Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

asigurare privata de sanatate.....

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
greenie

greenie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2007

View PostEnd-L-user, on 25th January 2011, 15:10, said:

Ce cred eu ca s-a intamplat e ca tu ai fost depistat cu respectiva afectiune in timpul "perioadei de proba" dintre data semnarii contractului si data la care incepe propriu-zis acoperirea. De obicei e vreo 3 luni. Adica tu trebuie sa fii clinic sanatos in acte vreme de trei luni dupa semnarea contractului pentru ca ei sa considere ca nu ai afectiuni pre-existente. Garantat chestia asta e mentionata undeva in conditiile contractuale.
O sa studiez cu atentie contractul si daca nu pomeneste nimic de confidentialitatea termenilor o sa il fac public pe site. Sa stie tot omul ca la ora actuala asigurarea privata inseamna a arunca banii pe fereastra. Calculi la rinichi avem din copilarie.. Unii ii au mai mari altii mai mici.

#38
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View PostEnd-L-user, on 25th January 2011, 15:10, said:

Ce cred eu ca s-a intamplat e ca tu ai fost depistat cu respectiva afectiune in timpul "perioadei de proba" dintre data semnarii contractului si data la care incepe propriu-zis acoperirea. De obicei e vreo 3 luni. Adica tu trebuie sa fii clinic sanatos in acte vreme de trei luni dupa semnarea contractului pentru ca ei sa considere ca nu ai afectiuni pre-existente. Garantat chestia asta e mentionata undeva in conditiile contractuale.
Nu prea exista "perioada de proba" ci doar excluderea de la plata a afectiunilor pre-existente. Cititi cu foarte mare atentie contractul, eventual cu un jurist sau doi, pentru a nu avea surprize.

#39
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postjay333, on 27th January 2011, 12:42, said:

Nu prea exista "perioada de proba" ci doar excluderea de la plata a afectiunilor pre-existente.
Pai in cazul acesta se pare ca @greenie are dreptate.
O glicemie de 121 te scoate din cursa daca o sa faci un diabet in urmatorii 30 de ani. Se poate spune ca aveai o afectiune preexistenta (adica esti in afara valorilor normale 70-120).
Probabil ca e bine sa stam in "banca noastra" astia care am trecut de o varsta mai frageda.

Probabil targetul lor este cei cu varsta de 20-30 ani, sanatosi tun, care vor cotiza 30 ani fara sa apeleze cu ceva la ei (poate doar daca nu au vreun platfus nedetectat sau vreo apendicita acuta aparuta peste noapte)

#40
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 30.01.2008

View Postjay333, on 27th January 2011, 12:42, said:

Nu prea exista "perioada de proba" ci doar excluderea de la plata a afectiunilor pre-existente. Cititi cu foarte mare atentie contractul, eventual cu un jurist sau doi, pentru a nu avea surprize.

Ba da. Garantat 100% exista fie la riscuri asigurate fie la excluderi ceva gen "afectiune diagnosticata pentru prima oara dupa #xx zile de la incheierea contractului".

#41
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View Postgabimok, on 19th February 2007, 17:30, said:

In ultimul timp am tot vazut ca se promoveaza intens aceasta chestiune.
As vrea sa imi fac o asigurare de sanatate ,dar nu CNSAS,ca ma pun sa platesc retroactiv pe 5 ani?!si sunt vai de ei.....
La o firma privata,sa imi asigure spitalizarea,interventii chirurgicale in clinici private,samd
Sfaturi.........?

Cel mai avantajos produs este la EUREKO.Ai limita 25000 euro/an la aproape toate procedurile.

#42
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Va recomand in primul rand citirea raportului anual realizat de catre CSA - comisia de supraveghere a asigurarilor. El este calau, juriu si judecator pentru toate companiile de asigurari la noi in Romania.

http://www.csa-isc.r...m...=77&lang=ro

In acest raport gasiti efectiv cele mai bune companii si va puteti baza pe sumele de bani pe care le platesc oamenii din Romania la aceste companii. Unde sunt bani platiti putin, acolo sa va feriti, nu au sanse mari de a ramane pe piata.
Ceea ce am vazut si veti vedea si voi, pe scurt la asigurari de viata este ING lider inca din 1998 de cand este pe piata.

Intentionam sa imi fac o asigurare de viata cu asigurare pentru interventii chirugicale din boala si din accident, iar ceea ce am vazut in raportul recomandat de un prieten, am vazut si am si demarat un contract pana la 55 de ani ai mei pe care ii voi avea.

#43
johnalex09

johnalex09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.09.2006

View Postalexxxxyy, on 12th January 2012, 02:50, said:

Va recomand in primul rand citirea raportului anual realizat de catre CSA - comisia de supraveghere a asigurarilor. El este calau, juriu si judecator pentru toate companiile de asigurari la noi in Romania.

http://www.csa-isc.r...m...=77&lang=ro

In acest raport gasiti efectiv cele mai bune companii si va puteti baza pe sumele de bani pe care le platesc oamenii din Romania la aceste companii. Unde sunt bani platiti putin, acolo sa va feriti, nu au sanse mari de a ramane pe piata.
Ceea ce am vazut si veti vedea si voi, pe scurt la asigurari de viata este ING lider inca din 1998 de cand este pe piata.

Intentionam sa imi fac o asigurare de viata cu asigurare pentru interventii chirugicale din boala si din accident, iar ceea ce am vazut in raportul recomandat de un prieten, am vazut si am si demarat un contract pana la 55 de ani ai mei pe care ii voi avea.

Nu se incarca nimic cand dai clik pe raprortul pe 2010,
Eu vreau sa ma inscriu la cea mai buna firma de asigurari cand se vor lansa asigurarile de sanatate obligatorii care vin in mod "gratuit" pentru noi ca se opresc din actulaul CAS am gasit pe un site   http://www.vreausade...deasigurari.ro/  detalii cum ca se vor face multi bani dar am citi ca sunt si ineregulitati , care firma este cea mai ok? ca eu la ING vroiam sa ma bag, sau la un broker care lucreaza cu toate firmele de asigurari

#44
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postjohnalex09, on 12th January 2012, 21:14, said:

Nu se incarca nimic cand dai clik pe raprortul pe 2010,
Eu vreau sa ma inscriu la cea mai buna firma de asigurari cand se vor lansa asigurarile de sanatate obligatorii care vin in mod "gratuit" pentru noi ca se opresc din actulaul CAS am gasit pe un site   http://www.vreausade...deasigurari.ro/  detalii cum ca se vor face multi bani dar am citi ca sunt si ineregulitati , care firma este cea mai ok? ca eu la ING vroiam sa ma bag, sau la un broker care lucreaza cu toate firmele de asigurari


Nu are ce sa se incarce, te trimite la pagina cu toate rapoartele facute de cand exista CSA, pe piata asigurarilor. Ai acolo o lista cu toate rapoartele anuale facute.

Daca tot nu reusesti atunci tasteaza tu pe google : csa si du-te la CENTRUL MEDIA > rapoarte anuale.

Nu te poti inscrie la nici o companie de asigurari singur.

Edited by alexxxxyy, 12 January 2012 - 22:21.


#45
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postjohnalex09, on 12th January 2012, 21:14, said:

Eu vreau sa ma inscriu la cea mai buna firma de asigurari cand se vor lansa asigurarile de sanatate obligatorii care vin in mod "gratuit" pentru noi ca se opresc din actulaul CAS am gasit pe un site   http://www.vreausade...deasigurari.ro/  detalii cum ca se vor face multi bani dar am citi ca sunt si ineregulitati , care firma este cea mai ok? ca eu la ING vroiam sa ma bag, sau la un broker care lucreaza cu toate firmele de asigurari
Mai stai și așteaptă măcar până va ieși legea privind reforma în sănătate. Până atunci doar se fac speculații.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate