Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9239 replies to this topic

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

• Grup: Senior Members
Cand a venit in 2019 Papa la Blaj, au venit multi credinciosi greco-catolici din Maramures. Mi-am dat seama de asta pentru ca foarte multi au ales sa vina imbracati in costum popular. Am fost surprins sa vad cati erau cu par roscat sau blond-roscat. Parul rosu e o culoare specifica celtica, cea mai mare concentratie se gaseste in Irlanda. Probabil ca exista inca si alte influente directe, pe langa cele culturale.

Morosanul

Morosanul

Haiduc

Irlanda și Scoția, doar că scoțienii nu s-au promovat prea mult.
Da, în zona noastră sunt mai deschiși la păr și la ten.

Hainele tradiționale se poartă destul de des aici, mai ales de sărbători i la biserică, iar în perioada colidelor aproape zilnic, deci nu e de mirare că au mers așa.
E cumva și considerat un mod ce a onora o sărbătoare sau o vizită.

O astă chestie de la noi comună cu Celții sunt  Crucile Maramureșene, pentru care originea e încă dezbătută.

[ https://barsanart.ro/wp-content/uploads/2012/06/troita-maramureseana.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2013/jul/14/5255bfaa73c7a1913e20d48745dca811-5931104-1000_1000 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 07 December 2023 - 14:29.

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

• Grup: Members
Neamuri de-ale noastre, contemporane  tracilor, despre traci:

1. Publius Naso, “Tristele” -> traci blonzi, mergand in colbul drumului, sageti cu varfurile ingalbenite de veninul de vipera, bla, bla, bla, the whole nine yards.
2. Firmicus Maternus, scriitor, sec IV DC -> “In Tracia toti se nasc roscovani”
3. Galen din Pergamon, doctor, sec II DC, despre soldatii traci ai Legiunilor: “multi sint roscati sau blonzi, au pielea alba si ochi albastri”.

Morosanul

Morosanul

Haiduc

Se pare că presupunerea lui Leșe ia o turnură neașteptată:

Cântecul ,,Așa-i românul” a fost cules dintr-un sat aflat la 50 de kilometri de Făgăraș

https://salutfagaras...tri-de-fagaras/

„Eu cântecul acesta nu l-am cules așa cum se culege folclorul, eu l-am auzit la Cluj. În anul 1954 am intrat la Seminarul Teologic și acolo am avut un coleg care era mai mare decât mine cu doi ani și care era de loc din Chirpăr, pe lângă Agnita. ”

Kirchberg
In 1850 there were 3,554 residents living in the area of ​​today's municipality. 1,942 of them were Romanians , 1,365 Germans , 210 Roma and one Hungarian .
In 1941, the largest population was determined at 3,792 - and at the same time that of the Romanians (1,969) and the Transylvanian Saxons (1,703).

asul

asul

Senior Member

View PostMasutatsu-Oyama, on 07 decembrie 2023 - 15:50, said:

Neamuri de-ale noastre, contemporane  tracilor, despre traci:

1. Publius Naso, “Tristele” -> traci blonzi, mergand in colbul drumului, sageti cu varfurile ingalbenite de veninul de vipera, bla, bla, bla, the whole nine yards.
2. Firmicus Maternus, scriitor, sec IV DC -> “In Tracia toti se nasc roscovani”
3. Galen din Pergamon, doctor, sec II DC, despre soldatii traci ai Legiunilor: “multi sint roscati sau blonzi, au pielea alba si ochi albastri”.
Șșștt, nu mai fluierați în biserica celtã! Posted Image

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

Subsemnatul se considera chiar “cizelat” din acest punct de vedere, in comparatie cu verii lui traco-iliri, ce raspund la numele de “albanezi”. Aia, chiar si-n ziua de azi, au caile lor de a procrea ghidusi roscati/blonzi, cu ochi albastri, intr-un numar neobisnuit de mare (probabil consumatori inraiti de ierburi celtice speciale).
Si intr-o nota pur alogena: acele caracteristici anatomice amintite au fost rapid remarcate de leprele care, cu multa sudoare si sarg, inclusiv politic, au tras de zgarciul care, de exemplu, intinde La Tène pana in vestul Romaniei actuale, lepre care au expectorat din cele mai mirobolante derapaje intelectuale in incercarea de a-i face pe albanezi orice, de la celti pana la populatii germanice, numai traco-iliri, nu. Deh, printre altele, lancezeala cerebrala a catolicilor trufasi si lacomi trebuia hranita permanent, indiferent de “sursa de hrana”.

Wotan

Wotan

Mda, e plin de blond-roscati prin Tracia... :)

Undeva in Bulgaria...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XpAsNHi46a4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

zz_dop

zz_dop

Active Member

View PostMasutatsu-Oyama, on 07 decembrie 2023 - 15:50, said:

Galen din Pergamon, doctor, sec II DC, despre soldatii traci ai Legiunilor: “multi sint roscati sau blonzi, au pielea alba si ochi albastri”.
Dar nu toti, si nici macar majoritatea.

View PostMasutatsu-Oyama, on 07 decembrie 2023 - 21:56, said:

Subsemnatul se considera chiar “cizelat” din acest punct de vedere
eu chiar nu, motiv ca inainte sa folosesc cuvinte adeseori gasesc util sa consult dictionare in care sa aflu diferite chestii, majoritatea inedite, gen imprejurarea ca zice https://en.wikipedia.org/wiki/Celts ca pronuntia era in ortografia noastra initial mai degraba "kelti"/"keltoi" si mergand mai spre actualitate "gali" sau "galati" ori poate ca in perioada de 1 Decembrie, si "Galtiu" https://ro.wikipedia...ki/Galtiu,_Alba care nu se stie exact ce insemna si in mod aparent paradoxal in limba romana veche n-ar prea fi lasat urme finca "a cheltui" e dat in DEX https://dexonline.ro...eltui/definitii ca provenind din "magh. költeni" lucru care totusi, sa insemne oare ca romanii practic au invatat ideea cu modul de utilizare a banilor de la maghiari desi in zona economia monetara merge indarat in mod verificabil si continuu incepand cu 480 i. Hr. https://ro.wikipedia... ceea ce, cam bizar dar in fine ce sa zic.
insa fain este ca in vremea actuala in care se poate circula prin Europa si se pot citi diverse chestii in diverse limbi in care spre exemplu in germana este "Geld" iar in engleza este tot "geld" sau "yield" despre care, "Old English gieldan (West Saxon), geldan (Anglian) "to pay, pay for; reward, render; worship, serve, sacrifice to" (class III strong verb; past tense geald, past participle golden), from Proto-Germanic *geldan "pay" (source also of Old Saxon geldan "to be worth," Old Norse gjaldo "to repay, return," Middle Dutch ghelden, Dutch gelden "to cost, be worth, concern," Old High German geltan, German gelten "to be worth," Gothic fra-gildan "to repay, requite"). This is from PIE *gheldh- "to pay," a root found only in Balto-Slavic and Germanic" moment in care deci ce ziceam, deci celtii, si tracii, care observam la Galen ca in mod sigur erau multi.

Edited by zz_dop, 08 December 2023 - 11:55.

Wotan

Wotan

Poate exista o legatura intre "a cheltui" cu cuvantul de pe filiera germana, vezi "*proto-Germanicul geldan "pay""...

Cu totii stim unde a fost Gutthiuda, Tara Gotilor, dupa miscarile masive de populatie din 271.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Gutthiuda.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O filiera mult mai probabil, deoarece dialectele trace fusesera inlocuite complet de latina atat la sud, cat si la nord de Dunare, cu destul de mult timp inainte de sosirea popoarelor germanice in zona.

Edited by Wotan, 08 December 2023 - 13:03.

Daco_Get

Daco_Get

Green Members

• Grup: Moderators

View Poststellaris, on 04 decembrie 2023 - 21:19, said:

Da, a spus el. Parcă îmi vine să dau crezare doctorului in muzică și profesorului universitar Grigore Leșe, tu ce zici? Posted Image
Îmi place cum găsiți voi o explicație la orice chestiune, care nu este pe placul vostru. Posted Image)
  „E melodie românească, nicidecum ungurească. Pentru că ei nu au de unde să știe, ardelenii, că e muzică ungurească. El nu știe vioara, știe doar teoria. El a rămas corigent de șapte ori la Conservator, nu o dată. De șapte ori a rămas repetent! De abia l-a trecut profesorul meu de canto.
Era rector pe atunci. Pentru că Leșe era prieten cu paharul și nu prea venea pe la ore. Și atunci a rămas repetent de șapte ori. Toată lumea știe asta! Și el face pe teoreticianul și marele dascăl. Hai să fim seroși! Să nu se pună nimeni cu Turda, că eu le spun la toți, spun adevărul. Pentru că ei le înfloresc în felul lor”, a mai declarat Gheorghe Turda,

https://www.romaniat...r_2vSV2RYH9gTnY

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Vai de mine, ce mare problemam, Asta da problema ce greveaza bunul mers al tarii...

Parca totusi altceva e mai impotant

https://newsweek.ro/...in-e-credincios
Cântărețul turnător la Securitate, Gheorghe Turda, general de brigadă în rezervă: Putin e credincios

Un mare patriot roman.

”Am o carte, Nostradamus, am cumpărat-o cu mari sacrificii din Franța în anii 1980, am tradus-o, și știam toate treburile astea cu pandemia și războiul. Părerea mea despre acest război e că în Săptămâna Mare, de Paște, se va finaliza. Pentru că Putin este un credincios. El deja s-a compromis în fața lumii. Nu știu dacă își va cere chiar scuze, dar o să oprească acest război în Săptămâna Mare. Va fi ca o înfrângere, dar pentru ca el primează credința, o să demonstreze lumii prin asta că e un ortodox convins", a declarat Gheorghe Turda la RTV.

Morosanul

Morosanul

Haiduc

Poi cam toți au dreptate ! :D

Turda - La o vreme a fost, și turnător, dar acum e doar ... ramolit.
Dar a cântat bine la vremea lui.

Leșe  - Le cam bea, nici în emisiunea aia nu era cu toate acasă, i chiar cred că n-a fost un silitor la carte,
Dar talentul e indiscutabil.

Melidia ”C-așa-i românul...” o fi sau nu românească,, folclor nu e.
Dacă ați văzut interviul, Leșe zice de la început că e un ”Marș”, deși mai degrabă e Imn, ori folclorul nostru nu are marșuri și imne.
Are de  dor și jale, are de  joc și veselie, dar nu imne patriotice. Țăranul de la noi nu știa din alea. Poate cel din Franța, Italia sau Germania.

tclau

tclau

Active Member

S-o fi luat si Turda dupa Ilie Nastase de-o ajuns general de brigada. Ca am inteles ca de la Bucuresti ni se trag ponoasele... :D
Totusi parca Ilie se ferea de Securitate, nu colabora cu ea.

Iocan

Iocan

Tefelist, fan Kövesi

View PostMorosanul, on 08 decembrie 2023 - 18:05, said:

...
Dacă ați văzut interviul, Leșe zice de la început că e un ”Marș”, deși mai degrabă e Imn, ori folclorul nostru nu are marșuri și imne.
Are de  dor și jale, are de  joc și veselie, dar nu imne patriotice. Țăranul de la noi nu știa din alea. Poate cel din Franța, Italia sau Germania.
Imnele e imnuri!

Edited by Iocan, 08 December 2023 - 21:17.

Wotan

Wotan

Depinde. In limba vorbita se folosesc ambele forme. Nu doar in Transilvania.
https://www.youtube....EP-rPJNfoa8pniB

Iocan

Iocan

Tefelist, fan Kövesi

Buca îl folosește intensiv, dar în dex este de negăsit. Dacă încă o bucă l-ar folosi, deja ar deveni normă.
Neesențial, remarcam doar tangențial,
Continuați.

Morosanul

Morosanul

Haiduc

Îl menționează, dar zice că-i învechit:
Pl. și: (învechit) imne (NEGRUZZI, S. I 206).

În domeniul literar și teologic e cel mai folosit.
Dar revenind, limba română are o oarecare liberate pentru formarea pluralului, uneori regional, alteori chiar literar,

P.S.  Dacă eraa ceva de corectat, am uitat Baladele, dar deși astea erau așa de promovate în școală - pentru că-s interesante, epice - folclorul nu abundă pe acest gen, sunt chiar o raritate.

Morosanul

Morosanul

Haiduc

View Posttclau, on 08 decembrie 2023 - 18:16, said:

S-o fi luat si Turda dupa Ilie Nastase de-o ajuns general de brigada.
Poi aia e, că gradul nu-i o informație relevantă. Armata e organizată pe grade, și oricine are o activitate legată organizatoric de armată - cântăreți, sportivi, medici, ingineri, etc. - e avansat după acele grade. Turda a cântat în Ansamblul Ciocârlia al armatei, ca și Gheorghe Zamfir,  Benone Sinulescu, Ileana Sărăroiu, Mioara Velicu, etc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate