Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Streaming folosind Vlc

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salut.

Am 2 calculatoare legate in retea si doresc ca pe unul din ele, mai slab dpdv hardware, sa pot vedea filme accesand un stream de pe celalalt calculator. Am folosit vlc atat pentru streaming cat si pentru vizualizare. Problema   este ca filmul are momente cand merge sacadat si la un moment dat se opreste. Mentionez ca calculatorul pe care se face vizualizarea este un AMD K6/2 500 Mhz, 128 MB, placa video 4MB, pe care am rulat cu succes filme la vremea lui. Banuiesc ca din cauza codecurilor mai destepte sau a calitatii din ce in ce mai bune a filmelor sistemul AMD nu mai face fata. Dar totusi greul il duce celalalt calculator  care face streamingul si care nu are probleme la rularea acestora. As putea sa mai iau din calitatea filmului astfel ca acesta sa poata  vizualizat fara probleme ?

Multumesc pentru atentie.

#2
IPTV

IPTV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpamela200, on Mar 2 2007, 10:11, said:

Salut.

Am 2 calculatoare legate in retea si doresc ca pe unul din ele, mai slab dpdv hardware, sa pot vedea filme accesand un stream de pe celalalt calculator. Am folosit vlc atat pentru streaming cat si pentru vizualizare. Problema   este ca filmul are momente cand merge sacadat si la un moment dat se opreste. Mentionez ca calculatorul pe care se face vizualizarea este un AMD K6/2 500 Mhz, 128 MB, placa video 4MB, pe care am rulat cu succes filme la vremea lui. Banuiesc ca din cauza codecurilor mai destepte sau a calitatii din ce in ce mai bune a filmelor sistemul AMD nu mai face fata. Dar totusi greul il duce celalalt calculator  care face streamingul si care nu are probleme la rularea acestora. As putea sa mai iau din calitatea filmului astfel ca acesta sa poata  vizualizat fara probleme ?

Multumesc pentru atentie.

Care este configuratia la serverul care emite? Sistemele de operare pe cele 2 calculatoare? Cele 2 sisteme sunt legate direct cu cablu UTP sau prin un switch?
Te pot ajuta, dar am nevoie de mai multe detalii pentru analizarea situatiei de fapt.

Merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate