Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Icoane

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
771 replies to this topic

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
am o nelamurire: cand am vrut sa postez un psalm 115, am vrut sa dau citat din Biblia ortodoxa, dar uite cum e ea:
Psalmii, 115

Quote

Psalmul 115
1. Crezut-am, pentru aceea am grăit, iar eu m-am smerit foarte.
2. Eu am zis întru uimirea mea: "Tot omul este mincinos!"
3. Ce voi răsplăti Domnului pentru toate câte mi-a dat mie?
4. Paharul mântuirii voi lua și numele Domnului voi chema.
5. Făgăduințele mele le voi plini Domnului, înaintea a tot poporului Său.
6. Scumpă este înaintea Domnului moartea cuvioșilor Lui.
7. O, Doamne, eu sunt robul Tău, eu sunt robul Tău și fiul roabei Tale; rupt-ai legăturile mele.
8. Ție-ți voi aduce jertfă de laudă și numele Domnului voi chema.
9. Făgăduințele mele le voi plini Domnului, înaintea a tot poporului Lui,
10. În curțile casei Domnului, în mijlocul tău, Ierusalime. Sursa

Iata intregul pasaj:

Quote

Psalmii, 115
1 Nu nouă, Doamne, nu nouă, ci Numelui Tău dă slavă pentru bunătatea Ta, pentru credincioșia Ta!
2 Pentru ce că zică neamurile: "Unde este Dumnezeul lor?"
3 Dumnezeul nostru este în cer, El face tot ce vrea.
4 Idolii lor sunt argint și aur, făcuți de mâini omenești.
5 Au gură, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu văd,
6 au urechi, dar n-aud, au nas, dar nu miroase,
7 au mâini, dar nu pipăie, picioare, dar nu merg; nu scot nici un sunet din gâtlejul lor.
8 Ca ei sunt cei ce-i fac; toți cei ce se încred în ei.
9 Israele, încrede-te în Domnul! El este ajutorul și scutul lor.

10 Casa lui Aaron, încrede-te în Domnul! El este ajutorul și scutul lor.
11 Cei ce vă temeți de Domnul, încredeți-vă în Domnul! El este ajutorul și scutul lor.
12 Domnul Și-aduce aminte de noi: El va binecuvânta, va binecuvânta casa lui Israel, va binecuvânta casa lui Aaron,
13 va binecuvânta pe cei ce se tem de Domnul, pe cei mici și pe cei mari.
14 Domnul să vă înmulțească tot mai mult, pe voi și pe copiii voștri!
15 Fiți binecuvântați de Domnul, care a făcut cerurile și pământul!
16 Cerurile sunt ale Domnului, dar pământul l-a dat fiilor oamenilor.
17 Nu morții laudă pe Domnul, și nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii,
18 ci noi, noi vom binecuvânta pe Domnul, de acum și până în veac. Lăudați pe Domnul! Sursa

Un site ce promoveaza "salvarea icoanelor". Oare de au scos versete ...


Quote

Isaia, 42:8 Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea mea idolilor."

ICOÁNĂ,  icoane, s.f. 1. Imagine pictată sau, mai rar, sculptată, care reprezintă diferite divinități sau scene cu temă religioasă și care servește ca obiect de cult. ♦ P. ext. (Înv.) Tablou, desen, ilustrație. 2. Fig. Imagine, chip. – Din sl. ikona.

ÍDOL,  idoli, s.m. Divinitate păgână; (concr.) chip, figură, statuie reprezentând o asemenea divinitate și constituind, în religiile politeiste, obiecte de cult religios. ♦ Fig. Ființă sau lucru care reprezintă obiectul unui cult sau al unei mari iubiri. – Din sl. idolŭ.

ÍDOL ~i m. 1) Reprezentare antropomorfă a unei divinități (în formă de statuie, imagine etc.), constituind obiect de adorație la păgâni; divinitate păgână. 2) fig. Persoană sau lucru care este obiectul unei adorații. /<sl. idolu

#2
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
De ce noi ortodocsii ne inchinam la icoane ?
Doresc adevarul pe care voi il cunoasteti ...

Quote

4 Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
5 Să nu te închini înaintea lor, și să nu le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, Exodul, 20:4-5
CIOPLÍ, cioplesc, vb. IV. 1. Tranz. A desprinde, prin lovituri aplicate cu un instrument ascuțit, așchii dintr-o bucată de lemn, de piatră etc., pentru a da materialului o formă oarecare; a ciocârti. ♦ Spec. A sculpta. 2. Tranz. Fig. A aduce îmbunătățiri (stilistice, de exprimare etc.) unei lucrări (literare, științifice etc.); a cizela. 3. Refl. Fig. (Despre oameni) A căpăta deprinderi civilizate, a deveni politicos; a se cultiva, a se cizela. – Din bg. èoplja, scr. èopljiti.

ÎNCHINÁ,  închín, vb. I. 1. Refl. A-și manifesta evlavia către divinitate prin practici religioase, specifice fiecărui cult. ♦ (În biserica creștină) A-și face semnul crucii; p. ext. a se ruga. 2. Refl. A se pleca (sau a-și pleca numai capul) înaintea cuiva, în semn de respect, de devotament, de afecțiune sau ca simplu salut. ♦ Intranz. A ridica paharul plin, ciocnindu-l cu paharul celorlalți comeseni și a bea (făcând o urare). 3. Refl. (Înv.) A recunoaște suzeranitatea cuiva; a accepta să devină vasal. ♢ Expr. (Tranz.) A închina armele (sau steagul) = a capitula. 4. Tranz. (Înv.) A dărui cuiva ceva în semn de evlavie, de supunere, de recunoștință. ♢ Expr. A închina o mănăstire = a subordona o mănăstire altei mănăstiri străine sau unei patriarhii. ♦ A face o ofrandă. 5. Tranz. A consacra. ♦ A dedica. – Lat. inclinare.

A ÎNCHINÁ închín 1. tranz. 1) ist. (cetăți, țări, ținuturi etc.) A preda (unei puteri străine) în semn de supunere. 2) pop. A aduce în dar; a dărui. 3) fam. (băuturi alcoolice) A consuma pentru a-și face plăcere; a cinsti. ~ în sănătatea cuiva. 4) (opere de artă) A destina printr-o dedicație; a consacra; a dedica. ~ cuiva o poezie. 2. intranz. pop.A consuma alcool; a cinsti. /<lat. inclinare

A SE ÎNCHINÁ mă închín intranz. 1) rel. A manifesta o atitudine de evlavie față de o divinitate. 2) fig. A manifesta o atitudine de recunoaștere a superiorității sau puterii cuiva; a se pleca; a se smeri. 3) A face o plecăciune ușoară (în semn de salut sau de respect). /<lat. inclinare

SLUJÍ, slujesc, vb. IV. Intranz. 1. 1. A fi angajat, a munci în gospodăria sau în familia cuiva; (înv.) a ocupa o funcție publică. ♦ (Pop.) A-și face serviciul militar. ♦ Tranz. A munci pentru altul, a fi la dispoziția unui stăpân. ♦ Refl. A se servi, a se folosi de cineva sau de ceva. 2. (Despre obiecte și despre abstracte) A servi la ceva; a folosi. II. A oficia o slujbă religioasă. – Din sl. sluŸiti.

SLUJÍ vb. 1. v. lucra. 2. a servi, (pop.) a slugări, a slugărnici. (A ~ la el doi ani.) 3. (BIS.) a oficia, a servi. (O biserică la care ~ doi preoți.) 4. v. sus-ține. 5. v. folosi. 6. a (se) folosi, a întrebuința, a recurge, a se servi, a utiliza, a uza, (înv. și pop.) a prinde, (reg.) a vestegălui. (Se teme să se ~ de o disciplină prea severă.) 7. v. uza. 8. v. ajuta. 9. v. oficia.

GELOZÍE,  gelozii, s.f. 1. Sentiment chinuitor și obsedant pe care îl provoacă în sufletul cuiva bănuiala sau certitudinea că ființa iubită îi este necredincioasă. 2. (Rar) Invidie, pizmă. – Din it. gelosia.

GELOZÍ//E ~i f. 1) Trăire sufletească chinuitoare și obsedantă, provenită din faptul sau presupunerea că ființa iubită nu este credincioasă. 2) Sentiment de nemulțumire egoistă, provocat de situația, succesele cuiva; invidie; pizmă. [G.-D. geloziei] /<it. gelosia

Quote

"Să nu greșiți, dar și să nu vă faceți chipuri cioplite, sau închipuiri ale vreunui idol..." (Deut. 4,16-19).

De ce Isus, apostolii, Moise, Avraam, Isaac, Iacov, Solomon nu si-au facut icoane ?

Quote

1 Poporul, văzând că Moise zăbovește să se pogoare de pe munte, s-a strâns în jurul lui Aaron, și i-a zis: "Haide! fă-ne un dumnezeu care să meargă înaintea noastră; căci Moise, omul acela care ne-a scos din țara Egiptului, nu știm ce s-a făcut."
2 Aaron le-a răspuns: "Scoateți cerceii de aur din urechile nevestelor, fiilor și fiicelor voastre, și aduceți-i la mine."
3 Și toți și-au scos cerceii de aur din urechi, și i-au adus lui Aaron.
4 El i-a luat din mâinile lor, a bătut aurul cu dalta, și a făcut un vițel turnat. Și ei au zis: "Israele! iată dumnezeul tău, care te-a scos din țara Egiptului."
5 Când a văzut Aaron lucrul acesta, a zidit un altar înaintea lui, și a strigat: "Mâine, va fi o sărbătoare în cinstea Domnului!"
6 A doua zi, s-au sculat dis-de-dimineață, și au adus arderi de tot și jertfe de mulțumire. Poporul a șezut de a mâncat și a băut; apoi s-au sculat să joace.
7 Domnul a zis lui Moise: "Scoală și pogoară-te; căci poporul tău, pe care l-ai scos din țara Egiptului, s-a stricat.
8 Foarte curând s-au abătut de la calea, pe care le-o poruncisem Eu; și-au făcut un vițel turnat, s-au închinat până la pământ înaintea lui, i-au adus jertfe, și au zis: ,Israele! iată dumnezeul tău, care te-a scos din țara Egiptului!"
9 Domnul a zis lui Moise: "Văd că poporul acesta este un popor încăpățânat.
10 Acum, lasă-Mă; mânia Mea are să se aprindă împotriva lor: și-i voi mistui; dar pe tine te voi face strămoșul unui neam mare." Exodul, 32


#3
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Pe cand :

Quote

16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,
17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună. 2 Timotei,3

Nu e de ajuns Scriptura ? De ce mai avem nevoie si de icoane ?

#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 ***MIHAI***, on Feb 26 2007, 06:50, said:

Pe cand :
Nu e de ajuns Scriptura ? De ce mai avem nevoie si de icoane ?
hmmm... ca ortodox ar trebui sa stii raspunsul.

#5
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 Megara, on Feb 26 2007, 08:56, said:

hmmm... ca ortodox ar trebui sa stii raspunsul.
Cred ca tocmai de aia nu-l stie. Cateheza ortodoxa a BOR e din pacate ZERO.
Pastoratia se face la parastase ca tot nu exista Purgatoriu, iar apologetica o fac tot soiul de activisti, fosti sau actuali.

Edited by alex.dumitrascu, 26 February 2007 - 09:40.


#6
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 alex.dumitrascu, on Feb 26 2007, 09:32, said:

Cred ca tocmai de aia nu-l stie. Cateheza ortodoxa a BOR e din pacate ZERO.
Pastoratia se face la parastase ca tot nu exista Purgatoriu, iar apologetica o fac tot soiul de activisti, fosti sau actuali.
ma ajutati de minune ...

#7
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 ***MIHAI***, on Feb 26 2007, 10:01, said:

ma ajutati de minune ...
Eu sunt catolic, si ma tot injura unii si altii cand postez aici. Regret ce-am spus mai sus, poate te ajuta un ortodox.
Exista probabil si disponibilitatea lor de a ajuta.

Edited by alex.dumitrascu, 26 February 2007 - 10:58.


#8
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Sculpturi nu puteau să pună în biserică, pentru că de-alea aveau catolicii; așa că le-au declarat erezii.  Apoi, cum să cheme lumea în biserică?  Ce i-ar fi atras acolo?  Un popă care ține predica în altă limbă?  Descrieri?  O imagine este mult mai sugestivă decît cuvintele, iar în vechime majoritatea erau oricum analfabeți.  Deci poze cu sfinți.  De-aici icoanele și tot cultul lor.

Părerea mea.

#9
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
... idolii de care se pomeneste in scriptura sunt niste substitute cu care oamenii din vechime dar si de astazi il inlocuiesc pe Adevaratul Dumnezeu, un fel de surogate spirituale, inlocuitori facili creati de oameni dupa chipul lor decazut, supus patimilor. astfel atributele cele mai dure si uzuale ale idolilor erau mania, cruzimea, desfraul, lacomia, curvia insa acestea erau amestecate de multe ori cu virtutii ca generozitatea sau iubirea.
pe de alta parte icoanele sunt reprezentari grafice datorate evlaviei oamenilor a caror istorie incepe din vremea apostolilor, cele mai vechi icoane aparand in bisericile rupestre si catacombele romane, sec. I. aceste reprezentari au fost normate de biserica in canoane si erminii astfel reprezentarea Sfintei Treimi sau a unui anumit sfant este bine precizata, cel putin in erminia bizantina.

#10
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

 Strict, on Feb 26 2007, 11:44, said:

Sculpturi nu puteau să pună în biserică, pentru că de-alea aveau catolicii; așa că le-au declarat erezii.  Apoi, cum să cheme lumea în biserică?  Ce i-ar fi atras acolo?  Un popă care ține predica în altă limbă?  Descrieri?  O imagine este mult mai sugestivă decît cuvintele, iar în vechime majoritatea erau oricum analfabeți.  Deci poze cu sfinți.  De-aici icoanele și tot cultul lor.

Părerea mea.
nu cred ca asta e motivul pt care ortodocsii nu accepta imagini 3D
mai degraba are legatura cu ideea de transcendenta;o imagine 3D e prea materiala.Se tindea spre o abstractizare si stilizare ce sugera spiritualul.
Nu stiu cand au aparut statuile in catolicism(probabil in sec 7,de fapt erau mai mult bazoreliefuri decat statui).catolicii au si ei icoane in stil bizantin mai ales in Italia.
Daca Isus fiind Dumnezeu s-a intrupat ,nu a luat o forma limitata?Icoana arata tocmai intruparea.Cine refuza icoana refuza si intruparea lui Dumnezeu in trup uman.
Tu nu iti doresti sa ii vezi pe ce iubiti macar in poze sau video-chat? Sa vrei doar sa le vorbesti fara sa ii vezi.De fapt se reprezinta persoana nu firea.

#11
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

am o nelamurire: cand am vrut sa postez un psalm 115, am vrut sa dau citat din Biblia ortodoxa, dar uite cum e ea:
Psalmii, 115

Pasajul care 'lipseste' este în Psalmul 134 din Biblia ortodoxa.




Quote

nu cred ca asta e motivul pt care ortodocsii nu accepta imagini 3D

Au existat statui si în rasarit, renuntându-se la ele la Sinodul care a pecetluit victoria împotriva iconoclastilor.

Nu se admit sculpturi fiindca ele creaza o identitate prea materiala a realitatilor duhovnicesti.

#12
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

 Ramunc, on Feb 26 2007, 13:03, said:

Pasajul care 'lipseste' este în Psalmul 134 din Biblia ortodoxa.
Au existat statui si în rasarit, renuntându-se la ele la Sinodul care a pecetluit victoria împotriva iconoclastilor.

Nu se admit sculpturi fiindca ele creaza o identitate prea materiala a realitatilor duhovnicesti.
nu stiam ca au existat statui si in rasarit.eu nu am vazut nici una pana acum.unde ai gasit tu acea informatie?
sa inteleg ca a fost o solutie de compromis pe undeva.daca nu erau iconoclastii,poate rasaritul ar fi avut statui si azi.

#13
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006
Aceeasi intrebare mi-am pus si eu. Un preot ortodox mi-a raspuns ca oamenii au nevoie de icoane pt. ca au nevoie sa vizualizeze mai bine la ceea ce se roaga. Deci de fapt biserica n-ar avea nevoie de icoane, dar tot pt. oameni sunt facute, ca sa le usureze rugaciunea. <_<

#14
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

nu stiam ca au existat statui si in rasarit.eu nu am vazut nici una pana acum.unde ai gasit tu acea informatie?


A fost vorba mai mult de basoreliefuri:
http://images.google...e...art=20&sa=N


dar exista si cazuri si de ronde bosse, chiar si dupa 840 (anul victoriei iconodule):

[ http://www-personal.umich.edu/~mxb/images/ivory_madonna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Quote

sa inteleg ca a fost o solutie de compromis pe undeva.daca nu erau iconoclastii,poate rasaritul ar fi avut statui si azi.

Vezi lucrurile simplist, de parca nu Dumnezeu ar fi Cel care dirijeaza totul.

#15
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

 raluca_risca, on Feb 26 2007, 13:17, said:

Aceeasi intrebare mi-am pus si eu. Un preot ortodox mi-a raspuns ca oamenii au nevoie de icoane pt. ca au nevoie sa vizualizeze mai bine la ceea ce se roaga. Deci de fapt biserica n-ar avea nevoie de icoane, dar tot pt. oameni sunt facute, ca sa le usureze rugaciunea. <_<
si unor parinti li s-ar parea mai usor sa nu isi vada copii.Sa ii creasca fara sa le vada fetele.Sper ca ai inteles ce am vrut sa iti spun.
Cea mai intima comunicare e cand vezi fata celui cu care vorbesti.

#16
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 soka norman, on Feb 26 2007, 13:23, said:

si unor parinti li s-ar parea mai usor sa nu isi vada copii.Sa ii creasca fara sa le vada fetele.Sper ca ai inteles ce am vrut sa iti spun.
Cea mai intima comunicare e cand vezi fata celui cu care vorbesti.


Fara icoane ne-am forma o întelegere deformata despre Dumnezeu, asa cum vedem la protestanti care nu concep decât teoretic personalismul Fiintei divine, nu-l simt prin toti porii asa cum îl simtim noi, ortodocsii.


La fel, utilizarea sculpturilor la catolici si a imaginilor realiste, în combinatie cu mai multe învataturi vatamatoare (filioque etc) face ca si ei sa-l conceapa deformat pe Dumnezeu, într-un mod chiar mai grav decât protestantii.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 raluca_risca, on Feb 26 2007, 13:17, said:

Aceeasi intrebare mi-am pus si eu. Un preot ortodox mi-a raspuns ca oamenii au nevoie de icoane pt. ca au nevoie sa vizualizeze mai bine la ceea ce se roaga. Deci de fapt biserica n-ar avea nevoie de icoane, dar tot pt. oameni sunt facute, ca sa le usureze rugaciunea. <_<
Romani 8
24Căci în nădejdea aceasta am fost mîntuiți. Dar o nădejde care se vede, nu mai este nădejde: pentrucă ce se vede, se mai poate nădăjdui?

25Pe cînd, dacă nădăjduim ce nu vedem, așteptăm cu răbdare.

Romani 1
23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

#18
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...basoreliefuri se folosesc si astazi, pentru cruci de exemplu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate