Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9225 replies to this topic

#6463
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
In cele din urma, incet incet, se rezolva cu denumirile in maghiara...
VECHILE DENUMIRI MAGHIARE ALE STRĂZILOR DIN CENTRUL MUNICIPIULUI ORADEA VOR FI DIN NOU AFIȘATE

#6464
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Uite că de asta am uitat să vă zic:

Germanii din Baia Mare sărbătoresc Ziua Recoltei
1 octombrie 2022

http://jurnalmm.ro/f...octombrie-2022/

#6465
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
http://stiri.tvr.ro/...15110.html#view
Via Transilvanica, primul traseu de lungă distanţă din România, care traversează ţara de la Putna la Drobeta-Turnu Severin, este finalizat, după patru ani de amenajare, perioadă în care a adunat deja mii de turişti, români şi străini, şi va fi lansat oficial în 8 octombrie.
Odată cu finalizarea amenajării traseului şi lansarea tronsonului din Alba, pe data de 8 octombrie va avea loc, astfel, şi deschiderea oficială Via Transilvanica. Evenimentul se va desfăşura în Piaţa Cetăţii din Alba Iulia şi va cuprinde un târg, ateliere, expoziţii şi concerte.

Care vine?

#6466
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Acum baiatul are un an jumate. In cativa ani vom incepe impreuna sa facem segmente din traseu. ;)

#6467
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Interesant de citit
https://www.academia...=download-paper

"The territorial expansion of the orders and of the colonization with western guests / of the Saxon and Szekler colonizers and the architectural configurations they adopted and disseminated is very clearly delimited in the 13th century religious landscape of southern Transylvania and in the topography of the Catholic Romanesque churches in the area. These Catholic churches built in a Romanesque style, the cemeteries that surround them, the discovery of some liturgical vessels that are specific to a Catholic population that used such goods are all part of a clear borderline between the Catholic and the non-Catholic areas. They are placed on the southern line of the royal land / fundus regius / of the Seven Seats, delimited to a significant extent by the natural frontier of the Olt River"

#6468
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Mai tineti minte faptul ca Bistrita vine de la Bess Terra. tara besi(ni)lor?
Asta zice popa Feier.
Dar superiorul sau pe linie de stat national ortodox vine cu o cvasidezmintire:
În acest cadru general al Țării Românești sau al Țărilor Românești devenite oficial (destul de târziu) România, județul Bistrița-Năsăud se individualizează de departe. Au fost mai întâi dacii și romanii, apoi cnezii și voievozii locali care au făcut Țara Năsăudului, cu văile sale brăzdate de ape repezi (vezi Repedea, preluată de slavi de la proto-românii latinofoni și tradusă sub forma de Bistrița) și cu țărani vrednici și întreprinzători.

Lasand la o parte cnezii si si voievozii locali, de care eu unul nu am auzit, nea Pop, sefu de la Academie, ne spune ca Bistrita s-a numit initial Repedea si a fost tradusa de slavi???? si data mai departe din slavona.
Daca ma intrebati parerea mea, io zic ca niciunul nu are dreptate. Dar e distractiv.

https://rasunetul.ro...-aurel-pop-gand

Edited by oaspetele, 07 October 2022 - 10:23.


#6469
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
"Au fost mai întâi dacii și romanii, apoi cnezii și voievozii locali care au făcut Țara Năsăudului, cu văile sale brăzdate de ape repezi (vezi Repedea, preluată de slavi de la proto-românii latinofoni și tradusă sub forma de Bistrița) și cu țărani vrednici și întreprinzători. S-au aflat cu toții în raporturi de conviețuire cu sașii din district, deși aceștia și-au impus mereu tutela lor apăsătoare, de „invitați” regali, de „oaspeți” privilegiați."

A uitat de tot ce a fost dupa retragerea romana, gotii, gepizii, avarii, slavii (Bistra insemnand repede, deci o apa curgatoare care curge rapid), pecenegi, cumani...
Apropo, atunci cand primii sasi au venit in Ardeal, au fost plasati in zona Sibiului (denumita de ei Altland/Tara Veche) in "silva blacorum et bissenorum". padurea vlahilor si a pecenegilor. Pecenegii ar fi mai degraba sursa numelui, daca nu vine de la slavi. Tracii din tribul bessilor au trait in peninsula balcanica si apoi in Dobrogea, nu in Transilvania.

#6470
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006

 Wotan, on 07 octombrie 2022 - 11:43, said:

... Pecenegii ar fi mai degraba sursa numelui, daca nu vine de la slavi. Tracii din tribul bessilor au trait in peninsula balcanica si apoi in Dobrogea, nu in Transilvania.
Desigur. Pecenegii-s în toate în cele ce sînt (cam multe): https://en.wikipedia.org/wiki/Bistrica

#6471
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

 Wotan, on 07 octombrie 2022 - 11:43, said:

țărani vrednici și întreprinzători. S-au aflat cu toții în raporturi de conviețuire cu sașii din district, deși aceștia și-au impus mereu tutela lor apăsătoare, de „invitați” regali, de „oaspeți” privilegiați."

A uitat de tot ce a fost dupa retragerea romana, gotii, gepizii, avarii, slavii (Bistra insemnand repede, deci o apa curgatoare care curge rapid), pecenegi, cumani...
Apropo, atunci cand primii sasi au venit in Ardeal, au fost plasati in zona Sibiului (denumita de ei Altland/Tara Veche) in "silva blacorum et bissenorum". padurea vlahilor si a pecenegilor. Pecenegii ar fi mai degraba sursa numelui, daca nu vine de la slavi. Tracii din tribul bessilor au trait in peninsula balcanica si apoi in Dobrogea, nu in Transilvania.
asta cu padurile era prin secolul XIII, un pic mai tarziu.

 Iocan, on 07 octombrie 2022 - 17:25, said:

Desigur. Pecenegii-s în toate în cele ce sînt (cam multe): https://en.wikipedia.org/wiki/Bistrica
Nu ai inteles, se refera la besi(nosi).

#6472
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 edy_wheazel, on 04 octombrie 2022 - 23:23, said:



Pai, strada pe care stau io se numea Karl Marx.
Aia este una din câteva exceptii excepții.Acum stai pe str. Gheorghe Bilascu.Ca si Frederic Engels care este acum, Nicolae Iorga,și încă câteva străzi.

 edy_wheazel, on 04 octombrie 2022 - 23:23, said:

Afacere care mergea putin pe minus cand a candidat. Cu cateva milioane. De euro.
În afaceri sunt urcușuri și coborâșuri.ATP exista din a doua jumătate a anilor 1990.Nu sunt fanul lui Cirt.

 WestPoint, on 04 octombrie 2022 - 12:33, said:

@max_01
Interesant, revin cu paradoxala situatie in Romania, un stat republican, care vrea sa epateze neaparat cu fosta casa regala, care nici macar nu este de origine romaneasca.
Strazi Ferdinand I si Regina Maria sunt tipice pentru un stat care nici acum nu stie sa se conformeze formelor de stat europene.Nicaeri in lume nu exita republica monarhica,
doar in Romania.
Nu contează ca acea casa regală nu este de origine românească(în întreaga Europa, casele regale au și ADN strain) ci contează doar adevărată  calitatea morala a membrilor sai.Nu datorita unui incornorat și unei nimfomane, după WW I România a crescut teritorial, ci exclusiv, contextului internațional și politicienilor romani aflați la guvernare.Dar în primul rand a contat decisiv contextul internațional(rezultatului WW I si situația existenta în Rusia acaparat de bolsevici).

Edited by max_01, 07 October 2022 - 19:14.


#6473
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Nu contează ca acea casa regală nu este de origine românească
Ba conteaza, in contextul in care romanii au spus ca regatul unguresc nu mai era unguresc dupa regii arpadieni, ca ba au fost din casa de Luxemburg, ba din Franta sau Austria.

#6474
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

 oaspetele, on 07 octombrie 2022 - 10:23, said:

Mai tineti minte faptul ca Bistrita vine de la Bess Terra. tara besi(ni)lor?
Asta zice popa Feier.
Dar superiorul sau pe linie de stat national ortodox vine cu o cvasidezmintire:
În acest cadru general al Țării Românești sau al Țărilor Românești devenite oficial (destul de târziu) România, județul Bistrița-Năsăud se individualizează de departe. Au fost mai întâi dacii și romanii, apoi cnezii și voievozii locali care au făcut Țara Năsăudului, cu văile sale brăzdate de ape repezi (vezi Repedea, preluată de slavi de la proto-românii latinofoni și tradusă sub forma de Bistrița) și cu țărani vrednici și întreprinzători.

Lasand la o parte cnezii si si voievozii locali, de care eu unul nu am auzit, nea Pop, sefu de la Academie, ne spune ca Bistrita s-a numit initial Repedea si a fost tradusa de slavi???? si data mai departe din slavona.
Daca ma intrebati parerea mea, io zic ca niciunul nu are dreptate. Dar e distractiv.

https://rasunetul.ro...-aurel-pop-gand

Au si bulgarii Bistrita lor.

#6475
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Bistrița. diminutiv de la Bâstro = repede, există.
Bistrița din Moldova izvorăște din Maramureș, unde se numește, într-adevăr, Repedea.

Asta din Ardeal nu știu de la ce se numește așa, e râul care vine de la Colibița  ?

#6476
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

 Wotan, on 07 octombrie 2022 - 11:43, said:

A uitat de tot ce a fost dupa retragerea romana, gotii, gepizii, avarii, slavii (Bistra insemnand repede, deci o apa curgatoare care curge rapid), pecenegi, cumani...
Avarii, pecenegii și cumanii au fost popoare de stepă, au lăsat prea puține urme prin zonă.
Totuși, localitatea Viișoara (Heidendorf) s-a numit Beșinău, în treducere Peceneu, de la pecenegi.

Contribuția goților și gepizilor pe de altă parte, deși însumează vreo 500 de ani,  a fost neglijată, probabil și din lipsă de material arheologic.

#6477
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Sunt materiale arheologice din belsug, dar ar trebui sa se recunoasca in istoriografia romana ca zona n-a fost dominata de daco-romani dupa retragerea romana din 271.
https://mek.oszk.hu/...07/html/21.html
https://www.historyf...arianGepids.htm

#6478
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008

 max_01, on 04 octombrie 2022 - 09:07, said:


Cine este adevărat pasionat de istorie știe exact ce fel de oameni și politicieni  au fost Ferdinand,Maria și Mihai.
Exista numeroase personalități istorice din Transilvania, agreate inclusiv de majoritatea romanilor și maghiarilor, care ar fi meritat aceasta cinste.
https://ro.m.wikiped...in_Transilvania


Un molău încor(n)or(n)at, o demimondenă (curvă penală), și un nevolnic. Ți-e frică de ban de nu le spui verde-n față?! Las că se împlinesc peste o săptămână o sută de ani de la încoronarea primilor doi, păcat că apele nostre de munte nu mai au păstrăvi cât să fie pescuiți cu dinamita ca acu 100 de ani. Citește aici articolul lui I Al. Brătescu-Voinești de la pag. 9.
https://clubulvanato...33-anul-1-nr-4/

#6479
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
AD 632-665


Interesant, in istoriografia romaneasca nici macar nu apar harti dinainte de 1000 in care bulgarii stapanesc asa o vasta intindere.
Putem vedea Armenia, Albania, Magyars, Khazars, Avari, Slavi, Fino-Ugric Groups, etc...
Nici urma de Traci sau Daci.

Attached Files



#6480
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006
Așa! Și?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate