Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9193 replies to this topic

#7075
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Plus ca vremea ti-ar permite sa prajesti ceva. La 0 grade esti limitat la toroș.

#7076
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttoniq, on 01 decembrie 2022 - 16:32, said:

Acuma sincer, este cineva, dintre cei care posteaza mai des pe aici, care sarbatoreste (in suflet, cel putin) sau se ”bucura” de ziua nationala a Romaniei de 1 decembrie, de semnificatia ei?
da, este tara unde m-am nascut, ma bucur cand aud de bine despre Romania, indiferent de domeniu, ma bucur cand vad pe un produs made in Romania

#7077
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postdan210, on 02 decembrie 2022 - 04:30, said:

da, este tara unde m-am nascut, ma bucur cand aud de bine despre Romania, indiferent de domeniu, ma bucur cand vad pe un produs made in Romania

Foarte frumos din partea ta, insa din partea celor care duc ”greul” discutiilor pe aici, nici un semn. Nu ca m-as fi asteptat la altceva si confirma faptul ca acest topic a fost acaparat in discutii de un minuscul grup mai radicalist pt care Romania in forma actuala nu e neaparat un motiv de mandrie, satisfactie, de bucurie ce sa mai zic.
Inteleg discutiile argumentate istoric bazate pe dovezi, insa ma asteptam macar pe 1 decembrie si la un sentiment, o vorba frumoasa pt Romania, tara in care ne-am nascut, format ca oameni si unde locuiesc majoritatea rudelor, prietenilor, adica cele mai dragi persoane din viata noastra.

#7078
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 09.08.2018

View Posttoniq, on 02 decembrie 2022 - 11:42, said:

”greul” discutiilor pe aici, nici un semn. Nu ca m-as fi asteptat la altceva si confirma faptul ca
apoi considera ca situatiunea este ca in teoria discontinuitatii care dupa ce a stabilit cronicarii din vechimea arhaica de indata ce legiunile romane, n-a mai ramas pe meleaguri si maguri nici tipenie de om sau persoana, ca sa nu mai vorbim despre alte forme de imbarbarizare daca se poate astfel denumi, cand abia dupa secole si milenii au deprins din nou localnicii diferite indeletniciri ca spre exemplu alfabetizarea, mersul biped si graiul articulat sau traiul in locuinte antropice, findca altfel, desigur ca teoriile si diferite scrieri ar trebui reconsiderate ceea ce, fandacsia gata.

#7079
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Traditii vechi
https://www.hotnews....nt-adaugate.htm

"„Tradiţia de creştere a cailor din rasa lipiţană a fost adăugată pe Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanităţii a UNESCO. Este pentru prima dată când o rasă de cai şi tradiţiile de creştere a acestui animal sunt adăugate pe Lista Reprezentativă UNESCO a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanităţii”, a transmis, vineri, ministrul Mediului.
Tanczos Barna a precizat că, dintre statele succesoare ale monarhiei austro-ungare, opt ţări (Austria, Bosnia şi Herţegovina, Croaţia, Italia, România, Slovacia, Slovenia şi Ungaria) au propus, împreună, tradiţia de creştere a cailor de rasă lipiţană, fapt ce dă dovada unei strânse colaborări şi cooperări între aceste ţări."

"În România, Romsilva operează două herghelii de rasă lipiţană în judeţul Braşov, la Sâmbăta de Jos, şi în oraşul Beclean din judeţul Bistriţa-Năsăud."

#7080
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Posttoniq, on 02 decembrie 2022 - 11:42, said:


Foarte frumos din partea ta, insa din partea celor care duc ”greul” discutiilor pe aici, nici un semn. Nu ca m-as fi asteptat la altceva si confirma faptul ca acest topic a fost acaparat in discutii de un minuscul grup mai radicalist pt care Romania in forma actuala nu e neaparat un motiv de mandrie, satisfactie, de bucurie ce sa mai zic.
Sincer, cel putin pe mine, nu forma nu ma prea incanta.

#7081
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postoaspetele, on 03 decembrie 2022 - 09:03, said:

Sincer, cel putin pe mine, nu forma nu ma prea incanta.

Stai linistit ca nici nu ma asteptam altfel, doar si tu faci parte din grupul ultraradical transilvan cu prejudecati si teorii desuete. Din pacate pt voi trebuie sa va obisnuiti cu ideea. ;)

#7082
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Posttoniq, on 04 decembrie 2022 - 20:14, said:


Stai linistit ca nici nu ma asteptam altfel, doar si tu faci parte din grupul ultraradical transilvan cu prejudecati si teorii desuete. Din pacate pt voi trebuie sa va obisnuiti cu ideea. Posted Image
Eu cred ca exagerezi.
Ultraradical? Mai sa fie..tot ce mi-as dori e ca noi sa fim lasati cat mai mult in pace. Sa-si vada fiecare de oala (regiunea) lui si sa ne dam  mana in cazul proiectelor transregionale, daca pot spune asa.
In niciun caz nu am vise umede gen alipirea la Ungaria, sa fim seriosi.

#7083
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postoaspetele, on 05 decembrie 2022 - 06:51, said:

Eu cred ca exagerezi.
Ultraradical? Mai sa fie..tot ce mi-as dori e ca noi sa fim lasati cat mai mult in pace. Sa-si vada fiecare de oala (regiunea) lui si sa ne dam  mana in cazul proiectelor transregionale, daca pot spune asa.
In niciun caz nu am vise umede gen alipirea la Ungaria, sa fim seriosi.

Nu ziceai tu acum cateva postari, direct sau indirect, ca nu-ti plac oamenii din alte regiuni/din sud? Ce dovedeste asta daca nu prejudecati, idei soviniste, etc? Acum o dai la intors. Adica tu vorbesti de calitatea umana si tocmai tu nu dai dovezi in acest sens.

#7084
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Posttoniq, on 05 decembrie 2022 - 07:56, said:


Nu ziceai tu acum cateva postari, direct sau indirect, ca nu-ti plac oamenii din alte regiuni/din sud? Ce dovedeste asta daca nu prejudecati, idei soviniste, etc? Acum o dai la intors. Adica tu vorbesti de calitatea umana si tocmai tu nu dai dovezi in acest sens.

Acuma imi bagi cuvinte in gura, dar trecand peste asta, toti avem simpatii si antipatii. Si in niciun caz nu vorbim ca nu-mi plac toti din orasul x sau toti din judetul y.
Evident, cel mai mult imi plac ardelenii, dar asta nu inseamna ca nu sunt printre ei si oameni cu care nu m-as bucura sa interactionez sau ca sunt perfecti cu totii.

#7085
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Posttoniq, on 02 decembrie 2022 - 11:42, said:

Inteleg discutiile argumentate istoric bazate pe dovezi, insa ma asteptam macar pe 1 decembrie si la un sentiment, o vorba frumoasa pt Romania
Te-ai gândit că poate pentru că am sărbătorit, adică pe viu nu online ?  :)

Quote

tara in care ne-am nascut, format ca oameni
Aici e mai nuanțat, pentru că nu am ales asta, nici noi și nici România.
Dacă am fi avut o viață grea sau fără acces la educație, nu cred că am fi fost recunoscători unei asemenea țări.

E bine că nu a fost cazul, și dacă după 20 de ani în care am trăit în țări mai civilizate din multe puncte de vedere, am decis să mă întorc, cred că e o mărturie mult mai importantă decât se poate exprima într-o urare.

#7086
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postoaspetele, on 05 decembrie 2022 - 11:16, said:

Si in niciun caz nu vorbim ca nu-mi plac toti din orasul x sau toti din judetul y.
Așa e, foarte important să nu generalizăm.
Dacă ai e experiență cu un oltean să zicem, nu înseamnă că ”așa sînt oltenii”.

Sigur și oameni civilizați sînt peste tot, și din ceilalți. Dar pentru că civilizația ține esențial de educație, procentele pot să difere :)

#7087
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postoaspetele, on 05 decembrie 2022 - 11:16, said:

Acuma imi bagi cuvinte in gura, dar trecand peste asta, toti avem simpatii si antipatii. Si in niciun caz nu vorbim ca nu-mi plac toti din orasul x sau toti din judetul y.
Evident, cel mai mult imi plac ardelenii, dar asta nu inseamna ca nu sunt printre ei si oameni cu care nu m-as bucura sa interactionez sau ca sunt perfecti cu totii.

Nu-ti bag cuvinte in gura, ti-am specificat ideea nu neaparat cuvintele pe care le-ai folosit. Hai sa nu ne ascundem dupa ac in conditiile in care faceti de zor apologia cuvantului dat, a onestitatii si a altor calitati pe care vi le imaginati ca exclusive pe criterii regionale. Eu, in prostia mea mitica si necivilizata, nu pot spune ca imi plac ardelenii, sau oltenii, moldovenii sau banatenii, mie imi plac oamenii. Si asta nu vine din prejudecati, din mentalitati conservatoare specifice comunitatilor mici si izolate, vine din deschidere, din propria experienta si judecata, din umblat, contact cu oamenii, cu alte cuvinte din iluminare. Nu mai stati in satele si orasele voastre, mai iesiti in lume, mai luati contact cu altii, mai scapati de frustrarea asta transcedentala care va inchide in cutia craiana. Mie imi plac oamenii, fie ca-s ardeleni, moldoveni, olteni, chinezi sau coreeni, negri sau transgenderi, etc. Stati inchisi in comunitatile alea mici si consevatoare, va adunati in grupuri ultraconservatoate si sovine si va like-uti reciproc, va confirmati reciproc aceleasi idei. Asta e diferenta intre un oras mare ca Bucuretsiul, cosmopolit, cu oameni din toate regiunile si rasele si unde fiecare isi gaseste locul fara a fi judecat si izolat, si orasele si comunitatile voastre mici, izolate si, fara suparare, cam rigide, unde va periati reciproc ce minunati (sic!) sunteti si respingeti orice nu e conform standardelor voastre conservatoare si desuete. Nu intamplator v-ati strans aici crema sovinismului ardelean si va simtiti fiecare ca in bancul cu pesti.

View PostMorosanul, on 05 decembrie 2022 - 14:22, said:

Așa e, foarte important să nu generalizăm.
Dacă ai e experiență cu un oltean să zicem, nu înseamnă că ”așa sînt oltenii”.
Sigur și oameni civilizați sînt peste tot, și din ceilalți. Dar pentru că civilizația ține esențial de educație, procentele pot să difere Posted Image

Te umfla rasul cand vez cum te contrazici. Tocmai tu te-ai gasit sa atragi atentia chipurile sa nu generalizati, care acum cateva saptamani imi spuneai franc in fata ca tie nu-ti prea plac oltenii (nu intamplator i-ai ales tocmai pe ei in exemplu) si acum vii cu nonsalanta unei virgine sa ne atragi atentia ca nu cumva sa facem greseala sa generalizam. Una spui, alta fumezi. Eu ma mir cum naiba nu aveti simtul ridicolului, ce greu o fi sa-ti dai seama ca nu esti consecvent.

View PostMorosanul, on 05 decembrie 2022 - 11:46, said:

Te-ai gândit că poate pentru că am sărbătorit, adică pe viu nu online ?  Posted Image

Aici e mai nuanțat, pentru că nu am ales asta, nici noi și nici România.
Dacă am fi avut o viață grea sau fără acces la educație, nu cred că am fi fost recunoscători unei asemenea țări.
E bine că nu a fost cazul, și dacă după 20 de ani în care am trăit în țări mai civilizate din multe puncte de vedere, am decis să mă întorc, cred că e o mărturie mult mai importantă decât se poate exprima într-o urare.

Pai daca nu ai avut acces la educatie sau ai avut viata grea este pt ca neamul tau, rudele tale, poporul roman, ce sa-i faci, atat a putut. Si nu cred ca tu esti vreun geniu mondial, vreu medaliat olimpic, sau vreunul care si-a depasit cu mult conditia nationala ca sa-ti spui mandru de tine ca Romania nu te-a meritat la ce valoare ai. Nu. Esti in media tarii si neamului tau, de ce sa meriti mai mult decat ti-a dat tara si neamul tau. Sau poate ca Romania ca tara a putut chiar mai mult decat ai putut tu pe persoana fizica sa faci. Si atunci daca tu nu ai putut mai mult decat neamul tau sau tara ta, de unde neobrazarea asta sa ai pretentia la mai mult? Vrei sa dai putin si sa primesti cu mult mai mult?

Edited by toniq, 05 December 2022 - 23:33.


#7088
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Posttoniq, on 05 decembrie 2022 - 23:20, said:

Tocmai tu te-ai gasit sa atragi atentia chipurile sa nu generalizati, care acum cateva saptamani imi spuneai franc in fata ca tie nu-ti prea plac oltenii
Cu logica ne-am dat sema că mergi mai greu, acum ne-am lămurit cum stai și cu memoria :D
Eu vorbeam doar de stilul ”ferentari”, și știi în ce sens.

Quote

Si nu cred ca tu esti vreun geniu mondial, vreu medaliat olimpic, sau vreunul care si-a depasit cu mult conditia nationala ...
Evident că ce crezi tu nu influențează ceea ce sînt eu, deci nu-i stres.
Citește, totuși, cu atenție, ce am scris acolo. S-ar putea să ai nevoie de mai multe încercări ;)

Eu doar un lucru ți-am demonstrat, și data trecută, fiecare se simte bine la nivelul lui de civilizație, asta e în esență, diferența :)

#7089
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
De curand am avut o aniversare
Pionierul aviaţiei din Transilvania: Sasul care a doborât recordul lui Aurel Vlaicu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s_Fg2AzGY_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7090
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Posttoniq, on 05 decembrie 2022 - 23:20, said:

Nu intamplator v-ati strans aici crema sovinismului ardelean si va simtiti fiecare ca in bancul cu pesti.



Nu comentez mai mult. Topicul se numeste Transilvania. Unde  sa ne adunam, pe topicul despre Doborogea?

#7091
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,135
  • Înscris: 05.08.2015

View Postoaspetele, on 06 decembrie 2022 - 06:56, said:

Nu comentez mai mult. Topicul se numeste Transilvania.

Subaria "Istorie"

Nu uitati

#7092
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Un articol interesant:

Interviu inedit cu  Ovidiu Iuliu Moldovan:  Sunt de profesie transilvănean.
https://newsweek.ro/...e-transilvanean

Uite că a ține la regiunea ta și a dori s-o promovezi, s-o reprezinți cu cinste, nu e în contradicție cu calitatea de român. Sau de european.

Pe scurt, partea relevantă:

Sunt transilvănean şi cred că în profesia mea nu am uitat nici o secundă acest lucru. M-am apropiat cu foarte multă pasiune, cu responsabilitate şi cu sentimentul unei obligaţii de conştiinţă de tot ceea ce a trebuit să fac în profesie, în spiritul tradiţiei transilvănene. Iar ascendenţa mea am considerat-o ca o responsabilitate foarte importantă pentru mine, ca artist.


Apoi, felul în care am încercat să mă apropii de fiecare dată de marii corifei ai spiritualităţii transilvănene trădează un raport sentimental al meu cu valorile acestei lumi, raport pe care am încercat să-I împlinesc şi prin atitudinea mea în plan estetic sau civic.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate