Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9239 replies to this topic

Morosanul

Morosanul

Haiduc

• Grup: Senior Members
Pe puncte, așa,

- West Point  ne-a spus sincer să nu ne așteptăm că joace ceardaș de bucuria Unirii, pentru maghiari e ziua în care s-au rupt de Ungaria, nu că ar avea ceva cu România. E pespectiva lor, și dreptul fiecăruia de a ava una.

- Respectul nu e obligatoriu, ce-i drept, dar poate că e... definitoriu.

- Vuia a vorbit cu cineva, acei ”Ei nu admiteau” câți or fi fost ?  Cu singuranță câțiva, și ar fi nepotrivit să generalizăm, mai ales că în generațiile noastre nu cred că cineva a auzit de ”cucerirea” Transilvaniei.

- și, nu în ultimul rând, nu cred că vreun român are problemă cu 1 Decembrie, dar majoritatea avem o problemă - serioasă - cu politicienii. Și de atunci și de acum. :)

adisluc

adisluc

Guru Member

View Postoaspetele, on 01 decembrie 2023 - 12:43, said:

Mi-as dori ca toti cetatenii acestei tari sa fie la fel de onesti ca mine.

A mai  treccut un an pt.  fetitzele oneste .... sufera si plang dupa vechiul tipic, obicei etc.
Oaspete fiind! se cuvenea decenta si respect tinand cont de marea sarbatoare, no problemo..
Asa sunt fetitzele oneste: oaspete, singure, frustrate.Nu reusesc sa se integrreze in peisaj, bantuie fara speranta dupa cum merita..
Asta este.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Cred ca aici pe forum fiecare isi pune pe tapet propria opinie.
Aia insemana sa fii onest. Sau si aia inseamna sa fii onest.
Da, dupa parerea mea, Transilvaniei ii era mai bine singura, decat impreuna cu restul Romaniei.
S-a intamplat altfel, asta e. Mergem mai departe.

Mai departe :)
Zici ca sa vorbesc despre 1 Decembrie in alta zi? Aia insemna sa fiu ipocrit. Adica sa nu mai fiu onest, in special cu mine insumi.
In definitiv, e foarte important ca o tara/un neam sa isi cunoasca istoria. Asa cum a fost, nu aia coafata. Si sa o accepte ca atare, fara resntimente.
Si in sfarsit, nu eu am zis aia cu cuceritul. Ti-am pus inca o data citatul.
In cioncluzie, oare ce inseamna sa fii un bun roman? Habar nu am.
Dar mi-as dori ca majoritatea romanilor sa fie la fel de prietenosi cu mediul ca si mine, sa cunoasca limba romana cel putin la fel de bine ca mine, sa respecte oamenii de langa el, sa fie implicat civic cel putin la fel ca mine, sa respecte legea si sa respecte istoria, traditiile si patromoniu pe care le-a mostenit, indiferent
cum s-a numit cel care le-a lasat sau edificat, cel putin la fel de apelcat si respectuos ca mine.
Fluturatu de drapel, lozinci si de injurii ma lasa rece. Si sincer, nu cred ca ajuta cu adevarat Romania.

Naoto

Naoto

Glasperlenspielmeister

• Grup: Moderators

View Postoaspetele, on 01 decembrie 2023 - 11:57, said:

Nu-s textele mele, boss! Da pica la tanc!
La multi ani tuturor cetatenilor onesti din Romania!!

Si vezi ca Cei Care Au Cucerit nu agreeau termenul de Unire.
:}

Rău prilej ai găsit ca să arunci sămânță de zâzanie!

Nu te sancționez ASTĂZI tocmai fiindcă este sărbătoarea noastră națională, a Românilor și a României reîntregite.

Nu te silește nimeni să aplauzi și nici să aduci elogii bucureștenilor, cei pe care unii nu se ostoiesc să-i înnegrească pe unde pot și cum pot. Uite că bunicul meu, voluntar la 17 ani în Armata Română, era rănit la Oituz, luptând pentru dezrobirea tuturor Românilor. Aproape un copil …

Cei ca el au luptat pentru un ideal. Pentru o patrie.

În cinstea lor, și a celor ca ei, LA MULȚI ANI, ROMÂNIA! Posted Image

Morosanul

Morosanul

Haiduc

Eu zic că toți ar putea sărbători liniștit  1 Decembrie, pentru că  Declarația de la Alba Iulia  care s-a proclamat atunci a fost un simbol de libertate pe care nici o nație nu l-a avut până atunci.

Selectat aici:

III. În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Națională proclamă următoarele:
  • Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
  • Egală îndreptățire și deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.
  • Înfăptuirea desăvârșită a unui regim curat democratic pe toate tărâmurile vieții publice.
  • Desăvârșită libertate de presă, asociere și întrunire, libera propagandă a tuturor gândurilor omenești.
  • Reforma agrară radicală. Se va face conscrierea tuturor proprietăților, în special a proprietăților mari. În baza acestei conscrieri, desființând fidei-comisele și în temeiul dreptului de a micșora după trebuință latifundiile, i se va face posibil țăranului să-și creeze o proprietate (arător, pășune, pădure) cel puțin atât cât să poată munci el și familia lui.
  • Muncitorimei industriale i se asigură aceleași drepturi și avantagii, care sunt legiferate în cele mai avansate state industriale din Apus.

Edited by Morosanul, 02 December 2023 - 00:24.

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

Da. Dar in zilele noastre...
BUSTURILE ÎNFĂPTUITORILOR UNIRII DE LA 1918, UITATE CU OCAZIA ZILEI NAȚIONALE; NICIO FLOARE NU A FOST DEPUSĂ DE OFICIALITĂȚI

"Busturile celor care au înfăptuit Unirea la 1918 sau care au avut legătură cu actul Marii Unirii, cum ar fi Vasile Goldiş, Gheorghe Pop de Băseşti, Iuliu Hossu sau Samoilă Mârza, aflate lângă Sala Unirii din Alba Iulia, au fost omise, din nou, de către organizatorii manifestărilor dedicate Zilei Naţionale a României, astfel încât nicio floare nu a fost depusă, în semn de omagiu, la soclul acestora, de Ziua Naţională, scrie Agerpres."

"În faţa Sălii Unirii se află busturile lui Vasile Goldiş, Iuliu Maniu, Iuliu Hossu, Miron Cristea, Aurel Lazăr, Alexandru Vaida-Voevod, Gheorghe Pop de Băseşti, Ştefan Cicio-Pop, Ioan Suciu, Aurel Vlad, Iosif Jumanca, Ioan Flueraş, Iancu Flondor, Vasile Lucaciu, Pantelimon Halippa, Ioan Nistor, Ionel Brătianu, Take Ionescu, Teodor Mihaly, Alexandru Averescu, Samoilă Mârza.
Guvernul României a alocat pentru festivităţile de la Alba Iulia suma de 700.000 de lei, dintre care 400.000 de lei pentru Primăria Municipiului Alba Iulia şi 300.000 de lei pentru Consiliul Judeţean Alba, bani cărora li s-au adăugat 35.000 de euro din sponsorizări."

Trist.

LouisCyphre

LouisCyphre

Senior Member

Păi du-te şi pune-le flori, dacă tot eşti trist, nu te opreşte nimeni.

Wotan

Wotan

Istoria surprinzatoare a unor cantece patriotice romanesti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_jglX_CXEIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V0NgVf_c4Rg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un ritm tipic de csardas.

Edited by Wotan, 03 December 2023 - 01:03.

Morosanul

Morosanul

Haiduc

La primul da, pentru că, evident, ce ritm îi dai - pe acela-l are .:)
Acolo pare creată o atmosferă de petrecere, aia se potrivea.

Al doilea în schimb e mai sobru și decât cel folcloric.

Ideea e că aceste cântece patriotoce nu au apărut brust la unire, s-au adaptat niște versuri pe melodii existente, cine știe cu ce texte circulau și de unde proveneau.
Și celălalt, cu  Noi sîntem români  pare din ceva melodie populară, doar refrenul mai aduce a imn.

Wotan

Wotan

Un prieten care canta intr-o formatie mi-a zis ca e practic aceeasi melodie, doar ca versiunea moderna foloseste instrumente electronice, orgi si chitare electrice.

Wotan

Wotan

View PostLouisCyphre, on 02 decembrie 2023 - 22:51, said:

Păi du-te şi pune-le flori, dacă tot eşti trist, nu te opreşte nimeni.
Dar de ce nu statul roman, responsabil in general de moartea lor?
https://romania.euro...a/32707135.html

"Vă puteți închipui un 4 Iulie american fără părinții fondatori ai Statelor Unite? Vă puteți imagina că figurile lui Thomas Jefferson, Benjamin Franklin sau George Washington ar dispărea în interval de 3-5 ani din viața publică - statuile și monumentelor lor din piețe și piațete, chipurile de pe bancnote și din manuale, că s-ar schimba peste noapte numele capitalei americane și a sute și mii de străzi, instituții și parcuri?"

"Distopic. Coșmar. Vi se pare film de serie B, adică un film deosebit de prost? Și nouă. Dar avem de demonstrat un raționament - e nevoie de un strop de răbdare."

"Ca să înțelegem cât de grave pot deveni, într-un context nefericit, derapajele anti-democratice, Europa Liberă vă povestește mai jos, într-un demers jurnalistic de restituire a istoriei recente, ce li s-a întâmplat părinților fondatori ai României Unite"

"Pentru început, iată lista incompletă a principalilor Oameni ai Unirii din 1918 care au fost închiși sau chiar au murit în închisoare în primul deceniu al regimului comunist. Din rândul celor 12 membri ai Consiliului Dirigent al Transilvaniei, în afară de cei care s-au stins de bătrânețe în interbelic, toți au fost arestați.
Au fost duși la Sighet, într-o veche închisoare habsburgică, la capătul de nord extrem al țării și la doi pași de frontiera sovietică.
„Locul e foarte izolat de București, dar este foarte apropiat de URSS. Nu este în inima țării. Este mult mai ușor să treci granița și să verifici ce se întâmplă acolo, să faci un control. De altfel, Pantelimon Halippa este predat unei echipe de ofițeri sovietici chiar la Sighet”, explică șefa Investigațiilor de la Consiliul Național de Studiere a Arhivelor Securității, cercetătoarea Germina Nagâț, alegerea regimului comunist.
„Acolo s-au săvârșit niște crime îngrozitoare. Toată închisoarea ar trebui să fie un loc de pelerinaj pentru toată România de astăzi, pentru cine vrea să înțeleagă țara în care trăiește. Spune niște povești cumplite.”"

LouisCyphre

LouisCyphre

Senior Member

Mda, de parcă nu eram obişnuit cu eternele mizerii antiromâneşti şi permanentul băţ băgat prin gard.
Dacă-ţi pute aşa tare România, du-te, nene, să ni se facă dor de tine.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Eu nu reusesc sa inteleg de ce niste adevaruri deranjeaza si de ce ele ar trebui spuse doar dupa ora 22.
Mai mult, vorbim de niste citate, nici macar nu e cazul unor opinii personale.
Si ca sa punem si capacul, opiniile apartin unor romani.

Istoria a fost deja scrisa, nu cred ca are rostul sa o rescriem. Mai degraba ar trebui sa incercam sa o cunoastem si sa tragem niste invatatminte.
Uite, chiar imprumutul asta folcloric sau cum vreti sa-i spuneti arata ca lucrurile nu au stat atat de grav in trecut. Oamenii simpli nu au fost dusmani. Sau stapani.
Spiritele se incing atunci cand politicienii apasa pe niste butoane. Ar fi pacat sa le dam combustibil.

Wotan

Wotan

O aniversare trista.
5 februarie 2023: 70 de ani de la moartea lui Iuliu Maniu în închisoarea din Sighet

"„Judecat şi condamnat pe viaţă, a fost dus la Sighet. Aici a stat în celulă cu fratele Tarciziu, care făcea parte din Fraţii Şcolilor Creştine (…) El l-a învăţat toate adevărurile de credinţă, căci Iuliu Maniu era greco-catolic. Astfel, după o cateheză serioasă, s-a pregătitit pentru o spovedanie generală, căci era înaintat în vârstă şi regimul penitenciar era unul de exterminare. Avusese în tinereţe un picior fracturat şi care acum, în subalimentaţie, începuse o decalcifiere gravă. Toate condiţiile erau propice pentru o moarte apropiată. Şi el era conştient de acest lucru. Pe coridor era măturător părintele Alexandru Raţiu, care a făcut multă „izolare” pentru curajul său de a intra în celulele altor deţinuţi. Aşa a intrat într-o zi la Iuliu Maniu, ascultându-i spovedania şi dându-i dezlegarea. Altă dată a mai intrat părintele Ioan Vultur, fost profesor la Blaj, iar ultimul care l-a pregătit a fost episcopul Alexandru Todea. El fiind, de asemenea, măturător a profitat de bunăvoinţa gardienilor şi astfel I. Maniu a fost bine pregătit de moarte. (…) A murit la data de 5 februarie 1953. Avea 79 de ani. Prin lupta şi jertfa vieţii lui, Iuliu Maniu a fost un simbol al demnităţii şi dragostei de neam. El a rostit cuvintele memorabile: – Decât bogat în ţară străină, mai bine sărac în ţară română!”"

Morosanul

Morosanul

Haiduc

View Postoaspetele, on 04 decembrie 2023 - 06:48, said:

Mai mult, vorbim de niste citate, nici macar nu e cazul unor opinii personale.
Citatele fiind în ce scop ?
Nu ca să argumenteze acele opinii personale ? :)

stellaris

stellaris

Member

• Grup: Members

View PostWotan, on 03 decembrie 2023 - 01:02, said:

Istoria surprinzatoare a unor cantece patriotice romanesti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_jglX_CXEIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V0NgVf_c4Rg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un ritm tipic de csardas.

Artistul Grigore Leşe a spus că melodia „Aşa-i românul”, cântată cu precădere la manifestările de 1 Decembrie, provine, de fapt, din folclorul maghiar ;):

https://www.hotnews....data-artist.htm

Morosanul

Morosanul

Haiduc

View PostWotan, on 04 decembrie 2023 - 00:23, said:

Dar de ce nu statul roman, responsabil in general de moartea lor?
La fel cum Statul Ungar e responsabil de moartea lui Imre Nagy ?  sau a lui Péter Mansfeld ?

Sau ne place doar să perpetuăm ”confuzia” între stat și guvernul comunist impus de sovietici ? :)

View PostWotan, on 04 decembrie 2023 - 00:23, said:

" Pentru început, iată lista incompletă a principalilor Oameni ai Unirii din 1918 care au fost închiși sau chiar au murit în închisoare în primul deceniu al regimului comunist. Din rândul celor 12 membri ai Consiliului Conductor al Transilvaniei...
Au fost youși la Sighet, într-o veche închisoare Habsburgică, the capătul de nord extrem al țării și la doi pași de frontiera sovietică.”
Adevărat, oamenii Unirii au fost ținta precisă a sovieticilor, nu victime obișnuite, pentru că ei reprezentau un simbol, singurul care putea declanșa o reacției a românilor.

Cum bine zice articolul:
”Totul s-a întâmplat la finele celui de-al Doilea Război Mondial, la dorința Moscovei în expansiune, condusă pe atunci de Iosif Visarionovici Stalin.”

Wotan

Wotan

View PostMorosanul, on 04 decembrie 2023 - 10:10, said:

La fel cum Statul Ungar e responsabil de moartea lui Imre Nagy ?  sau a lui Péter Mansfeld ?

Sau ne place doar să perpetuăm ”confuzia” între stat și guvernul comunist impus de sovietici ? Posted Image
Autoritatile de dupa perioada comunista ar fi putut sa incerce sa ii regaseasca trupul lui Maniu pentru a fi ingropat crestineste, nu intr-o groapa comuna, si de a-i transforma casa intr-o casa memoriala.
https://crisana.ro/s...maniu-7717.html

Dar nu s-a facut nimic. Din fericire, prin eforturile bisericii greco-catolice, casa lui a fost salvata si e in proces de reabilitare.
https://iuliumaniu.c...a-reabilitarii/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate