Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

IKEA asteapta vanzari de 50 mil. euro in primul an

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
IKEA asteapta vanzari de 50 mil. euro in primul an

Quote

Gigantul suedez IKEA, cel mai mare retailer de mobila din lume, cu afaceri anuale de peste 17 mld. euro, ar putea ajunge pe piata locala la vanzari de aproximativ 50 mil. euro in primul an, potrivit unor estimari preliminare ale reprezentantilor companiei.

"Cred ca vom ajunge la vanzari de aproximativ 50 de milioane de euro (in primul an, in Romania - n.red.)", a spus Cornel Oprisan, retail manager al IKEA Romania.

Compania va deschide primul sau magazin din Romania, pe 21 martie, in cadrul Zonei Comerciale Baneasa.

Spre comparatie, in anul financiar septembrie 2005-august 2006, vanzarile companiei in Ungaria au fost de peste 130 mil euro, cu 16% mai mult comparativ cu exercitiul financiar anterior, potrivit Budapest Business Journal. Aici, IKEA opereaza doua magazine, primul dintre ele fiind deschis in 1990.

La sfarsitul anului trecut, vanzarile de mobilier pe piata interna au fost de aproximativ 560 mil. euro, potrivit estimarilor jucatorilor din domeniu. Piata ar putea consemna anul acesta un ritm de crestere de 10%, dublu fata de cel de anul trecut. Motorul cresterii pietei va fi reprezentat de numarul mare de ansambluri rezidentiale care urmeaza sa fie finalizate in acest an.

Intrarea IKEA va pune presiune pe preturi, intrucat segmentul pe care il targeteaza este cel al persoanelor cu venituri medii.

Retailerul mizeaza puternic pe cresterea clasei de mijloc, in conditiile in care pana anul trecut o crestere sustinuta a existat pe segmentul persoanelor cu venituri mari. Acesta este si motivul pentru care compania isi face abia acum intrarea in Romania.

Concurenta IKEA se va resimti mai mult la nivelul retailerilor locali de dimensiuni medii, cu o politica redusa de preturi. In ceea ce priveste companiile care se pozitioneaza pe segmentul superior de pret, presiunea nu va fi la fel de puternica. Cresterea afacerilor companiilor locale de profil a incetinit semnificativ in ultimii ani, in conditiile in care peste jumatate din productia realizata de acestea mergea la export. Incepand cu 2005, producatorii locali au inceput sa-si orieteze afacerile catre piata interna, mizand pe o crestere de doua cifre a acesteia.

Principalii jucatori din industria locala a mobilei sunt Mobexpert, Elvila, Silvarom, Alprom, Parisot, Natuzzi.

Asemenea celorlalte din lume, magazinul IKEA din Romania este operat prin sistem de franciza de catre firma Moaro Trading SRL, in baza acordului cu Inter IKEA Systems BV, detinatoarea conceptului IKEA si singura companie din lume in masura sa acorde dreptul de franciza.

Actionarii Moaro Trading sunt Engma, un consortiu olandez de investitii, Turcmall (Turcia), si Inter IKEA Systems B.V.

Pe plan local, IKEA activeaza de mai multi ani la nivel de reprezentanta, si achizitioneaza mobila de peste 200 mil. euro.

Compania va incepe pe 26 februarie distributia cataloagelor pe plan local, costurile totale cu producerea si livrarea acestora fiind estimate la 1,3 mil. euro.

"Vom distribui 860.000 de cataloage IKEA in Bucuresti si in imprejurimi, precum si in orasele Pitesti, Targoviste, Urziceni, Ploiesti, si mergand pe DN 1, pana la Comarnic", a spus Cornel Oprisan.

Distributia catalogului va fi realizata de compania de profil Cash Group.

Investitiile derulate in deschiderea magazinului de la Bucuresti au totalizat 25 mil. euro. Unitatea se va intinde pe o suprafata totala de 26.000 de metri patrati, desfasurata pe doua etaje.

Sursa: ZF

#2
dragos-olt

dragos-olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.07.2006
- este adevarat ca preturile din catalogul ikea sunt fara tva?
- daca da, mi se pare o mare excrocherie... pt ca peste tot pe unde am mai vazut (in germania de ex.), in alte cataloage ikea, pretul afisat era pretul final cu toate taxele incluse.

#3
dragos-olt

dragos-olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.07.2006
- ce stiti despre preturile practicate?
sunt la fel ca cele din EU, sau iar ne iau de papagali si vin cu preturi mai mari pt ca oricum o sa cumpere toata lumea?

#4
dragos-olt

dragos-olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.07.2006
- a vazut cineva catalogul ikea???

#5
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Preturile sunt cu tva, nu se specifica fara tva ,insa sunt mari oricum .Sau mi se par mari si dupa toate, sa vin si cu mobila bucati sa o asamblez eu ...Sunt totusi niste piese frumoase pe care mi-ar place sa le cumpar scumpe asa cum mi se par .Si mai cred ca nu vor insemna un pericol pentru micii producatori de mobila ,produsele Ikea nu sunt pentru orice buzunar .Era un comentariu intre persoane care locuiesc in alte tari si produselea ikea sunt mai ieftine acolo .

Edited by HADE 61, 03 March 2007 - 22:05.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am catalogul Ikea. E un fel de marfa de contrabanda la acest moment.
Presimt ca va fi omor la lansare.

Preturile sunt mai mari decat in magazinele Ikea din alte tari... (asa cum deja ne-am obisnuit)

Se lanseaza pe 21 martie, dar puteti rasfoi catalogul online

http://ikeaeu.ecweb.is/07/LKRO/

Presimt ca Elvila si Mobexpert vor resimti din plin (cel putin in Bucuresti) aparitia acestei alternative...

#7
dragos-olt

dragos-olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.07.2006

View PostCourage, on Mar 3 2007, 22:27, said:

Am catalogul Ikea. E un fel de marfa de contrabanda la acest moment.
Presimt ca va fi omor la lansare.

Preturile sunt mai mari decat in magazinele Ikea din alte tari... (asa cum deja ne-am obisnuit)

Se lanseaza pe 21 martie, dar puteti rasfoi catalogul online

http://ikeaeu.ecweb.is/07/LKRO/

Presimt ca Elvila si Mobexpert vor resimti din plin (cel putin in Bucuresti) aparitia acestei alternative...

- asta cred si eu, o sa se cam calce lumea in picioare...
- am vazut si eu catalogul online, si l-am si downloadat...
- despre preturi.... nu am gasit nimic referitor la cu/fara TVA...
- asta inca nu reusesc sa inteleg... de ce sa fie preturile mai mari in RO decat in EU, cand din cate am inteles aici se si produc o multime de articolele pentru ikea, iar restul vin oricum din china :cursing:.... si oricum salariile angajatilor ikea din RO sunt mai mici decat ale celor din EU...

#8
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
unele produse sunt nesimtit mai scumpe decat afara.
Am cumparat din Strasbourg unele chestii... aici preturile sunt peste dublu la anumite articole.

De exemplu patul asta extensibil. (pagina 44 din catalog)
http://www.ikea.com/...productId=43058

139e la ei, la noi 940RON adica 278e

Fotoliul Pello de 89RON (26.3e) (pag 49 in catalog) este culmea mai ieftin la noi decat la ei... unde costa 39e

Masutele alea mici patrate LACK de la pag 55, la ei costa 8.90 iar la noi 39 RON. Gama de culori este mult mai saraca la noi, probabil ne aduc culorile care nu au avut succes in celelalte tari.

Comoda cu 3 sertare MALM de la pag 114, la ei costa 49e, la noi e 220RON... mai scump.

In general vad ca la o comparatie intre preturile lor si ale noastre, la noi majoritatea sunt vizibil mai scump.
Doh, doar se vor buluci toti sa cumpere ca nebunii, ca doar e IKEA, si avem cele mai mari salarii din eu :)

Succes la calcat pe cap cand se deschide.

#9
PanterA

PanterA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.05.2002
@Courage: 10x pt link-ul cu catalogul

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca explicatia preturilor mai mari in Romania este simple:
- amortizarea cat mai rapida ainvestitiei
- lipsa concurentei reale. Mobexpert vinde in nesimtire mobilier de PAL la pret de lemn masiv, iar Elvila are niste modele de 2 lei, invechite si de calitate prosta. Micii producatori de mobila nu fac deat sa taie PAL-ul si sa il monteze cerand niste preturi destul de mari pt acest proces...

Daca IKEA se extinde probabil ca cei 2 "giganti" de mai sus se vor misca si preturile vor scadea, insa nu ff. curand. Min 4-5 ani...

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

IKEA kitchen planning tool


Our planning tool lets you move in a whole new kitchen without getting out of your chair. Drag and drop pieces into a layout, view them in a 3-D view, try different colors, print your design, and see the total cost of your new kitchen from IKEA.


IKEA 2007 Office planner


Our planning tool lets you move in a whole new office without getting out of your chair. Drag and drop pieces into a layout, view them in a 3-D view, try different colors, print your design, and see the total cost of your new office from IKEA.

etc

http://www.ikea.com/...shplanners.html

Ma apuc de.. bucatarie :D

#12
bio

bio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.03.2007
http://www.ikea.com/...Number=30077352
si aici
http://www.ikea.com/...Number=40077356
ca sa vezi ca nu doar in romania difera preturile.Si asta este doar un exemplu.Nici o tara nu are aceleasi preturi la toate produsele, in general sunt diferite, asa ca nu este de mirare ca si in RoMANIA SA FIE LA FEL.
Cat despre calitatea produselor, poate nu este cea mai buna din lume, dar nici nu te fura cu numele cum face Mobexpertul sau alte firme mari, care au calitate slaba , dar au renume in domeniu.

Mergeti sa vedeti, si sigur ca nu veti fii dezamagiti.
o seara frumoasa tuturor

#13
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
am vazut si eu catalogul, ii asteptam de mult in romania.
oricum la preturi mi se par mai putin nesimtiti si mai realisti decat mobexpert iar concurenta este mai mult decat binevenita. imi pare rau ca a iesit de pe piata fabrica de mobila letea sau cum ii spunea, din baneasa-pipera, aveau niste produse super din lemn masiv.
altfel oare se poate cumpara pe internet sau telefonic?

#14
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

IKEA Romania nu va oferi si posibilitatea de a cumpara mobila online, insa catalogul va fi disponibil si pe site-ul companiei . "Nu ne gandim foarte serios la aceasta optiune si cred ca potentialii clienti prefera sa viziteze personal magazinul si sa vada produsele", a explicat Oprisan.

[...]

Astfel, pretul unui balansoar EMMABO, husa 60% nylon, 40% poliester, cadru din otel matuit va fi in Romania de 95 lei, in timp ce in Franta acest produs costa 25 de euro (85 de lei). Si in Austria acest produs este mai ieftin decat in Romania la un pret de 29 de euro, in timp ce in Singapore balansoarul EMMABO costa 49 dolari americani.

In cazul bibliotecii Expedit, care poate fi folosita in pozitie verticala sau orizontala, pretul din Romania va fi de 299 RON, in timp ce in Statele Unite pretul de astazi este 80 de dolari (205 de lei).

O masa simpla ca Bjursta, 6-10 locuri, doua extensii incluse, lemn masiv de stejar costa in Romania 790 RON, iar in Marea Britanie poate fi achizitionata in schimbul a 150 lire sterline (751 lei), iar in Canada si Statele Unite costa 269 de dolari (691 RON).

Wall-Street

www.ikea.ro

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
IKEA estimeaza 10.000 de vizitatori in ziua deschiderii primului magazin

Quote

Primul magazin IKEA din Romania, care va fi inaugurat in data de 21 martie, va fi vizitat in ziua deschiderii de 10.000 de persoane, iar in prima saptamana de functionare de 50.000 de persoane, potrivit reprezentantilor retailerului de mobila.

IKEA estimeaza ca in primul an de functionare va avea un milion de cumparatori, fiecare client urmand sa cheltuiasca in medie 30 - 50 de euro in noul magazin.

"In functie de rezultatele pe care le vom avea cu primul magazin vom analiza si ne vom orienta si spre alte orase din tara unde am putea deschide noi magazine", a declarat Cornel Oprisan, directorul de retail al IKEA Romania.

Compania a alocat pentru acest an un buget de marketing de 2,5 milioane euro, dintre care 1,5 milioane euro reprezinta costurile catalogului de prezentare.


Magazinul IKEA, situat in cadrul Zonei Comerciale Baneasa, va pune la dispozitia clientilor o gama de peste 7.000 de articole de mobilier si accesorii care vor acoperi toate ariile casei: sufragerie, bucatarie, dormitor, birou, camera de baie sau camera copilului, dar si textile de casa, corpuri de iluminat, articole pentru depozitare, articole pentru bucatarie sau accesorii si decoratiuni pentru gradina.

Suma totala ce a fost investita in acest magazin se ridica la aproximativ 25 milioane euro, incluzand atat constructia cat si amenajarea magazinului, ce se intinde pe o suprafata totala de 26.000 metri patrati desfasurata pe doua etaje. Etajul intai include suprafata de prezentare, in timp ce la parter se afla autoservirea, de unde pot fi procurate articolele. De asemenea, magazinul va dispune de o parcare de 1.500 de locuri.

Marca IKEA a fost inregistrata in anul 1943 in Suedia. In august 2006, compania avea 237 de magazine in 34 de tari de pe patru continente, numarul total al vizitatorilor la nivel mondial era de 500 de milioane, iar numarul total al cataloagelor distribuite in anul respectiv de 174 de milioane.

Asemenea celorlalte magazine IKEA din lume, magazinul din Romania este operat prin sistem de franciza de catre firma Moaro Trading, in baza acordului cu Inter IKEA Systems B.V., detinatoarea conceptului IKEA si singura companie din lume in masura sa acorde dreptul de franciza.

Zona Comerciala Baneasa este situata in partea de nord a capitalei si pana in prezent cuprinde reteaua “cash & carry” Metro, galeria comerciala Feeria, hypermarketul Carrefour, Bricostore si Galeria Mobexpert.

Sursa: Hotnews

#16
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
Cu alte cuvinte, cei care urmeaza sa va duceti acolo in prima zi, scoateti armurile de la naftalina si bocancii cu varf de metal pentru ca urmeaza macelul :)

Sunt curios cum o sa fie in perioada imediat urmatoare deschiderii, daca se pastreaza sistemul de cumparare din afara. O sa dispara instant toate creioanele... is bune si acasa la copii... la fel cartonasele alea pe care notezi locatia obiectului dorit.

Pentru cei care nu stiu despre ce vorbesc (povestesc experienta din franta... nu stiu cum e in alte tari, poate difera sistemul de aranjare): IKEA e un sistem pe 2 nivele... etajul 1 este doar cu standuri expozitionale, fiecare produs poate fi testat, intors pe toate partile, etc.   Produsele mari care presupun montaj acasa, sunt la parter, intr-o hala stil metro... cu rafturi verticale. Aleile dintre rafturi sunt numerotate, iar fiecare raft are 24 sau 26 de locatii. Revenind la zona expozitionala, produsele mari au o eticheta pe care scrie locatia exacta unde il gasesti la parter.

Daca ai intrat in IKEA si ai gasit ce iti doresti chiar la intrare... trebuie oricum sa parcurgi tot standul expozitional ca sa ajungi jos la 'depozit', e un fel de labirint cu sens unic.

#17
secret_girl

secret_girl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2007
Xcuseme,
Eu vreau sa merg cu familia...intelesesem ca au zone de relax.Inteleg ca nu e foarte potrivit sa mergi cu copii, ca e obositor?

#18
mirpre

mirpre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2007
pentru cei ce cred ca ikea e scump, sa-mi spuneti si mie atunci ce e mai ieftin in romania, pentru ca eu ma chinui de ani de zile sa cumpar mobila si dormitor complet la 10.000.000 lei nu am gasit. pana si un amarat de pat de lemn din scandura de brad pentru la tara m-a costat 4,5 mil. acum 3 ani facut la un atelier de pe giulesti. mie mi se par incredibile, iar faptul ca sunt mai ieftine in alta parte ma lasa rece. conteza ca sunt mai mici decat toti ceilalti producatori din romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate