Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9229 replies to this topic

#5995
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
16 august Ziua Transilvaniei!
16 august 1570, este data recunoașterii Principatului Transilvaniei/Erdélyi Fejedelemség/Fürstentum Siebenbürgen.
Acum fix 452 de ani se semneaza Tratatul de la Speyer. Szapolyai János Zsigmond István/Ioan Sigismund Zapolya/Johann Sigismund Zápolya recunoaste împăratului Maximilian al II-lea titlul de rege al Ungariei, iar acesta din urmă il recunoaste ca Princeps Transsylvaniae/Erdélyi fejedelem/Principe al Transilvaniei/Fürst von Siebenbürgen, dar și al Partium-ului(în latină în original...princeps Transsylvaniae et Partium regni Hungariae dominus).
Vivat Transsyilvania! VIVAT SEMPER!

[ https://d8s293fyljwh4.cloudfront.net/petitions/images/189123/horizontal/1236477_10153622187748668_8015390272114189360_n.png?1489771872 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5996
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Max&Mount, vã rog eu frumos sã încetați atacurile reciproce, nu e nici locul și nici nu e plãcut pentru ceilalți useri de pe-aici sã vadã cum vã încordați mușchii virtuali.
Cred cã ar fi cu mult mai benefic pentru cursivitatea discuției sã vã prezentați reciproc scuze și sã ne continuãm dezbaterea în mod civilizat.
La Mulți Ani, Transilvania, Ardeal, Siebenburger, Erdely!

#5997
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,744
  • Înscris: 01.10.2002

View Postoaspetele, on 16 august 2022 - 11:23, said:

16 august Ziua Transilvaniei!
16 august 1570, este data recunoașterii Principatului Transilvaniei/Erdélyi Fejedelemség/Fürstentum Siebenbürgen.
Acum fix 452 de ani se semneaza Tratatul de la Speyer. Szapolyai János Zsigmond István/Ioan Sigismund Zapolya/Johann Sigismund Zápolya recunoaste împăratului Maximilian al II-lea titlul de rege al Ungariei, iar acesta din urmă il recunoaste ca Princeps Transsylvaniae/Erdélyi fejedelem/Principe al Transilvaniei/Fürst von Siebenbürgen, dar și al Partium-ului(în latină în original...princeps Transsylvaniae et Partium regni Hungariae dominus).
Vivat Transsyilvania! VIVAT SEMPER!

[ https://d8s293fyljwh4.cloudfront.net/petitions/images/189123/horizontal/1236477_10153622187748668_8015390272114189360_n.png?1489771872 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La multi ani! Vivat! Crescat! Floreat!

#5998
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postmax_01, on 16 august 2022 - 08:53, said:

Iancu de Hunedoara este una dintre excepții, privind originea voievozilor transilvăneni.Oare în ce limba vorbea el,  de regula, cu apropiații lui, nobili și comandanti militari?
În toată Europa, inclusiv cea occidentala, sute de ani, limba latina era oficiala la nivel de curte regala și folosita în scriere.
Regele George I al Marii Britanii, nu a vorbit decât limba lui materna, germana.
Pana în anul 1947, în nord vestul Transilvaniei, de unde esti esti tu(in urma cu mai multi ani, aveai trecuta ca locatie la profilul de utilizator, Baia Mare)ortodocșii erau minoritari.
După anul 1990,  din comoditate, majoritatea celor cu origini greco catolice nu au mai considerat ca merita efortul sa treacă la reinfiintatul cult greco catolic.Pana la urma este același Dumnezeu pentru toți.
După anul 1990, a crescut însă destul de substanțial, numărul adepților cultelor neoprotestante.
Hai sa facem o mica analiza a romanului Ioan de Hunedoara;


[ https://i.gyazo.com/8a9dce0f7221ef244df4242bfd92f880.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mama; Erzsébet Morzsinai - adica o unguroaica
Sotie; Elizabeth Szilágyi.
De ce nu Marioara din Craiova, o romanca?

Copii: Ioan (Janos/John), Ladislau/Laszlo, Matthias.
De ce nu Radu, Voicu sau Mircea?

Matthias Corvinus

Mama; Elizabeth Szilágyi
Sotii: Elizabeth of Celje
Catherine of Poděbrady
Beatrice of Naples

Nici o romanca....

[ https://i.gyazo.com/d9f55b081fe6d5fa811d8f0aa3660a8e.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unde se vede ca acesti Huniazi au fost romani? Nici sotii si nici copii cu nume romanesti, nici educatie in spirit romanesc, toti de credinta catolici.
Addica despre ce aiureli tot vorbim?

Casa de Windsor este englezeasca, si totusi sunt de origine germana Saxe-Coburg-Gotha.
Ce sunt acum, englezi sau germani?

Edited by WestPoint, 16 August 2022 - 13:07.


#5999
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,744
  • Înscris: 01.10.2002
Realitatea e ca
Matia Corvin: şi ungur, şi român

Nimeni nu si-l poate asuma in exclusivitate.

#6000
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Si pentru cei care spun ca Regatul Ungar a disparut dupa Mohacs, si Transilvania a fost intodeuna dependenta, exact astazi sarbatorin contrariul:

[ https://i.gyazo.com/1953fc985be41f462cb3bf5b40f9b3a4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6001
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,744
  • Înscris: 01.10.2002

View PostWestPoint, on 16 august 2022 - 13:04, said:

Casa de Windsor este englezeasca, si totusi sunt de origine germana Saxe-Coburg-Gotha.
Ce sunt acum, englezi sau germani?
Printre altele, si un pic ardeleni, urmasi ai voivodului Vlad III Draculea, nascut la Sighisoara in 1431...
https://www.n-tv.de/...le10961846.html

Tatal sau, voivod valah, mama sa, dintr-o familie nobila transilvaneana cu radacini maghiare.

#6002
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Claudine Rhédey de Kis-Rhéde, stră-străbunica reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii, a copilărit la Cluj și este înmormântată în Biserica Reformată
din Sângeorgiu de Pădure, județul Mureș. Iată încă o explicație pentru atracția puternică resimțită de prințul Charles pentru țara noastră.

“În casa care ulterior a devenit Palatul Rhedey a copilărit stră-străbunica actualei regine a Marii Britanii, Elisabeta a II-a. Ea s-a numit Claudine
Rhédey de Kis-Rhéde, născută în Sângeorgiu de Pădure, căsătorită cu ducele Alexandru de Württemberg”, a dezvăluit istoricul.

Claudine Rhédey de Kis-Rhéde s-a născut pe 21 septembrie 1812, la Sângeorgiu de Pădure, și a decedat la 1 octombrie 1841. A fost fiica lui
Ladislau Rhédey, conte, și a baronesei Agnes Inczedi. Claudine Rhédey și-a petrecut o mare parte a adolescenței în Palatul Rhédey din Cluj, situat
în colțul sud-vestic al Pieței Centrale din oraș, cu o latură pe strada Napoca. Fiul ei, Francisc, a fost tatăl reginei Maria a Marii Britanii, consoarta lui
George al V-lea al Marii Britanii, bunica actualei regine a Marii Britanii, Elisabetei a II-a, și străbunica Prințului Charles de Wales. Faptul că stră-străbunica
reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii a fost clujeancă este confirmat și de istoricul Tudor Sălăgean, de la Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, care
a descoperit acest lucru după o serie de studii efectuate împreună cu un grup de studenți în arhivele din țară și din străinătate.

https://www.libertat...la-cluj-1999925

Edited by WestPoint, 16 August 2022 - 13:41.


#6003
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Interesant, desi a murit in Slovenia, unde habsburgii aveau palate, a fost inmormantata in localitatea modesta natala in biserica reformata


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/RO_MS_Biserica_reformata_din_Sangeorgiu_de_Padure_%2863%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6004
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View Postoaspetele, on 16 august 2022 - 06:31, said:

Treaba a inceput in momentul in care a pus Louis problema asa cum a pus-o, ca altfel nu aveam de unde sa vin eu cu ea.
Poti sa pui in lege orice, dar nu ai cum sa stipulezi sentimente, daca mi-e permis.
Si e ilogic sa ceri loialitate in sensul inteles de marii patrioti romani, gen mana la inima sau fluturatu de steag, unor oameni care nu au cum sa sarbatoareasca Trianonu, Poti sa faci 5 legi, nu ai cum.

Treaba este ca nu esti in stare sa recunosti, ca un ardelean cu caracter ce (doar) te crezi, o situatie simpla. Nu ai stiut ca fidelitatea fata de Romania este consacrata chiar prin lege si ai presupus, in ignoranta, ca nu este, chiar ai intrebat ironic in sensul asta. Eu ti-am raspuns ca este consacrata chiar prin Constitutie, dupa care tu paradoxal spui ca stiai, desi comportamentul tau si intrebarea pusa de tine arata exact opusul. Nu e cazul sa lungim o chestiune banala, ideea este ca tocmai tu care faci apologia ardeleanului ”superior” in contrapartida cu miticii din sud, deci tocmai tu dovedesti miticisme, nu ai curajul sa recunosti ceva simplu. Pai cine e miticul aici? Adica ni se intampla tuturor sa mai gresim, si oamenilor cu pretentie, daramite tie care, fara suparare, nu arati nimic care sa ma faca sa prespun ca esti vreun premiant. Deci nu aveai nicio reputatie de aparat, dimpotriva, daca recunosteai franc aratai caracter.
Zic toate astea fiindca esti un caz anecdotic (nu esti singurul, stai linistit) de persoana cu prejudecati sovine care pretinde standarde inalte altor regiuni, insa in cazuri concrete dovedeste ca el insusi nu e in stare sa le indeplineasca. Si pe forum, slava Domanului, avem tone de exemple de ”miticisme” venite de la ardeleni neaosi. Asa ca intrebarea legitima este, pe ce naiba va bazati in ignoranta asta de a face niste separatisme regionale artificiale, demult apuse? De ce cu cat stam de vorba cu oameni mai cultivati, mai cititi, mai umblati, cu un iq mai mare, etc, cu atat intalnim mai rar sau deloc asemenea prejudecati sovine si, dimpotriva, cu cat ne adancim in ignoranta, in conservatorism, in cultura precara, etc, preconceptiile astea sunt mai des intalnite si acute?
Daca ma intrebi pe mine, eu n-am nicio problema din ce regiune sunt oamenii cu care vreau sa stau, insa vreau sa stau cu oameni cultivati, deschisi, cunoscatori, etc, fie ca sunt munteni, olteni, moldoveni, ardeleni, dobrogeni, unguri, bulgari, englezi, americani, chinezi, etc si urasc incultura, impostura, prostia, prejudecata, insuficienta, fie ca vine de la bucuresteanul de langa mine, sau de la un ardelean, oltean, modovean, chinez, american sau rus. Poate ar trebui sa incerci si tu o astfel de meditatie.


Quote

N-am zis ca l-ai folosit, doar ca m-am calibrat eu. Posted Image Adica m-am dus mai jos.
Boss chiar nu e un apelativ de Bistrita.

N-ai ce sa te calibrezi, fara suparare, nu esti in situatia asta, marja ta e destul de ingusta. Ca e boss sau alt apelativ venit de la palarii cu boruri mari si mustati intoarse, sau de la incultul din coltul strazii, sau de la un pierde vara, un spargator de seminte, etc, e acelasi lucru. Sovinul din tine vede insa doar peste Carpati.

Quote

Sovin nu-s, in niciun caz. Este o exagerare.
Sunt mai mult onest daca vrei. Nu am nicio problema sa impart un colt de pita cu tigani, romani, maghiari etc,
Dar pur si simplu, nu imi plac genul genul de oameni, smecheri, tepari, care nu dau 2 bani pe mediul inconjurator, ce sa mai vorbim de igiena, cultura si bun simt.

Si ce spalatura pe creier trebuie sa ai sa-ti imaginezi ca in jurul tau nu ai asemenea exemple in schimb le ai doar peste Carpati? Dai impresia ca nu ai circulat nici macar prin Ardeal, nu mai zic de alte regiuni. Sau tari?

Quote

Din pacate, mai ales in ultima vreme, s-a umplut Bistrita de 'tarani'.
Dar aia nu insemna ca toti bistritenii sunt asa. Dupa cum nu toti sudistii sunt niste mitici.
Si nu te supara, este si rezultatul a 100 de ani de Romania.

Deci e ok cand ma refer la Bistrita, oras sau judet, poate chiar regiune, sa va etichetez ”tarani”? Ar fi ok o asemenea atitudine? In sfarsit, dupa ce mentalitate promovezi, constat ca a fi mitic e chiar o virtute. Cum spuneam, nimic nu e mai respingator si sinistru ca incultura si tot ce genereaza ea, inclusiv prejudecata, sovinismul.  

Quote

In ceea ce ma priveste pe mine, discutia a luat sfarsit. Voi continua sa promovez Transilvania cu cea are mai bun si sa sper la vremuri si mai bune pentru ea.

Pai una e sa promovezi Transilvania si cu totul alta e sa desconsideri alte regiuni (te rog sa nu incepi iar cu ”eu n-am desconsiderat pe nimeni”) si sa vii cu preconceptii cel mult de secol XIX.

LE La multi ani, Transilvania!!!Posted Image

Edited by toniq, 16 August 2022 - 18:20.


#6005
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Ardeleanu' nu cred ca-i superior fata de restu' tarii sau Galaxiei. Poate cel mult diferit. Nu-i aici polu' bunului simt si al corectitudinii indiferent cat ne-ar place sa credem, am intalnit persoane faine in toata tara inclusiv (soc si groaza!) in Bucuresti. La fel cum avem si noi uscaturile noastre.

#6006
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,256
  • Înscris: 05.08.2015

View Postmax_01, on 16 august 2022 - 10:37, said:

După anul 1918, Austria, de exemplu, a pierdut în favoarea Italiei, pe nedrept, Tirolul de Sud.Subiect necunoscut de tine.

View Postmax_01, on 16 august 2022 - 10:54, said:

O sa fii din nou surprins și iritat de afirmația mea, ca tot pe nedrept, la finalul WWII, Finlanda și România, de exemplu, au pierdut pe nedrept, teritorii în favoarea URSS ...

Linia ta argumentativa are rectiliariateate urinii bovine; sari de la un razboi mondial la altul ca paduchele

Ti-am zis ca esti habarnist? Ti-am zis :ciocan: :lol:

#6007
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006

View Postedy_wheazel, on 16 august 2022 - 18:30, said:

Ardeleanu' nu cred ca-i superior fata de restu' tarii sau Galaxiei. Poate cel mult diferit. Nu-i aici polu' bunului simt si al corectitudinii indiferent cat ne-ar place sa credem, am intalnit persoane faine in toata tara inclusiv (soc si groaza!) in Bucuresti. La fel cum avem si noi uscaturile noastre.
Bine, clar, superioritatea nu vine din locul nașterii, sau nație, sau io știu, ceva grupare...
Dar vine din cultură. Dacă ardeleanul e mai diferit, e un și ăsta un loc de unde se poate începe. Important să păstreze și să promoveze aceste chestiile faine, ca să fie cât mai puțini .... uscați din ăia :D

#6008
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,256
  • Înscris: 05.08.2015
Ce sa zic?

Sunt mai multe feluri de a trai in trecut

Unul toxic, exaltat, care se invarte numai in jurul perceputelor ratari si a identificarii vinovatilor - asta nu poate sa produca nimic bun in prezent

Si altul senin si smerit fata de lectiile pe care ni le ofera trecutul si fata de actorii evenimentelor care ne-au facut ceea ce suntem

Edited by Mount_Yerrmom, 16 August 2022 - 18:55.


#6009
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006

View PostWestPoint, on 16 august 2022 - 13:04, said:

Copii: Ioan (Janos/John), Ladislau/Laszlo, Matthias.
Unde se vede ca acesti Huniazi au fost romani? Nici sotii si nici copii cu nume romanesti, nici educatie in spirit romanesc, toti de credinta catolici.
Care să fie nume românești ?   Ioannes ? Ladislaus ?  Matthias ?  :)

View PostWestPoint, on 16 august 2022 - 13:04, said:

Mama; Erzsébet Morzsinai - adica o unguroaica
Da, dar și de origine românã. :)

Asta este, ce sã faci, s-au amestecat cromozomii :lol:

#6010
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Morzsina Erzsébet nu a fost de origine romana. De unde ai ajuns la concluzia asta? Iara vreo traducere in romaneste Morzsina/Margina, Timiș
Pai atunci tot maghiarii care s-au nascut la Cluj, sunt romani?

Umanistul Nicolae Olahus consemnează și un "castellum Morsyna" la 1536 și tot astfel un document de la Sigismund Bâthory din 1596: "Castellum Morsyna".
La 1617 cornițele de Hunedoara Ștefan Torok zălogește principelui transilvan Gabriel Bethlen atât târgul ("oppidum"), cât și fortificația ("castellum") de la Margina.

#6011
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Titlul nobiliar al Elisabetei de Margina (în maghiară, Morzsinai Erzsébet), mama lui Iancu de Hunedoara (Hunyadi János), o  leagă de această localitate de margine a Banatului. Poate că și locul nașterii sale.
Antonio Bonfini, umanist și poet italian ce-a trăit spre sfârșitul vieții la curtea lui Matia Corvin, regele Ungariei, scria că Elisabeta ar fi fost de origine greacă și chiar înrudită cu basileii Bizanțului.
În apropierea actualei localități Margina, a existat o cetate, construită în epoca medievală, care a fost și în stăpânirea familiei Elisabetei. Urmele unui zid de piatră încă pot fi văzute în pădurea La Turcoane.


Margina (Hungarian: Marzsina; German: Marschina) is a commune in Timiș County, Romania.
Margina had a population of 2,186 inhabitants at the 2011 census, down 7% from the 2002 census. Most inhabitants are Romanians (92.96%), larger minorities being represented by Ukrainians (2.2%) and Hungarians (1.1%).


Cred că nu sînt neclarități aici :)

#6012
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Mie-mi plac astea cu Ioan/Janos/John, apoi vine fiecare si-si alege: romanu' ca il striga ma-sa "Ioane", unguru' ca-l striga "Janos" si mai ii si "John", sa stie si americanu' despre ce ii vorba in discutie, ca sigur nu-l striga ma-sa "Johny".

Edit: si totusi, cum il striga ma-sa pe Iancu cand era mic?

Edited by edy_wheazel, 16 August 2022 - 21:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate