Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Conu71

* * * * * 12 votes
  • Please log in to reply
3154 replies to this topic

#19
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
azi mi a iesit studiul geo. maine il duc la arhitect

#20
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
astazi l-am bagat in intravilan construibil. 250mp

#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
ieri am depus dosarul pt autorizatia de mediu si astazi pt electrica si distrigaz. luni ma duc la bragadiru pt salubritate

#22
alex6279

alex6279

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.06.2007

View Postconu71, on Jun 1 2007, 11:30, said:

ieri am depus dosarul pt autorizatia de mediu si astazi pt electrica si distrigaz. luni ma duc la bragadiru pt salubritate

    Au inceput cunostintele sa ma bata la cap ca sunt nebun ca vand garsonul (eu sunt baiatul cu topicul "VREAU SA CONSTR...."), ca asa ceva nu se face, ca nu pot sa aduc casa la rosu cu 50 000.......Eu perseverez, nu in prostie sper, si te intreb acu :
   Cum e cu scoaterea din circuitul agricol si transfer in intravilan? Este si asta o varianta, sa i-au terenul acum, sa astept sa se mai apropie civilizatia de el dupa care sa m-apuc sa-l fac "baiat" de oras? Aici ma gandesc ca este si putin mai riscant dat fiind faptul ca nu am mai avut de a face cu asa ceva si poate il ocoleste cvilizatia  :D

#23
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
azi mi a iesit proiectul. yupyyyyyyyyyy. duminica ma duc sa discut cu constructorul si sper sa ma scoata la 160 euro cu tot cu tva. pt alex6279: nu are sens sa astepti cativa ani. am teren in buda(la 1 km de bragadiru, 4km de pancarda cu iesirea din bucuresti) cu 31 euro in planul 2(azi am aflat de el). are 1300mp si pe el vreau sa bag un prieten din alexandria, pe cumnata-miu si ar mai ramane de o casa. toata utilitatile se vor imparti la 3. la ora actuala dintr-un noroc pot afla ponturi pe zona bragadiru, clinceni, domnesti, buda. am fost acum o saptamana pentru cumnatul meu la 2 agentii din bragadiru si sub 60 euro nu se mai gaseste. baba de langa mine nu vinde sub 120 euro desi a avut oferta cu 90 euro si are 3500 mp. din partea mea mi se pare destul de mult 120 la ora actuala. din ce m am interesat la primarie si prin zona sub 60 euro nu mai gasesti decat pamant sub litigiu sau care nu are actele facute pt vanzare. sper sa pot vreodata sa imi scanez ceva din proiect si sa il pun aici(nu de alta dar mor de lene. alerg prea mult pt acte ca sa mai am energie. cui ii place proiectul meu putem vb cu priectantul si putem rezolva sub 600 de euro. l am intrebat astazi daca mai pot construi acest proiect de 6 ori si a fost destul de evaziv. banuiesc ca totul se rezolva tinand cont ca toate calculele sunt facute )

ps: astazi am inchiriat o garsoniera la 1 minut de metroul titan cu 120 euro pe luna. nu mai pot sta in regie deoarece mi s-a terminat perioada de doctorat. am platit avans 360 euro pe 3 luni. semmobilat destul de curatica et 2 din 10 la umbra sub copaci(copacii au coroana la et 4). racoraoasa, cada, de curiozitate am intrebat cat costa: 58000 euro(imens daca ma gandesc ca dau pe vila maxim 50000 euro avand pamantul deja). sunt vecin cu cumnatul meu(et 8). zona superba la 10 min de mers de Auchan. vineri ma duc sa iau restul de bani de la alexandria de pe apartament(44000 euro din care trebuie sa platesc 600 euro agentia si 3% impozitul). sper sa o termin in banii astia: DOAMNE AJUTA


astept reply-ul vostru cu interes. am obeservat ca nici un constructor din cei de seama de pe forum nu s-a bagat in discutie pe topicul asta si sincer imi pare rau. astept cu interes pareri avizate din partea lor. sper sa scanez zilele astea ce pot daca gasesc un scanner si daca mai am puterea sa o mai fac


alex6279, ai id-ul meu de messenger si te pot ajuta sa iti implinesti visul. nu este neaparat nevoi sa iei unde zic eu dar te pot ajuta cu sfaturi zic eu pertinente. dar daca tie iti este lene sa dai un copy/peste in messeneger eu nu te pot ajuta. bineinteles ca poti lua pamant in planul 7 si sa astepti sa te faci bucurestean. dar poti lua si in planul 2 destul de ieftin ascultand de sfaturile gratuite pe care le pot oferi. nu ma consider un "guru" dar cred ca pot oferi o gramada de ponturi pt zona de sud.: am o gramada de colegi de servici bragadireni care pot gasi cele mai ieftine bucati pe zona de sud. iti dai seama ca baietii au deja comisionul inclus dar totusi sunt sub preturile zonei. eu nu astept decat o lada de bere rece(gratis, gratis dar si berea este buna:)))))). sincer m-as bucura daca as ajuta o gramada de tineri sa isi implineasca visul la pretul unui apartament de 2 camere

Edited by conu71, 06 June 2007 - 23:38.


#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007

View Postconu71, on Jun 7 2007, 00:26, said:

astept reply-ul vostru cu interes. am obeservat ca nici un constructor din cei de seama de pe forum nu s-a bagat in discutie pe topicul asta si sincer imi pare rau. astept cu interes pareri avizate din partea lor. sper sa scanez zilele astea ce pot daca gasesc un scanner si daca mai am puterea sa o mai fac

Mai coane noi am intra in vorba pe topicul tau dar in stadiul in care esti ce sa-ti spunem noi?
Partea asta de la inceput cu terenul si alergarile sunt normale si voi le stit mai bine ca noi. Noi suntem cu casa de o puneti peste. Acu pe bune intreaba-ma pe mine de nu stiu ce litigiu, succesiune si dezmembrare ca-s paralel. Astea-s chestii de cadastru si avocati.
Mai incolo poate putem ceva, ceva sa-ti spunem. Sa vedem proiectul. 160 Euro/mp? Mai sper sa-ti faca treaba ca lumea la banii astia.
E la rosu 160 nu? Cam asa ar fi pretul. Cere-i niste referinte, recomandari vorbeste cu beneficiarii lui, vezi cum lucreaza si cat de serios este.

#25
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
l-am verificat. noi i am pus termopanele la cateva din vilele ridicate de el. am vb si cu beneficiarii, casele aratau super. a fost unul din putinii constructori care m au impresionat intr un mod placut. si am mers pe destule santiere datorita meseriei

#26
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
azi am incasat banii pe apartament. dupa numaratoare si achitat tot mai am 41300 din care mai am de dat 200 de euro arhitectului. duminica ma intanlesc cu constructorul. intre timp i-am mai dat o vila de 470 mp de facut. sper sa umble un pic la preturi cand o face calculul pt mine:))

scuze 42300(azi am cheltuit 1700 de euro si ieri 1150. in ritmul asta ajung la sapa de lemn pana sa pun tabla pe casa:)))))

Edited by conu71, 08 June 2007 - 17:01.


#27
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Se toaca,se toaca !    Cunosc senzatia.

#28
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View PostDDuras, on Jun 10 2007, 19:21, said:

Se toaca,se toaca !    Cunosc senzatia.


deja ma inteapa inima cand ma gandesc ca sunt cu banii la limita. azi am fost prin comunele lipia si nuci sa cautam o casa batraneasca pt mama unei cunostinte. 35000 o casa cazuta in lipia cu 1300 mp de pamant si una de chirpici in stare mai buna cu 760 milioane cu 1200 mp pamant(in comuna nuci). 40km pana in lipia si vreo 46 pana in comuna nuci. faza misto in cea de a doua locatie era ca terenul era de 14m la strada pe vreo 90m lungime. de-a lungul celor 90m este alt drum si se poate parcela in 3. faza proasta este ca desi pamantul este 20 euro se vinde destul de greu. nu va sfatuiesc sa va luati pamant pe acolo daca o sa vreti naveta zilnica. am prins un pont de pamant in plataresti(26 km de bucuresti, 12 de cernica) la vreo 7 euro mp. cei interesati sunt rugati sa ma contacteze in caz ca au doua lazi de bere la rece(cred ca dau pontul si pe gratis ca deh...).

Edited by conu71, 10 June 2007 - 18:40.


#29
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu stiu pe unde-s comunele astea cu iz alimentar, da'-i scump tare, ce lipia masii !  :D

#30
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
lipia este destul de aproape de snagov(vreo 4 km) iar pana la nuci mai sunt vreo 6 km

#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eeee, asta-i alta treba ! Daca vrei sa stai prin zone de genul ala,scoti banu' !

#32
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
am avut o discutie cu constructorul si sunt destul de deceptionat. a vazut proiectul, a mormait ca e cam mica si ca intr-o luna e gata si ca ma costa 7000 de euro manopera. a mai spus ca o lasa la 6500 din cauza ca i am mai dat un client cu o vila de 470 mp. mare smecherie. mi a scos ochii cu 500 de euro cand pe ala il taxeaza cu 30000 manopera. chiar nu mai exista echipe de constructori care sa ceara un pret mai apropiat cu realitatea? pana la urma nu la mine este nemultumirea ci la casa prietenului meu marius care este vecin cu mine si are o casa de facut de 198 mp si i a cerut manopera 14000 de iepurasi care mi se pare enorm, ce usor se castiga banii in ziua de astazi....20500 euro pentru 2 vile(una de 120 si una de 198) fara subsoluri si alte minuni. fac pariu ca nu il costa echipa mai mult de 10000. deja am intrat in butoiul cu melancolie. meseriasii care au echipa si au ceva lucrari in spate si vor doua vile de facut sunt rugati sa ma caute. vilele sunt la o distanta de 6-7 metrii una de cealalta deci va fi decat o singura organizare de santier

#33
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
se pare ca am mai castigat 50mp de pamant. drumul noi il pusesem 4 metri iar acum se pare ca a ajuns la 2.5 partea noastra. a cumparat cineva parcela de peste drum de noi. am castigat 1.5 metri pe o lungime de 33 cat este deschiderea curtii.

#34
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
vrei sa iti faci casa? apuca-te cu 1 an inainte de scos avize. birocratia ne omoara....

#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postconu71, on Jun 28 2007, 08:36, said:

vrei sa iti faci casa? apuca-te cu 1 an inainte de scos avize. birocratia ne omoara....
consuma timp, da' sincer, cred ca 3 luni sunt suficiente. Cu 6 luni inainte e numa' bine.

#36
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
mi au iesit avizele pt gaz si mediu. zilele astea iese si avizul de la electrica. pe cel de salubritate il fac pe loc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate