Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefoane DS Vodafone

Mp4 car se reseteaza in timpul de...

Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!
 Initiativa europeana pentru taxar...

Instalare centrala de apartament ...

V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor
 Boala mar

Schimbare bascula (si altele) For...

Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri
 F.Charm - La inalțime

Marker de scris pe bidoane

Lecțiile trase de comandanti...

Recomandare telefon pt poze si ba...

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9183 replies to this topic

asul

asul

Senior Member

• Grup: Senior Members

Masutatsu-Oyama, on 23 septembrie 2023 - 14:44, said:

1. In 476 dC Imperiul Roman avea 2 “componente”. Dispar ambele? Numai una?
2. In 476 dC Odoacru depune ultimul imparat roman al vestului si trimite insemnele regale la Constantinopol, recunoscand un singur Imparat roman, recte cel de la Constantinopol.

De aia pe simbolul lor nr 1 scrie în latinește:

ΓΕΩΒΙΤΖΑϹ ΠΙΣΤΟϹ ΚΡΑΛΗϹ ΤΟΥΡΚΙΑϹ

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

• Grup: Members

oaspetele, on 23 septembrie 2023 - 14:55, said:

Exista si o alta sursa care sa intareasca cele de mai sus?

Nu. Si cum nu exista nici o alta sursa care sa intareasca Cronica Pictata de la Viena, cronica si mai anacronica decat Gesta vis-a-vis de maghiari, inseamna ca Cronica Pictata este o mare, uriasa, cocalareala. Nu va cunosc deci va datorez respect, recte va atrag respectuos atentia ca sinteti cu un picior in groapa. Urmeaza povestea satului Pietris, document aflat in pastrarea facultatii de istorie din Praga.

Wotan, on 23 septembrie 2023 - 15:02, said:

Asta era situatia din teren. bazata pe scrierile lui Jordanes
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rxHJk_2xIa4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iordanes, da, baiat de baiat. Dar doamna, arheolog? Istoric? Nu pare…

Da, ok, am inteles. Dar o ipoteza relativa la posibilele conexiuni dintre gepizi si transilvaneni?

Wotan, on 23 septembrie 2023 - 14:23, said:

Gepizii au creat un regat de succes…

N-au fost distrusi de supusi, ci de o alianta intre lombarzi si avari…

Repet, cu respect:

1. Cum, cand, de catre cine si in ce context este anihilata legiunea Claudia?
2. Ce legatura este intre legiunea Claudia si castrul roman de la Buzau, atestat ca fiind in uz pana la inceput de secol VII, localii din Transilvania si ocupatia gepida?

Si o a treia:
3. Cand cineva se plange de jena precordiala, tot asa, puneti clipuri youtube?

Edited by Masutatsu-Oyama, 23 September 2023 - 15:47.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Mount_Yerrmom, on 23 septembrie 2023 - 14:58, said:

Dar cea mai deliranta este analiza plecand de la o estimare facuta in 1712 [la 10 ani dupa de austriecii au intrat in Ardeal] vs primul recensamant

Adica in plin secol 18-19, fara nicio atestare, fara niciun indiciu, sute de mii de vlahi au venit din Balcani [?] ca sa le turteasca feng-shui-ul la unguri

Asta e deja manifestare clinica si nu sunt destule medicamente in farmaciile din Nasaud s-o trateze
Ca noroc ca nu stau in Nasaud, ca banuiesc ca la mine te referi.
Ideea e ca de la acea estimare la primul recensamant trecusera aproximativ 150 de ani.
Nu trebuie sa ne gandim la sute de mii de noi veniti, ajung cateva mii (3-4) in fiecare an.

P.S.Te-ai gandit sa urmezi o cariera in medicina?

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

oaspetele, on 22 septembrie 2023 - 16:10, said:

Dan Alexe

Mai ziceti de Alexe, va rog. Gevareste superb individul. Mi-e un dor de el, de numa-numa, mi s-au facut sfarcurile precum nasturii de la palton.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Faca-se voia dumneavoastra.

Dan Alexe

·
Ăăă… Picăăătura lingvisticăăă a zilei…
Româna este una din puținele limbi care și-au creat o literă specială pentru vocala închisă -ă-. Ă este atotprezent în limbile pământului, dar e considerat mai peste tot doar versiunea neaccentuată a lui a sau e. — ăăă există în limbi atât de diverse precum catalana, portugheza, paștuna, cecena sau hindi-urdu; orice a neaccentuat în sanscrită era de fapt -ă. Toate limbile astea nu îl notează deoarece nu e necesar, pentru că -ă- nu are acolo valoare morfologică.
În afară de română, celelalte sisteme de scriere care notează -ă- sunt în albaneză: (ë), bulgara (ъ) și armeana (ը). Atât…
În armeană, -ă este articolul hotărât final după substantivele terminate în consoană: լուսին - լուսինը / lusin - lusină = lună-luna.
În română și albaneză -ă- este notat, printre altele, pentru că distinge substantivele femininele fără articol de cele articulate: baltă-balta / albaneză: baltë - balta (în mod comic, “baltă” e dat ca “dacic” în dicționare).

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

Masutatsu-Oyama, on 23 septembrie 2023 - 15:39, said:

2. Ce legatura este intre legiunea Claudia si castrul roman de la Buzau, atestat ca fiind in uz pana la inceput de secol VII, localii din Transilvania si ocupatia gepida?

Nici una. Castrul de la Buzau a fost construit la inceputul sec. IV si abandonat in cativa ani sub presiunea gotilor. De altfel, legenda Sfantului Sava Gotularata clar cine controla zona Buzaului la putin timp dupa constructia castrului (construit in jurul anului 330).

"Sabbas (also Saba) was born in 334 in a village in the Buzău river valley and lived in what is now the Wallachia region in Romania and converted to Christianity as a youth. His hagiography states that he was a Goth by race and may have been a cantor or a reader to the religious community there.
In circa 369 the Tervingi king Athanaric began a persecution of the Christians in his territory. First, a Gothic nobleman began the suppression of Christianity in Sabbas' area. When his agents came to the village where Sabbas lived they forced the villagers to eat pagan sacrificial meat"
"In the year 372, Sabbas celebrated Easter with the priest Sansalas. Three days after Easter Atharid, the son of Athanaric's sub-king Rothesteus, arrived in the village to arrest Sansalas."
"He was martyred during the reign of Valentinian and Valens, in the consulship of Modestus and Arintheus, i.e. 372. His remains were taken and hidden by the Christians until they could be sent for safe keeping to the Roman Empire.[9] Here they were received by Bishop Ascholius of Thessalonica."

Statul gepid si-a inceput existenta in 454, la aproape un secol dupa aceste evenimente. Deci nici o legatura cu gepizii si Transilvania.

Edited by Wotan, 23 September 2023 - 16:38.

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

oaspetele, on 23 septembrie 2023 - 16:03, said:

Faca-se voia dumneavoastra.

Stati, stati putin, ipochimenul nu e doar istoric? Nu l-am simtit ca fiind multilateral dezvoltat. Uf!

Wotan, on 23 septembrie 2023 - 16:35, said:

Nici una.

De exceptie!

Iocan

Iocan

Tefelist, fan Kövesi

Tot citesc și mă minunez: care-i relevanța faptului că unii au venit, alții au plecat?? În primul rînd datele după care se fac raționamente sînt subțirele și chestionabile. Iar în al doilea rînd sînt total irelevante pentru realitățile geopolitice de azi.
Deci, care-i faza? Că nu mă prind, s'cuzaț!

Morosanul

Morosanul

Haiduc

oaspetele, on 23 septembrie 2023 - 16:03, said:

Toate limbile astea nu îl notează deoarece nu e necesar, pentru că -ă- nu are acolo valoare morfologică.
În afară de română, celelalte sisteme de scriere care notează -ă- sunt în albaneză: (ë), bulgara (ъ) și armeana (ը). Atât…
În armeană, -ă este articolul hotărât final după substantivele terminate în consoană: լուսին - լուսինը / lusin - lusină = lună-luna.
În română și albaneză -ă- este notat, printre altele, pentru că distinge substantivele femininele fără articol de cele articulate: baltă-balta / albaneză
Până se hotărăște scriitorul și jurnalistul Alexe dacă ă mai e notat în alte limbi și dacă are valoare morfologică, ce aduce nou acest aspect în migrația (repetată) a românilor?

:)

Morosanul

Morosanul

Haiduc

Wotan, on 23 septembrie 2023 - 14:23, said:

De altfel, a momentul infiintarii Regatului Gepid, Imperiul Roman se lupta pentru  propria supravietuire, nu mai avea capacitatea de a-i ataca pe altii, disparand de altfel in scurt timp, in 476, din istorie...
Amu serios cu dispărutul din istorie, Imperiul Roman a fost idealul încă din Evul Mediu, că de la Germani la Americani toți l-au imitat.
De avari, pecenegi, de gepizi cine mai știe? Nici măcar cei care i-au învățat la istorie.

Asta fără să mai pomenim de Imperiul Bizantin.

Edited by Morosanul, 23 September 2023 - 22:28.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Morosanul, on 23 septembrie 2023 - 21:51, said:

Până se hotărăște scriitorul și jurnalistul Alexe dacă ă mai e notat în alte limbi și dacă are valoare morfologică, ce aduce nou acest aspect în migrația (repetată) a românilor?

Posted Image
Doar m-a rugat colegu sa mai pun ceva. Aia a fost ce am gasit la repezeala.

Iocan, on 23 septembrie 2023 - 21:08, said:

Tot citesc și mă minunez: care-i relevanța faptului că unii au venit, alții au plecat?? În primul rînd datele după care se fac raționamente sînt subțirele și chestionabile. Iar în al doilea rînd sînt total irelevante pentru realitățile geopolitice de azi.
Deci, care-i faza? Că nu mă prind, s'cuzaț!
Acuma pentru mine nu are relevanta,
Baiul cred eu ca e altul.
Atunci cand incerci sa iti umfli trecutul, daca prezent nu este.
Mai coafezi, mai bagi o minciunica etc.
Dar cand incepi sa minti, apoi mai trebuie sa minta o data, si inca o data, ca sa se potriveasca lucrurile.
Iar la un moment dat se ajunge in punctul in care desi ai vrea sa mai repari lucrurile pe ici pe colo, nu mai este posibil. Fiindca se va prabusi intregul castel din carti de joc.

Iocan

Iocan

Tefelist, fan Kövesi

Toți umflă trecutul, maximizează și coafează unele, ignoră sau minimizează altele. Este trăsătura esențială a istoriei oricărei țări. Pentru că istoria face parte din identitiatea națională, alături de limbă, drapel, monedă, imn etc.
Dar în nici un caz nu mai poate fi folosită ca argument teritorial. Deci rămîne cum am stabilit.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Departe de mine ideea de a-l vehicula ca argument teritorial.
Am mai spus-o, Transilvania e zona deosebita. multietnica si multiconfesionala si ar trebui sa ne straduim sa o mentinem asa.
Contributia minoritarilor a fost mereu ascunsa, diminuata. Cred ca a venit momentul sa reparam acestea greseala si sa incercam sa nu repetam greselile trecutului. Iar asta se face cu asumarea lor. Valabil in orice directie dorim.

Iocan

Iocan

Tefelist, fan Kövesi

Și atunci de ce tot apar toate discuțiile alea cu "cine a fost mai înainte, care au fost mai mulți"?

zz_dop

zz_dop

Active Member

interesanta in mod sigur.
spre deosebire de alte ipoteze complet neinteresante.
gen, de ce tipareau gepizii monezi pe latineasca si ce insemna inscriptiile latinesti dupe monede si mai exact unde zice ca erau gepide.
https://www.coinarch...00&search=Gepid
Attached File  Screenshot_3.jpg   70.73K   10 downloads
Attached File  Screenshot_4.jpg   51.01K   9 downloads

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Nu stiu.
Dar iti pot sune o chestie care pe mine ma "loveste" direct.
Sasii sunt de multe ori acuzati ca au deposedat locuitorii acestui tinut de proprietati, atunci cand au inceput sa colonizeze, ca au facut si au dres.
Lucru aproape imposibil, din mai multe privinte. Prin zona nu prea era nimeni. Au fost nevoiti sa defriseze pe alocuri.
Si de aici apar controversele.

Istoriografia romaneasca a inceput sa inventeze, mai mult sau mai putin oficial, tot felul de povesti. De genul celei prezentate de mine mai sus, cu bessi si asa-zisul sat valah din Bistrita. No astea ma deranjeaza la modul direct. Unde mai pui ca incet-incet toate realizarile sasilor incep sa fie uitate, dosite sau chiar atribuite altcuiva.

Plus faptul ca existenta unei populatii care chipurile a locuit continuu pe aceste meleaguri ii confera acesteia un fel de superputere, "Noi suntem stapani" ! Lucru afirmat tot mai puternic si mai plenar. Te cam saturi, la un moment dat.

Iocan

Iocan

Tefelist, fan Kövesi

oaspetele, on 24 septembrie 2023 - 10:45, said:

Dar iti pot sune o chestie care pe mine ma "loveste" direct.
Nu-mi dau seama cum te-ar putea lovi direct, decît în orgoliu mărit.

Sasii sunt de multe ori acuzati ca au deposedat locuitorii acestui tinut de proprietati, atunci cand au inceput sa colonizeze, ca au facut si au dres.
Lucru aproape imposibil, din mai multe privinte. Prin zona nu prea era nimeni. Au fost nevoiti sa defriseze pe alocuri.
Si de aici apar controversele.
Operăm cu date incerte, afirmînd că prin zonă nu prea era nimeni. Sau, dimpotrivă, că era full. Și așa mai departe, apoi se fac speculații, care inflamează spiritele.

Unde mai pui ca incet-incet toate realizarile sasilor incep sa fie uitate, dosite sau chiar atribuite altcuiva.
Nu știu la ce te aștepți, după ce sașii au dispărut din zonă. Să extindem numărul moaștelor?

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

Decenii si secole propria-mi istorie mi-a fost scrisa cand de un grecotei, cand de un ungure, cateva hahoale, niste bulgari de pripas dar si alboches. Acum, cand contra acestor eculubratii se arunca pe masa argumente si argumentatie, se bate, din nou si a cata oara, in retragere. Cu smiorcaieli sau argumente din categoria “2 clase precum trenul”, recte “toti umfla trecutul”.

Rumanii nu au ce trecut sa-si umfle, cititi-mi pe buze: pana acum 100 de ani valahii nu au avut unul de-al lor care sa le scrie istoria. Istoria le-a fost scrisa, 99%, de alogeni. Daca se afirma ca “latinofonii nord dunareni sint rezultatul migratiei de la sud de Dunare” se-nvinetesc bulgarii, sarbii si grecii. Viceversa, daca se afirma ca “latinofonii sud dunareni sint rezultatul migratiei de la nord de Dunare” ungurii, germanii si austriecii dau in icter mecanic.
Intarata-i, Satano! 🤣

Edited by Masutatsu-Oyama, 24 September 2023 - 11:34.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate