Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9193 replies to this topic

#6427
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Inaugurarea Bakery School la Cluj-Napoca - prima școală în sistem dual (profesională) din Ardeal dedicată industriei de brutărie, patiserie-cofetărie și ciocolaterie
Nume unguresti sunt interzise, dar tot felul de nume si denumiri engleze se permit. Asta-i cand iti bati joc cjiar si de propria ta limba...

#6428
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Bine, nu-s interzise, dar unora le declanșează angoase venite din istorie și din miturile ei :P

#6429
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Serios, vreau sa va si eu cum ar reactiona romanii la deschiderea unei noi scoli, Pékség Szakiskola.

Edited by WestPoint, 27 September 2022 - 15:05.


#6430
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Poi asta zic, e o chestie de percepție, nu de legalitate.

#6431
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Atunci primarul din Baia Mare a procedat ilegal?

De fiecare data cand merg inapoi din Cluj in Germania, cam de 10 ani,  ma opresc pe Piatra Craiului si imi cumpar Kürtőskalács.
Nu am auzit vreodata sa fi fost somati sa scrie Cozonac Secueisc sau alte bazaconii, si nici sa puna steagul romanesc.

Edited by WestPoint, 27 September 2022 - 16:50.


#6432
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

 WestPoint, on 27 septembrie 2022 - 16:42, said:

Atunci primarul din Baia Mare a procedat ilegal?
În primul rând a procedat necivilizat.
Trebuia să lase oamenii în pace.

Quote

ma opresc pe Piatra Craiului si imi cumpar Kürtőskalács.
Nu am auzit vreodata sa fi fost somati sa scrie Cozonac Secueisc sau alte bazaconii, si nici sa puna steagul romanesc.
Până acum, nici în Baia Mare :)
Cozonac Secueisc  e mai degrabă o explicație, nu o traducere. Denumirile nu se traduc - Hamburger, Hot dog, Ecler, Ștrudel, etc.

#6433
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
A mai fost în acel filmuleț un ”argument”, devenit într-o vreme clișeu, și pe care probabil l-aș fi acceptat și eu acum 20 de ani.

” pentru că sîntem în România ”

Bine, odată ce ai locuit în altă țară expresia își pierde oricum semnificația, dar nu la asta mă refer, și la poziția de forță pe care o reflectă.
O decizie sau o regulă trebuie să fie bazată pe dreptate și mai ales pe respect, astea sînt singurele argumente valide. Dacă e corect ce spui, trebuie să fie corect oriunde, nu depinde de unde au trasat unii niște granițe.

#6434
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 Morosanul, on 25 septembrie 2022 - 19:27, said:


Deci io am văzut de 3 ori clipul zilele asta, și tot n-am înțeles ce s-o întâmplat  :D
Înafară că l-o demis pe viceprimar.

Deci în Baia Mare sînt 10% maghiari, niiime nu scrie pe magazin Kenyer. Că orice afacerist vrea să aibă clienți bucuroși, și nu ar da bine.

Apoi, dacă pe tarabele de la Sărbătoarea Castanelor scria  Kürtős kalács  este pentru aia se vinde acolo. Așa se numesc ăia. Dacă vrei poți scrie și Colaci Secuiești, ca traducere, deși când comanzi Gulyas în restaurant nu scrie Tocăniță Ungurească în paranteză, și nu se atacă nimeni. :habarnam:
Opinia mea este ca totul este un spectacol regizat, impreuna cu cei de la UDMR, aliatii din interes, ai lui Cherecheș, încă din primul sau mandat, pentru ca acest mafiot sa câștige capital electoral, apelând la un naționalism ieftin.


 WestPoint, on 27 septembrie 2022 - 16:42, said:

Atunci primarul din Baia Mare a procedat ilegal?

De fiecare data cand merg inapoi din Cluj in Germania, cam de 10 ani,  ma opresc pe Piatra Craiului si imi cumpar Kürtőskalács.
Nu am auzit vreodata sa fi fost somati sa scrie Cozonac Secueisc sau alte bazaconii, si nici sa puna steagul romanesc.
Opinia mea ca gestul primarului infractor este unul regizat, făcut în scop electoral.

#6435
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Există și posibilitatea asta.

Oricum, scopul a fost atins, luni era pe toate posturile TV și primea felicitări și urale din toată țara :wacko:

#6436
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
S-a terminat prima faza a reabilitarilor de la Vermes.
Sa speram ca anul viitor, mai bine zis anii viitori va exista o continuare si locul va deveni o scoala pentru cei care doresc sa readuca istoria in actualitate!

https://www.bistrite...sericii-vermes/

Attached Files



#6437
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 max_01, on 30 septembrie 2022 - 11:09, said:

Opinia mea este ca totul este un spectacol regizat, impreuna cu cei de la UDMR, aliatii din interes, ai lui Cherecheș, încă din primul sau mandat, pentru ca acest mafiot sa câștige capital electoral, apelând la un naționalism ieftin.



Opinia mea ca gestul primarului infractor este unul regizat, făcut în scop electoral.

"impreuna cu cei de la UDMR"
Si care ar fi interesul UDMR in chestia asta, de ii faci asociati la o asemenea idiotenie?

#6438
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Isi alimenteaza electoratul propriu, si-l activeaza, mai bine spus.
Genul asta de politicieni nu prea pot exista unii fara altii.

#6439
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Prostii.De ce sa fie UDMR partasa la niste actiuni anti maghiare imbecile? Care ar fi scopul sau logica?

#6440
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 oaspetele, on 01 octombrie 2022 - 11:58, said:

Isi alimenteaza electoratul propriu, si-l activeaza, mai bine spus.
Genul asta de politicieni nu prea pot exista unii fara altii.
Exact.In plus, între Cherecheș și fruntașii locali ai UDMR exista strânse relații personale.Mana pe mana se spala și ambele spala fata.
https://www.press24....ste-aici-de-ce/
În plus,UDMR are propriul electorat, în general, cea mai mare parte a etnicilor maghiari care nu au plecat din tara.
Cherecheș este votat majoritar de etnici rromi, originari, în mare parte, din județul Sălaj,  tolerați sa locuiasca in cateva locuri din Baia Mare, încă din primul mandat de primar a lui Anghel, o parte a pensionarilor, foarte încântați ca primesc gratuit un abonament la transportul in comun din Baia Mare, și locuitorii a doua cartiere, aflate la periferia orașului, unde se afla si barajul,de unde este de loc și tatăl raposat al  primarului, inclusiv pentru faptul, zic ei, ca primăria le-a făcut canalizare sau asfaltat strada, fără să realizeze ca asta este obligația primăriei.


 WestPoint, on 01 octombrie 2022 - 12:28, said:

Prostii.De ce sa fie UDMR partasa la niste actiuni anti maghiare imbecile? Care ar fi scopul sau logica?
Stai liniștit ca marea majoritate a populației ignora gestul infractorului Cherecheș, care excelează in comiterea de infracțiuni de corupție însă este protejat, la nivel înalt, datorita relațiilor personale sus puse și banilor plătiți pentru protecție.
Cherecheș a afirmat public ca nu dorește în orașul pe care îl administrează, parcuri industriale, deoarece este in detrimentul oamenilor locali de afaceri, asa ceva.Adevarul este ca tipul și acoliții sai nu doresc oameni isteți care i-ar putea contesta public numeroasele fapte de corupție.El vrea un oraș de pensionari, etnici rromi și persoane dezinteresate de modul real cum administrează păgubos orașul, pentru cetățeni și foarte avantajos pentru el și acoliții sai,datorita gaurilor trase la bugetul local.

#6441
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cred ca nu m-ai inteles. De ce ar fi fost interesat UDMR sa participe la actiunea aia cu Kürtöskalacs si demiterea viceprimarului?Nu e logic...

#6442
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 WestPoint, on 01 octombrie 2022 - 19:04, said:

Cred ca nu m-ai inteles. De ce ar fi fost interesat UDMR sa participe la actiunea aia cu Kürtöskalacs si demiterea viceprimarului?Nu e logic...
În urma acestui gest,UDMR nu a pierdut nimic, electoral vorbind si probabil s-a procedat asa, în ideea ca primarul va câștiga capital electoral.
Sa vezi în maxim 14 zile, cum se revine la normal.Vida Noemi, fosta președinte UDMR și vice-primar, în prezent, consilier local al primarului, va acționa si ea, pentru ca lucrurile sa revină la normal.
Consilierii locali UDMR sunt foarte importanți pentru echipa lui Cherecheș atunci când se iau decizii importante la nivel de consiliu local, asa ca nu cred ca atitudinea lui Cherecheș a fost una sincera.Opinia mea este ca nu a câștigat electoral de pe urma acestui scandal, pe plan local.
Eu am terminat cu off topicul pe acest subiect.


#6443
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017

L-a folosit Iosif al II-lea pe Horea ca pe un pion împotriva conservatorismului nobiliar maghiar din Transilvania?
https://www.hotnews....ransilvania.htm

Edited by freddy2017, 01 October 2022 - 21:28.


#6444
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu numai impotriva conservatorismului nobiliar maghiar ci a celor trei natiuni privilegiate.


După ce Dieta a fost practic scoasă din jocul politic, iosefinismul a reorganizat administrativ Transilvania, pe care a împărțit-o în 11 comitate, prin decrete succesive emise
între anii 1783 – 1784. Consecința a fost aceea că aceste reforme au eliminat sistemul celor trei națiuni privilegiate: ungurii, sașii (saxonii) și secuii, românilor majoritari
deschizându-li-se pentru prima dată o perspectivă atât în plan politic, cât și social și religios.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate