Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Conu71

* * * * * 12 votes
  • Please log in to reply
3150 replies to this topic

#37
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
in sfarsit ieri a iesit avizul de la electrica

#38
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
Conu71,postez de putin timp pe acest forum dar pentru prima data am auzit ceva de scosul din circuitul agricol .Cer un sfat .Parintii mei au un teren la iesire din Tulcea pe drumul pre Galati si as dori sa cumpar de la ei prin act vanzare-cumparare cam 500-600 metri patrati din acel teren .Problema e ca cei de la autorizatii dau pe acel teren numai autorizatii pentru constructie ferme si eu as dori sa-mi construiesc acolo o casa cu etaj si piscina .Dupa cum observ orasul se extinde si in acea zona mai ales ca este aproape de balta dar nu stiu ce sanse am sa-mi fac o casa acolo .In acea zona s-a facut drum catre o unitate militara si de curand (iunie 2007) au tras curent (inalta tensiune) urmand sa traga curent si pentru consumul casnic dar nu stiu cand . Terenul a fost inainte de 89 ,teren agricol iar acum s-au construit ceva case dar multe fara autorizatie de constructie .
Daca am gresit topicul rog moderatorii sa ma indrume .

#39
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postaurora56, on Jul 17 2007, 16:03, said:

Conu71,postez de putin timp pe acest forum dar pentru prima data am auzit ceva de scosul din circuitul agricol .Cer un sfat .Parintii mei au un teren la iesire din Tulcea pe drumul pre Galati si as dori sa cumpar de la ei prin act vanzare-cumparare cam 500-600 metri patrati din acel teren .Problema e ca cei de la autorizatii dau pe acel teren numai autorizatii pentru constructie ferme si eu as dori sa-mi construiesc acolo o casa cu etaj si piscina .Dupa cum observ orasul se extinde si in acea zona mai ales ca este aproape de balta dar nu stiu ce sanse am sa-mi fac o casa acolo .In acea zona s-a facut drum catre o unitate militara si de curand (iunie 2007) au tras curent (inalta tensiune) urmand sa traga curent si pentru consumul casnic dar nu stiu cand . Terenul a fost inainte de 89 ,teren agricol iar acum s-au construit ceva case dar multe fara autorizatie de constructie .
Daca am gresit topicul rog moderatorii sa ma indrume .
Cere un certificat de urbanism pentru respectiva bucata de teren.
- Probabil va fi nevoie sa-i faci dezmemrarea corpului de proprietate + cadastru pe bucata care te intereseaza (alti bani, alta distractie)
- La cadastru se va vedea si daca parcela respectiva este se afla in intravilan si este sau nu inclusa in vre-un PUG/PUZ/PUD (daca nu este in intravilan...nu te baga)
In certificat se va scrie daca ai nevoie de scoaterea din circuit agricol sau nu (de dorit sa n-ai nevoie...dar se poate face, timp si bani sa fie)

Faza cu inalta tensiune e nasoala....exista restrictii dure, nu mai aproape de X metri, cladiri mai mici de Y metri..etc...

Pentru joasa tensiune e nevoie de transformator...care costa cat jumate de casa. Electrica de buna voie nu se baga la o astfel de investitie, primaria n-are bani, daca esti singur probabil n-o sa poti duce, doar daca va adunati mai multi. La costul transformatorului se aduna separat costurile stalpilor si a bransamentelor individuale.

Daca terenul este aproape de balta...nu strica sa faci un studiu geo, sa stii daca poti construi ce vrei tu pe el, sau e prea instabil solul si solutia de fundare impusa va costa triplu.
Acuma-i seceta dar gandeste-te si la inundatii...cat de mult poate sa se umfle "balta"

Sunt destul de multe chestii care trebuie sa le iei in calcul cand te apuci de o astfel de investitie.

#40
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007

View Posttorindan, on Jul 17 2007, 14:34, said:

Cere un certificat de urbanism pentru respectiva bucata de teren.
- Probabil va fi nevoie sa-i faci dezmemrarea corpului de proprietate + cadastru pe bucata care te intereseaza (alti bani, alta distractie)
- La cadastru se va vedea si daca parcela respectiva este se afla in intravilan si este sau nu inclusa in vre-un PUG/PUZ/PUD (daca nu este in intravilan...nu te baga)
In certificat se va scrie daca ai nevoie de scoaterea din circuit agricol sau nu (de dorit sa n-ai nevoie...dar se poate face, timp si bani sa fie)

Faza cu inalta tensiune e nasoala....exista restrictii dure, nu mai aproape de X metri, cladiri mai mici de Y metri..etc...

Pentru joasa tensiune e nevoie de transformator...care costa cat jumate de casa. Electrica de buna voie nu se baga la o astfel de investitie, primaria n-are bani, daca esti singur probabil n-o sa poti duce, doar daca va adunati mai multi. La costul transformatorului se aduna separat costurile stalpilor si a bransamentelor individuale.

Daca terenul este aproape de balta...nu strica sa faci un studiu geo, sa stii daca poti construi ce vrei tu pe el, sau e prea instabil solul si solutia de fundare impusa va costa triplu.
Acuma-i seceta dar gandeste-te si la inundatii...cat de mult poate sa se umfle "balta"

Sunt destul de multe chestii care trebuie sa le iei in calcul cand te apuci de o astfel de investitie.
Terenul nu e aprope de balta ci e la o distanta de aprope 400-500 m si e pe o zona putin mai inalta.Nu e si nici nu cred ca va fi inundabil (doar s-a aprobat si s-a construit o biserica in fata noastra) si mai e si soseaua care are si ea un digulet .Problema e ca e extravilan .Cei de la electrica au pus stalpii de inalta chiar langa gard (nu e nici un metru macar de la gard ) dar alt teren nu am posibilitati financiare sa cumpar.Parintii si vecinii fac demersuri ca sa se traga curent si pentru consum casnic ,cererea e aprobata ,termenul pana la sfarsitul lui iulie dar nu stiu ce interese mai sunt  aici .Oricum casa o faceam la vreo 20 m de gard si daca nu se poate, poate nu faceam etaj ,deja exista o constructie cu destinatie adapost la vreo 25-30m de gard .

#41
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
torindan a raspuns mai bine decat o puteam face eu. sincer nu prea mai stiu ce sfaturi sa iti dau. eu am depus ieri avizul pt salubritate: 500.000. cu chitanta am putut sa depun dosarul pentru autorizatia de constructie. distractia asta ma mai costa 6 milioane pe mine si 10 pe marius. ieri seara dupa munca am fost cu cumnatul meu sa ii caut teren ieftin. dezamagire totala. primul teren: 45 de euro metrul vis a vis de Rostar in plin camp. cea mai apropiata casa la 350 metri.urmatorul teren in Buda asezare la 30 de metri de sosea 57 de euro si lasa la 55 dar din pacate avea 1400 metri iar cumnatul nu putea sa ia atatia bani din banca. terenul era bestial pacat ca nu ne ajungeau banii. ultimul era foarte aproape de liniile de inalta tensiune asa ca am lasat o moarta. azi ne ducem din nou. SUNT FOARTE OBOSIT. deja incepe sa imi dispara entuziasmul si nici macar nu m-am apucat de fundatie:)))) birocratia ne omoara

Edited by conu71, 18 July 2007 - 06:49.


#42
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
se pare ca de ieri am voie sa construiesc. tot ieri sper ca am gasit si constructorul. pretul sper ca este 50 de euro pe mp. azi sau maine primesc raspunsul. tot ieri a trebuit sa mai fac pt dosar un act notarial pe proprie raspundere ca pamantul nu este in litigiu si o copie legalizata dupa actul de proprietate. cost total 60 lei

#43
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
La ce te referi 50E/mp. La constructia la rosu? Doubt it! 50??? Come on

#44
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
mana de lucru pt constructia la rosu este de 50 euro. duminica ma duc sa trasez. da doamne racoare

#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
presimt ca nu o sa fie racoare. sper sa termin repede. deja am emotii

#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
azi se face putul cu 1.7 mil/ml, 40m. de luni incep sa se sape fundatiile. mecanizat, 27 milioane

#47
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
azi trebuie sa platesc deschiderea de santier. stie cineva cat costa?

#48
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Sper sa tii un jurnal cu toate costurile si eventual la sf sa tragi o linie si ne zici si noua:) Eventual un excel cu tot ce platesti, de la 1 cui pana la orice document sau scandura. 10x

#49
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
notez notez:))))

#50
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
am fost astazi pe terene. putul a ajuns la 22m. am cautat teren pt cumnatul in magurele si am gasit cu 30 euro la 100m de strada principala 1000m. din pacate are doar 12.5 m deschiderea

#51
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
azi am terminat de facut fantana. am platit 2125 euro si 1 milion la baieti sa bea o bere. sunt foarte multumit de rezultat. cred ca de maine se baga excavatorul pt decopertat si sapat fundatia

#52
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
help: cat costa betonul la statie?
b150, 200, 250, 300

ramant dator. si daca se poate pret la caramida de 30` pe m3

#53
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Eu am luat de la Romconstructc u aprox. 265 RON un mc de B200 si 275 RON un mc de B250. La asta adaugi transportul si atunci cind este cazul (pentru placile superioare, stilpi, grinzi) pompa.
Din "negociere am obtinut o reducere echivalenta cu transportul iar pentru pompa am platit 500 ron / ora utilizare efectiva.

Caramida am luat-o cu aprox. 315 RON / mc (portanta, de Ceramica Iasi).

Bafta!

#54
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
te dai cu militienii de la Dinamo?! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

CorSim

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate