 2007 - 23:28.


#76
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttihomir, on Mar 5 2007, 23:22, said:

Aceste beneficii pe plan cultural, pe care nu le neg, apar la 2, 3 generatii dupa ce se estompeaza tragediile provocate de trecerea fortata la uniatie. Faptul ca o parte din romani devin catolici rupe in doua unitatea romaneasca in ardeal, de acum in colo cei ramas ortodocsi vor fi tinta presiunilor pentru a urma exemplul celor uniti, vocea acestora din urma va fi mult mai auzita de autoritati decat cea a ortodocsilor. Asta ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca s-au facut eretici si multi probabil si-au pierdut sufletul, daca le pui pe toate in balanta nu stiu care parte trage mai mult.....

A te bucura de beneficiile unirii e ca si cum a-i spune ca cei ce au colaborat cu comunistii au contribuit la salvarea Romaniei ca stat. Deci daca acesti colaboratori au facut bine, atunci si unitii au facut bine.....
daca tu ii consideri eretici pe (greco-)catolici, nu prea avem ce discuta pe tema asta.
totusi, nu ma pot abtine sa nu te contrazic in privinta comparatiei pe care o faci cu cei ce au colaborat cu comunistii. e o diferenta esentiala aici: ceea ce au facut comunistii a fost benefic doar pentru ei si familiile lor. ceea ce au facut intelectualii ridicati dintre greco-catolici a fost benefic pentru tot neamul romanesc, inclusiv pentru cei din valahia si moldova.

Edited by ego_zenovius, 05 March 2007 - 23:28.


#77
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View Postego_zenovius, on Mar 5 2007, 23:23, said:

iti repet ceea ce am postat, ingrosand (bold), ceea ce ai pierdut din vedere:
oricum, a pomeni mereu, atunci cand vine vorba despre greco-catolicism,de tunurile generalului bucow, mi se pare de rea credinta.
mai mult nu am de spus. nu vreau sa ne certam.
Topicul ăsta nu se numeste, Transilvania, ortdoxism vs catolicism.

Mai bine discutati despre tunurile lui Bucow, că ăstea chiar au fost o problema in Transilvania si pentru romani si pentru secui.

Si schimbati topicul ăla in:

Transilvania, istoria comuna a romanilor si secuilor

că aicea ungurii noștrii iși zic secui, nu maghiari.

#78
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

e o diferenta esentiala aici: ceea ce au facut comunistii a fost benefic doar pentru ei si familiile lor. ceea ce au facut intelectualii ridicati dintre greco-catolici a fost benefic pentru tot neamul romanesc, inclusiv pentru cei din valahia si moldova.

Daca ai fi mai atent ai vedea ca si comunistii au facut la fel. Pentru ca a fost un guvern comunist, pentru ca s-au gasit cozi de topor care sa colaboreze cu ocupantul sovietic, rusii au pastrat statul roman si i-au redat nordul transilvaniei. Deci diferenta nu e asa de mare. Ba ceausescu si regimul lui chiar a luat distanta fata de moscova si a promovat o linie proprie, si ne-a scapat de sovietizarea din anii `50. Poate nu e comparatia cea mai potrivita dar nici prea deplasata nu e...

Quote

daca tu ii consideri eretici pe (greco-)catolici, nu prea avem ce discuta pe tema asta.

E o chestiune teologica, eu cred ca sunt eretici asa cum zice Biserica, dar vorbim despre altceva aici....

#79
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttihomir, on Mar 5 2007, 23:33, said:

E o chestiune teologica, eu cred ca sunt eretici asa cum zice Biserica, dar vorbim despre altceva aici....
biserica ortodoxa nu spune asa ceva. crezi ca preafericitul teoctist ar fi acceptat sa se intalneasca si sa se roage impreuna cu capul ereticilor? nu l-am auzit niciodata pe teoctist sau pe vreun alt inalt ierarh al bor spunandu-le catolicilor "eretici" dar i-am auzit nu odata vorbind despre "fratii nostri catolici".

#80
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

biserica ortodoxa nu spune asa ceva. crezi ca preafericitul teoctist ar fi acceptat sa se intalneasca si sa se roage impreuna cu capul ereticilor? nu l-am auzit niciodata pe teoctist sau pe vreun alt inalt ierarh al bor spunandu-le catolicilor "eretici" dar i-am auzit nu odata vorbind despre "fratii nostri catolici".

Judece Dumnezeu, toate canoanele si sfintii parinti spun ca sunt eretici si de atunci pana acum nu au schimbat nimic, cine se roaga cu ei e treaba lui....

#81
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postk33, on Mar 5 2007, 23:18, said:

Aproximativ 200 de persoane au participat, la 7 ianuarie, in localitatea Siculeni, judetul Harghita, la comemorarea secuilor ucisi in urma cu 241 de ani de trupele austriece, cei 200 de secui fiind executati din ordinul imparatesei Maria Tereza pentru ca au refuzat sa se inroleze in armata imperiala.
Ceremonialul de comemorare s-a desfasurat in comuna Siculeni, unde in locul in care a avut loc macelul din 1764 a fost ridicat monumentul "Siculicidium�; in amintirea celor ucisi.

În urma acestui "siculicidum", o parte din secui s-au refugiat în Moldova, parțial de acolo provine populația ceangăiască moldoveană.

#82
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View PostDiogene, on Mar 5 2007, 22:24, said:

Caută pasajul în care Iorga îi numea "răufăcători" pe cei care îi învrăjbesc pe ortodocși cu greco-catolici așa cum faci tu, invocând represaliile unui general austriac asupra unora care făceau jocuri țariste. De fapt Iorga a evoluat și el, a aflat despre greco-catolici din surse directe, după 1918. Tu nu evoluezi deloc.

Nicolae Iorga afirma, în Parlament, în 1938: “A stârni asemenea disensiuni confesionale este pentru cei cu anteriu, ca și pentru cei îmbrăcați în civil, o operă de răufăcători”

http://www.gazetadec...ws.php?ID=14433

Mancatori de ce nu trebuie si invrajbitori din astia ce se dau mari ortodocsi si "patrioti" is pe toate topicele. Si sunt unii si aceiasi. Ei "propovaduiesc" valorile Slavismului, au un spirit retrograd si antimaghiar si in plus si anti-occidental. E destul sa vezi ce avatare si signaturi au unii ca sa te lamuresti ca nu merita nici a le da o palma.... "virtuala". ;) . IGNORE e solutia.
-----------
Pentru cei cautatori de scandal si invrajbiri inter-etnice si inter-confesionale: Pofta buna ! :naughty:

#83
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005
Capitane mai tii minte cand spuneam de furtuna pe care o va produce raportul SRI, fii atent aici: :D


ȚINUTUL SECUIESC, SUB LUPA PARCHETULUI GENERAL

Ținutul Secuiesc a intrat în atenția Parchetului General. Parchetul Instanței Supreme a declanșat două anchete, în legătură cu fapte ce ar leza siguranța națională și ordinea de drept, au declarat surse judiciare. Anchetele sunt urmarea unui raport al SRI și a unei sesizări făcute de senatorul PRM, Gheorghe Funar

Acesta a făcut o plângere după ce, primarii și viceprimarii maghiari au adoptat, anul trecut o declarație de intenție privind obținerea prin mijloace legale a autonomiei teritoriale a Ținutului Secuiesc.

Antena 3 http://www.antena3.r..._29044_ext.html

Adăugat: 05 martie 2007

#84
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcartman_sp99, on Mar 6 2007, 07:41, said:

Capitane mai tii minte cand spuneam de furtuna pe care o va produce raportul SRI, fii atent aici: :D
ȚINUTUL SECUIESC, SUB LUPA PARCHETULUI GENERAL
Ținutul Secuiesc a intrat în atenția Parchetului General. Parchetul Instanței Supreme a declanșat două anchete, în legătură cu fapte ce ar leza siguranța națională și ordinea de drept, au declarat surse judiciare. Anchetele sunt urmarea unui raport al SRI și a unei sesizări făcute de senatorul PRM, Gheorghe Funar
Acesta a făcut o plângere după ce, primarii și viceprimarii maghiari au adoptat, anul trecut o declarație de intenție privind obținerea prin mijloace legale a autonomiei teritoriale a Ținutului Secuiesc.
Va fi intr-adevar o mare furtuna intr-un ... pahar cu apa chioara :D In sfarsit a aflat si SRI-ul ceea ce toata lumea stia de multa vreme. Si de la cine? Le-a spus Funar-baci ca el se uita la televizor mai mult :rolleyes:

Edited by Gentle_dragon, 06 March 2007 - 08:13.


#85
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postk33, on Mar 5 2007, 22:34, said:

Dar tu cum ai evoluat ?

Românii sunt o turmă și ortodoxia e cel mai mare rău din istoria românilor ?

Nu asta ziceai acum câteva posturi ? Ori nu mai stii cât ai injurat pe români ?

Aici nu e vorba de ortodoxie sau catolicism. E vorba că esti un ticălos fără pereche.

Asta ti'o spune unul care e mai catolic decat tine.
Era vorba de ortodoxia de rit slavon. Judecam impactul cultural global, nu neapărat cel religios.

View Postk33, on Mar 5 2007, 23:18, said:

Zau ? Ce vorbesti tu aici ?

Secuii comemoreaza in fiecare an masacrul de la Siculeni si tu zici că românii n'au voie să deschida gura ?
Românii ar trebui să comemoreze îndurerați războaiele dintre ei sau dintre părți asmuțite de ei, nu  numai acelea dintre catolici și ortodocși. Nu sunt pentru ascunderea unor astfel de episoade din istoria noastră ci pentru extragerea a maximum de învățăminte din ele.

Nu e cazul să luăm lecții de la secui. Nu ne propunem să creem un popor nou "românii ortodocși' diferit de românii neoprotestanți sau de cei mai delăsători cu biserica (cum sunt și eu)

Edited by Diogene, 06 March 2007 - 09:37.


#86
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

View PostDiogene, on Mar 5 2007, 21:06, said:

Nu cred că au trăit ca să fim noi români sau slavi latinizați. Au trăit cum au considerat ei de cuviință.
Omul considera de cuviinta ceea ce crede ca e bine, si pentru el si pentru urmasii lui. Daca tot ai o parere buna despre cei din vechime, sa stii ca erau mult mai putin individualisti decat noi acum. Cat despre urmasi, acum batem apa-n piua cu cat bine le dorim, dar taiem padurile si poluam intr-o veselie, pentru avantajele ce ni le aduce.
Chair nu cred ca si-au aparat neamul in fata atitor navalitori, si au suferit pt credinta lor, fara sa se gandeasca la urmasi.
Cat priveste sacrificiul parintilor pentru copiii lor, vezi si tu directia pe care se afla societatea...

Quote

Și sunt absolut convins că nu putem face lucrurile prea bine din punctul de vedere al urmașilor de peste câteva decenii.
Esti prea convins !  Daca vrei iti dau cateva sugestii :D

#87
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDiogene, on Mar 6 2007, 09:22, said:

Era vorba de ortodoxia de rit slavon. Judecam impactul cultural global, nu neapărat cel religios.
Românii ar trebui să comemoreze îndurerați războaiele dintre ei sau dintre părți asmuțite de ei, nu  numai acelea dintre catolici și ortodocși. Nu sunt pentru ascunderea unor astfel de episoade din istoria noastră ci pentru extragerea a maximum de învățăminte din ele
Stiu eu un ticălos ordinar pe forumul ăsta care zice că se numește mare român și îi injură pe pe românii ortodocși.

Ba îi mai face și "turmă".

Nu așa că nu merită să ne aruncăm nici mucii pe el ?

#88
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006
Ce limbaj au UNII! Si nu-si iau BAN pentru asta..... :rolleyes:
----------
On topic: Transilvania ca si tot spatiul Carpatic-Dunarean reprezinta un loc multi-etnic si multi-cultural.
Aici, IMPREUNA, - pentru Binele Comun.

Attached Files



#89
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDiogene, on Mar 5 2007, 09:51, said:

Românii nu contau în fața ungurilor, sașilor și secuilor pentru că nu contau în fața lor înșiși. Nu erau decât o turmă popită de niște țârcovnici din afară spiritului și sufletului românesc.
Românii erau o turmă ?

Ordinării mizerabile. Uite cine acuză pe români de asmuțire.

View PostDiogene, on Mar 5 2007, 20:43, said:

Vorba lui Eminovici:

Noi amândoi avem același dascăl,
Ești un mare ticălos.
Nici un român nu il numește pe Eminescu așa, pentru că EL NU A VRUT ASTA.
Tu in schimb o faci, pentru că ai un singur scop: să arunci cu rahat zi de zi in români.

N'am nici un fel de consideratie pentru tine.

Ești un nimic.

#90
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Sigur, si zice ca el vorbeste frumos :)

Noi nu-i spunem poetului maghiar Sándor Petőfi pe numele lui adevarat, Alexander Petrovics, pentru ca e o chestiune de respect. Asa a vrut el sa fie scris, chiar daca nu era de fapt maghiar (tatal - Stevan Petroviæ – sarb, iar mama - Mária Hruzova - slovaca )

Eminescu a fost român de ambele parti, si daca ai citit atita istorie cat spui, stii si de polonizarea numelor romanesti in vremea cat Bucovina s-a aflat la habsburgi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate