Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

plante carnivore de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Sunt nefericita, nu gasesc cablul de date sa descarc pozele pe care le-am facut noii mele Nepenthes ventricosa x alata adusa de la 1800 km. Printr-un concurs de imprejurari, evident, ca doar n-am batut atata drum pentru ea...
Valaur, te invidiez, ma intreb cand o sa fie si a mea atat de mare. Sa fie sanatoasa si a ta!
Spune-mi, te rog, ce regim deosebit ii oferi? Ai luat-o gata mare, sau ai crescut-o tu? Daca ai crescut-o tu, cam care este ritmul de crestere?
Eu am cartea de capatai dupa care ma ghidez, dar experienta celor care au astfel de flori mi se pare mult mai importanta.

O seara faina si multam de raspuns.

#20
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004

View Postanna's studio, on Oct 6 2007, 22:31, said:

Valaur, te invidiez, ma intreb cand o sa fie si a mea atat de mare. Sa fie sanatoasa si a ta!
Spune-mi, te rog, ce regim deosebit ii oferi? Ai luat-o gata mare, sau ai crescut-o tu? Daca ai crescut-o tu, cam care este ritmul de crestere?
De fapt ea arată acum așa ca în poză. Îmi pare rău că nu am intrat de mult, dar îți răspund cu întârziere.
Planta a fost adusă de la Amsterdam fix acum 2 ani și avea doar două cupe și vreo patru frunze. Am folosit un pământ de lângă un pârâu de munte (l-am luat într-un week end). Este mai nisipos și mai afânat. O ud zilnic, pentru că cere foarte multă apă(de fapt capsulele sunt pline cu lichid). Interesant este că la acel balcon am geamuri cu oglindă din acelea maro, fapt care se pare că este foarte apreciat de plantă. Despre insecte - doar ce mai prinde singură ceva țânțari.  Asta este tot, sper că ți-am spus tot(ritmul de creștere - așa arată după 2 ani).
Attached File  floare.jpg   65.76K   376 downloads

Edited by valaur, 07 November 2007 - 09:32.


#21
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Noi suntem inca puiut, se pare  :D.
Ne-am insusit toate sfaturile, multumim frumos pentru ele. :kisstogether:
O sa pun  poze pe masura ce ne facem mari, este o planta fascinanta...

O seara faina tuturor si flori frumoase si sanatoase.

Multumesc inca o data pentru sfaturi, valaur.

Attached Files



#22
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Pare foarte sănătoasă. Dar cred că este o altă specie înrudită. Ce am observat la Amsterdam (ei având foarte multe plante carnivore de acest fel):
1. plantelor le plac vasele mari ca și palmierilor
2. de obicei stau suspendate și coboară ca niște liane în jos (de aceea am pus-o sus la nivel înalt)

#23
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Asa este, acum am vazut diferentele la nivelul frunzelor.
Pe eticheta micutei mele scrie Nepenthes ventricosa x alata.

Stiu ca trebuie sa o mut intr-un recipient suspendat, dar nu stiu daca e de preferat sa o fac la primavara, mi se pare ca acum e mica. Sau sa o mut acum si se va "lafai" mai bine? Cum e mai bine?

#24
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Mai bine este să o muți într-un vas mai mare. Deasemenea eu știu că și toamna se pot muta, deci...

#25
carolin

carolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2007
buna! :D

poate va ajuta site-ul asta:

http://www.plantecarnivore.ro/

#26
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
De vreo saptamana micuta mea a inceput sa faca fitze, i se maroneste partea superioara a ulciorului, inclusiv a celor mici, in formare. Frunzele sunt ok, doar ulcioarele par a se usca. Stie cineva care poate fi cauza?

#27
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
Caut si eu o planta carnivora. sunt din Timisoara,daca stie cineva unde as putea gasi ceva de genul asta:
http://www.collector.....T cluster.jpg
http://www.geocities...ts/flytrap2.jpg

Mersi mult

#28
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostAle123, on Dec 7 2007, 13:38, said:

Caut si eu o planta carnivora. sunt din Timisoara,daca stie cineva unde as putea gasi ceva de genul asta:
http://www.collector.....T cluster.jpg
http://www.geocities...ts/flytrap2.jpg

Mersi mult
Planta din imaginile tale este Dionaea muscipula sau Capcana lui Venus (Venus fly trap). Deseori vad aceasta planta la Metro si uneori la Carrefour... dar incearca si la sere sau la florariile mai mari.

#29
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007

View PostValentina30, on Dec 7 2007, 15:54, said:

Planta din imaginile tale este Dionaea muscipula sau Capcana lui Venus (Venus fly trap). Deseori vad aceasta planta la Metro si uneori la Carrefour... dar incearca si la sere sau la florariile mai mari.


Mersi mult

#30
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostAle123, on Dec 7 2007, 16:58, said:

Mersi mult
Cu placere. :)
Daca nu gasesti Dionaea si totusi vrei o planta carnivora, cauta Drosera, Heliamphora, Sarracenia sau Nepenthes. Dintre  acestea Nepenthes, Drosera aliciae si Drosera capensis fiind mai des-intalnite. :)

#31
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004

View Postanna's studio, on Dec 5 2007, 10:12, said:

De vreo saptamana micuta mea a inceput sa faca fitze, i se maroneste partea superioara a ulciorului, inclusiv a celor mici, in formare. Frunzele sunt ok, doar ulcioarele par a se usca. Stie cineva care poate fi cauza?
Nu te speria! Uită-te mai atent la fotografia pe care am postat-o! Este ceva normal.

#32
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Am inteles. Mersi, m-am cam panicat  <_<

#33
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
La multi ani, tuturor!

Asa, sa revenim la carnivorele noastre, am mutat nepenthes in ghiveci mai mare, chiar inainte de sarbatori, imediat ce a pierdut toate ulcioarele. Nu da semne sa "creeze" alte ulcioare.
Ce poate insemna pierderea ulcioarelor? O carenta? Un exces?
Ce sa-i fac sa redevina planta carnivora?

#34
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
no offence, chiar m-ati facut curios si park mi-as lua una. dar credeti ca rezista la fumul de tigara?

#35
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Salutare!
I need help!Am luat o dionaea muscipula si incerc sa fiu foarte atenta cu ea.Din greseala azi i-am dat apa plata (si nu trebuia) sper ca n-o omor asa de repede!Eu sunt la bloc,la etajul 10 ,o tin la fereastra ,unde este mai umed si are mult mai multa lumina.Problema mea:cum fac sa o cresc sanataos?Adica,la bloc nu  am insecte si ma tot gandeam...sa stau toata ziua sa vanez insecte pe unde apuc! :lol: .Intrebare:ea are mai multe"guri"chiar foarte multe ,cam 20!(nu cunosc denumirea stiintifica,stiu doar ca se numesc lobi)Mi se pare mult prea multe si in + trebuie s-o mut intr-un ghiveci mai mare pentru ca saracele de ele stau atat de inghesuite incat se inghit una pe cealalta.Deci,daca eu o hranesc:cate insecte pe luna ?si in + fiecare "gura"trebuie hranita?Sau e de ajuns sa hranesc deoar 2-3 din 20 ?Stiu ca e o intrebare stupida dar pe unde am tot cautat nu m-am lamurit.N-o s-o tin mult la bloc pentru ca :1.nu prea am eu insecte si 2.nu stiu cat de mult s-ar adapta ea la asemenea conditii si in + ii trebuie un mediu destul de umed,asa ca decat sa o vad ca se chinuie mai bine o duc la bunica mea.Dar ca sa nu va mai plictisesc ...vreau doar sa stiu :cum o hranesc ?si in + are o tulpina cu mai lunga care are in varf ca un boboc,sa-l rup?


Thanks :peacefingers:

#36
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007

View PostBalalaika, on Feb 23 2008, 17:37, said:

Salutare!
I need help!Am luat o dionaea muscipula si incerc sa fiu foarte atenta cu ea.Din greseala azi i-am dat apa plata (si nu trebuia) sper ca n-o omor asa de repede!Eu sunt la bloc,la etajul 10 ,o tin la fereastra ,unde este mai umed si are mult mai multa lumina.Problema mea:cum fac sa o cresc sanataos?Adica,la bloc nu  am insecte si ma tot gandeam...sa stau toata ziua sa vanez insecte pe unde apuc! :lol: .Intrebare:ea are mai multe"guri"chiar foarte multe ,cam 20!(nu cunosc denumirea stiintifica,stiu doar ca se numesc lobi)Mi se pare mult prea multe si in + trebuie s-o mut intr-un ghiveci mai mare pentru ca saracele de ele stau atat de inghesuite incat se inghit una pe cealalta.Deci,daca eu o hranesc:cate insecte pe luna ?si in + fiecare "gura"trebuie hranita?Sau e de ajuns sa hranesc deoar 2-3 din 20 ?Stiu ca e o intrebare stupida dar pe unde am tot cautat nu m-am lamurit.N-o s-o tin mult la bloc pentru ca :1.nu prea am eu insecte si 2.nu stiu cat de mult s-ar adapta ea la asemenea conditii si in + ii trebuie un mediu destul de umed,asa ca decat sa o vad ca se chinuie mai bine o duc la bunica mea.Dar ca sa nu va mai plictisesc ...vreau doar sa stiu :cum o hranesc ?si in + are o tulpina cu mai lunga care are in varf ca un boboc,sa-l rup?


Thanks :peacefingers:


si eu vreau una si tot caut si nu gasesc nicaieri :( tu unde ai gasit? Sunt din Timisoara.

bafta cu plantutza

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate