Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cu ce placa de sunet pot inregistra in multi track?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
xcsabax

xcsabax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.02.2007
Buna

Vreau sa-mi fac un mic studio si vreau sa pot inregistra pe multi track,(tobe) si nu stiu ce placa de sunet mi-ar trebui.Insa vreau sa-mi cumpar si un mixer digital cu care sa fac masteringul. Ce imi recomandati? Ce placa cu ce mixer? Bineninteles sa nu fie nici foarte scumpa.
Im trebuie placa de sunet cu mai multe intrari sau se rezolva cu mixer si cu iesire/intrare spdif?
Mersi

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
iti recomand sa renunti la mixerul digital si sa-ti iei o placa de sunet mai scumpa, poti folosi un mixer analog cu insert sau direct out pe fiecare canal (cam toate au chestia asta), mixerul digital pe care sa faci masteringul il ai in varianta software (depinde si de buget)
nu rezolvi cu iesirea S/PDIF, nu-ti va intra in multitrack, iti trebuie o placa de sunet multichannel, iti recomand M Audio Delta1010LT (varianta mai ieftina) sau Hammerfall HDSP 9632 (varianta mai scumpa)

#3
xcsabax

xcsabax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.02.2007
ok mersi
inteleg varianta asta. deci am 8 intrari 8 iesiri,. Pot face tonuri separate din mixer analog si sa le inregistrez separat pe trackuri?
Dupa asta masteringul sa fac numai din soft?
Care ar fii varianta sa pot face masteringul din mixer?Eventual sa folosesc si efecte auxiliare.Vegas-ul stie sa inregistreze pe 8 trackuri deodata cu placa asta de sunet?
As fii dispus sa cumpar scule cam de 2000 de euro si din asta sa scot tot ce se poate mai bun.(inclusiv monitoare de studio, microfon cel putin unu pt voce, cabluri.)

Scuze dar am o mie de intrebari si chiar nu am cu cine sa le discut.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
nu stiu daca vegasul stie sa traga multitrack, nu l-am folosit niciodata pentru mastering audio, in definitiv nu e un soft de editare audio.
Pentru inregistrare in multitrack si mastering ti-as recomanda Magix Samplitude, foarte usor de folosit, il poti folosi cu orice plug-in DX sau DXi, VST sau VSTi. Sau Cubase, sau CoolEdit. Cele opt intrari sunt de fapt patru stereo, deci poti trage simultan opt trackuri mono. Intrarea 1/2 poate fi folosita ca intrare de microfon (are preamplificator incorporat) sau ca intrare de linie, conectorii sunt XLR pentru aceasta, si RCA pentru celelalte.
cat despre mastering in live pe mixer digital, uita-te si tu la preturi, si mie mi-ar placea, dar...
un microfon bun si la un pret rezonabil e asta, ar mai fi AKG SolidTube :coolspeak: e mai scump da face banii:D

#5
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Nu e exact raspunsul care iti trebuie dar am facut un experiment. Am o placa de sunet in computer si am mai bagat una. In concluzie sunt 4 intrari pe care poti sa tragi. (line in de la placa 1 stanga, dreapta) (line in de la placa 2 stanga, dreapta). In Vegas, ca am vazut ca de programul asta pomeneai, nu trebuie decat sa setezi 2 chestii (vezi atasamentele 1 si 2). S-ar putea sa se comporte la fel si cu o placa multitrack (depinde de driverul acesteia). Oricum pentru inceput mi se pare o solutie ieftina. Poti sa incerci si mai mult de 2 placi de sunet in computer. 3 placi = 6 canale, 4 placi = 8 canale, doar windows-ul sa te lase.
Succese
P.S. Inca ceva pentru antinari. Vegas-ul e folosit cu succes si in productia audio. De fapt spune si numele. Vezi atasamentul 3

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   45.55K   47 downloads
  • Attached File  2.JPG   73.07K   46 downloads
  • Attached File  3.JPG   17.52K   45 downloads


#6
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Sunt sanse sa ai desincronizari la inregistrare, depinde de placile de sunet si calculatorul tau. N-as recomanda placile de sunet normale gen Creative.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
M-Audio Delta 1010LT este singura solutie relativ ieftina si decenta la problema de mai sus. Vine si cu soft de editare.
Solutia cu 2 placi in PC este o gluma. Nici odata nu vor merge la fel, nu sunt acceptate placi identice ci numai diferite si 2 placi este cam maximul.

#8
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

 SuperDuper, on Feb 25 2007, 22:54, said:

M-Audio Delta 1010LT este singura solutie relativ ieftina si decenta la problema de mai sus. Vine si cu soft de editare.
Solutia cu 2 placi in PC este o gluma. Nici odata nu vor merge la fel, nu sunt acceptate placi identice ci numai diferite si 2 placi este cam maximul.
E o solutie de compromis, ieftina (aproape gratis) si rapida. Binainteles ca nu se compara cu o placa dedicata multitrack. Oricum daca e vb de desincronizare se poate corecta din soft.
Succese

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
in cazul placilor MAudio driverul suporta pana la 4 placi de sunet (#1, #2...), deci cu 4 1010LT daca te tine sistemul poti sa tragi 32 canale mono in analog simultan.
Vegasul suporta inregistrare multitrack. pentru recording&mastering cel mai usor de folosit mi se pare totusi Magix Samplitude + Waves Diamond sau Platinum si eventual Izotope Ozone (are o interfata foarte prietenoasa, vezi foto)
nu-ti recomand sa folosesti placi de sunet Creative, e adevarat ca sunt mai ieftine dar si calitatea inregistrarii lasa de dorit...

@danristei: n-am spus ca Vegasul nu poate fi folosit (cu succes sau nu, asta depinde de cine si cu ce plug-in-uri@soundcards il foloseste) in productia audio. dar editorul de sunet implicit al Vegasului este SoundForge, poate fi folosit si cu un alt editor (preferences > audio / preferred audio editor). si daca tragi cu SB Live vei avea nevoie si de editorul de sunet :D .

Attached Files



#10
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
in functie de buget te poti orienta catre mai multe produse&metode de lucru..
1...poti sa faci ffff bine multitrack si in vegas..dar iti recomand un Cubase sau  Samplitude..depinde cu care te obisnuiesti mai repede..ambele sunt bune
2...ideal ar fi sa iei minim o placa de sunet delta 1010lt..care isi merita din plin banii
..merg puse 4 placi IDENTICE...am incercat eu cu 3 si s-au sincronizat perfect, apar probleme daca pui o placa 10110lt si un audiophile de exemplu...
capitolul microfoane..e fff mult de discutat..pm pt cei interesati

Edited by aditzuBA, 04 March 2007 - 20:34.


#11
xcsabax

xcsabax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.02.2007
Mersi pentru ajutor. Puteti sa-mi dati si un link, un torrent pentru cubase ? Am scos unu de pe net dar scrie "Try before you Buy" si nu prea am incredere cu sloganul asta. Poate dupa o zi lunga de lucru imi zice ca nu pot salva ca e numai versiune demo......nu am chef sa incerc. Sau stie cineva ca merge mult si bine si asa???

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
Nu putem. Cumpără-l!

#13
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 xcsabax, on Feb 20 2007, 10:50, said:

Buna

Vreau sa-mi fac un mic studio si vreau sa pot inregistra pe multi track,(tobe) si nu stiu ce placa de sunet mi-ar trebui.Insa vreau sa-mi cumpar si un mixer digital cu care sa fac masteringul. Ce imi recomandati? Ce placa cu ce mixer? Bineninteles sa nu fie nici foarte scumpa.
Im trebuie placa de sunet cu mai multe intrari sau se rezolva cu mixer si cu iesire/intrare spdif?
Mersi
Depinde de nivelul la care te aflii, daca esti la inceput o placa delta1010 e prea mult, ai sa te pierzi prin setari, pana inveti si pricepi joaca-te cu un creative.Daca deja sti ce faci si ce vrei ia-ti o 1010 ca e placa buna.Ca multitrack iti recomand Cubase SX, e cel mai stabil multitrack pe care l-am intalnit

#14
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
salut.. sry ca ma bag aici..dar .. incerc si eu :) ,. eu am un delta 1010LT... si am o mica nelamurire.. deci... am 2 monitoare audio care merg perfect pe canalul 1/2 ... si.. as avea nevoie sa mai folosesc in ca 2 boxe pe canalul 3/4 .. dar sa fie selectate in acelas timp. sa aud si pe monitoare si pe celelalte boxe.(care au statie separata..) ..

stiti cumva cum sa fac?? am atasat o poza... am incercuit acolo canalul de care am nevoie sa aud in acelas timp cu 1/2 .. si nu stiu cum.. ce ar trebui sa fac??

cineva mi'a zis ca imi tr mixer pt asa ceva... dar.. si la mixer... tr activate cumva toate canalele alea..ca sa plece in mixer separat.., nu ?

imi cer scuze inca o data ca am intrat in topicul asta..dar poate ma poate ajuta cineva ...

multumesc,

Attached Files


Edited by antinari, 04 May 2008 - 17:11.
atenție la warez!


#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
Scuze pt răspunsul întârziat...
Ai putea face în felul următor:
În Patchbay/Router setezi H/W Out 1/2 pe Monitor Mixer, iar din Control Panel > Sound and audio ... setezi ca default MAudio Delta 3/4.
Sau dacă vrei ca doar dintr-un soft să se audă simultan în ambele ieșiri, trimiți doar din acel soft în 3/4, se va auzi și în 1/2 dacă sunt setate pe Monitor Mixer.
Sau folosești Virtual Audio Cable și trimiți din el semnal în toate ieșirile :)

#16
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006

 antinari, on May 4 2008, 17:21, said:

Scuze pt răspunsul întârziat...
Ai putea face în felul următor:
În Patchbay/Router setezi H/W Out 1/2 pe Monitor Mixer, iar din Control Panel > Sound and audio ... setezi ca default MAudio Delta 3/4.
Sau dacă vrei ca doar dintr-un soft să se audă simultan în ambele ieșiri, trimiți doar din acel soft în 3/4, se va auzi și în 1/2 dacă sunt setate pe Monitor Mixer.
Sau folosești Virtual Audio Cable și trimiți din el semnal în toate ieșirile :)

multumesc mult...dar te mai deranjez odata... as vrea sa folosesc pana la urma virtual audio cable... ca nu prea am reusit in nici un fel...

imi poti spune ce setari sa fac acolo ?? ca m'am invartit eu ..da nimic...sau alt program ceva de genu ?? poate din mai multe reusesc?

poate mai sunt astfel de programe care transmite acelas sunet din orice player pe toate canalele... sau pe 2..nu am nevoie de toate.

ms mult

#17
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
E simplu sa asculti pe 4 iesiri odata....pui autput la player pe 3,4 si mixezi din monitor pt 1 si 2.

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
Virtual Audio Cable http://forum.softped...m...t&p=4058253
Nu e freeware, nu văd de ce ar trebui să îl cumperi dacă ai o placă de sunet cu mai multe ieșiri...
Vezi atașamentele...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate