Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Icoane

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
771 replies to this topic

#37
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007
ptr Zexelica
ca un inceput Doamne ajuta, iti spun ca nu ma cunosti ,dar ai sa incepi pe acest forum sa ma cunosti incet,incet!
Ca apologet voi sustine un rezumat biblic pentru credinta ortodoxa si ceea ce se savarseste in aceasta comunitate de oameni..stiu dupa cum am mai spus ca se fac multe greseli..dar nu numai in biserica crestin ortodoxa..ci si peste tot...mereu oamenii vor face greseli..si mereu teoria are de suferit..eu acum iti voi arata ca TEORIA ORTODOXA nu este falsa ci este ADEVAR intru Hristos! imi cer scuze pentru majuscule dar scriu sub impuls deoarece vad ca nu ai inteles nimic din ce ti-am explicat anterior ,nu numai ca nu ai mai zis nimic..dar intinzi pe alte forumuri/pagini ca noi gresim si continui sa arunci cu pietre..drag frate in Iisus Hristos eu raspund -asa ca iti voi argumenta dupa Scriptura !

Sfanta Scriptura opreste inchinarea la chipuri cioplite si alte asemanari vazute(Ies.20 , 4; Lev. 26, 1 ; DEut. 5,8;Fapte 17,29).
Dar prin aceasta opreste numai inchinarea intemeiata pe socotinta ca chiar aceste chipuri sunt cinstite ca dumnezei,adica opreste inchinarea la idoli. Nu opreste insa cinstirea unor semne si infatisari ale lui Dumnezeu si ale sfintilor,cand aceasta cinstire nu ramane la materia din care sunt facute,ci duce gandul la Dumnezeu sau la sfantul cel inchipuit prin ele. Am vazut cinstirea ce se dadea unor braiie si stergare purtate de Apostolul Pavel. in Vechiul Testament ni se spune despre doi heruvimi sculptati,asezati deasupra chivotului,sau brodati in perdeaua din fata chivotului sau in covoarele din locasul sfant(Ies. 25,18-22 ; 26 , 32,etc) . Inaintea lor se tamaia si se faceau inchinaciuni(Iosua 7,6 ; Ies. 30 , 1, 7 , 8)

Precum ne ajutam de cuvant ca sa ne ridicam la cele mai presus de icoana. Si precum Dumnezeu vrea ca auzul nostru sa se sfinteasca prin cuvinte curate,asa vrea ca si vazul nostru sa se sfinteasca prin icoane cuvioase,ca prin amandoua aceste simturi superioare sa se scurga in suflet ganduri curate.
Ti-am mai explicat acum si dupa scriptura , si ti-am mai explicat si psihologic ceea ce nu poti sa negi!

revenind la Sf. Scriptura
avand in vedere Sfanta Cruce -
Crucea a fost altarul pe care s-a adus jertfa adevarata pentru oamenii din toate timpurile.Iisus a fost si jertfa adevarata si preotul care a adus o,castigand de fapt mantuirea noastra.
"Iar Hristos venind Arhiereu bunatatilor viitoare,nu prin sange de tapi si de vitei,ci cu insusi singele Sau a intrat El o data pentru totdeauna in Sfanta Sfintelor,si a dobandit o vesnica rascumparare. Ca de vreme ce sangele taurilor si al tapilor si cenusa de junince,stropind pe cei spurcati,ii sfinteste spre curatirea trupului,cu cat mai vartos singele lui Hristos,Care prin Duhul cel vesnic S-a adus lui Dumnezeu pe Sine jertfa fara de prihana;va curati cugetul nostru de faptele cele moarte ca sa slujiti Dumnezeului celui viu" (Evr . 9,11-14 )

Crucea trebuie cinstita mult,caci Domnul Iisus Hristos a imbratisat o cu iubire si pe ea a ars ca pe un altar pacatul nostru. Crucea arata rusinea noastra,nu a Domnului; din partea Domnului arata iubire.Deci gandul la ea ne face pe de o parte sa ne rusinam si sa ne caim de pacatele noastre si sa luptam impotriva lor,imbratisand si noi crucea cum a imbratisat o Domnul,pe de alta sa ne induiosam de iubirea Lui,Care ne-a mantuit prin ea de ele si sa o slavim.
Crucea este este fapta cea mai inalta a iubirii Sale fata de noi.
Hristos si Crucea Sa sunt nedespartiti. Crucea a devenit "semnul Fiului Omului" Ea se va arata pe cer impreuna cu El (Matei 24,30) ,cand va veni sa judece lumea ca sa rusineze pe cei ce nu s-au cait si nu au primit iubirea Lui cat au vietuit in lume.
Apoi Crucea este altarul pe care s-a adus inalta jertfa si orice altar trebuie cinstit (Ies. 29, 37)
Sfantul Apostol Pavel se lauda cu Crucea Domnului si o socoteste puterea lui Dumnezeu: "Cuvantul Crucii celor pieitori nebunie este,iar noua,celor care ne mantuim,puterea lui Dumnezeu este" (I Cor. 1,18)  ; "Iar mie sa nu-mi fie a ma lauda decat numai in Crucea Domnului nostru Iisus Hristos,prin care lumea este rastignita pentru mine si eu pentru lume"(Gal. 6, 14) ; "Caci El este pacea noastra,El,Care a facut din cele doua- una,surpand peretele din mijloc al despartiturii...ca intru Sine,pe cei doi sa-i zideasca intr-un isngur om nou si sa intemeieze pacea.Sa i impace cu Dumnezeu pe amandoi,uniti intr-un trup,prin cruce,omorand prin ea vrajmasia" (Efes . 2,14-16) mai vezi (Col 2. 1- 19-21) ; (Col 2, 14 si 15)
Prin Cruce S-a inaltat Iisus Hristos la marire(Filip. 2 , 8,9 ; Luca 24,26 , Ioan 17 , 1) ; Crucea e semnul T care apara pe cei ce l au in frunte/pecetea lui Dumnezeu(Iez. 9,4-6) ; mai vezi Apoc. 7,2-3 ; 9,4  {de ce nu te inchini?}

Sfintele taine - ca izvor al Sf. Taine , Mantuitorul Iisus Hristos este si savarsitorul lor, prin mijlocia preotului
Sfintele taine sunt - Botezul , Mirungerea , Pocainta, ,Impartasania,Preotia,Nunta si Maslul.Acest NUMAR de 7 este acela al darurilor
Arg biblice ptr sustinerea botezului vezi (Rom. 6, 3-4) ; (Ioan 3 , 5) ; (Rom 6, 4; Tit 3,5) ; (Fapte 2, 38)
Toti oamenii sint intinati de pacatul stramosesc(Iov 14 , 4 ; Ps. 50,6 Rom. 5, 12 , Efes 2,3)
Cei intinati de acest pacat nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu(I Cor. 15 .50 ; Apoc. 21 , 27)

Numai botezul crestin cu apa si duh ,poate sterge acest pacat,facand din omul vechi faptura noua,potrivit cuvantului Mantuitorului catre Nicodim (Ioan 3 , 3-7)

Sf. taina a botezului a fost asezata de Mantuitor dupa slavita Sa inviere, prin porunca data apostolilor(Matei 28,19 ; Marcu 16 , 15-16)Plinatatea harului a fost data numai dupa pogorarea Sfantului Duh,la Cincizecime(Fapte 2 ,1-5;19 , 6) ; (Fapte 2,38) si daca tot mai ai ceva de adaugat stai linistit ca mai am argumente dupa scriptura ca sa sustin Taina botezului! in caz ca nu iti este destul... -> Copiii sunt botezati pentru a li se sterge pacatul stramosesc.Botezul lor se face prin credinta altora .Unele din minunile Mantuitorului au fost savarsite asupra anumitor persoane nu pentru credinta lor,ci pentru credinta altora.Se cunoaste cazul slabanogului care a fost adus inaintea Mantuitorului,prin deschiderea acoperisului casei in care Se afla Domnul si vindecat pentru credinta celor care il purtau: "Iar Iisus,vazand credinta lor,a zis slabanogului: "Fiule,iertate iti sint pacatale tale"(Marcu 2,5) .La fel se petrece lucrul cu vindecarea slugii sutasului(Matei 8 ,5-13) ,precum si cu vindecarea femefii cananeence(Matei 15 ,22 -28) Copii neopunand o piedica personala,dumnezeiescul har poate lucra asupra lor prin Sf. Botez,fara rezistenta. Adeveriri din scriptura pentru botezul copiilor -
Taierea-imprejur,care preinchipuia Botezul(Col. 2,11-13),se facea si copiilor,potopul (I Petru 3, 20-21) si trecerea Marii Rosii(IEs. 14,21-22) care preinchipuiau acelasi botez,au fost petrecute si de copii;fagaduinta Sf. Duh spre iertarea pacatelor e data si copiilor(Fapte. 2 , 38-39) ; mai vezi despre apostoli (Fapte 1616,33) ; I Cor. 1, 16 ; Fapte. 10 , 47-48 ; Fapte 8 , 12-17)

(Fapte 2,38-39; Col. 2 , 12-13 , I Petru 3 , 21) ; (Gal. 3 , 27 ; Gal 2, 20) si mai am...dar continui cu celalalte taine ,sper sa nu te plictisesc dar iti arat biblic dupa cum ai vazut , initial am preferat sa ti explic logic shi psihologic anumite lucruri..dar se pare ca intinzi parerile tale peste tot si este gresit..si acum ca sa inchei acest proces aleg Cuvantul lui Dumnezeu care sti ca este adevarul!

Taina Mirungerii - cuvantul de asezare in primul rand a acestei taine este porunca Mantuitorului catre apostoli "Si iata,Eu trimit fagaduinta pina ce va veti imbraca cu putere de sus"(Luca 24,29). Asezarea ca Taina,aici,e facuta invaluit;ea avea sa fie aratata in chip vadit si stralucit la ziua Cincizecimii.
"Iar Cel ce ne intareste pe noi impreuna cu voi,in Hristos,si ne-a uns pe noi este Dumnezeu care ne-a si pecetluit pe noi si a dat arvuna Duhului in inimile noastre" (II Cor. 1,21 , 21-22 ; Efes. 4-30) "Si voi ,ungere aveti de la Cel Sfant si stiti toate..ungerea pe care ati luat o de la El ramane intru voi si nu aveti trebuinta ca sa va invete pe voi cineva .." (I Ioan. 2, 20 , 27)

(Fapte.8 ,16-17 ; 19 , 6)

Taina mirungerii se savarsea prin punerea mainilor si prin ungere- in scriptura ,vezi (Fapte. 8 ,16-17 ; Efes 1, 13 ; 4 , 30 ; II Cor. 1 , 21-22 ; I Ioan 2, 20 , 27)

Taina Pocaintei - Mantuitorul a fagaduit aceasta Taina Sfintilor Apostoli,cand le-a spus: "Amin,graiesc voua:oricate veti lega in pe pamant vor fi legate in cer si oricate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate in cer"(Matei 18,18; 16;19)

"Luati Duh Sfant;carora le veti ierta pacatele,se vor ierta lor,si carora le veti tine,vor fi tinute"(Ioan. 20 , 22-23)
(Luca 5,20) ; (Ioan 20, 21-23) ; Pocainta predicata de Sf Ioan Botezatorul si marturisirea pacatelor care aveau lor atunci(Marcu.1 , 4-5)au prevestit pocainta si marturisirea crestina.

Sfanta Impartasanie - este Taina prin care crestinul se impartaseste cu insusi Trupul si Singele Domnului,care pastreaza numai pentru ochii nostri trupesti chipul de paine si de vin.
Aceasta taina la fel ca celelalte taine, a fost asezata de Mantuitorul la Cina cea de Taina,cand a luat painea, S-a rugat si a binecuvantat o zicand:"Luati mancati,acesta este trupul Meu". apoi a luat paharul,a multumit shi l-a binecuvantat zicand " Beti dintru acesta toti,ca acesta este singele Meu,al Legii celei noi,care pentru pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor' (Matei.26 , 26-28) ; (Marcu. 14,22-24; Luca.22,19-20;Ioan 6 , 35; I Cor. 11,23-25. Apoi a adaugat "Aceasta s o faceti intru pomenirea Mea" (Luca. 22, 19 ; I Cor. 11. 24 si 25)

"Eu sunt painea cea vie,care s-a pogorat din cer.De va manca cineva din painea aceasta,va fi viu in veci;iar painea pe careEu o voi da pentru viata lumii este trupul Meu .Daca nu veti manca trupul Fiului Omului si nu veti bea singele Meu , nu veti avea viata in voi.Cel ce mananca trupul Meu si bea singele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua cea de apoi.Trupul Meu este adevarata mancare si singele Meu este adevarata bautura.Cel ce mananca trupul Meu si bea singele Meu intru Mine ramane si Eu intru el"(Ioan 6, 48 , 51 , 53-56) mai vezi Sf apostol pavel  (I Cor . 11,27)

taina preotiei -Hirotonia sau preotia este Taina prin care cei anume pregatiti primesc,prin punerea mainilor si rugaciunea clericului,puterea de a propovaduii cuvantul lui Dumnezeu,de a sfinti prin Sfintele Taine si slujbele bisericesti si de a conduce pe cei credinciosi la mantuire(Matei 28,19-20)

Mantuitorul a asezat aceasta Taina chiar in prima zi a Invierii Sale,prin cuvintele"Precum M-a trimis pe Mine Tatal si Eu va trimit pe voi. Si aceasta zicand a suflat asupra lor si a zis lor:Luati Duh Sfant;carora veti ierta pacatele ,le vor fi iertate si caroraveti tine,vor fi tinute"(Ioan 20,21-23)Aici nu se arata ca partea vazuta a Tainei,adica punerea mainilor si rugaciunea,a fost randuita de Domnul dar Biblia spune ca preotia se da prin punerea mainilor(Fapte. 14,23; I Tim. 4, 14l 5 , 22)

Pavel spune apostolilor din Efes " Luati amintede voi si de toata turma intru care Duhul Sfant v-a pus pe voi Episcopi,ca sa pastoriti Biserica lui Dumnezeu" (Fapte 20, 28)

"Mergand invatati toate neamurile,botezandu-le in numele Tatalui  si al Fiului si al Sfantului Duh.invatandu-le sa pazeasca toate cate v-0am poruncit voua,si Iata Eu cu voi sint in toate zilele,pina la sfarsitul veacului" (Matei. 28, 19-20)
"Asa sa ne socoteasca pe noi fiecare om:ca slujitori ai lui Hristos si iconomi ai Tainelor lui Dumnezeu" (I Cor. 4,1)
Cel ce va asculta pe voi pe Mine ma asculta si cel ce se leapada de voi de Mine se leapada" (Luca 10,16)

Mai vezi despre preoti (Tit episcop in Creta, si pe Timotei episcop la Efes. " Pentru aceasta te-am lasat in Creta,ca acelea care lipsesc sa le indrepti si sa asezi preoti prin cetati,precum Eu ti-am poruncit"(Tit 1,5) ; (I Tim. 5,22)Sf Apostoli Pavel si Barnaba au hirotonit preoti in Listra,Iconiu,Derbi si Antiohia(Fapte 14,20,21,23) (Fapte 6,6)

Taina Cununiei ->"Pentru aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa,si se va alipi de femeia sa si vor fi amandoi in trup.Taina aceasta mare este,iar eu zic in Hristos si in Biserica (Efes. 31-32)

Hristos participa la nunta din Cana,pe care o sfinteste prin prezenta Sa si preface apa in vin(Ioan. 2 , 1-11)

Sfantul Maslu -Mantuitorul a zis -"Celor ce vor crede ,aceste semne vor urma:in numele Meu demoni vor scoate..peste cei bolnavi mainile isi vor pune si se vor face sanatosi"(Marcu. 16,17-18)..Apostolii au practicat Taina Sf. Maslu inca de la prima lor propovaduire: 'Si demonii multi scoteau si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si i vindecau"(Marcu 6,13) Practica a ajuns regula asa cum se vede din cuvintele Sf. Iacov :"Este bolnav cineva intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el,ungandu l cu untdelemn intru numele Domnului.Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si l va ridica pe el Domnu;
si de va fi facut pacate,se vor ierta lui" (Iacov .5 , 14-15)

am mai citit post uri de ale tale despre 666 si iti spun ca nu esti singurul care stie anumite lucruri! gresesti daca spui ca biserica crestin ortodoxa este nestiutoare!

#38
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...offffff ce ti-e si cu legea asta pana la urma nu dragostea conteaza ci Legea, codul scris. poti tu sa suferi pentru Hristos si oameni toata viata, incercand sa iti cureti inima de rau si egoisme, daca ai calcat litera ti s-a luat carnetul. aceasta sa fie oare Biserica?
eu cred ca nu. iar icoana este pana la urma si un act marturisitor, al credintei  si al teologiei ortodoxe.

#39
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostNicanor, on Mar 1 2007, 14:49, said:

...offffff ce ti-e si cu legea asta pana la urma nu dragostea conteaza ci Legea, codul scris. poti tu sa suferi pentru Hristos si oameni toata viata, incercand sa iti cureti inima de rau si egoisme, daca ai calcat litera ti s-a luat carnetul.

Este foarte raspândita, mai ales printre ortodocsi, ratacirea cu "nu conteaza legea ci dragostea". Cei care trâmbiteaza acest concept sunt de fapt iubitori de sine, care îsi împlinesc poftele lumesti sub pretextul iubirii. Adica calca postul, participa la petreceri si sindrofii etc.

#40
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007

View PostRamunc, on Mar 1 2007, 17:14, said:

Este foarte raspândita, mai ales printre ortodocsi, ratacirea cu "nu conteaza legea ci dragostea". Cei care trâmbiteaza acest concept sunt de fapt iubitori de sine, care îsi împlinesc poftele lumesti sub pretextul iubirii. Adica calca postul, participa la petreceri si sindrofii etc.


Teoria este rar pusa in practica...oamenii mereu gresesc si de obicei teoria sufera..asta ma intristeaza pe mine..
eu sunt un traitor,gresesc si eu in felul meu,dar nu ma incadrez in alte greseli cum ar fi cele datorate clericilor..

#41
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMegara, on Mar 1 2007, 12:20, said:

Esti tu asa sigur ca s-a terminat? Ti-a spus Dumnezeu asta?  :huh:
dar ti-a spus EL sa te inchini la icoane ?
vezi pe cineva din noul testament sa faca acest lucru ?

etc.

#42
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007

View Post***MIHAI***, on Mar 2 2007, 00:07, said:

dar ti-a spus EL sa te inchini la icoane ?
vezi pe cineva din noul testament sa faca acest lucru ?

etc.

cu cine vorbesti ?

esti orb sa nu vezi , au doar ce am explicat mai sus conform Sfintei Scripturi ?

Edited by Angelolater, 02 March 2007 - 02:44.


#43
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View PostRamunc, on Mar 1 2007, 17:14, said:

Este foarte raspândita, mai ales printre ortodocsi, ratacirea cu "nu conteaza legea ci dragostea". Cei care trâmbiteaza acest concept sunt de fapt iubitori de sine, care îsi împlinesc poftele lumesti sub pretextul iubirii. Adica calca postul, participa la petreceri si sindrofii etc.


...ai dreptate, sub acest cuvant se poate ascunde o mentalitate laxa, hedonista. de ce sa ma duc la liturghie, dumnezeu este peste tot, sau ce atata post si randuiala. corect. pe de alta parte insa litera poate sa distruga daca este rupta de contextul personal al dragostei. iar libertatea omului este minunata si de nepretuit, uitati doar cu cata delicatete si gingasie intevine harul in viata omului , la cea mai mica impotrivire se retrage imediat. tot programul ascetic al ortodoxiei are ca scop libertatea omului, pregatirea sa pentru a fi capabil sa traiasca in legea iubirii.
ma gandesc si la "Fratii Karamazov" la monahul Feropont si parintele Macarie, primul exponent al literei duse la extrem iar al doilea mergand pe calea dragostei.

#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAngelolater, on Mar 2 2007, 02:41, said:

cu cine vorbesti ?

esti orb sa nu vezi , au doar ce am explicat mai sus conform Sfintei Scripturi ?
Am citit postul tau cu explicarea doctrinei. Citva precizari.

ICOANE

Quote

Sfanta Scriptura opreste inchinarea la chipuri cioplite si alte asemanari vazute(Ies.20 , 4; Lev. 26, 1 ; DEut. 5,8;Fapte 17,29).
Dar prin aceasta opreste numai inchinarea intemeiata pe socotinta ca chiar aceste chipuri sunt cinstite ca dumnezei,adica opreste inchinarea la idoli. Nu opreste insa cinstirea unor semne si infatisari ale lui Dumnezeu si ale sfintilor,cand aceasta cinstire nu ramane la materia din care sunt facute,ci duce gandul la Dumnezeu sau la sfantul cel inchipuit prin ele.
Uiti porunca din versurl 4 al Exod 20, v. 8 al Deut. 5: scrie:"SA NU-TI FACI".
Dupa aceea. Cu inchinarea este o alta parte a versului. Dar porunca este foarte clara: "nu-ti fa".

#45
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
zexelica far' de frica, uite poza ta, nu inseamna ca ti-ai facut chip? ce intelegi tu prin chip?

Edited by Nicanor, 02 March 2007 - 12:50.


#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostNicanor, on Mar 2 2007, 12:49, said:

zexelica far' de frica, uite poza ta, nu inseamna ca ti-ai facut chip? ce intelegi tu prin chip?
Mai citeste v.3 din Exod 20
"Să nu ai alți dumnezei afară de Mine."
Daca poza mea ar fi pusa in legatura cu Dumnezeu, atunci, da, ai dreptate.
Dar daca nu este in legatura cu Dumnezeu, adu-mi tu versul care-ti permite concluzia ta, potrivit careia nu am voie sa-mi fac imagini cu oameni sau animale.

Retine totusi o regula biblica ignorata de seminarii: Scriptura explica Scriptura.
Ex.
Luca2
1În vremea aceea a ieșit o poruncă de la Cezar August să se înscrie toată lumea.

Adica, dupa logica ta si a seminariilor, Australia, America, etc...

Gresit. Din restul Bibliei intelegem ca este vorba despre toata lumea de sub autoritatea lui Cezar.

#47
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...pai da dar eu ma refeream la a nu iti face chip. sau altfel, chivotul sfant al evreilor nu era in legatura cu Dumnezeu?

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostNicanor, on Mar 2 2007, 13:55, said:

...pai da dar eu ma refeream la a nu iti face chip. sau altfel, chivotul sfant al evreilor nu era in legatura cu Dumnezeu?
Stai usor, sa lamurim chestia cu poza mea. Esti de acord cu Scriptura sau cu invatatura bisericii tale? Scriptura spune ca imaginile care nu trebuiesc facute sunt cu privire la Dumnezeu. Nu cu uzul personal.

Cu chivotul, iti demonstrez ca daca Dumnezeu nu are roate, atunci nici heruvimii nu sunt entitati existente. Cu Scriptura. Dar aici intervine autoritatea: tu crezi biserica, eu cred pe Dumnezeu si Scriptura.

#49
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007
Uiti porunca din versurl 4 al Exod 20, v. 8 al Deut. 5: scrie:"[size=4]SA NU-TI FACI[/size]".
Dupa aceea. Cu inchinarea este o alta parte a versului. Dar porunca este foarte clara: "[size=4]nu-ti fa[/size]".
[/quote]

Si eu cred ca am fost destul de clar prin argumentele biblice care sustin tot ceea ce ti-am spus..deci nu e fals...ce spui tu nu inseamna nimic daca eu ti-am adus LA TOATE arg biblice..si nu am spus tot..dar am crezut ca sunt destule...m-am inselat evident!

Eu ti-am argumentat biblic pentru ca asa am observat ca se poate discuta cu cei ce nu sunt prea deschisi..(cei ce se inchid intr o cutie si raman acolo)ma refer ca la explicatii psihologice sau natura umana in general, nu inseamna nimic pentru tine si nu esti singurul...asta se deduce din faptul ca pur si simplu parca nu vezi ori nu ai vazut argumentarile mele! ori nu esti deacord...chiar daca nu ai cum sa ma contrazici d p d vedere psihologic sau teologic...argumentul tau sustinut in final cade in acest context al tainelor... ori Biblia se bate cap in cap cu ea insasi(ceea ce nu cred)...e o dilema:)

Eu iti doresc succes!
p.s.
am vazut ce ai spus lui Nicanor despre Biserica ....gresesti iarasi daca tu crezi ca Biserica nu detine Sf Scriptura care este Adevarul

catalogarea ta nu face decat sa te aduca in stadiul sa judeci poate fara sa ti dai seama...nu condamn spunandu-ti asta..dar ai ocolit foarte mult vorbele mele neajungand nicaieri

Doamne ajuta!

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
@Angelolater
Fara sa te superi, dar tu nu argumentezi cu Scriptura ci cu argumentele stabilite de doctrina ta, la care gasesti niste versuri care fac sens, aparent, ignorind total versurile care contrazic direct.

Quote

Nu opreste insa cinstirea unor semne si infatisari ale lui Dumnezeu si ale sfintilor,cand aceasta cinstire nu ramane la materia din care sunt facute,ci duce gandul la Dumnezeu sau la sfantul cel inchipuit prin ele. Am vazut cinstirea ce se dadea unor braiie si stergare purtate de Apostolul Pavel. in Vechiul Testament ni se spune despre doi heruvimi sculptati,asezati deasupra chivotului,sau brodati in perdeaua din fata chivotului sau in covoarele din locasul sfant(Ies. 25,18-22 ; 26 , 32,etc) . Inaintea lor se tamaia si se faceau inchinaciuni(Iosua 7,6 ; Ies. 30 , 1, 7 , 8)

Asemanarea a ceea ce este in ceruri sunt icoanele. Scrie sa nu-ti faci. Ce Scriptura ai adus ca argument. Am bolduit explicatia ta: n-are proba biblica.
Iar cu sfintii scrie clar:
Apoc 19
   10Și m'am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi -a zis: ,,Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sînt un împreună slujitor cu tine și cu frații tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul proorociei.``)

Vers direct.

Heruvimii
Singura situatie unde ai versuri directe in care se porunceste sa se faca. Dar ar insemna sa se contrazica (,) cu celelalte unde scrie "sa nu-ti faci".

Si atunci, studiind heruvimii in restul Bibliei, gasim in Ezechiel 10 asocierea heruvimilor cu roti, ochi, toate lucruri fizice. Dumnezeu locuieste intre heruvimi (Ps99:1), Dumnezeu este Duh.
Asociereadin Ezechiel 10 ne face sa intelegem ca este o metafora. Heruvimii nu au cum sa fie fiinte. Ei sunt o reprezentare a lui Dumnezeu ca judecator:
Geneza3
24Astfel a izgonit El pe Adam; și la răsăritul grădinii Edenului a pus niște heruvimi, cari să învîrtească o sabie învăpăiată, ca să păzească drumul care duce la pomul vieții.
Foc simbolizeaza judecata (Ilie cu cei 450 de profeti ai lui baal a chemat foc din cer), sabia este Cuvintul=Legea
Efeseni 6
17Luați și coiful mîntuirii și sabia Duhului, care este Cuvîntul lui Dumnezeu.
Evrei4
12Căci Cuvîntul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decît orice sabie cu două tăișuri: pătrunde pînă acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gîndurile inimii.

Cine ne opreste sa intram in paradis? Legea care ne condamna ca avem pacat. Heruvimii (Dumnezeu) cu sabia de foc (judecata Legii).

Cind scrie despre heruvimi ca stau deasupracapacului si fata in fata cu scaunul milei, stim ca sunt o UMBRA a unei realitati spirituale.
Noi avem porunca sa comparam SPIRITUAL cu SPIRITUAL. Asa ca trebuie sa definim spiritual conceptul de heruvim, sabie, foc, etc....

De aceea seminariile nu pot gasi proba biblica la Apoc 13:18, unde scrie sa SOCOTEASCA nr. fiarei. Nu pot gasi versurile care dau formula de calcul anr 666. Au o hermenutica inventata de ei, fara proba biblica asupra metodologiei.
De aceea la botez bisericile au cel putin 3 raspunsuri diferite.

#51
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postzexelica, on Mar 3 2007, 14:41, said:

Asa ca trebuie sa definim spiritual conceptul de heruvim, sabie
Domnu’, vreau și eu de 2 lei concepte, cu heruvimi, se poate?

#52
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
hai sa lasam la  o parte citatele biblice
sa vedem de ce folosesc oamenii icoanele
sa vedem ce religii folosesc icoane (si care nu) si de ce

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsoka norman, on Mar 4 2007, 00:26, said:

hai sa lasam la  o parte citatele biblice
sa vedem de ce folosesc oamenii icoanele
sa vedem ce religii folosesc icoane (si care nu) si de ce
Si care este sistemul de referinta al aprecierii? Mintea umana? Ca asa cred unii sau asa ne-a zis unu'? Mergem pe incerdere?
Sciptura este singura autoritate. Iar daca acolo scrie "nu-ti fa", atunci nu mai invata lumea sa-si faca.

#54
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Mar 4 2007, 03:40, said:

Sciptura este singura autoritate. Iar daca acolo scrie "nu-ti fa", atunci nu mai invata lumea sa-si faca.
AUTORITATEA E DUMNEZEU.
Repeti intruna acelasi lucru ca o moara stricata. Din toate posturile tale fiecare se dubleaza de cel putin 2 ori. Ai cateva idei fixe pe care le toti repeti si le aduci in discutie, fie ca sunt sau nu sunt ontopic. Nu suntem nici orbi si nici cretini ca sa nu pricepem. Spre deosebire de tine noi scriem ceea ce gandim, nu dam copy-paste. Ti s-a mai spus de atatea ori ca acesta este un forum de discutii nu citirea bibliei. Ai fost rugat de atatea ori sa nu abuzezi de citatele biblice si vad ca nu ai inteles. Ti s-a spus ca biblia este publicata pe net si e suficient sa dai referintele, dar nu ai priceput. Ce sa fac ca sa pricepi?
De acu inainte am sa-ti editez fiecare mesaj ce contine citate biblice. Am sa las doar referinta si link catre biblia de pe net.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate