Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Preluare Meteo + Loto

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
roserver

roserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2007
Salut !  ;)

Am si eu nevoie de 2 scripturi.

Primul script este pentru preluare a Vremii de pe ANM - www.inmh.ro
Mai exact >> http://www.inmh.ro/i...as_curent=15197 <<

-------------------------------------------
Ceva de genu...
-------------------------------------------
VREMEA
Barlad, ora 21:00

Temperatura 3.4 °C
Presiunea 988.1 mb
Viteza vantului 4.0 m/s

Sursa: ANM
--------------------------------------------




Al 2`lea script este pentru preluare a rezultatelor extragerilor de pe loto.ro

--------------------------------------------
Ceva de genu...
--------------------------------------------
Rezultatele extragerii din 25-02-2007
5 24 13
28 42 14

NOROC
9933072
--------------------------------------------



Va Multumesc !

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
amandoua motorasele functioneza similar. 1: tre sa iti faci o baza de date cu toate orasele de la anm (asta daca ai nevoie de toate), daca nu, preiei doar pe cel care te intereseaza.

2: observi care este patternul de afisare al vremii,

<tbody><tr>
    <td valign="top">Temperatura</td>
    <td align="center">0.8°C</td>

</tr>

3: Separi zonele astea in care sunt afisate informatiile, dupa care separi informatiile in sine

4: le bagi in baza de date, si ai terminat.

PS: stii cate ceva despre expresiile regulate? daca nu, o sa ai probleme.

#3
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ai nevoie in sensul de moka sau esti dispus sa inveti cum sa ti le faci?

#4
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
nimic nu e moka. daca  dispus sa invete sa il faca, e lta problema. daca il vrea gata facut, se face, contra cost evident :P

#5
roserver

roserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2007
M-am chinuit ceva timp si nu prea am reusit... :( un exemplu va rog.

Multumesc!

#6
roserver

roserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2007
Va rog mult ... daca pute-ti sa-mi face-ti si mie un script pt preluare meteo pt orasul barlad.  MULTUMESC !

#7
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
nothing is free my friend. daca puneai codul cu care ai incercat si nu ti-a reusit, poate te ajutam. asa pe de-a moka in niciun caz.

#8
roserver

roserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2007

 xnoise, on Mar 1 2007, 17:04, said:

nothing is free my friend. daca puneai codul cu care ai incercat si nu ti-a reusit, poate te ajutam. asa pe de-a moka in niciun caz.

LoL... dar e chiar asa de greu de facut pt. cineva care se pricepe ?  ... ms oricum

#9
roserver

roserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2007

 roserver, on Mar 1 2007, 18:44, said:

LoL... dar e chiar asa de greu de facut pt. cineva care se pricepe ?  ... ms oricum

Totusi.. cred ca exista cineva care ma poate ajuta. si nu numai pe mine. cred ca sunt multi care si-ar dori un astfel de script.

Oricum eu ma mai chinui..

macar da-ti niste indicatii....

#10
jarionut

jarionut

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.03.2007
curl "http://www.inmh.ro/index.php?id_oras_curent=15498" |grep  '<center><font size=2>' -A 77 >/var/www/html/jar/test.html


tare va mai datzi mari shi mai il luatzi pe saracul om la 3 pazeshte pt o chestie de 2 lei shi 10 mani voi vretzi cashcaval ... rushine !!!!!

de asta romanii nus bine privitzi nicaieri ....
pt intrebari de genul asta pe forumuri din afara ar fi primit solutzia in cateva minute ... shi nu i s-ar fi cerut bani shi nici nu shiar fi dat nimeni atatea aere de cunoscatori shi alte alea .... dita cunoshtiintze itzi trebuie ...
voi vrezti bani shi pt ca sa imi spunetzi ca tre sa trec pe verde la semafor !!! rushine!!!!!
shi mai cititzi shi  Regulamentul forumului Softpedia
la care vatzi dat acordul cand vatzi inregistrat :


Acest regulament intra in vigoare in momentul in care va INREGISTRATI pe forumul Softpedia! 

Indatoririle userilor: 

.........

 Sa incerce sa AJUTE colegii de forum si sa NU ii puna in posturi proaste cei ce poate nu sunt atat de priceputi. Lumea vine aici SI sa invete ceva. Daca un user primeste glume in loc de raspunsuri atunci cand intreaba ceva "simplu" cu siguranta ca nu va invata ceva...
 .....



achum ashtep sa mi se shterga primul meu post pt ca am folosit th sh tz ...
asta e ....
sper sa apuce sa il vada cel cere are nevoie de el...
o zi buna

#11
jarionut

jarionut

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.03.2007
script demo : link

scripturile de care ai nevoie : 1. localitate1
2. meteo

a doua varianta demo: link

daca itzi plac shi le foloseshti pune shi un link catre pagina mea daca nu te deranjeaza ...
o zi buna

Edited by jarionut, 03 March 2007 - 17:28.


#12
cnoise

cnoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.07.2006
dragul meu, a ajuta inseamna a avea un punct de plecare. punctuld e plecare nu e o intrebare, este un mic indiciu ca macar a incercat. eu pana acum nu am vazut un astfel de indiciu. de ce sa nu vina toti atunci si sa zica: am de facut pt o firma cu profilul x site-ul cu specificatiile tehnice y, ma poate ajuta careva sa il fac? pls pls pls.

ce facem in cazul asta? pt ca e exact acelasi lucru. imi place sa ajut cand pot, dar am nevoie si de un mic semn din partea celui care se vrea ajutat ca a incercat ceva. altfel nu are niciun rost.

Una e sa vina si sa zica: am incercat asta si nu merge, ce pot face? si alta e sa zica : am de facut asta... mi-l faceti voi?

cel putin asa vad eu problema. nothing comes free. pana si ajutorul necesita putina bunavointa din partea celui care se vrea ajutat.

#13
barladul

barladul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.03.2007

 roserver, on Mar 1 2007, 14:46, said:

M-am chinuit ceva timp si nu prea am reusit... :( un exemplu va rog.

Multumesc!

Cnoise, am specificat ca m-am chinuit. si nu am reusit !, si chiar asa e. am stat 2 seri la rand si nu am reusit .

Oricum multumesc si moderatorilor care mi-au restricionat userul. nustiu din ce motiv. dar in fine.


MULTUMESC MULT SOFTPEDIA ! AVEAM ALTA IMPRESIE !


Oricum mai sunt si persoane de treaba !  Multumesc jarionut !

#14
jarionut

jarionut

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.03.2007
ok ai shi tu dreptate cnoise ... totusi omul se pare ca a incercat ceva ... faotul ca nu a dat detalii tehnice despre directzia in care a incercat ....
oricum ideea lui de a prelua informatzii de pe inmh e buna ... inmh ofera aceste informatzii numai contra cost ... scriptul meu o sa mearga numai pana modifica inmh siteul ... deci nu este ceva foarte bun ... mai poate fi prelucrat ... pt a extrage intr-un arrray informatziile ... shi cred ca asha ar trebui facut pt a avea un control mai bun al designului ... oricum e facut in viteza ... daca cineva ii aduce alte modificari sau il gandeshte altfel ... sper sa arunce shi pe aici o bucata de cod ...
inmh e cea mai completa baza de date meteo ...
daca are cineva informatzii despre o modalitate de access la un feed rss sau orice altceva de pe inmh sunt foarte interesat.

#15
cnoise

cnoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.07.2006
eu preiau zilnic informatii atat de pe inmh cat si de pe bnr si inca alte cateva site-uri.

@barladul: directia in care ar trebui sa te indrepti e urmatoarea: uite-te in codulk sursa al paginii care te intereseaza si identifica exact zonele care te intereseaza. dupa aceea incarca fisierul intr-o variabila  (file_get_contents in php) si apuca-te sa spargi pagina astfel incat intr-unul din elementele array-ului sa ai exact zona care te intereseaza. dupa aceea incearca din nou sa spolituiesti acel string in bucatele si mai mici astfel incat sa iti rezulte in final ceea ce cauti. deocamdata nu am timp, dar incerc zilele urmatoare sa iti furnizez un script cu ceea ce ai nevoie, asta pt ca am fost putin prea acid si sarcastic. o sa ti-l trim pe prv, nu aici.

@barlad: nu stiu care e motivul pentru care userul tau a fost restrictionat, dar eu nu am avut nici o legatura cu asta. cu toate astea, inca raman la concluzia mea ca daca mi-ai fi aratat sau mi-ai fi zis directia in care ai mers, imi era mult mai usor si mie si iti era mult mai usor si tie sa inveti si sa vezi unde ai gresit.

#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 barladul, on Mar 4 2007, 06:09, said:

Oricum multumesc si moderatorilor care mi-au restricionat userul. nustiu din ce motiv. dar in fine.
MULTUMESC MULT SOFTPEDIA ! AVEAM ALTA IMPRESIE !

Nu "cred" ca ti-a fost restrictionat userul de catre nimeni... probabil era vestita eroare de "server busy"

Attached File  roserver.JPG   95.95K   186 downloads

#17
barladul

barladul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.03.2007

 darkangelbv, on Mar 4 2007, 17:10, said:

Nu "cred" ca ti-a fost restrictionat userul de catre nimeni... probabil era vestita eroare de "server busy"

roserver.JPG


Ba da, a fost restrictionat.   Nu puteam nici sa postez nici sa dau search . asta ce inseamna ca e serverul busy ?...

Nu am postat scriptul  pt. ca era o panarama, am icnercat sa modific uns cript de preluare de la bnr. si oricum nu era bun. nu avea nici un rost...

nu se poate ca cineva de pe acest forum sa nu aiba o preluare de la inmh. putea sa ma ajute. si eu am ajutat alti useri. am mai avut multe conturi pe acest forum. si chiar de pe unul am ajutat foarte multe persoane. dar si acela mi-a fost restrictionat. asta e treaba de 6 - 8 luni...

Oricum multumesc mult lui Jar Ionut ! e super de treaba !

;)

#18
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
barladul am trimis cele trei scripturi promise pe private message. sper sa citesti si sa intelegi ultimul mesaj, si sa vezi care au fost motivele pentru care am reactionat asa, si care sunt motivele pentru care o voi face din nou daca se va intampla un lucru similar.

Edited by xnoise, 04 March 2007 - 21:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate