Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Memory stick bootabil - Windows XP

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#19
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005

View Postelectronicus, on Jul 26 2007, 06:25, said:

Aruncati o privire aici : http://articles.techrepublic.com.com/5100-6346-5928902.html
Poate va ajuta.
SUCCES !
din cate imi dau seama, in linkul pe care ni l-ai dat nu e vb despre cum sa instalezi a new copy of Windows de pe USB
am dreptate sau ma insel ? 10x anticipat ptr raspuns

#20
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005
se pare ca e o neintelegere la mijloc, ceea ce vreau eu este un kit cu windows XP pe usb cu care sa pot re-instala o un nou Windows. In loc de cd sa folosesc usb (ma gandesc ca merge mai repede). NU vreau sa am windowsul instalat pe usb, vreau sa am kitul windowsului pe stick....

stie cineva ? am cautat pe google de am luat-o razna, toata lumea explica cat de tare e sa instalezi windows pe stick, nimeni cum sa faci un kit de instalare windows pe stick :(

#21
metal696heart

metal696heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007
Poti sa butezi si de pe luna daca vrei. Instalarea va merge cu maxim 5 - 10 % mai repede. Se uita cumva de procesele de la instalare? dezarhivarea shi scanarea hardware, viteza de scriere a hdd-ului .... etc ...

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, topicul asta este despre Windows pe stick , nu kit pe stick.
Ptr ce vrei tu este topicu lunde ai postat deja:
http://forum.softped...p;#entry3534684

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

stie cineva ? am cautat pe google de am luat-o razna, toata lumea explica cat de tare e sa instalezi windows pe stick, nimeni cum sa faci un kit de instalare windows pe stick

In primul rand nu stiu cati stau treji la ora la care postezi tu ca sa-ti si raspunda. Te rog, invata sa postezi.
In al doilea rand, toata lumea explica ptr partea cu windows pe stick, ptr ca intradevar e mai interesant si mai complicat. Nu vad nici o problema de a copia un kit de instalare pe stick si de a rula setup-ul de pe el.

L.E. Cristiantel a explicat clar ce e de facut, ptr cazul in care folosesti stickul ptr bootare. Daca nu e si mai simplu. Bootezi de pe altceva in Dos si rulezi setup-ul de pe stick dand calea catre el.

Edited by eiffel, 19 October 2007 - 11:36.


#24
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005

View Posteiffel, on Oct 19 2007, 12:34, said:

In primul rand nu stiu cati stau treji la ora la care postezi tu ca sa-ti si raspunda. Te rog, invata sa postezi.
In al doilea rand, toata lumea explica ptr partea cu windows pe stick, ptr ca intradevar e mai interesant si mai complicat. Nu vad nici o problema de a copia un kit de instalare pe stick si de a rula setup-ul de pe el.
L.E. Cristiantel a explicat clar ce e de facut, ptr cazul in care folosesti stickul ptr bootare. Daca nu e si mai simplu. Bootezi de pe altceva in Dos si rulezi setup-ul de pe stick dand calea catre el.
daca postez la ore tarzii asta inseamna ca nu stiu sa postez ?
apoi daca eu intreb cum fac sa instalez windowsul de pe stick, de ce mi se raspunde cum sa instalez pe stick ?
am facut stick-ul bootabil si am pus kitul pe el. Am facut modificarea in bios astfel incat sa imi booteze de pe stick. Am dat restart si nu mi-a aparut kestia aia ca la cd "press any key to boot from..."
Ce-i de facut, ce gresesc ? Nu stiu cum sa intru in dos, as aprecia daca s-ar explica mai pe intelesul celor mai slabi in materia asta, ca mine.
Ms ptr raspuns, poate imi si dezvolti un pic explicatiile.

#25
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005

View Posteiffel, on Oct 19 2007, 12:29, said:

Nu, topicul asta este despre Windows pe stick , nu kit pe stick.
Ptr ce vrei tu este topicu lunde ai postat deja:
http://forum.softped...p;#entry3534684
eu asa am inteles de aici:  "Vreau sa fac un memory stick bootabil dupa care sa instalez windows xp de pe el." asa zice cel care a dat startul la topicul asta. daca am postat gresit cer sa mi se ierte greseala si sa mi se stearga posturile

#26
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005

View Posteiffel, on Oct 19 2007, 12:34, said:

Nu vad nici o problema de a copia un kit de instalare pe stick si de a rula setup-ul de pe el.
daca ai un pic de timp sa imi explici si mie putin cum se face......as aprecia plus ca mai sunt oameni interesati de kestia asta

#27
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005
a reusit cineva sa puna kitul windows pe stick si sa instaleze ? sa ne zica si noua cum a facut. mersi

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

daca postez la ore tarzii asta inseamna ca nu stiu sa postez ?
Nu, am zis ca nu prea sunt atatia oameni treji ca sa-ti raspunda la orele alea. Asa ca daca dupa 50 de min postezi ca sa ceri iar raspuns e clar ca nu stii sa postezi.

Quote

am facut stick-ul bootabil si am pus kitul pe el. Am facut modificarea in bios astfel incat sa imi booteze de pe stick. Am dat restart si nu mi-a aparut kestia aia ca la cd "press any key to boot from..."
Ce-i de facut, ce gresesc ? Nu stiu cum sa intru in dos, as aprecia daca s-ar explica mai pe intelesul celor mai slabi in materia asta, ca mine.
Ms ptr raspuns, poate imi si dezvolti un pic explicatiile.

Pai in primul rand cum ai facut stick-ul bootabil ? Cumva cu sector de DOS ? Daca da, iti apare ceva gen "C:\" dupa bootare ( poate sa fie si altceva in loc de C ) ? Daca da, inseamna ca ai rezolvat problema, mai trebuie sa-i dai calea catre setup.exe.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Da, se pare ca ai dreptate. Practic ambele topicuri au acelasi subiect. Doar ca asta nu are denumirea prea clara. Cred ca mai bine le unesc.

#30
carocipra

carocipra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2007

View Posteiffel, on Oct 30 2007, 11:00, said:

Da, se pare ca ai dreptate. Practic ambele topicuri au acelasi subiect. Doar ca asta nu are denumirea prea clara. Cred ca mai bine le unesc.
:clapping: Uniti-le fratilor ca si eu am un USB Flash Driver de 1G care sta degeaba pe dulap si tare as vrea sa pun un kit de Win pe el, cu ultimele versiuni de drivere ale sistemului meu si ultimele softuri DirectX 9.0c August, Windows Media Player 11.0, IE7 si altele.

Cand system crash, exista Stick boot-abil... :OK:

#31
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005

View Postcarocipra, on Oct 30 2007, 23:05, said:

:clapping: Uniti-le fratilor ca si eu am un USB Flash Driver de 1G care sta degeaba pe dulap si tare as vrea sa pun un kit de Win pe el, cu ultimele versiuni de drivere ale sistemului meu si ultimele softuri DirectX 9.0c August, Windows Media Player 11.0, IE7 si altele.

Cand system crash, exista Stick boot-abil... :OK:
eu vreau sa instalez windowsul de pe stick, sa elimin cd-ul care se poate zgaria oricand. Plus, usb e mai usor de pastrat.
Apoi tu vrei sa ai windows INSTALAT PE stick, eu vreau SA INSTALEZ windowsul DE PE stick. Nu e acelasi lucru

#32
carocipra

carocipra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2007

View Postbog_bmv, on Oct 30 2007, 23:14, said:

eu vreau sa instalez windowsul de pe stick, sa elimin cd-ul care se poate zgaria oricand. Plus, usb e mai usor de pastrat.
Apoi tu vrei sa ai windows INSTALAT PE stick, eu vreau SA INSTALEZ windowsul DE PE stick. Nu e acelasi lucru
Nu, dragul meu. Citeste bine: "as vrea sa pun un kit de Win pe el"...

Am gasit ceva la How To Boot From A USB Flash Drive dar citesc printre randuri ca nu inteleg nimic.

Edited by carocipra, 30 October 2007 - 22:28.


#33
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005

View Posteiffel, on Oct 30 2007, 10:46, said:

Pai in primul rand cum ai facut stick-ul bootabil ? Cumva cu sector de DOS ? Daca da, iti apare ceva gen "C:\" dupa bootare ( poate sa fie si altceva in loc de C ) ? Daca da, inseamna ca ai rezolvat problema, mai trebuie sa-i dai calea catre setup.exe.
am facut stick-ul bootabil cu acel tool de la HP. am gasit si un tutorial dar nu il mai gasesc acum. am facut totul ca in tutorial dar nu mi-a iesit, plus nu stiu cum sa dau calea ..... (e posibil sa stiu dar nu imi dau seama despre cum se face)

View Postcarocipra, on Oct 30 2007, 23:23, said:

Nu, dragul meu. Citeste bine: "as vrea sa pun un kit de Win pe el"...

Am gasit ceva la How To Boot From A USB Flash Drive dar citesc printre randuri ca nu inteleg nimic.
deci vrem sa acelasi lucru ?

#34
carocipra

carocipra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2007

View Postbog_bmv, on Oct 30 2007, 23:33, said:

deci vrem sa acelasi lucru ?
Exista doua posibilitati testate de mine. Am facut in felul urmator:
1. Daca ai la indemana o discheta de Boot de '98 copii pur si simplu tot ce e pe ea pe Stick. (Atentie la Autoexec.bat si Config.sys)
2. Daca folosesti NTFS in HP USB Disk Storage Format Tool, trebuie sa iti mearga daca ai Win XP. Daca ai '98 dai format FAT32 sau FAT si calea din C:\Windows\Command... parca acolo are fisierele DOS dupa cate imi aduc aminte. In XP nu ai DOS, ci un pseudoDOS care se cheama Windows Console. (atunci cand dai Restore...)

Problema mare acum vine. Cum pun Kit-ul de Win XP pe stick cu tot ce vreau eu. Oare Nero stie...
Fac imagine la CD-ul original si apoi o montez pe stick... sau o copii... sau copii kit-ul de Win fara sa fac .ISO ??? Nu stiu cum si ce sa fac. Dati-mi un sfat.

PS: Daca formatezi Stick-ul in NTFS pierzi 8Mb din el, ca la HDD...

Edited by carocipra, 30 October 2007 - 23:37.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Fac imagine la CD-ul original si apoi o montez pe stick... sau o copii... sau copii kit-ul de Win fara sa fac .ISO ???

Se poate in ambele moduri, dar cand folosesti imagine trebuie sa ai si cu ce sa o deschizi, si e si ceva mai greu din cauza memoriei. Cel mai simplu copiezi kit-ul.

Quote

am facut stick-ul bootabil cu acel tool de la HP. am gasit si un tutorial dar nu il mai gasesc acum. am facut totul ca in tutorial dar nu mi-a iesit, plus nu stiu cum sa dau calea .....

Cand bootezi de pe el apare acea deschidere de linie de comanda ( C:\ ) ? Eventual urmata de un > ?
Ptr ca daca apare si ai un director sa zicem "win" in care ai copiat tot continutul kitului de windows atunci poti sa dai calea la fel ca in DOS:
C:\> cd win urmat de enter ( cd= change directory ). Apoi la fel pana ajungi la directorul in care se afla setup.exe (i386).
Sau faci un fisier text cu calea ( ex: win\i386\setup.exe ) si il salvezi ca .bat. In cazul asta scrii direct C:\> x.bat urmat de enter.

Poti copia direct in radacina stick-ului kitul, fara sa mai creezi un director - dac nu mai scrii si altceva pe stick si atunci mai simplifici un pic.

Windows XP nu mai necesita ca win2000 rularea smartdrv.exe inainte de setup.exe asa ca modul dos e relativ simplu.
Daca nu, mai e posibilitatea de a pune windows pe stick si kit-ul intr-un director iar dupa ce bootezi in windows-ul de pe stick te duci direct la folderul respectiv si il instalezi al fel cum ar fi pe cd direct din windows.

#36
RAPHA3LO

RAPHA3LO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2007

View Postdoohoodogg, on Mar 4 2007, 15:32, said:

DA, exista un program numit My Slax creator, am reusit si eu sa fac acelasi lucru ca tine, cautal pe google, parca e freeware.


De fapt nu e destinat pt asa ceva dar merge :D



ce spui tu acolo e pentru linux

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate